Praga

Praga stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Praga to jedno z najbardziej niezwykłych miast Europy, uchodzi za czarodziejski świat gotyku i baroku. Współczesna Praga, miasto o interesującej historii, wyjątkowej atmosferze i niebanalnych atrakcjach. Co roku odwiedzają ją rzesze turystów.

praga

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Krótko o historii…

Pierwszymi mieszkańcami terenów nad Wełtawą, były osiedlające się tu od ok. 500 roku p.n.e., plemiona celtyckie. Pierwsze plemiona słowiańskie przybyły na te tereny ok. 500 roku. Walki o dominacje doprowadziły ok. 800 roku do władzy dynastię Przemyślidów, którzy założyli tu miasto. Wznieśli oni dwie warowne osady: Zamek Praski i Wyszehrad. Od 973 roku Praga była siedzibą pierwszego biskupstwa na tych terenach, podległego metropolii mogunckiej. Szczególny rozkwit miasto osiągnęło za rządów Karola IV. Założył on tu pierwszy w środkowej Europie uniwersytet – Carolinum, a Praga po założeniu Nowego Miasta w 1348 r. stała się największym miastem Europy na północ od Alp. Dzisiejsza Praga powstała w 1784 r. z połączenia pięciu wcześniej samodzielnych, lecz powiązanych ze sobą organizmów, których początki sięgają średniowiecza: Starego Miasta, Nowego Miasta, Josefova, Małej Strany i Hradczan – siedziby władców czeskich. Od 1992 r. zabytkowe centrum miasta znajduje się liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Praga – Dojazd i komunikacja

Stolica naszych południowych sąsiadów jest położona 515 km od Warszawy, 390 km od Krakowa i zaledwie 210 km od Wrocławia. Dotrzeć tam można na wiele sposobów: samolotem, pociągiem, autobusem, samochodem. Z Polski najtaniej i najszybciej dojechać do Pragi własnym samochodem. Na granicy polsko-czeskiej działa 21 przejść drogowych. Najszybsza i najwygodniejsza trasa do Pragi prowadzi z przejść w Cieszynie-Boguszowicach. Możemy wybrać się też pociągami, które kursują do Pragi m.in. z Warszawy, Wrocławia, Katowic, Łodzi, Krakowa. Pociągi z Polski przyjeżdżają najczęściej na Hlavni nadrazi, czyli centralnie usytuowany praski dworzec główny, który ma dobre połączenia komunikacyjne (metro, tramwaj) z centrum i resztą Pragi. Standardowo najszybciej dostaniemy się tam samolotem, ale nie koniecznie najtaniej – chociaż wiele przewoźników proponuje nam ciekawe promocje 😉

Komunikacja miejska w Pradze jest stosunkowo dobrze zorganizowana, do tego we wszystkich środkach transportu obowiązuje jeden typ, niedrogiego biletu. Można na nim jeździć zarówno metrem, autobusem, jak i tramwajem, pociągiem czy kolejką nadziemną.

praga

Kuchnia

Czeska kuchnia łączy w sobie wpływy zwyczajów kulinarnych krajów Europy centralnej, głównie kuchni niemieckiej, węgierskiej i austriackiej. Większość potraw jest raczej tłusta i ciężkostrawna. Kuchnia kojarzona jest głównie z knedlami polanymi sosem, podanymi z mięsem i kapustą. Równie często podaje się tu gulasz bądź pieczeń z polędwicy w śmietanie. Najczęściej przyrządza się dania na bazie wołowiny, wieprzowiny, cielęciny i drobiu. Mięso musi być dobrze doprawione i wypieczone. Czesi lubią także zupy. Najpopularniejsze zupy, to: kartoflanka, czosnkowa i gulaszowa. Czechy słyną z piwa uchodzącego za najlepsze na świecie, lecz powstają tu też wyborne wino i oryginalne wódki oraz likiery. Do najpopularniejszych gatunków piwa zalicza się Pilzner (Prazdroi z Pilzna) i Budvar (z Czeskich Budziejowic). Natomiast największymi browarami są Prazdroi i Gambrinus. Becherovka jest słynną czeską wódką produkowaną na bazie ziół i korzeni. Jej receptura jest pilnie strzeżona od wieków.

Zabytki i atrakcje Pragi

Belweder pałac królowej Anny – renesansowy Belweder w Pradze znajduje się w Ogrodach Królewskich na Hradczanach. Ten letni pawilon królewski został wzniesiony w latach 1538–1563. Ferdynand I Habsburg kazał wybudować go w tajemnicy dla swej małżonki, Anny Jagiellonki jednak królowej nie udało zobaczyć się ukończonego Belwederu, gdyż budowa trwała zbyt długo.

