Najpiękniejsze pałace w Polsce

Pałac to reprezentacyjna budowla mieszkalna, pozbawiona cech obronnych, rezydencja władcy, a od XIX w. także okazały gmach użyteczności publicznej, zwłaszcza siedziba władz lub instytucji państwowych. Pałace zawsze przyciągały turystów i zawsze były traktowane jako największe atrakcje turystyczne. Zobaczmy listę najpiękniejszych pałaców w Polsce.

Najpiękniejsze pałace w Polsce

Łazienki Królewskie w Warszawie – uważane są za najpiękniejszy w Polsce XVIII-wieczny kompleks pałacowo-parkowy. Założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Łazienki Królewskie, jak dawniej, tak i współcześnie są miejscem, gdzie organizuje się liczne wydarzenia kulturalne. Dla gości spoza stolicy zaciszne Łazienki Królewskie są dobrym miejscem na przerwę i odpoczynek podczas zwiedzania głośnej, nowoczesnej Warszawy.

Lazienki-Krolewskie

Pałac Ballestremów – znajduje się we wsi sołeckiej Pławniowice, położonej w województwie śląskim. Pławniowice to mała miejscowość położona na północny zachód od Gliwic, przyciąga wielu przyjezdnych swą „architektoniczną perełką”, jaką jest malowniczy Zespół Pałacowo-Parkowy z końca XIX wieku. Zaprojektowanie i budowę tego obiektu, w miejsce wcześniejszego zbudowanego w 1737 r., zlecił hrabia Franciszek II Ballestrem. Zespół pałacowo-parkowy tworzą pałac z kaplicą, zabudowania folwarczne, oficyna ze stajnią i wozownią – wszystko w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego z wieloma dodatkami neogotyckimi oraz otaczający pałac park krajobrazowy.

Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach – barokowy pałac w Kielcach, była rezydencja biskupów krakowskich. Budowla powstawała w latach 1637–1644. Wzniesiono ją na Wzgórzu Katedralnym z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika. Budowę prowadził Tomasz Poncino, a projekt został wykonany prawdopodobnie przez Giovanniego Trevano. Od XIX w. pałac pełnił różne funkcje. Mieściła się w nim założona przez S. Staszica akademia, później siedziba władz. Po odzyskaniu niepodległości był tu urząd wojewódzki, a dziś zabytkowe wnętrza zajmuje muzeum.

Pałac Branickich – zabytkowy pałac w Białymstoku, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej w stylu późnobarokowym określany mianem „Wersalu Podlasia”. Pałac został przebudowany w barokową rezydencję Branickich przez Tylmana z Gameren w końcu XVII w. Za czasów Branickich miejsce to było żywym ośrodkiem kultury; przy dworze działał teatr oraz zespół baletowy. Gościli tu królowie polscy, cesarze i carowie. Dziś pałac siedzibą Akademii Medycznej.

DLOBI

Pałac Czartoryskich w Puławach – pałac w Puławach, którego początki sięgają II połowy XVII wieku i związane są z dziejami rodów magnackich: Lubomirskich, Sieniawskich i przede wszystkim Czartoryskich. Klasycystyczna budowla o powściągliwej architekturze jest w otoczeniu pięknego parku. Pierwszy zamek obronny, a raczej barokowy pałac o charakterze półobronnym wzniósł w Puławach w latach 1671-1679 marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski. W 1706, kiedy Puławy stały się własnością rodu Sieniawskich, wojska szwedzkie podczas wojny północnej zniszczyły pałac i jego otoczenie. Jego odbudowę rozpoczęto w 1722. Odbudowę rezydencji prowadziły rody Sieniawskich i Czartoryskich. W latach 1731-36, na resztkach spalonego pałacu, Czartoryscy wybudowali nowy pałac w stylu rokokowym. Równocześnie przy pałacu powstał ogród w stylu francuskim. Okres świetności pałacu rozpoczął się w 1785 r., kiedy książę Adam Kazimierz Czartoryski i jego żona Izabella z Flemingów przenieśli się na stałe do Puław. W 1794 Puławy zostały zdewastowane przez wojska rosyjskie. Do przebudowy pałacu i przekształcenia parku przystąpiono w 1796. Głównym projektantem budowli puławskich był wówczas Christian Piotr Aigner. Park o powierzchni około 30 ha przebudowano według pomysłu księżnej Izabelli nadając mu charakter romantycznego parku krajobrazowego w stylu angielskim. W parku, w którym zachowano układ niektórych alejek, powstało wiele budowli: Domek Grecki, Pałac Marynki, Świątynia Sybilli, Dom Gotycki, Domek Żółty, altany, źródełka, mostki. Obecnie w Pałacu mieści się tu Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa.

