Nałęczów – miasto uzdrowisko

Nałęczów to miasto w województwie lubelskim, w powiecie puławskim. Jego tereny znajdują się w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego – część trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Jest to miejscowość uzdrowiskowa, z unikalnym mikroklimatem i pięknymi krajobrazami. To tu bowiem znajduje się bardzo znane uzdrowisko, które stanowi wizytówkę miasta.

Naleczow_uzdrowisko

Krótka historia

Pierwotnie miejscowość była nazywana Bochotnicą. Początki sięgają przełomu VIII i IX wieku, gdy na obecnej Górze Poniatowskiego, wzgórzu górującym nad okolicą, wzniesiono gród. Później centrum osady przeniesiono na wzgórze, gdzie dziś znajduje się kościół parafialny. W I połowie XIV w. powstała parafia w Bochotnicy. Dnia 23 czerwca 1751 tereny te należące do Aleksandra Gałęzowskiego zakupił Stanisław Małachowski nazywając od noszonego przez swój ród herbu Nałęcz całą posiadłość Nałęczowem. Szybko przystąpił do budowy swojej rezydencji, zwanej dziś Pałacem Małachowskich, którą ukończył w 1771 roku. Z tego okresu pochodzi także ozdobny park nałęczowski. Dzisiejszy herb Nałęczowa powstał z połączenia herbu Nałęcz oraz Pilawa – herbu żony St. Małachowskiego – Marianny z Potockich. W 1963 roku Nałęczów otrzymał prawa miejskie.

Nałęczów – miasto uzdrowisko

Nałęczów to jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu wyłącznie kardiologicznym. Leczy się tu przede wszystkim chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, nerwice serca i stany ogólnego wyczerpania psychofizycznego. Nałęczów posiada również dobre warunki dla rehabilitacji pacjentów po zawale serca i operacjach kardiochirurgicznych. Uzdrowisko Nałęczów powstało 11 lutego 1878 r. jako dzieło lekarzy sybiraków, aby w 2 lata później zostać zarejestrowane, stając się spółką użyteczności publicznej. . Kuracjuszami uzdrowiska byli tutaj m.in. Stefan Żeromski, Bolesław Prus i Henryk Sienkiewicz. Ponad to w Nałęczowie działa szpital (Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy), 6 sanatoriów oraz kilka niepublicznych placówek medycznych i prywatnych klinik. Działa tu również Ośrodek Chirurgii Plastycznej oraz Nałęczów Spa.

uzdrowisko

Mikroklimat Nałęczowa

Mikroklimat Nałęczowa wytworzył się dzięki naturalnym warunkom klimatycznym. Jego właściwości lecznicze powodują samoczynne obniżanie ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszanie dolegliwości chorób serca. Najlepsze warunki do lecznictwa klimatycznego panują w miesiącach od maja do września. Dominujące na tym terenie gleby lessowe, przepływające dwie rzeki: Bystra i Bochotniczanka, urozmaicona sieć wąwozów, bogata szata roślinna, obejmująca około 72 gatunków drzew i krzewów, zdecydowały o dużej jonizacji powietrza. Przewaga wiatrów wschodnich powoduje wtłaczanie kanałami wąwozów powietrza do centrum miejscowości i Parku Zdrojowego, które niejako przefiltrowane wytwarza specyficzny mikroklimat. Walory powyższe zadecydowały o powstaniu jednoprofilowego uzdrowiska klimatyczno-kardiologicznego, jedynego tego typu w Polsce. Naturalną ofertę uzdrowiska wzbogacają źródła leczniczych wód mineralnych o wysokiej zawartości żelaza.

Atrakcje Nałęczowa

Brama Wschodnia – Znajduje się przy głównym wjeździe do Pałacu Małachowskich we wschodniej części zespołu pałacowo-zdrojowego. Brama posiada wieżyczkę zwaną wieżą Aldony. Początkowo wykorzystywano ją głównie w celach obserwacyjnych. Brama ma powierzchnie 27 metrów kwadratowych. Została wybudowana w tym samym czasie co rezydencja Małachowskich tj. w latach 1767-1779. Brama wybudowana jest w stylu barokowo-klasycystycznym. Obiekt wpisany do rejestru zabytków woj. lubelskiego.

