Niezwykłe jeziora świata

Jezioro to zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia, w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Zobaczmy niezwykłe jeziora świata.

Niezwykłe jeziora świata

Jezioro Mono - Mono Lake

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Jezioro Mono – Mono Lake – znajduje się w hrabstwie Mono, na wschód od Parku Narodowego Yosemite, w Stanach Zjednoczonych. Położone jest na wysokości prawie 2000 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 180 km2. Nie należy do najgłębszych – średnia głębokość to 17 metrów. Znajdują się na nim dwie wulkaniczne wyspy – Negit i Paoha. Poza tym nad taflę wody wystają liczne wapienne formacje. Stanowi ono ważny ekosystem, przystanek dla wielu gatunków przelatujących ptaków. Poza tym można zaobserwować nietypowy gatunek muchy, gąsienice, a także krewetki. Wiek jeziora jest szacowany na przynajmniej 760 000 lat. Mono Lake ma duże stężenie arsenu w wodzie, skąd wniosek, że mogą żyć w nim mikroorganizmy inne, niż powszechnie znane. Naukowcy odkryli, że w jeziorze są mikroorganizmy, które nauczyły się żyć z toksycznym arsenem, choć nie włączyły go do swego cyklu życiowego. Mono Lake od dawna fascynowało artystów, stało się scenerią filmową, u Clinta Eastwooda, znalazło się w książce Marka Twaina, oraz na okładce Pink Floyd, czy też w teledysku zespołu Cindirella.

Jeziora Plitwickie

060711 rozrywka Image Banner 468 x 60

Jeziora Plitwickie – Park Narodowy Jezior Plitwickich to jeden z najbardziej znanych obszarów w Chorwacji. Rozciąga się na obszarze ok. 300 kilometrów kwadratowych, z czego 217 hektarów zajmuje woda. Na długości ponad ośmiu kilometrów wzdłuż kilku rzek i strumieni ciągnie się 16 dużych i kilka pomniejszych jezior opadających kaskadą. Różnica wysokości między najwyżej i najniżej położonymi zbiornikami wynosi 135 metrów. Jeziora położone wyżej są większe i znajdują się w dolinie zbudowanej z dolomitów, a ich brzegi porasta bujny las. W lesie zamieszkują m.in. jelenie, niedźwiedzie, wilki, dziki i rzadkie gatunki ptaków takich jak jarząbek czy sowa długoucha. Jeziora słyną ze swoich charakterystycznych barw począwszy od lazurowego, poprzez zielony i siwy, aż po niebieski. Kolory ciągle się zmieniają w zależności od położenia słońca oraz ilości minerałów i mikroorganizmów zamieszkałych w jeziorach.

Jezioro Kraterowe – Crater Lake – położone jest na południu amerykańskiego stanu Oregon. Powstało około 7700 lat temu w wyniku erupcji, a następnie zapadnięcia się części wierzchołka wulkanu Mount Mazama. Crater Lake wyróżnia się wyjątkowo niebieską barwą i przejrzystością wody. Jezior znajduje się w centralnej części Parku Narodowego Jeziora Kraterowego, który powstał w 1902 roku. Crater Lake położone jest w sercu Gór Kaskadowych, na wysokości 1883 m n.p.m. i obejmuje powierzchnię 53 km2. Jest najgłębszym jeziorem Stanów Zjednoczonych. Średnia głębokość zbiornika wynosi 350 metrów, a najgłębszy punkt położony jest na 594 metrach pod taflą wody.

Jezioro Titicaca – jest drugim pod względem wielkości jeziorem w Ameryce Południowej. Leży na wysokości 3,812 m n.p.m. w północnej części zagłębienia Altiplano, pomiędzy wschodnimi i zachodnimi pasmami Andów, na granicy Boliwii i Peru. Jego przeciętna głębokość wynosi od 140 do 180 metrów. Maksymalna głębokość wynosi 304 metry. Mierzy ono ponad 230 km długości i 97 km szerokości. Znajduje się na nim kilka naturalnych wysp m.in. Wyspa Słońca, Wyspa Księżyca, Amantani, Taquile i Suriqui, a także ponad 40 zbudowanych z trzciny sztucznych wysepek pływających zwanych uros, z których część wciąż zamieszkują Indianie.

