Okłady lecznicze – jakie stosować zimne czy ciepłe?

Zarówno chłodzenie bolącego miejsca jak i jego ogrzewanie może mieć właściwości kojące i uzdrawiające. Ale musimy wiedzieć jakie okłady stosować, zimne czy ciepłe.

okład

Najlepsze oferty w całej Polsce do 70% taniej! Kosmetyki naturalne, roślinne i ekologiczne.

Okłady lecznicze – jakie stosować zimne czy ciepłe?

Leczenie zarówno ciepłem, jak i zimnem, czyli termoterapia jest stosowana przez ludzi od tysięcy lat. Już wtedy zauważono, że dzięki zabiegom wykorzystującym ciepłe lub zimne okłady, można łagodzić bóle różnego pochodzenia, zmniejszać obrzęki, oraz leczyć łagodne stany zapalne.

Okłady zimne

Terapia zimnem jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku ostrych urazów, ponieważ zmniejsza obrzęk i ból. Lód obkurcza naczynia, co ogranicza wewnętrzne krwawienie w danym miejscu. Okłady zimne stosuje się je od razu po urazie (stłuczeniu, skręceniu stawu, naderwaniu mięśnia), w przypadku krwawienia, po ukąszeniu owada, oparzeniu czy gorączce.

lód

Jak stosować zimne okłady?

By uzyskać kojący efekt, należy przyłożyć do chorego miejsca kostki lodu zawinięte w ściereczkę lub specjalne kompresy żelowe. Najlepszym sposobem na stosowanie zimnych opatrunków są torby lodowe, które przygotowane są specjalnie do użytku medycznego. Okłady lodowe przykładamy na 10 minut, robimy przerwę i powtarzamy, gdy skóra odzyska normalną temperaturę. Jeśli korzystamy z ręcznika, to moczymy go w zimnej wodzie co 2-3 minuty. Aby okłada zadziałał to stosujemy go przez 30-60 minut, potem robimy godzinną przerwę. Taką kurację można powtarzać kilka razy dziennie przez 3 dni.

Okłady ciepłe

Ciepło rozszerza naczynia krwionośne, poprawia ukrwienie tkanek, pobudza reakcje obronne organizmu i łagodzi ból spowodowany niedokrwieniem czy obkurczeniem organów. Okłady ciepłe łagodzą dolegliwości spowodowane nadmiernym napięciem mięśni szkieletowych lub gładkich (np. w atakach kolki czy bolesnym miesiączkowaniu), pomagają też przy zapaleniu żył, w bólach reumatycznych, nerwowych i niektórych migrenach. Warto je robić profilaktycznie – przed wysiłkiem oraz stosować jako kontynuacje leczenia zimnymi okładami , gdy ustąpi ostry stan zapalny i obrzęk.

termofor

Jak stosować ciepłe okłady?

Okład ma być ciepły, ale nie może parzyć. Należy przykładać go na 15-20 minut. Powtarzać 2-3 razy dziennie, aż do ustąpienia objawów. Najlepiej działa wilgotny okład, na przykład gorący, zwilżony ręcznik. Najczęściej spotykanymi sposobami stosowania ciepła są okłady pod ceratką, okłady gorące z ręcznika, termofory, poduszki elektryczne itp. Przed pójściem spać należy zawsze usunąć okład z kontuzjowanej okolicy.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Okłady lecznicze - jakie stosować zimne czy ciepłe?, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Udostępnij!