Kościół rektoralny św. Karola Boromeusza

Kościół rektoralny św. Karola Boromeusza – Drewniany kościółek, a właściwie kaplica pw. św. Karola Boromeusza, została wzniesiona w latach 1917-19 z fundacji Luizy Benni. Obiekt wzniesiony na prywatnej posesji pani Benni, pełnił pierwotnie rolę kaplicy przeznaczonej, zgodnie z życzeniem Luizy, dla kuracjuszy i wczasowiczów, zwłaszcza ludzi chorych.

Kościół św. Jana Chrzciciela – Został wzniesiony jako jednonawowy w pierwszej połowie XVIII w., w stylu barokowym. W latach 50 XX stulecia znacząco go rozbudowano, dodając mu dwie nawy boczne, zakrystię i wieżę. W jego ołtarzu głównym znajduje się XVIII-wieczne malowidło Chrzest Chrystusa w Jordanie, ściany zdobi zaś kilka XIX-wiecznych obrazów. Bogato zdobiona ambona i chrzcielnica pochodzą z XVIII w.

Lot balonem

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Lot balonem – Świetną atrakcją są loty widokowe balonem na ogrzane powietrze, które realizowane są na terenie Województwa Lubelskiego w malowniczych okolicach Nałęczowa, Kazimierza Dolnego, Janowca, doliny Wisły oraz Lublina. Więcej informacji: http://hardworkers.pl/

Muzeum Stefana Żeromskiego – Mieści się w dawnej pracowni pisarza, wybudowanej w 1905 roku według projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza. Jest to jednoizbowa budowla z gankiem wspartym na filarach i z dachem krytym gontem. Zbudowana z bali kładzionych “na zrąb”, na wysokiej kamiennej podmurówce, posiada cechy stylu zakopiańskiego. Chata została wybudowana za honorarium otrzymane za “Popioły” i była letnim domem Stefana Żeromskiego. Pisarz kończył w niej powieść “Dzieje grzechu”, napisał “Dumę o hetmanie”, “Słowo o bandosie” , “Różę”. Obecnie w Chacie mieści się Muzeum Stefana Żeromskiego, otwarte 17 czerwca 1928 roku. Muzeum Czynne w godz. 10.00 – 16.00 od wtorku do niedzieli, w poniedziałki – nieczynne.

Nałęczowska Kolej Dojazdowa – Nałęczowska wąskotorówka to jedna z atrakcji turystycznych. Nałęczowska Kolej Dojazdowa czyli regionalna kolej wąskotorowa łączy Nałęczów z położonymi na zachód i południe od uzdrowiska: Wąwolnicą, Niezabitowem, Obliźniakiem, Karczmiskami, Głuskiem, Rozalinem, Opolem Lubelskim, Poniatową. Jej centrala mieści się na stacji w Karczmiskach, gdzie znajduje się Izba Pamięci NKD oraz Wystawa Obrazów i Grafik poświęconych NKD.

SPA Nałęczów – oferuje nam nowoczesne hotele SPA z komfortowo urządzonymi pokojami, sale konferencyjne oraz kompleks basenowy Atrium z basenem białej glinki sprowadzanej specjalnie z Grecji. Więcej informacji: http://spanaleczow.pl/

park-zdrojowy-w-naleczowie Naleczow_park

Park Zdrojowy – Początki Parku Zdrojowego sięgają końca XVIII wieku. Jego założycielem i organizatorem był Stanisław Małachowski. Najznakomitszą architekturą w parku jest barokowo-klasycystyczny Pałac Małachowskich zbudowany w drugiej połowie XVIII w., według projektu architekta królewskiego Ferdynanda Naxa, w następnym stuleciu nieco przebudowany. Na parterze budynku oprócz kawiarni mieści się Muzeum Bolesława Prusa, który bardzo sobie Pałac Małachowskich upodobał i właśnie tam pisał “Lalkę”, “Placówkę” oraz “Kroniki”. Wnętrze Pałacu Małachowskiego kryje wspaniały rokokowy i późnoklasycystyczny wystrój. Sala Balowa pałacu i jej sąsiednie salony udekorowane są stiukami. Park Zdrojowy przystrojony jest rzeźbami i pomnikami (m.in. Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa). Odwiedzający mogą także skorzystać z uroków palmiarni, gdzie mogą ugasić pragnienie wodami mineralnymi. Park Zdrojowy, położony w centrum miasta, jest oazą ciszy i spokoju, gdzie spacerowicze mogą dokarmiać oswojone łabędzie i wiewiórki. Park Zdrojowy zajmuje w mieście powierzchnię przeszło 20 ha. Porastają go m.in. kasztanowce, lipy, sosny, dęby oraz takie egzotyczne gatunki jak tulipanowce amerykańskie, katalpy i skrzydłorzechy chińskie.

