Pieprz i jego rodzaje

Pieprz to jedna z najczęściej używanych przypraw w naszej kuchni, większość z nas nie wyobraża sobie by w domu zabrakło pieprzu. Najczęściej używamy pieprzu czarnego, jednak pieprz ma wiele rodzajów i dziś je poznamy…

Pieprz i jego rodzaje

Pieprz to owoc rośliny z rodzaju pieprzowatych. Od stopnia dojrzałości tych owoców zależy kolor słynnej przyprawy. Cztery podstawowe rodzaje pieprzu to: pieprz czarny, pieprz zielony, pieprz biały oraz pieprz zielony.

PIEPRZ CZARNY

Jest najpopularniejszym rodzajem pieprzu. Posiada najostrzejszy aromat spośród pozostałych. Uzyskiwany jest z niedojrzałych, sfermentowanych i wysuszonych ziaren. Ziarna są pomarszczone i kuliste, mają w sobie spore ilości piperyny, która umożliwia szybsze trawienie i przyspiesza przemianę materii, więc korzystnie wpływa na procesy odchudzania. Pieprz czarny stosowany jest w postaci ziaren całych lub zmielonych. Warto pamiętać, iż pieprz czarny smakuje najlepiej zaraz po zmieleniu, więc lepiej kupować go w ziarnach i mielić samemu.

PIEPRZ BIAŁY

Pieprz bały to dojrzałe owoce pozbawione skórki i wysuszone. Pieprz ten ma zdecydowanie łagodniejszy smak od czarnego, ale za to intensywniejszy zapach. Pieprz biały jest wyśmienitym dodatkiem do różnych marynat, zup, sosów, ryb i mięs.

PIEPRZ CZERWONY

Pieprz czerwony (inaczej różowy) to ususzone, zamarynowane dojrzałe owoce. Ziarna pieprzu czerwonego mają lekko słodko-gorzki smak, pozbawiony ostrego smaku charakterystycznego dla pieprzu czarnego. Stosuje się go w postaci mielonej lub całych ziaren, które często bywają zakonserwowane w zalewie. Używany jest do dekoracji, do zup, owoców morza, mięsa, ryb, bulionów i lekkich potraw.

PIEPRZ ZIELONY

Pieprz zielony to niedojrzałe owoce wysuszone lub zamrożone i zamarynowane w solance lub occie. Pieprz ten charakteryzuje się intensywnym, ale ulotnym smakiem, idealnie pasuje do serów pleśniowych, sałatek i sosów. Wspomaga trawienie, wzmaga apetyt. Pomaga w odchudzaniu i wzmaga przyrost masy mięśniowej.

Pieprz i jego rodzaje

Oto pozostałe, trochę mniej znane rodzaje pieprzu:

PIEPRZ SYCZUAŃSKI

Pieprz syczuański uzyskuje się z owoców żółtokrzewu pieprzowego, rośliny z rodziny cytrusowych, spotykanej głównie w Azji, Japonii oraz w Ameryce Północnej. Pieprz ten doskonale pasuje do dań z kurczaka, kaczki , roślin strączkowych i tofu. Posiada sporo cennych właściwości leczniczych. Wykazuje działanie przeciwgrzybiczne, antybakteryjne oraz pomaga w powrocie do zdrowia podczas przeziębienia. Pieprz syczuański skutecznie łagodzi gorączkę i niweluje uciążliwe objawy przeziębienia.

PIEPRZ ZIOŁOWY

Pieprz ziołowy to mieszanka przypraw, najczęściej możemy znaleźć takie jak: kminek, kolendra, majeranek, liść laurowy, gorczyca biała, korzeń chrzanu oraz papryka czerwona. Jest przyprawą uniwersalną, stosowaną do prawie wszystkich potraw z wyjątkiem słodkich. Szczególnie polecany jest do mięs, zup (kapuśniaki i zupy z nasion strączkowych).

PIEPRZ KUBEBA

Wywodzi się z Indonezji, w szczególności  z Jawy. Przyprawa jest nazywana zarówno pieprzem kubeba jak i owocem kubeba. Kubeb to małe, brązowo-czerwone, nieregularne nasienie. Ma cierpko – ziołowy smak z nutą gałki muszkatołowej.

PIEPRZ CYTRYNOWY 

Pieprz cytrynowy jest mieszanką pieprzu białego i czarnego oraz skórki cytrynowej. Pieprz cytrynowy ze względu na kwaskowy posmak jest znakomitą przyprawą do wszelkiego rodzaju ryb, ale również jest doskonałym dodatkiem do mięs smażonych (np. steków), pieczonych, z grilla oraz sosów typu dressing i winegret.

PIEPRZ TASMAŃSKI 

Pieprz tasmański, zwany także pieprzem górskim, rośnie wyłącznie w wilgotnych, chłodnych dolinach i wąwozach lasów deszczowych Tasmanii i Nowej Południowej Walii w południowo-zachodniej części Australii. Intensywnie fioletowe owoce przypominają świeże jagody. Suszone smakują najpierw lekko słodkawo-owocowo, dopiero potem pojawia się ostry smak. Jest około dziesięć razy bardziej ostry niż zwykły czarny pieprz.

Justa 2020

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Udostępnij!