Pomarańcze i ich wartości odżywcze
Pomarańcze to bardzo popularne i lubiane przez nas owoce, zwłaszcza zimą chętnie po nie sięgamy. Pomarańcze to przede wszystkim niezastąpione źródło naturalnych witamin i minerałów. Zobaczmy jakie wartości odżywcze kryją w sobie pomarańcze.
Pomarańcza to owoc z rodziny cytrusów o pomarańczowej skórce i słodko-kwaśnym miąższu, pochodzący z Chin i wschodniej Azji. Do Europy dotarły w drugiej połowie XV wieku z Indii do Hiszpanii i Włoch. Pod koniec XVIII wieku pierwsze pomarańczowe plantacje powstały w Hiszpanii, a pod koniec XIX wieku we Włoszech. Dzisiaj hodowane są w wielu krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Jedną trzecią światowych zbiorów pomarańczy przypada na Brazylię. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone (szczególnie Kalifornia i Floryda), oraz Chiny i Meksyk. Odmian pomarańczy jest kilka są to m.in.:
- Pomarańcza bergamota – uprawiana jest tylko we Włoszech. Skórka owoców, kwiaty i liście są źródłem eterycznych olejków – olejku bergamotowego stosowanego w produkcji herbaty Earl Grey oraz olejku nerolowego stosowanego w perfumerii. Znajduje też zastosowanie w aromaterapii.
- Pomarańcza chińska – obecnie uprawiana jest na terenie Europy – w krajach śródziemnomorskich (Hiszpania, Portugalia, Francja, Turcji), a także w Południowej Afryce, Meksyku, Stanach Zjednoczonych oraz w Brazylii. Pomarańcza ta jest najpopularniejszym uprawnym gatunkiem pomarańczy.
- Pomarańcza gorzka – jej największym producentem są Hiszpania i Indie. Owoce rzadko spożywano na świeżo, raczej w postaci marmolady lub konfitury. Służy również do wyrobu likieru Curaçao.
- Pomarańcza limeta – najwięksi jej producenci to: Indie, Meksyk, Argentyna, Brazylia. Owoce limy wykorzystuje się do sporządzania soków i napojów orzeźwiających. Z owoców wytwarza się również olejki eteryczne i kwas cytrynowy.
- Pomarańcza olbrzymia – pomelo – największy areał upraw znajduje się w Indiach, Chinach, Tajlandii, Malezji i w Izraelu. Owoce są spożywane na surowo lub kandyzowane, robi się z nich soki i marmoladę. Ma bardzo duże owoce, kuliste, ich masa może dochodzić nawet do 2 kg, a średnica do 20 cm.
[hana-code-insert name=’YR link’ /]
Pomarańcze i ich wartości odżywcze
Pomarańcze są owocami bogatymi w liczne składniki odżywcze. Są bogatym źródłem witamin: A, B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E, są także dobrym źródłem beta karotenu, kwasu foliowego i kwasu pantotenowego, kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6, a także minerałów takich jak: wapń, magnez, potas, żelazo, cynk, miedź, fosfor, selen, sód, olejków eterycznych. Jedna pomarańcza pokrywa ponad 100 % dziennego zapotrzebowania na witaminę C, to dlatego pomarańcze są szczególnie polecane w okresie zimowym. Skórka pomarańczowa zawiera olejek aromatyczny, flawonoidy, kumaryny, triterpeny, witaminę C, karoten oraz pektyny. Jedna obrana pomarańcza to tylko około 100 kalorii.
Właściwości lecznicze
- blokują powstawanie komórek rakowych i zapobiegają chorobom nowotworowym
- chronią przed chorobami sercowo – naczyniowymi
- harmonizują pracę układu hormonalnego
- łagodzą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego
- łagodzą uczulenia
- mają działanie przeciwbakteryjne
- neutralizują wolne rodniki
- obniżają poziom cholesterolu
- obniżają poziom glukozy w krwi
- oczyszczają organizm z toksyn
- przeciwdziałają szkorbutowi
- przyśpieszają procesy trawienne
- spowalniają przyswajanie tłuszczów i węglowodanów
- wspomagają w zwalczaniu infekcji dróg oddechowych, kaszlu, grypy, gorączki
- zapobiegają osteoporozie
- zapobiegają otyłości
- zapobiegają zaparciom
- zapobiegają zgadze
- zwalczają wzdęcia i zaparcia
Skórka pomarańczowa ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne.
Pomarańcze w kosmetyce
Pomarańcze mają nie tylko właściwości lecznicze, lecz także pielęgnacyjne, ich właściwości są wykorzystywane też w kosmetyce. W celach kosmetycznych stosuje się zarówno sok i miąższ owocu, a także olejki z pomarańczy. Wykorzystywane są również kwiaty pomarańczy, z ich płatków pozyskuje się olejek zwany neroli używany bardzo często w ekskluzywnych perfumach. Ekstrakt pomarańczowy dodawany jest do kremów, maseczek, toników, płynów do kąpieli czy peelingów. Kosmetyki z dodatkiem pomarańczy redukują cellulit oraz oczyszczają skórę, dodatkowo pobudzają i dodają energii, poprawiają sprężystość skóry, wzmacniają ją, a dzięki ogromnej zawartości witaminy C redukują także plamy oraz przebarwienia. Również sami w domu możemy przygotować pomarańczowe kosmetyki, np. maseczki, czy toniki do twarzy.
Pomarańcze w kuchni
Pomarańcze najczęściej spożywamy na surowo, jednak w kulinariach mają także szerokie zastosowanie. Możemy z nich przygotować m.in.: soki, dżemy, konfitury, marmolady, galaretki. Stosujemy je jako dodatek do sałatek, deserów, lodów, ciast, drinków, mięs i drobiu. A także do wytwarzania win, likierów, czy nalewek. Również skórkę pomarańczy możemy wykorzystać. Możemy ją suszyć, gotować, kandyzować. Tak przygotowana skórka jest rewelacyjnym, aromatycznym dodatkiem do ciast, deserów.
Justa 2013
Pomarańcze i ich wartości odżywcze,