Paryż

Paryż miasto, stolica Francji, położone nad Sekwaną. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajduje się tu wiele zabytków i atrakcji turystycznych co powoduje, że Paryż jest odwiedzany przez miliony turystów rocznie.

W Europie i na świecie Paryż kojarzony jest przede wszystkim z wieloma zabytkami, muzeami oraz jest światową stolicą architektury, mody, rozrywki, kultury i nauki. W Paryżu jest wszystko czego dusza zapragnie – zabytki, muzea, teatry, restauracje, eleganckie domy towarowe i butiki. Każdy znajdzie coś dla siebie. Nazywany jest „miastem zakochanych” lub też „stolicą mody”. Wybierając się na spacer po paryskich ulicach, w otoczeniu drobnych murowanych kamieniczek, czekają na nas eleganckie butiki, sklepy, małe stylowe knajpki i luksusowe restauracje.

The River Seine, Paris, France

Pogoda w Paryżu

W Paryżu zawsze jest pięknie, jednak w szczycie sezonu turystycznego, czyli późną wiosną i latem, trzeba się liczyć z tłumem turystów. Lato jest zazwyczaj ciepłe i przyjemne ze średnimi najwyższymi temperaturami pomiędzy 15, a 25°C. Mimo wszystko każdego roku występują temperatury powyżej 32 °C. Wiosną i jesienią występują zazwyczaj łagodne dni i świeże noce, choć się zmieniają i są niestabilne. W zimie dni są chłodne, ale temperatura jest zazwyczaj dodatnia, chodź przez kilka dni w roku temperatura spada poniżej 0°C.

Seine River and Eiffel Tower Paris France

Komunikacja

Komunikacja w Paryżu jest bardzo sprawna. Do wyboru mamy: metro, tramwaje i autobusy. Jeśli zdecydujemy się na piesze poruszanie się po mieście, to musimy być przygotowani na spore zmęczenie, ponieważ Paryż jest miastem bardzo rozległym i ma długie ulice. Miasto jest ważnym węzłem komunikacji drogowej i jest otoczone trzema obwodnicami. W Paryżu znajduje się główny węzeł krajowej sieci szybkiej (TGV), tradycyjnej kolei i sześć głównych dworców kolejowych. Łączą one kolej z siecią metra, która posiada 380 stacji. Paryż posiada kilka portów lotniczych. Po Sekwanie kursują barobusy, czyli małe statki wycieczkowe zatrzymujące się w 8 przystaniach.

tgv

Kuchnia francuska

Francuska kuchnia to nie tylko ślimaki, żabie udka, sery i bagietki. Do jej atrakcji należą również ostrygi, foie gras (gęsia wątróbka), boeuf bourguignon, befsztyk tatarski, paryska zupa cebulowa – podawana z pływającymi grzankami z żółtym serem. Paryż cieszy się opinią jednego z najatrakcyjniejszych dla smakoszy miast świata, wyróżnia się też wspaniałą historią sztuki kulinarnej. W kuchni francuskiej nie może zabraknąć wina, zwykle serwowanego do posiłków .

slimaki

Atrakcje i zabytki Paryża

1. Wieża Eiffla – to niezaprzeczalny i najbardziej rozpoznawalny symbol Paryża. Wieżę zbudowano w 1889 r. na południowym krańcu Pola Marsowego, w centrum Paryża, nieopodal Sekwany, na potrzeby Wystawy Światowej w 100 rocznicę rewolucji Francuskiej i zburzenia Bastylii. Pomysłodawcą konstrukcji ponad 320 m wieży był Gustaw Eiffel. Składa się z 18 038 metalowych części oraz około 2.500.000 nitów. Wieża i jej betonowe filary ważą łącznie około 10.000 ton. Wieża Eiffla ma 3 tarasy – pierwszy znajduje się na wysokości 58 metrów, następny na wysokości 116 metrów, a ostatni na wysokości 273 metrów. Jej wysokość wraz z zamontowaną anteną wynosi 324 metry. Do 1929 roku uchodziła za najwyższą budowlę świata.

