Piękne dwory polskie

Dwory to relikty budownictwa szlacheckiego. Obecnie mieszczą się w nich muzea, instytucje kultury, wiele z nich zostało zaadaptowanych na hotele czy restauracje. Niestety są też takie, o których wszyscy zapomnieli i po prostu niszczeją. Wszystkie jednak składają się na bogactwo kulturowe naszego kraju i są niebywałą atrakcją turystyczną. Zatem zobaczmy piękne dwory polskie.

Piękne dwory polskie – architektura

Dwór obejmował budynek mieszkalny właściciela oraz zabudowania gospodarcze. W XVII wieku wyodrębniono dwór z całego kompleksu budynków – stał się samodzielnym oddzielonym budynkiem mieszkalnym. Dwory budowano z drewna na podmurówkach kamiennych lub z cegły. Do dworu w okresie renesansu wchodziło się zazwyczaj z ganków krytych daszkiem opartym na słupach. Wewnątrz dworu znajdowało się wiele pokoi – sień, izba stołowa – jadalnia, pokoje gościnne, sypialnie, spiżarnia, a często także prywatną kapliczkę ze świętymi obrazami.

Piękne dwory polskie:

Dworek Białoprądnicki

Dworek Białoprądnicki – wzniesiono na miejscu wcześniejszego zespołu pałacowego. W latach 1545 – 1550 na Prądniku swoją rezydencję w stylu willi włoskiej wybudował Wielki Kanclerz Koronny, biskup krakowski Salomon Maciejowski. Zrujnowane zabudowania w latach 50. XX wieku przejęły władze miejskie, remontując i przeznaczając je na cele kulturalne. W 1795 roku zaczął funkcjonować w nich dzielnicowy dom kultury. Dziś gospodarzem zabudowań podworskich oraz jest Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”.

Dworek Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Dworek Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli – Żelazowa Wola leży nieopodal granic Sochaczewa. Wewnątrz parku znajduje się dworek, miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. Dawniej stał tam pałac, ale niestety strawił go pożar, a to co dziś zostało to w rzeczywistości tylko pomieszczenia dla służby. Już w latach trzydziestych zgromadzono pamiątki związane z kompozytorem, wtedy też założono park, w którym znajdują się rzadkie okazy drzew, krzewów. Obecnie w dworku znajduje się Muzeum. W saloniku muzycznym stoi współczesny fortepian, na którym grają pianiści podczas koncertów chopinowskich, odbywających się w sezonie letnim.

Dwór „Rydlówka”

[ hana-code-insert ] 'Hotelepl 200×200' is not found

Dwór „Rydlówka” – zbudował go artysta malarz Włodzimierz Tetmajer w roku 1894, który cztery lata wcześniej osiedlił się w podkrakowskich Bronowicach. W tym dworku odbyło się słynne wesele poety Lucjana Rydla z chłopską córką Jadwigą Mikołajczykówną, które uwiecznił Stanisław Wyspiański w swoim dramacie Wesele. Pierwotnie dwór był parterowy, drewniany, kryty strzechą i z gankiem. W 1912 nowy właściciel przebudował Rydlówkę – z lewej strony dostawiono tzw. świetlicę, a strzechę zastąpiono dachówkami. W grudniu 1968 w dworku wybuchł pożar wywołując duże zniszczenia. Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego w 1969 dom wyremontowano i zaopiekował się nim oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Urządzono tutaj Muzeum Młodej Polski. Miejsce to do dziś pozostaje w rękach rodziny Rydlów, a jego opiekunką jest Maria Rydlowa.

Dwór Moniak w Janowcu

Dwór Moniak w Janowcu – wybudowany w latach 1760-1770 we wsi Moniaki, niedaleko Urzędowa na Lubelszczyźnie. Drewniany z mansardowym dachem, pobitym gontem, wyróżnia się regularnym ukształtowaniem wnętrza charakterystycznym dla dworów z drugiej połowy XVIII wieku. Przeniesiony do Janowca w latach 1978-1985. We dworze znajduje się stała wystawa wnętrz domu ziemiańskiego oraz pokoje gościnne.

