Poznań stolica Wielkopolski

Poznań jest jednym z najstarszych i największych miast Polski. Położone jest na Pojezierzu Wielkopolskim, nad rzeką Wartą, u ujścia Cybiny. Stolica Wielkopolski, Poznań, to miasto wspaniałych zabytków, chętnie odwiedzane przez tłumy turystów.

Poznań stolica Wielkopolski

Poznań znajduje się w środkowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa wielkopolskiego. Jest piątym pod względem liczby ludności miastem w Polsce i siódmym pod względem powierzchni. Poznań to ośrodek przemysłu, handlu, usług, kultury, nauki i szkolnictwa wyższego. Jako duży ośrodek handlowy organizuje corocznie Międzynarodowe Targi Poznańskie (odbywające się od 1925 r.). Skupia uczelnie wyższe państwowe, m.in. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnikę Poznańską, Akademię Medyczną i Akademię Sztuk Pięknych oraz prywatne m.in. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości. Jako ośrodek kultury oferuje nam liczne muzea, kina, teatry, imprezy cykliczne.

Atrakcje i zabytki Poznania

Bazylika Archikatedralna św. Piotra i Pawła – jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra (od 968), położona na Ostrowie Tumskim. Ten kościół katedralny był miejscem wielu wydarzeń historycznych. Do takich należały m.in. pogrzeby średniowiecznych królów i książąt. Przypuszcza się także, że to właśnie tu został ochrzczony Mieszko I.

Biblioteka Raczyńskich – została zbudowana w latach 1822-1828, według pomysłu i funduszy hrabiego Edwarda Raczyńskiego, w stylu klasycystycznym. Bibliotekę otwarto w 1829 roku. Obecnie w budynku rezyduje dyrekcja biblioteki miejskiej miasta Poznania, znajduje się tam księgozbiór specjalny oraz odbywają się różne wystawy czasowe.

Dom Towarowy „Okrąglak” – znajduje się przy ul. Mielżyńskiego 17. Budynek zbudowany w latach 1949-1954 według projektu Marka Leykama. Otwarto go dla kupujących 29 stycznia 1955 roku. Dziś Okrąglak nie pełni już roli domu towarowego, gdyż nie spełnia dzisiejszych wymogów. Obecnie jest budynkiem biurowo-usługowym.

Domki budnicze na Starym Rynku – jest to zespół niewielkich kamieniczek na Starym Rynku. Kamieniczki zbudowano w I połowie XVI w. i były własnością biedniejszych kupców. W ich wczesnorenesansowych podcieniach handlowano niegdyś rybami, świecami, pochodniami i solą. Po dziś dzień podcienia są miejscem handlu.

PoznanFara

Fara Poznańska – to barokowy kościół farny. Wybudowali go jezuici. Fasada budowli jest dziełem Giovanni Catenazziego, portal główny zaprojektował Pompeo Ferrari. We wnęce nad wejściem znajduje się figura św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów. Niezwykle bogaty jest wystrój kościoła. Wnętrza są trzynawowe, bazylikowe z transeptem, nawy boczne posiadają sklepienia krzyżowe, przepiękna dekoracja sztukatorska, sklepienia z malowidłami, rzeźby, wieniec kaplic oraz imponujące organy Friedricha Ladegasta. Kościół można zwiedzać (z wyjątkiem czasu Mszy św.) w godzinach: 6.00-19.30.

Kościół pw. św. Marcina – rzymskokatolicki zabytkowy kościół znajdujący się na skrzyżowaniu ul. Święty Marcin i al. Marcinkowskiego. Tę świątynię wzniósł prawdopodobnie książę Przemysł I w 1240 roku.

Łazarz – jest to część Poznania, znajdująca się na osiedlu Św. Łazarza. Jej najważniejszy element, czyli zespół urbanistyczno – architektoniczny znajduje się w rejestrze zabytków od 1982 roku.

Most Dworcowy – to wiadukt drogowy nad linią kolejową, w granicach administracyjnych miasta Poznania, składający się z dwóch niezależnych wiaduktów. Położony w bliskim sąsiedztwie dworca kolejowego Poznań Główny.

Most św. Rocha – jest to stalowy most, który łączy brzegi Warty, dzięki czemu mieszkańcy Poznania mają łatwy kontakt ze Starym Miastem, Chwaliszewem, Piotrowem i Świętym Rochem. Obecny most wzniesiono w latach 2002-2004.

dworzec_PKP

Nowy Dworzec PKP – został uroczyście otwarty 29 maja 2012 r. przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Budynek ma powierzchnię 7 tysięcy m kw. Położony jest nad torami i peronami 1, 2, 3, równolegle do Mostu Dworcowego. Budowa nowego dworca związana była z organizacją w Poznaniu EURO 2012.

Odwach – budynek ten powstał w XVIII w. Pierwszy drewniany budynek zastąpiono nowym, zbudowanym w latach 1783-1787. W czasie II wojny światowej budynek został poważnie uszkodzony, a następnie w latach 1945-1951 precyzyjnie odbudowany. Obecnie mieści się w nim Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych, w którym prezentowane są wystawy okresowe. Więcej informacji: www.muzeumniepodleglosci.poznan.pl

Ogród Botaniczny w Poznaniu – jest to placówka naukowa i edukacyjna Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, zlokalizowana jest w dzielnicy Ogrody. Pełni jednocześnie funkcję publicznego parku. Dla zwiedzających jest dostępny od 1 maja do 30 października w godz. 9.00 – 21.00. Więcej informacji: www.ogrod.edu.pl/info.php

Ogród zoologiczny – jest to trzeci pod względem wieku ogród zoologiczny w Polsce. Więcej informacji: www.zoo.poznan.pl

Ostrów Tumski – jedyna pozostała z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie. Wyspę otaczają dwa ramiona rzeki: Warta i Cybina, ze stałym lądem łączą ją mosty. Ostrów tumski to nie tylko wyspa, ale także zespół cennych zabytków. Najważniejszym z nich jest gotycka Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła, będąca miejscem pochówku pierwszych władców Polski i prawdopodobnym miejscem chrztu Mieszka I. Ale także inne zabytki tj.: Pałac arcybiskupi, Kościół Najświętszej Marii Panny, Akademia Lubrańskiego, Muzeum Archidiecezjalne.

