Poparzenie przez meduzę – pierwsza pomoc

Podczas wakacji nad Morzem może nam się przytrafić spotkanie z dziwnym stworzeniem – meduzą. Najwięcej meduz spotkamy na Malcie, w Hiszpanii, Grecji i Francji. Jednak można się na nie natknąć również nad naszym Bałtykiem. Jad meduzy powoduje poparzenie – rumień z białą opuchlizną, który utrzymuje się przez kilka dni i jest naprawdę bolesny. Co robić, gdy poparzy nas meduza?

chelbia_modra

Poparzenie przez meduzy może spotkać każdego, kto spędza urlop nad Morzem. Nawet nad Bałtykiem dobrze jest sprawdzić, czy w morzu występują meduzy kuliste, a na południu Europy pytanie o meduzy (jadowity jest np. żeglarz portugalski) nikogo nie dziwi. Meduzy występujące w Bałtyku (np. chełbia modra) nie parzą, ale te żyjące w Morzu Śródziemnym lub Czarnym to zupełnie inna sprawa – ich poparzenie jest bolesne, a może być nawet niebezpieczne.

Meduzy w Bałtyku

Meduzy to zwierzątka zwykle w kształcie parasola lub dzwonu. Te żyjątka rozmiarów o średnicy do 15cm, przezroczyste, galaretowate, nieporuszające się po plaży, a także bierne, gdy układa się je na dłoni, to nieszkodliwe chełbie modre. Chełbie są zagrożeniem jedynie dla uczulonych na ich jad osób. Zwykle pojawiają się na brzegu Bałtyku późnym latem, czyli w sierpniu i wrześniu. Dopiero zimową porą pojawiają się i to bardzo sporadycznie duże meduzy, których przedstawicielem jest bełtwa festonowa. Ma galaretowate ciało, podbarwione na żółto lub delikatnie niebiesko. Średnica dochodzi do około 50cm. Jest to meduza na którą musimy uważać, ponieważ poparzenie parzydełkami jest bardzo bolesne, ale niekoniecznie śmiertelne.

meduzy

Meduzy w innych ciepłych Morzach

Meduzy, które można spotkać w czasie kąpieli na południu Europy są niewielkie, ich średnica najczęściej nie przekracza 10-15 cm, ale ich ramiona są dwa, trzy razy dłuższe. Wystarczy lekkie muśnięcie, by doszło do oparzenia. Niebezpieczne meduzy np. żeglarz portugalski, meduza świecąca, można spotkać w krajach basenu Morza Śródziemnego, zwłaszcza przy afrykańskich wybrzeżach oraz na plażach Hiszpanii, Francji, Grecji, Włoch i Malty, hiszpańskich i włoskich wysp.

Poparzenie przez meduzy – objawy

Objawy oparzenia jadem meduzy są błyskawiczne i nieprzyjemne. Wywołuje silny ból, porównywalny do ukąszenia kilku os na raz. Jad meduz może wywołać: silny, piekący ból, zaczerwienienie skóry, wysypkę, kurcze mięśni, nudności, wymioty, duszności, wstrząs anafilaktyczny. Meduza podobnie jak pszczoła pozostawia po sobie ślad w postaci „czubka parzącego”, wyglądający jak kawałek fioletowo-bordowej włóczki. Największy ból przy oparzeniu odczuwają dzieci. U niektórych osób, uczulonych na jad meduzy mogą jeszcze wystąpić inne objawy, jak np.: ogólne rozbicie, nudności, wymioty, duszności, skurcze mięśni, silne krwawienie, wymaga to wymaga niezwłocznej pomocy lekarskiej. Poparzenie przez kilka meduz, może być śmiertelne, zwłaszcza gdy doszło do niego w wodzie (utopienie).

meduzy morze

Poparzenie przez meduzę – pierwsza pomoc

Jeśli poparzy nas meduza, nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, bo to przyspiesza rozprzestrzenianie się jadu. Należy jak najszybciej wyjść z wody. W żadnym wypadku nie wolno spłukiwać oparzenia wodą słodką ani przykładać do poparzonego miejsca kostek lodu, ponieważ uaktywni to parzydełka i spowoduje dalsze rozchodzenie się jadu. Jeżeli jadowite czułki meduzy przyczepione są nadal do skóry (wyglądają jak różowe lub fioletowe nitki), usuńmy je dłonią owiniętą np. w ubranie lub należy zetrzeć garścią mokrego piachu. Nie należy dotykać oparzeń gołą dłonią, bo w ten sposób jad rozprowadza się po ciele. Następnie należy posmarować miejsce oparzenia sokiem z cytryny lub octem jabłkowym. Zneutralizuje on jad. Po dziesięciu minutach od aplikacji octu lub soku z cytryny, posypać miejsce oparzenia piaskiem, który wchłonie toksyny jadowe. Pozostawiamy go na skórze przez pięć minut. Spłukać piach ciepłą wodą i posmarować żelem chłodzącym na oparzenia, zawierającym eukaliptus. Jeżeli doszło do wstrząsu anafilaktycznego (silna reakcja alergiczna) lub wystąpiły wymioty albo trudności w oddychaniu, trzeba szybko wezwać lekarza. Zawsze też należy skontaktować się z lekarzem, gdy ofiarą poparzenia jest małe dziecko.

Pamiętajmy, żeby podczas wakacji uważać na plażach szczególnie w ciepłych krajach. Tam bowiem częściej można natrafić na parzące meduzy. Należy słuchać komunikatów ratowników i mieć oczy szeroko otwarte.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.6/10 (7 votes cast)
Poparzenie przez meduzę – pierwsza pomoc, 8.6 out of 10 based on 7 ratings