Brama Prochowa

[ hana-code-insert ] 'Hotelepl 200×200' is not found

Brama Prochowa – ta 65-metrowa brama miejska jest niewątpliwie jednym z głównych symboli Pragi. Znajduje się na Starym Mieście w strategicznym miejscu gdzie już w XIII wieku znajdowała się brama stanowiąca ważny element miejskich umocnień. Budowę Bramy Prochowej rozpoczęto w roku 1475 na zlecenie króla czeskiego, Władysława II Jagiellończyka, którego dwór znajdował się niedaleko. W XVI i XVII mieścił się w niej skład prochu, stąd wzięła się obecna nazwa- Brama Prochowa. Dopiero sto lat później architekt Josef Mocker prawie całkowicie odrestaurował Bramę, nadając jej obecną formę.

Hradczany

Hradczany – jest to zbudowana w XIV wieku dzielnica, która przez wielu określana jest mianem „królewskiej”. Kompleks jest bogaty w wiele zabytków. Niewątpliwie najważniejszym i najokazalszym jest Zamek Królewski. Pozostałe to: bazylika św. Jerzego, słynna Złota Uliczka, ogrody królewskie z Belwederem oraz, budowana przez 6 stuleci, katedra św. Wita.

Josefov – dzielnica Pragi, która stanowiła dzielnicę żydowską. Swą nazwę zawdzięcza Józefowi II, który przekazał Żydom prawa obywatelskie. Na terenie Josefova znajduje się szereg synagog: Synagoga Hiszpańska, Synagoga Pinkasa, Synagoga Wysoka, Synagoga Maisela.

Kaplica Betlejemska w Pradze – to budynek szczególnie ważny w historii Czech. Tu wygłaszali słynne kazania: Jan Hus i Thomas Münzer. Od swojego powstania stała się ośrodkiem czeskiego odrodzenia narodowego. Kaplica powstała w 1391 na polecenie Jana z Mühlheimu, w tym celu, aby kazania mogły być tu wygłaszane wyłącznie po czesku (a nie po łacinie i niemiecku, jak w pozostałych kościołach). Zbudowano ją w czystym stylu gotyckim. We wnętrzu dominowała ambona a nie ołtarz, co podkreślało funkcję świątyni.

Katedra Św. Wita

Najlepsze oferty w całej Polsce do 70% taniej!

Katedra Św. Wita – jest największą i najważniejszą świątynią w Pradze. To jeden z cenniejszych przykładów architektury dojrzałego gotyku w Europie środkowej. Znajduje się w niej krypta czeskich królów, bogato zdobiona kaplica św. Wacława wraz z jego relikwiami i piękna Złota Brama. Obecnie jest ona siedzibą arcybiskupstwa. Katedrę Św. Wita wybudował cesarz Karol IV jako najważniejszy kościół Królestwa Czeskiego. Liczy sobie ona 124 metry długości, 60 metrów szerokości oraz 34 metry wysokości. Wieża główna, z której roztacza się widok na całą Pragę, wzbija się na wysokość niemal 100 metrów.

Klasztor na Strahowie – klasztor premonstratensów, na Hradczanach w Pradze, założony w 1140 na regule benedyktyńskiej, ufundowany przez księcia Władysława II. Położony na szczycie wzgórza, na zachód-południowy zachód od Zamku Praskiego.

Klementinum – barokowy budynek dawnego kolegium jezuickiego. Dziś znajduje się tu Biblioteka Narodowa. Przy okazji specjalnych wystaw można obejrzeć niezwykle cenne manuskrypty. Dla zwiedzających dostępne są także kaplica lustrzana, w której odbywają się koncerty muzyki kameralnej.

Kościół św. Mikołaja – jest to kościół zaliczany do największych świątyń barokowych na świecie. Kościół ma kopułę wysoką na 70 metrów. Wewnątrz kościoła znajdują się freski, figury i liczne ołtarze. Najpiękniejszy fresk wypełnia kopułę i poświęcony jest adoracji Świętej Trójcy autorstwa Franza Palko.

Most Karola

Najlepsze oferty w całej Polsce do 70% taniej!

Most Karola – powstały w XV wieku łącznik pomiędzy brzegami Wełtawy do XVIII wieku był jedynym mostem komunikacyjnym w mieście. Od 1950 dostępny jest tylko dla pieszych – spacerowiczów, artystów i turystów. Wsparto go na 16 filarach i jest on jedynym średniowiecznym mostem kamiennym na świecie, który posiada taką rozpiętość przęseł. Most Karola ma prawie 516 metrów długości i około 9,5 metra szerokości. Do 1870 roku był on nazywany Mostem Praskim lub Mostem Kamiennym.