Pałac Działyńskich – znajduje się na posesji Stary Rynek 78. Powstał w latach 1773-1776. Jego pierwszym właścicielem był marszałek wielki litewski Władysław Roch Gurowski, w ręce rodu Działyńskich trafił w 1808 r., a w 1880 r. posiadłość nabył Władysław Zamoyski. Obecnie Dzisiaj w obiekcie znajdują się instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz ekspozytura Biblioteki Kórnickiej.

Pałac Górków – powstał w latach 1545-1549 w wyniku przebudowy kilku należących do Andrzeja II Górki gotyckich kamienic. Obecnie w Pałacu ma swą siedzibę Muzeum Archeologiczne.

Pałac Mielżyńskich – to klasycystyczny budynek przy Starym Rynku. Pałac powstał w latach 1795-1798 w wyniku przebudowy zakupionej w 1772 przez Maksymiliana Mielżyńskiego kamienicy, jednak już w 1800 budynek ponownie przebudowano na kamienicę lokatorską.

Park Sołacki – to jeden z parków publicznych w Poznaniu, w willowej dzielnicy Sołacz. Jego powierzchnia wynosi 14,63 ha. Park urządzono w krajobrazowym stylu angielskim.

Park Wilsona – to jeden z najpiękniejszych i najstarszych parków w Poznaniu. Jego początki sięgają 1834 roku. Park wpisany jest do rejestru zabytków. W Parku Wilsona znajduje się również palmiarnia, w której można podziwiać blisko 1100 gatunków roślin, 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. Palmiarnia Poznańska jest największą w kraju i jedną z największych w Europie.

Ratusz na Starym Rynku

Ratusz na Starym Rynku – jego budowę zakończono około 1300 r. za panowania Wacława II Czeskiego. Budynek był wielokrotnie rozbudowywany i niszczony, z pierwotnej zabudowy zachowały się jedynie piwnice. Dzisiaj budynek ten jest znany m.in. z koziołków, które po raz pierwszy zostały zainstalowane w połowie XVI wieku. Koziołki bodą się codziennie o godzinie 12.00. Z wieży ratuszowej codziennie odgrywany jest hejnał Poznania. We wnętrzach ratusza ma swoją siedzibę Muzeum Historii Miasta Poznania. Więcej informacji: www.mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-historii-miasta-poznania

Stare Miasto – zachwyca turystów swoją lokalizacją i licznymi zabytkami, które się tam znajdują. Najpopularniejsze z nich to: Ratusz, Kamieniczki, Waga Miejska, Odwach, Kościół podominikański, Bazylika Frana, Kościół Katarzynek, Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa, Kościół franciszkanów.

Stary_Browar

Stary Browar – to centrum handlu i sztuki zbudowane w listopadzie 2003 roku, położone w centrum Poznania przy ulicy Półwiejskiej 42. W Starym Browarze znajduje się około 210 punktów handlowych i gastronomicznych. Więcej informacji: http://starybrowar5050.com/

Opera-w-Poznaniu

Teatr Wielki , zwany też Operą Poznańską – jest to teatr w Poznaniu przy ul. Fredry 9. Więcej informacji: www.opera.poznan.pl

Twierdza Poznań – jest zbiór fortyfikacji zbudowanych na terenie miasta Poznań w XIX i na początku XX w. To trzeci tego typu system w Europie. Początkowo składał się z dwóch części: poligonalnej i fortowej, ale pierwszą z nich rozebrano jeszcze w XIX wieku.

Waga Miejska – powstała w latach 1532-1534. Jest jednopiętrowym budynkiem o bardzo wysokim, dwuspadowym dachu i prostych szczytach dzielonych lizenami. Pierwszy budynek powstał w latach 1532–1534, a rozbudowany został w stylu renesansowym przez Jana Baptystę di Quadro w 1563. W 1890 roku został rozebrany, ponieważ długo nieremontowany budynek groził zawaleniem. W jego miejscu wzniesiono neorenesansowy Nowy Ratusz. Początkowo Waga Miejska była siedzibą ważnika oraz podległych mu potażych, którzy za opłatą dokonywali pomiaru masy towaru. Obecnie mieści się w niej Urząd Stanu Cywilnego.

zamekZamek Królewski – jest najstarszą zachowaną rezydencją królewską w Polsce. Wzniesiony przez Przemysła II, następnie wielokrotnie rozbudowywany W czasie wojny północnej, a następnie w 1945 roku, obiekt został znacząco zniszczony. Dziś, trwają pracę przy odbudowie części południowej rezydencji. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Sztuk Użytkowych. Więcej informacji: www.mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-sztuk-uzytkowych

Poznań to bardzo ładne i nowoczesne miasto, a jednocześnie pełne ciekawych zabytków. Jest miastem, które z pewnością warto odwiedzić.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Poznań stolica Wielkopolski, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Udostępnij!