Najpiękniejsze zamki w Polsce

Zamek to zespół elementów warownych i budynków mieszkalnych powiązanych w zamknięty obwód obronny, który to zespół powstał w ustroju feudalnym jako ośrodek władzy książęcej, siedziba możnowładcy. Niektóre zamki i warownie możemy podziwiać do dziś w doskonałym stanie pomimo zmiennych kolei losu. Zobaczmy zatem najpiękniejsze zamki w Polsce.

Najpiękniejsze zamki w Polsce

zamek książ

Zamek Książ – to największy na Dolnym Śląsku, trzeci pod względem wielkości w Polsce i jedna z największych w Europie twierdz. W ciągu swojej długiej historii, sięgającej końca XIII wieku, kiedy wzniósł go Bolko Surowy, wielokrotnie przechodził z rąk do rąk i był przebudowywany. Należał m.in. do Władysława Jagiellończyka i urodzonej w Wałbrzychu brytyjskiej księżnej Daisy. Zamek jest udostępniany turystom przez cały rok. Można podziwiać zabytkowe wnętrza, wieżę, tarasy w stylu francuskim, park angielski, krytą ujeżdżalnię koni, ruiny starego zamku oraz pobliską palmiarnię.

Zamek Królewski na Wawelu – jest to rezydencja królewska, mieszcząca się na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie. Zamek był na przestrzeni wieków wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. Zamek jest dwupiętrową budowlą z trzema skrzydłami (z pomieszczeniami) oraz jednym parawanowym. Jego szata zewnętrzna jak i wnętrza mają charakter renesansowy, barokowy, a także częściowo klasycystyczny. Posiada dziedziniec z krużgankami arkadowymi, bramę wjazdową i pięć wież mieszkalnych.

zamek krzyżacki w Malborku

Zamek krzyżacki w Malborku – potężny zamek z czerwonej cegły jest największą tego typu budowlą w Europie. Składa się z zamku niskiego, zamku średniego i zamku wysokiego. Pierwotna nazwa zamku używana przez zakon krzyżacki brzmiała Marienburg, czyli Gród Marii. Od 14 września 1309 do 1457 zamek w Malborku był siedzibą wielkiego mistrza krzyżackiego, a miasto stolicą państwa zakonnego.

Zamek w Mosznej – był rezydencją pruskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych, od 1866 do 1945 roku. Budowla powstała w połowie wieku XVII. Zamek, zgodnie z fantazją Franza-Huberta, ma 365 pomieszczeń i 99 wież z których słynie.

Zamek Czocha – wzniesiono z inicjatywy króla czeskiego Wacława II w XIII wieku jako twierdzę obronną. Położony jest malowniczo na granitowo-gnejsowym wzgórzu w dolinie rzeki Kwisy, w miasteczku Leśna. W XVI wieku został przebudowany ze średniowiecznej warowni obronnej na okazałą rezydencję renesansową. Malownicze zabudowania zamku były tłem powstania filmów: Gdzie jest generał?, Wiedźmin, Legenda, seriali Tajemnica twierdzy szyfrów, Dwa światy.

Zamek Bobolice – wznosząca się na skarpie budowla to warownia wzniesiona za panowania Kazimierza Wielkiego. Była częścią królewskiego systemu obronnego, tzw. Orlich Gniazd, który tworzyły twierdze usytuowane w trudno dostępnych miejscach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek jest całkowicie odrestaurowany.

zamek w pieskowej skale

Najlepsze oferty w Krakowie do 70% taniej!

Zamek w Pieskowej Skale renesansowy zamek Pieskowa Skała, najcenniejszy zabytek architektoniczny Ojcowskiego Parku Narodowego. Wybudowany w XIV wieku zamek wielokrotnie w ciągu wieków zmieniał właścicieli. Szczęśliwie uniknął większych zniszczeń w czasie II wojny światowej, a po jej zakończeniu prace konserwatorskie przywróciły mu piękny renesansowy wygląd. Obecnie zamek jest siedzibą filii Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.

Zamek w Kórniku – wybudowano go w XV wieku jako rezydencja możnego rodu Górków. Dzisiejszy neogotycki zamek wyglądem i charakterem nawiązuje do budowli obronnych. W zamku mieści się muzeum oraz Biblioteka Kórnicka, założona w 1828 roku. Dziś jest ona jedną z pięciu największych tego typu placówek w Polsce.

zamek w kórniku

Zamek w Ogrodzieńcu – znajduje się około 70 km na północ od Krakowa. Renesansowy kształt zawdzięczała zmianom wprowadzonym przez rodzinę Bonerów. Do dziś zachowały się jedynie ruiny średniowiecznego zamku. Ruiny leżą na “Szlaku Orlich Gniazd”, są udostępnione do zwiedzania.

Zamek w Niedzicy – został zbudowany na początku XIV wieku w celu obrony północnej granicy Węgier. Należał kolejno do rodu Zapolyów, Łaskich, Horvathów i spokrewnionych z nimi Salamonów.

Zamek Królewski Warszawa

Zamek Królewski w Warszawie – początki Zamku Królewskiego sięgają XIV w. Pierwotnie była to rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu). Obecnie Zamek pełni funkcję muzeum i podlega bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zamek w Kwidzynie – zamek kapituły pomezańskiej w Kwidzynie wzorowany na zamkach krzyżackich. Charakterystycznym elementem zamku jest największa na terenie państwa krzyżackiego wieża sanitarno-obronna, usytuowana w odległości 55 metrów od zachodniego skrzydła zamku na najniższych terasach doliny wiślanej.

Zamek w Łańcucie – to Zamek Lubomirskich i Potockich – dawna rezydencja magnacka w Łańcucie, która była jedną z najbardziej znaczących rezydencji arystokratycznych w całej Europie. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.

zamek w gołuchowie

Zamek w Gołuchowie – to jeden z piękniejszych tego typu obiektów na mapie Polski. Wzniesiony około 1560 roku jako renesansowa rezydencja rodziny Leszczyńskich, został rozbudowany z zachowaniem stylu na początku XVII wieku. Obecnie działa tu muzeum.

Zamek w Janowcu – ten renesansowy zamek został zbudowany w latach 1508 – 1526 na wysokiej skarpie wiślanej. Zamek w Janowcu jest siedzibą jednego z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego.

Jak widać w Polsce mamy wiele pięknych zamków, które zachowały się do dziś i które można podziwiać. Jeżeli nie mamy pomysłu na to jak spędzić weekend to możemy wybrać się na zwiedzanie któregoś z zamków 😉

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Najpiękniejsze zamki w Polsce, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!