Ponad jedna czwarta Polaków ma znaczną nadwagę, jest otyła.

“Ponad jedna czwarta Polaków ma znaczną nadwagę, jest otyła.” taką informację znajdziemy w raporcie z badań Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego. A przytoczoną przez Allegro w artykule: “Moda XXL wchodzi na salony. Co czwarty Polak jest plus size“. Naprawdę?

Coś mi się tu nie zgadza – czy to na pewno o Polsce i Polakach, czy może ciągle jestem w Anglii i to jednak nie o Polakach? Patrząc na otaczający świat można powiedzieć, że rozmiar poszedł w górę – jest to alarmujące, ale nie wydaje mi się, że ponad 25% ludzi w Polsce ma nadwagę…przepraszam jest otyła.

Pobrałem więc raport i czytam…jakieś punkty, nie wiadomo jak obliczane, acha, ok, dobra dochodzimy do części o nadwadze, a tam – no jasne BMI.

Bullshit Mass Index

Bullshit Mass Index, jak ja go nazywam, to próba zaszufladkowania pewnej grupy na podstawie – właśnie czego – stosunku wzrostu do wagi. Najlepiej oddaje to ta grafika:

jedna czwarta polaków

‘Przecież wiadomo, że BMI nie można stosować do sportowców.” Nie. Nie można stosować do nikogo. BMI jest jak koszmar z ulicy wiązów – powraca i powraca, i co jakiś czas jakiś portal/gazeta poda dane jakiegoś instytutu, że ludzie są otyli, bo tak wskazuje BMI – bullshit mass index.

Patrząc na powyższą grafikę od razu widać problem, brane są pod uwagę tylko wzrost i waga. Nie ma tutaj poziomu tkanki tłuszczowej, poziomu tkanki mięśniowej, gęstości układu kostnego, itd.

Odnosząc się do raportu – są to bzdury powtarzane od 1869 roku! Tak – od 147 lat; wtedy został zaprezentowany wskaźnik BMI i najwyraźniej stosuje się go do dnia dzisiejszego. Czas skończyć z tymi bredniami!

Dla zabawy sprawdziłem wskaźnik BMI dla swojego ciała (jakoś mi nie pasowało napisanie swój BMI) i wynosi on ponad 30 – czyli otyłość pierwszego stopnia, podczas gdy można mnie scharakteryzować jako osobę o atletycznej budowie ciała. Wymiary: 191 cm przy 112 kg wagi i możliwość zrobienia tak:

chris-cartwheel

Podsumowując patrzcie w lustro, a nie na jakieś przestarzałe wskaźniki, którymi jesteśmy gwałceni przez ignorantów z różnych instytutów.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Ponad jedna czwarta Polaków ma znaczną nadwagę, jest otyła., 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Udostępnij!