Jezioro Bajkał

Jezioro Bajkał – jest chyba najbardziej znanym jeziorem na świecie. Bajkał, nazywany „błękitnym okiem Syberii” to najgłębsze jezioro na świecie, znajduje się w Rosji. Wody tego położonego na wysokości 455 metrów n.p.m. zbiornika wypełniają rów tektoniczny. Głębokość maksymalna sięga 1637 metrów. Jego dno leży więc na głębokości 1164 m p.p.m. co stanowi największą światową kryptodepresję. Jest to także największy na świecie zbiornik słodkowodny. Bajkał jest także najstarszym jeziorem na Ziemi. Powstało 25 milionów lat temu w wyniku wypełnienia się wodą głębokiej szczeliny w skorupie ziemskiej. Stąd pochodzi charakterystyczny dla Bajkału kształt półksiężyca. Wpływa do niego ponad 300 rzek, ale wypływa tylko jedna – Angara. Żyje tu wiele gatunków roślin i zwierząt, których nie można znaleźć nigdzie indziej na świecie. W 1996 roku, Jezioro Bajkał wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Morze Martwe – jest największą depresją na świecie. Leży w północnej części tektonicznego Rowu Jordanu, na pograniczu Izraela i Jordanii, między wysokimi klifami i górami. Ma ok. 76 km długości, a w najszerszym miejscu 18 km. Lustro wody znajduje się w najniższym punkcie Ziemi, na głębokości sięgającej 420 metrów poniżej poziomu morza. Morze Martwe jest najbardziej słonym naturalnym zbiornikiem wodnym na świecie. Przyczyną są bardzo wysokie temperatury występujące w tym regionie. Z powodu upału woda wyparowuje, pozostawiając na dnie sól i inne minerały. Wyporność wody jest tak wielka, że nie można się tu utopić, ale pływać też się nie da. W Morzu Martwym nie zamieszkują żadne żywe stworzenia oprócz bakterii, lecz mimo braku widocznych oznak życia, Morze Martwe jest niezwykle bogate w substancje lecznicze wykorzystywane już w starożytnych czasach. Kąpiele w błocie lub w gorących źródłach wzdłuż wybrzeża pomagają w leczeniu chorób skóry i bólów stawów.

Boiling Lake

Wrzące Jezioro – Boiling Lake – leży na terenie, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Parku Narodowego Morne Trois Pitons. Znajduje się 10,5 km na wschód od Roseau na Dominice. Jest to drugie największe wrzące jezioro na świecie. Jego powierzchnia wynosi około 2800 metrów kwadratowych i 59 metrów głębokości. Temperatura jeziora waha się od 82 do 92 stopni Celsjusza. Woda ma barwę siwo-niebieską i zazwyczaj spowija ją chmura oparów.

Czerwona Laguna – Laguna Colorada – to płytkie słone jezioro położone na płaskowyżu w południowo-zachodniej części Boliwii, niedaleko granicy z Chile. Jego powierzchnia wynosi 60 km2, ale średnia głębokość sięga zaledwie 35 cm. Czerwona Laguna swoją nazwę i interesujący kolor zawdzięcza czerwonemu osadowi oraz charakterystycznym odmianom alg. Kolor wody, w zależności od pory dnia i roku, zmienia swoją barwę od ciemnobrązowej po intensywnie czerwoną. Często spotkać tu można grupy flamingów andyjskich, które przyciągają do Laguny bogate związki mineralne zawarte w wodzie.

Jezioro Karachay – to małe jezioro położone w południowej części Uralu w zachodniej Rosji. Jest uznane za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. Począwszy od 1951 roku, Związek Radziecki wykorzystywał jezioro jako miejsce składowania radioaktywnych odpadów pochodzących z pobliskiego kompleksu atomowego Majak, gdzie zajmowano się m.in. przeróbką wypalonego paliwa jądrowego. Ze względu na to, że toksyny były rozwiewane z jeziora po okolicy przez wiatr, rząd wypełnił jezioro Karachay pustymi blokami betonu i ziemią, próbując zatrzymać wycieki radioaktywne. Zdaniem Greenpeace woda w jeziorze jest tak skażona, że kilkudniowe przebywanie na jego brzegach może grozić śmiercią.

nyos

Jezioro Nyos – jezioro wulkaniczne położone w Kamerunie, w Prowincji Północno-Zachodniej. Położone jest na wysokości 900 m na zboczu nieczynnego wulkanu. To jedno z trzech na świecie eksplodujących jezior i jednocześnie najbardziej niebezpieczne z nich. Tuż pod dnem jeziora znajduje się naturalna kieszeń wypełniona magmą, z której do wody przedostają się znaczące ilości dwutlenku węgla. CO2 odkłada się w wodach jeziora i stwarza nieustanne zagrożenie dla okolicznej ludności. Jezioro Nyos znane jest z tragicznego wydarzenia, do którego doszło tutaj 21 sierpnia 1986. Zgromadzony na dnie jeziora dwutlenek węgla uwolnił się gwałtownie, powodując śmierć 1746 ludzi oraz wielu zwierząt.

