Porto – miasto wina

Porto to drugie co do wielkości miasto w północnej Portugalii, położone przy ujściu rzeki Douro do Oceanu Atlantyckiego. Znane jest głównie ze słynnego wina „Porto”, ale nie tylko…zatem zobaczmy co jest interesującego w mieście.

Porto – miasto wina

Porto usytuowane jest na północy Portugalii, nad Oceanem Atlantyckim, u ujścia rzeki Douro. Miasto zawsze było ważnym portem na wybrzeżu Atlantyku. Swój rozwój i nazwę zawdzięcza produkcji i składowaniu wina PORTO. To stąd od końca XVII wieku wypływały setki statków z beczkami tego pysznego trunku. Porto to wino wzmacniane, najczęściej słodkie lub półsłodkie, białe, czerwone lub różowe, o zawartości alkoholu 18–22%. Porto dojrzewa i jest butelkowane w mieście Vila Nova de Gaia. Każda butelka prawdziwego porto oznaczona jest specjalną banderolą potwierdzającą miejsce pochodzenia.

Porto to miasto o długiej tradycji i ciekawej zabudowie. Stare miasto w Porto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Już samo to wystarczy, żeby wybrać się do Porto, zobaczmy inne ciekawe miejsca…

Porto – miasto wina

Ciekawe miejsca:

  • Most Ponte Luis I – to dwukondygnacyjny, łukowaty most, wykonany z żelaza, który łączy Porto z Vila Nova de Gaia nad rzeką Douro. Jego budowa trwała w latach 1881 – 1886. W momencie ukończenia był najdłuższym tego typu mostem na świecie. Górny poziom jest przeznaczony dla metra i pieszych, natomiast niższy poziom wykorzystywany jest przez samochody. Projektantem mostu był inżynier Teófilo Seyrig uczeń Gustave’a Eiffela.

  • Kościół św. Franciszka (Igreja de São Francisco) – Franciszkanie w Porto swój pierwszy kościół wybudowali w 1244 roku i był on dedykowany św. Franciszkowi z Asyżu, z czasem jednak kościół zrobił się za mały. W 1383 roku, pod patronatem króla Ferdynanda I, zaczęto budowę nowego, większego kościoła. Budowa zakończyła się ok. roku 1425, kiedy to powstała obecna świątynia. W późniejszych latach do dekoracji kościoła dodano elementy barokowe, dzięki czemu obecnie gotycka architektura przeplata się z barokowym zdobnictwem i wystrojem wnętrza.
  • Katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Sé do Porto) – jest to jeden z najstarszych zabytków miasta. Świątynia ta wzniesiona została w pierwszej połowie XII wieku, a swój obecny barokowy kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka została przeprowadzona w XVIII wieku.

  • Księgarnia Livraria Lello e Irmao – jest to jedna z najstarszych księgarni w Portugalii. Jest znana z unikatowego wnętrza: neogotyckie elewacje, zdobione ściany i sufity z barwionego szkła, majestatyczne drewniane schody.
  • Dworzec kolejowy Sao Bento – dworzec oddany został do użytku w 1916 roku i powstał w miejscu dawnego klasztoru Benedyktynów z XVI wieku. Wewnętrzne ściany dworca zostały wypełnione olbrzymimi pracami przedstawiającymi historię Portugalii, które stworzono z wykorzystaniem płytek azulejos (wykorzystano ponad 20 tysięcy płytek).

  • Ogrody Kryształowego Pałacu (Jardins de Palacio de Cristal) – jest to piękny park, położony blisko centrum Porto. Atutem tego miejsca jest przepiękna panorama na rzekę Duoro i miasto. Park składa się kilku mniejszych ogrodów tematycznych, a każdy z nich prezentuje różne gatunki roślin. Nazwa pochodzi od pierwotnie znajdującego się w tym miejscu pałacu wzorowanego na Crystal Palace w Londynie. W 1956 r. budowlę zastąpiła obecna konstrukcja, w której odbywają się imprezy sportowe i koncerty muzyczne.
  • Palacio da Bolsa czyli Pałac Giełdowy – to zabytkowy budynek, który został zbudowany w XIX wieku przez miejskie Stowarzyszenie Handlowe. Reprezentuje styl neoklasycystyczny. Wnętrze pałacu zachwyca przepychem sal i korytarzy oraz różnymi zdobieniami poszczególnych pomieszczeń.

Porto to piękne miasto, które warto odwiedzić, jeden dzień na zwiedzanie nie wystarczy, dlatego warto zarezerwować więcej czasu.

JŚ 2018

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Porto – miasto wina, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Udostępnij!