Szlaki spacerowe – Tras spacerowych jest w miasteczku sporo. Przez Nałęczów przebiega czerwony znakowany szlak turystyczny „Szlak Wyżynny zachodni” o długości 60,8 km. Prowadzi on dolinami Czechówki, Bystrej i Grodarza oraz wierzchowinami, przecinając Płaskowyż Nałęczowski ze wschodu na zachód. Wokół Nałęczowa wyznaczony jest żółty szlak spacerowy o długości 10 km, wiodący m.in. przez wsie Charz i Cynków. Miasto znajduje się również na trasie samochodowych szlaków tematycznych: Szlaku Zespołów Pałacowo-Parkowych (dł.: 422 km; Lublin, Nałęczów, Kluczkowice, Opole Lubelskie, Puławy, Kozłówka, Lubartów, Kock, Radzyń Podlaski, Jabłoń, Sosnowica, Rejowiec, Wierzchowiska, Lublin.

Wille w Nałęczowie

Nałęczów znany jest również z willowej zabudowy. Niektóre wille powstały z początkiem Zakładu Leczniczego oraz w czasach, kiedy w Nałęczowie bywali i tworzyli m.in.: Zofia Nałkowska, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Przybyszewski, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Bolesław Prus, Michał Elwiro Andriolli, Ewa Szelburg-Zarembina.

Przykładowe Wille:

  • Aniela – z ok. 1925 r. Obecnie mieści Krajowy Ośrodek Apostolstwa Ruchu Trzeźwości im. św. Maksymiliana Kolbe. Przed willą – posąg świętego.
  • Brzozy – projekt Jana Koszyc-Witkiewicza, wzniesiona w 1908. Otoczona parkiem, z różnymi gatunkami drzew liściastych i iglastych. Przed II wojną światową odbywały się tu zebrania masonerii.
  • Czekoladka – z 1926, w stylu zakopiańskim. Parterowy budynek z poddaszem osadzony na wysokiej podmurówce. Dwuspadowy dach, trzy balkony, zabudowana weranda i ganek.
  • Marianówka – z przełomu XIX i XX w., projekt Edmunda Judyckiego. W latach 1950-60 mieściła internat Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych.
  • Mazowsze (dawniej Pod Jesionem) – z końca XIX w., styl szwajcarski. Składa się z części piętrowej i parterowej. Posiada balkon, ganek i bogato ornamentowane werandy.
  • Nagórze – z końca XIX w. Posiada kilka bogato zdobionych werand. Składa się z trzech części: środkowej parterowej i bocznych piętrowych. Wszystkie posiadają dwuspadowe dachy.
  • Oktawia – z 1880 r., styl szwajcarski. Obszerne werandy, stylowo rzeźbiony szczyt, ornamentowane nadokienniki i balustrady. Należała do żony Stefana Żeromskiego – Oktawii z domu Rodkiewiczówny.
  • Podgórze – z lat 1882-85, styl szwajcarski. Składa się z czterech części, każda innej wysokości. Ornamentowane werandy i wysoka podmurówka. Najwyższa część willi zakończona jest loggią.

park

Najlepsze oferty w całej Polsce do 70% taniej!

Specyficzny mikroklimat i źródła wód mineralnych to główne tworzywa walorów uzdrowiska. To tutaj produkowana jest słynna woda “Nałęczowianka”. Nałęczów jest idealnym miejscem dla ludzi z chorym sercem oraz turystów spragnionych obcowania z pięknym krajobrazem i nieskażoną przyrodą. W Nałęczowie można doskonale wypocząć i się zrelaksować. Osobiście polecam odwiedzenie go 😉

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Nałęczów – miasto uzdrowisko, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Udostępnij!