Dwór w Czarnolesie

060711 rozrywka Image Banner 468 x 60

Dwór w Czarnolesie – zbudowano około 1870 dla Władysława Jabłonowskiego, najprawdopodobniej na miejscu dawnego dworu rodziny Raczyńskich z 1789 roku, a spalonego w 1853 roku. Od 1961 roku w dworze, gruntownie odremontowanym w latach 1979 – 1980, znajduje się Muzeum Jana Kochanowskiego. Dwór murowany z cegły, tynkowany, parterowy, na wysokich piwnicach. W nim mieści się ekspozycja stała muzeum. Jest to ekspozycja typu biograficznego, zajmuje 6 sal muzealnych o powierzchni 250 m2. Zgromadzono wiele wydań dzieł poety, opracowania na temat jego życia i twórczości oraz niektóre bezpośrednio z nim związane pamiątki. Dwór otacza rozległy, romantyczny park, w którym zachowały się liczne lipy, graby, egzotyczne gatunki drzew oraz dąb – pomnikowy okaz przyrody.

Dwór w Droblinie

Dwór w Droblinie – zabytkowy dwór późnoklasycystyczny z XIX w. położony w miejscowości Droblin. Znajduje się kilkanaście kilometrów od Białej Podlaskiej w województwie lubelskim. Ceglana budowla zachowała się do czasów współczesnych, chociaż okolice samego dworku uległy zmianom. W pobliżu znajdują się pozostałości pierwotnego założenia parkowego z osią kompozycyjną wyznaczoną przez staw, stworzony równolegle do dworku. W otoczeniu budynku pozostały liczne drzewa, m.in. klony, kasztanowce i lipy. Obecnie dwór w Droblinie znajduje się w rękach prywatnych, na terenie dworu jest kompleks hotelarsko-restauracyjny.

Dwór w Glanowie

Dwór w Glanowie – zabytkowy zespół dworsko-parkowy w miejscowości Glanów. Drewniane obiekty w Glanowie znajdują się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Dwór i jego otoczenie zostały spalone w trakcie walk, jakie toczyły się tu 15 sierpnia 1863 roku. Nie spłonęły wówczas jedynie karczma i kuchnia. Obecny wygląd dworu jest efektem przebudowy w roku 1923. Obecnie dwór jest w rękach rodziny Nováków i nie jest udostępniony do zwiedzania.

Dwór w Sokulach

Dwór w Sokulach – wybudowany został w pierwszej połowie XVIII wieku. W XIX wieku był własnością rodziny Lubieńskich, a następnie Sobańskich. Od 1930 roku należał do Józefa Gutkowskiego. W czasie II wojny światowej ukrywali się w nim żołnierze Armii Krajowej. W roku 1988 od córki ostatniego właściciela rezydencję odkupił Jerzy Petelicki. Jest to budowla murowana z cegły i otynkowana, parterowa, wzniesiona na planie prostokąta, z mieszkalnym poddaszem pokryta wysokim dachem czterospadowym z symetrycznie rozmieszczonymi oknami. Cały budynek skomponowany jest w duchu klasycyzmu z elementami stylu zakopiańskiego. Do dworu wiedzie stara aleja kasztanowa. Dwór oraz jego wnętrza posłużyły za scenerię do znanych filmów, między innymi do filmu “Noce i dnie”, oraz popularnego serialu “Ranczo”. Obecnie obiekt jest własnością prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania.

Dwór w Tomaszowicach

Dwór w Tomaszowicach – to zabytkowy XIX-wieczny zespół dworsko-parkowy usytuowany u wrót Krakowa. Obejmuje on klasycystyczny dwór i zabudowania folwarczne. Obecnie obiekt został przekształcony na hotel o trzygwiazdkowym standardzie. W ośrodku znajdują się również sale konferencyjne i seminaryjne, restauracja oraz pomieszczenia wystawowe.

Dwór w Woli Suchożebrskiej k. Siedlec

Dwór w Woli Suchożebrskiej k. Siedlec – ten dwór klasycystyczny powstał w I połowie XIX wieku. Dwór murowany kryty dachem dwuspadowym, przed wejściem portyk oparty na czterech toskańskich kolumnach. Przy dworze znajduje się 3 ha park. W 1889 roku dobra ziemskie w Woli Suchożeberskiej kupił Karol Krasiński. W 1935 roku w wyniku licytacji dwór nabył Zdzisław Koziełł-Poklewski, a następnie w 1939 roku przeszedł w ręce rodziny Makowieckich. Po wojnie został przejęty przez skarb państwa. W 1980 roku został gruntownie wyremontowany. Od 1994 roku dwór wraz z trzema hektarami parku jest dzierżawiony przez Sokołowskie Zakłady Mięsne i służy jako obiekt hotelowo-konferencyjny.

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Piękne dwory polskie, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!