2. Katedra Notre-Dame – jest jedną z najbardziej znanych katedr na świecie, zbudowana w latach 1163-1330 na wyspie Cite. Jest ona bez wątpienia szczytowym osiągnięciem francuskiego gotyku. Posiada przepiękną fasadę, na jej środkowym portalu wyrzeźbiono scenę Sądu Ostatecznego. Katedra od wieków zachwyca swoim wyglądem. Osławiono ją w powieści „Dzwonnik z Notre Dame”. W sumie w jej wnętrzu może się pomieścić 9000 wiernych.

notre damenotre_dame2

3. Luwr – najsławniejsze muzeum Francji. Muzeum to w swoich zbiorach posiada setki tysięcy eksponatów, z różnych okresów historycznych, od starożytności do XIX wieku. Charakterystycznym elementem Luwru jest szklana piramida, która znajduje się przed wejściem do muzeum. Zgromadzono tutaj najwybitniejsze dzieła malarstwa i rzeźby, a do najsławniejszych należą: Mona Lisa, Wesele w Kanie Galilejskiej, rzeźba Wenus z Milo.

luwr

4. Łuk Triumfalny – to ważny element architektury Paryża. Łuk Triumfalny znajduje się w centralnym miejscu Placu de Gaulle. Powstał w XIX wieku. W trakcie jego budowy wzorowano się na Łuku Konstantyna wybudowanym w Rzymie. Budowę Łuku rozpoczęto w 1806 r. na życzenie Napoleona.

5. Aleja Pól Elizejskich – najpiękniejsza aleja świata, biegnąca od Place de la Concorde do placu im. Charlesa de Gaulle. Miejsce to jest często odwiedzane przez turystów, za sprawą znajdujących się tam ekskluzywnych restauracji, butików czy hoteli.

6. Bazylika Sacre Coeur – czyli Bazylika Najświętszego Serca. Bazylika znajduje się na szczycie wzgórza Montmartre. W wieży znajduje się największy we Francji dzwon. Jej projektantem był Paul Abadie. Jest utrzymana w stylu romańsko- bizantyjskim.

7. Montmartre – to najwyższe paryskie wzgórze, z którego roztacza się malowniczy widok na panoramę miasta. Z Montmartre związane są takie sławne nazwiska jak: Vincent van Gogh czy Fryderyk Chopin. W tej okolicy znajdowało się wiele znanych lokali rozrywkowych, a najsławniejszy z nich to niewątpliwie Moulin Rouge.

moulin-rouge

8. Pałac Królewski (Palais Royal) – dawna rezydencja królewska, położona na prawym brzegu, naprzeciwko Luwru. Inicjatorem powstania budowli był kardynał Richelieu, który w testamencie zapisał go Ludwikowi XIII. Obecnie mieści się tu siedziba Rady Stanu oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki. Pałac przyozdabiają przepiękne ogrody, dostępne publicznie, w których podziwiać można nowoczesne rzeźby, fontanny.

9. Bastylia – wielki plac na wschodnim krańcu dzielnicy Marais, niegdyś miejsce, gdzie znajdowała się twierdza, mieszcząca więzienie. Ta forteca została wybudowana w latach 1370-1382.

bastylii

10. Pałac Elizejski (Palais de l’Elysee) – Wybudowany w 1718 r. przez Mollet dla hrabiego Evreux, w 1753 r. został kupiony przez Madame de Pompadour. Na koniec królowie przyłączyli go do Wersalu gdzie miał służyć jako rezydencja dla gości.

Elysee_palais

11. Pałac Burbonów – wybudowany w latach 1722-26 r. dla księżniczki Ludwiki Franciszki de Bourbon, córki Ludwika XIV i Madame de Montespan. Przejęty na własność państwa w czasie Rewolucji, od 1830 r. jest siedzibą niższej izby parlamentu francuskiego.

palac_burbonow_paryz

12. Plac Zgody (Place de la concorde) – powstał w latach 1755-1775, był miejscem ważnych wydarzeń historycznych. Początkowo nazywany był Placem Królewskim. Pośrodku placu wznosi się obelisk z czerwonego granitu pochodzący z jednej ze świątyń Luksoru. Jest to autentyczny obelisk staroegipski, wykute na nim hieroglify sławią czyny Ramzesa II.

13. Sorbona (La Sorbonne) – to jeden z najsłynniejszych uniwersytetów nie tylko we Francji, ale i na świecie. Uważana jest za najstarszy uniwersytet w Europie. Na Sorbonie studiowało wielu Polaków: Jan Zamoyski, Stanisław Staszic, Stanisław Konarski. Profesorem Sorbony była Maria Skłodowska-Curie, pierwsza kobieta kierująca katedrą w tej uczelni.