Muzeum Figur Woskowych – nie tylko Londyn ma takie muzeum, praskie muzeum może się poszczycić całkiem pokaźnym zbiorem wiernych odwzorowań znanych osób. Pośród nich możemy znaleźć także słynne dla naszej części Europy postaci np. Heleny Vondrackowej czy Karela Gotta.

Muzeum Narodowe – ogromny neorenesansowy gmach, wzniesiony w 1890r. Wewnątrz budynku znajdują się zbiory historyczne, archeologiczne oraz zoologiczne i inne.

Plac Wacława – powstał w roku 1348 przy wyznaczaniu przez Karola IV granic Nowego Miasta. Na początku był on nazywany końskim targiem ponieważ sprzedawały się tu konie. W późniejszych czasach paleta towarów została rozszerzona a na dzisiejszym placu Wacława zaczęły się pojawiać pierwsze domy mieszczańskie.

Rynek Starego Miasta – jest najstarszym i najważniejszym praskim placem, którego historia sięga głęboko do średniowiecza. W XI wieku był to główny miejski targ. Można tu było kupić oprócz drogich i luksusowych materiałów również przedmioty codziennego użytku oraz żywność. Na Rynku Starego Miasta znajdują się także inne, niezwykle cenne zabytki takie jak: barokowy kościół św. Mikołaja, kościół Marii Panny przed Tynem, pałac Golc-Kińskich, pomnik Jana Husa czy Ratusz Staromiejski, będący centrum życia politycznego Pragi.

rynek

060711 rozrywka Image Banner 468 x 60

Rynek Staromiejski – na którym wznosi się majestatyczny ratusz ze sławnym zegarem astronomicznym – Orloj. W górnych oknach konstrukcji zegara pojawiają się postacie 12 apostołów, którym poniżej grożą: kostucha z klepsydrą otwierająca całe widowisko przy dźwięku dzwonów pogrzebowych, Żyd z mieszkiem srebrników, poganin Turek i wyobrażenie próżności z lustrem w dłoni.

Wyszehrad – jest według legendy najstarszą siedzibą książąt czeskich, na przełomie XI i XII wieku był główną siedzibą władców czeskich. W ramach kompleksu znajdują się: cenna rotunda romańska św. Marcina z XI w., przebudowany w stylu neogotyckim kościół św. Piotra i Pawła, Kasematy oraz Cmentarz Wyszehradski.

Wzgórze Petrin – rozległy obszar pełen ogrodów i parków. Na wzgórzu znajduje się wieża widokowa, zmniejszona kopia paryskiej wieży Eiffla. Ma 60 metrów wysokości i 299 schodów prowadzących na sam szczyt. Na wzgórzu znajdują się także dwa kościoły i Mur Głodowy, prowadzący do obserwatorium astronomicznego. Petrin to idealne miejsce do podziwiania panoramy Hradczan i Starego Miasta. Na wzgórze można pojechać kolejką linową.

Zamek na Hradczanach – to zamek w Pradze w dzielnicy Hradczany istniejący już od najstarszych dziejów Pragi, dawna siedziba królów czeskich. Jest największym powierzchniowo zamkiem na świecie, wznosi się ponad Pragą już od IX wieku. I choć widok obecny diametralnie różni się od pierwotnego, to od zawsze ten kompleks był siedzibą czeskich królów. Historia zamku jest bardzo burzliwa. Często rozbudowywany i wzbogacany o skrzydła i komnaty (między innymi w XIV i XVI wieku), doświadczył także pożaru w 1303 roku. Obecnie (od 1918 roku) zamek jest siedzibą Prezydenta Republiki Czeskiej. Jedną z atrakcji przyciągającą turystów jest tu także uroczysta zmiana warty. Codziennie w samo południe dwa regimenty przekazują sobie sztandar Prezydenta Republiki Czeskiej.

Złota Uliczka

Złota Uliczka – malownicza ulica w Pradze, na terenie praskiego zamku w dzielnicy Hradczany. Dawniej nazywała się ulicą Złotniczą, gdyż była prawdopodobnie siedzibą miejscowych złotników – Żydów pracujących dla skarbu, znajdujących w ten sposób schronienie za murami zamku. Powstała między romańskim i późnogotyckim obwarowaniem północnej części zamku.

[ hana-code-insert ] 'Lufthansa 536×152' is not found

Praga to piękne miasto z ogromną liczbą zabytków i atrakcji. Idealnie nadaje się na wyjazd weekendowy, jak i dłuższy pobyt. Każdemu turyście ma coś do zaoferowania, nie sposób się tu nudzić. Jeżeli nie mamy pomysłu, gdzie wybrać się na zbliżającą się Majówkę, to Praga nadaje się jak najbardziej 🙂

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Praga, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!