Jezioro Taal – słodkowodne jezioro w całości położone na terenie prowincji Batangas na wyspie Luzon na Filipinach. W jego centrum znajduje się aktywny wulkan, którego stożek tworzy wyspę na jeziorze. Jest trzecim co do wielkości jeziorem Filipin. Powierzchnia: 244 km2, długość 25 km, szerokość: 18 km.

Jezioro Wuhua Hai – zwane „Jeziorem Pięciu Kwiatów” stanowi wizytówkę Parku Narodowego Jiuzhaigou w Chinach. Leży na wysokości 2472 metrów. Dzięki nieskazitelnie czystej wodzie można wyraźnie zobaczyć dno jeziora. Jego powierzchnia mieni się różnymi barwami – od lazurowej, przez zieloną, aż po jasnożółtą.

Morze Kaspijskie – jest największym jeziorem i śródlądowym zbiornikiem wodnym na Ziemi. Jest otoczone przez pięć krajów: Rosję, Kazachstan, Azerbejdżan, Turkmenistan i Iran. Jego powierzchnia liczy ponad 300.000 km2. Do Morza Kaspijskiego wpływa potężna Wołga i kilka mniejszych rzek, ale żadna rzeka z niego nie wypływa. Średnia głębokość w północnej części wynosi od 5 do 6 metrów, a w południowej osiąga ponad 1 km.

Grüner See

Grüner See – jezioro w środkowej Austrii, w Styrii, położone w zalesionej dolinie w górach Hochschwab. Jezioro zasilane jest wodami z topniejących śniegów. Maksymalną głębokość 12 m osiąga w okresie od połowy maja do czerwca, w okresie zimowym głębokość spada do 1-2 m. Grüner See jest popularnym miejscem do uprawiania nurkowania, w szczególności w okresie letnim. Pływając pod wodą mają oni możliwość obserwowania zalanych ławek, płotków czy pomostów używanych w czasie pory suchej przez turystów.

Jezioro Bałchasz – bezodpływowe jezioro w Kazachstanie. Jezioro Bałchasz jest w połowie wypełnione wodą słodką, a w połowie słoną. Jest to możliwe dzięki wąskiemu, 3,5-kilometrowemu przesmykowi, który łączy dwie części jeziora, oraz rzece Lli, która od zachodu dostarcza ogromne ilości słodkiej wody z topniejącego górskiego śniegu.

Jezioro Asfaltowe

Jezioro Asfaltowe – miejsce wypływu naturalnego asfaltu na powierzchnię Ziemi znajdujące się na wyspie Trynidad w pobliżu miasta La Brea. Zbiornik naturalnego asfaltu ma powierzchnię 46 ha i maksymalną głębokość 106 m. Geneza Jeziora Asfaltowego nie jest w pełni wyjaśniona, przyjmuje się, że misa jeziorna powstała wskutek wyrzutów gazów i błota, być może, przy udziale trzęsienia ziemi. Zalegająca płytko pod powierzchnią ropa naftowa, wydostając się, przechodzi proces przeobrażania – utraty składników lotnych oraz częściowego utlenienia i polimeryzowania pozostałych, w wyniku czego powstaje asfalt naturalny.

[ hana-code-insert ] 'Lufthansa 536×152' is not found

Jezioro Hillier – znajduje się na wyspie Middle u wybrzeży Australii Zachodniej. Do tej pory nie wyjaśniono dlaczego woda w tym jeziorze zabarwiona jest na różowo. Za najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie uznaje się, że różowy kolor spowodowany jest niskim stężeniem składników odżywczych oraz przez różnego rodzaju bakterie i glony. Barwa wody jest stała, nie zmienia się nawet po nabraniu wody do pojemnika. Jezioro ma charakter solankowy i przez kilka lat wydobywano z niego sól.

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Niezwykłe jeziora świata, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!