14. Panteon – dawny kościół, wybudowany w stylu klasycystycznym, nawiązujący swą budową do antycznego rzymskiego Panteonu, obecnie jest mauzoleum sławnych Francuzów.

15. Święta kaplica (Sainte-Chapelle) – wybudowana w latach 1245-48, mieści się na wyspie Cité. Inicjatorem budowy i fundatorem był król Ludwik IX.

16. Cmentarz Pere Lachaise – stanowi najpiękniejszy i największy paryski teren zielony, a jednocześnie jest największą nekropolią w stolicy. Cmentarz ten jest miejscem pochówku najsławniejszych ludzi, znajdziemy tu groby m.in. Moliera, Colette, Edit Piaf, Fryderyka Chopina, czy Isabeli Duncan.

chopin

17. Ogród Luksemburski – był własnością Ludwika XVIII. Otworzono go dla publiczności w XIX wieku. Niezwykłe wrażenie robią liczne rzeźby zgromadzone w ogrodzie, głównie królowych Francji, ale zobaczyć można tu także popiersie Chopina.

18. Opera Garnier – Najbardziej znany teatr muzyczny Francji, wybudowana w stylu eklektyzmu na prawym brzegu Sekwany. Opera Paryska jest największym teatrem muzycznym świata, pod względem powierzchni użytkowej (większą widownię ma Opera Bastylii). Ma 11.237 m2 powierzchni, 2.200 miejsc na widowni i 450 na scenie.

opera_garnier

19. Hotel Lambert – luksusowy pałac miejski, który w XIX w. stał się centrum Polonii paryskiej, skupionej wokół księcia Adama Jerzego Czartoryskiego.

20. Wersal (Chateau de Versailles) – znajdujący się ok. 25km od Paryża pałac francuskich władców, wspaniała budowla barokowa z kompleksem przepięknych ogrodów.

paryz--wersal--ogrody

21. Wyspa Łabędzi – usytuowana jest na Sekwanie i jest cichym i ustronnym miejscem, sprzyjającym spacerowiczom. Na końcu alei, prowadzącej przez wyspę, znajduje się replika Statui Wolności z Nowego Jorku.

22. Pola Marsowe – początkowo były wykorzystywane jako teren ćwiczeń wojskowych i musztry, a później odbywały się tutaj różnego rodzaju imprezy plenerowe, czy też wyścigi konne.

pole marsowe

23. Disneyland – położony jest na przedmieściach Paryża, 30 km na wschód. W bajkowej scenerii na dzieci czekają atrakcje z różnorodnych krain. Można tu spotkać postaci z bajek Disney’a. Park umożliwia „podróżowanie” w czasie i przestrzeni, wraz z bohaterami filmów animowanych.

Jak widać Paryż ma wiele do zaoferowania swoim turystom. Jest to miasto, w którym z pewnością nie można się nudzić. Turysta lubiący rozrywki na pewno znajdzie w Paryżu wiele kabaretów, rewii, teatrzyków rewiowych, kasyn, dyskotek, klubów, barów i kręgielni. Dla tych, którzy preferują bardziej kulturalne spędzanie czasu Paryż oferuje ponad 80 muzeów, 50 teatrów, wiele sal koncertowych i światowej sławy operę paryską. Dla dzieci (i nie tylko)największą atrakcją jest Disneyland. Paryż niezaprzeczalnie kojarzy się z miastem zakochanych, dzięki swojemu fantastycznemu klimatowi, ślicznym uliczkom, kafejkom i muzyce. Jest to także miasto sztuki i artystów. Powstało tu też wiele filmów tj. “Francuski pocałunek”, “Kod da Vinci”, “Amelia”, “Pachnidło”, “Moulin Rouge!”. Paryż niewątpliwie jest miastem, które warto odwiedzić 🙂

Paris_Night

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej we Francji

1, rue Talleyrand

75007 Paryż

Tel. (+33) 1 43 17 34 00

Fax. (+33) 1 43 17 34 07

www.ambassade.pologne.net

E-mail: info@ambassade.pologne-org.net

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Paryż, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!