puławy

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim – już w 1685 roku zostały rozpoczęte prace nad budową pałacu w Radzyniu pod kierunkiem architekta Augusta Locciego. W latach 1685 – 1709 wzniósł w miejscu piętnastowiecznego zamku barokową rezydencję typu reprezentacyjno-obronnego.

Pałac w Brynku – niedaleko Tarnowskich Gór, zbudowany został w 1829 roku i powiększany w 1872 roku wg projektu Carla Johana Luedckego. Obok znajduje się kaplica pałacowa z XIX wieku i kompleks zabudowań z domem ogrodnika, wartownią, wozownią, wieżą wodną oraz stajniami z ujeżdżalnią. Zespół zabytkowej architektury z XIX i początku XX wieku znajdujący się na obszarze 40 ha parku krajobrazowego. Dzisiaj w pałacu ma siedzibę Technikum Leśne z internatem.

brynek

Pałac w Jabłonnie – zespół pałacowo-parkowy, powstał w II poł. XVIII w. z inicjatywy biskupa płockiego Michała Jerzego Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta. Najpierw był siedzibą księcia Józefa Poniatowskiego, od poł. XIX w. – własność Anny z Tyszkiewiczów, a następnie Potockich.

Pałac w Krobielowicach – pałac na Dolnym Śląsku w miejscowości Krobielowice z okresu XVI−XVIII w. Czteroskrzydłowy, noszący cechy stylu zarówno renesansowego, jak i barokowego, pałac w Krobielowicach wielokrotnie zmieniał swój kształt w ciągu pięciu wieków istnienia. Najstarsza jego część została wzniesiona w stylu gotyckim. Wewnętrzny dziedziniec Pałacu otaczają krużgankowe skrzydła, z tarasów zaś roztacza się widok na stawy i okoliczne lasy.

Pałac w Krobielowicach

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Pałac w Lesznie – późnobarokowy pałac, zbudowany w I poł. XVIII w. dla Łuszczewskich herbu Korczak – właściciel okolicznych dóbr. Rezydencja niebawem przeszła w posiadanie Szymanowskich, potem Piotrowskich, a od II poł. XIX w. należała do Bersohnów. Piętrowa rezydencja wzniesiona jest na planie prostokąta. Otoczenie pałacu stanowi piękny park, założony w XVIII w. i przekształcony w następnym stuleciu. Dziś mieści się tu hotel i ośrodek szkoleniowo-konferencyjny.

Pałac w Nieborowie – sława Nieborowa zaczęła się w XVII w., kiedy Tylman z Gameren zbudował tu wspaniały pałac dla prymasa Michała Radziejowskiego. W II połowie XVIII w. posiadłość stała się własnością rodziny Radziwiłłów, którzy mieszkali w niej aż do końca II wojny światowej, kiedy to rezydencję przejęło państwo. Pałac w Nieborowie to jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Jej oprawę tworzą wypieszczone barokowe ogrody ze starannie przystrzyżonymi bukszpanami, a o krok dalej, nad malowniczym stawem, rozciąga się bujny park angielski.

nieborów

[ hana-code-insert ] 'Hotelepl 200×200' is not found

Pałac w Rogalinie – imponująca rezydencja Raczyńskich została zbudowana na wysokiej skarpie nad Wartą. Wzniesiono ją w latach 1768–1776 z inicjatywy Kazimierza Raczyńskiego. To jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Polsce. W zespole pałacowym znajduje się kościół pw. św. Marcelina (dawniej kaplica hrabiów Raczyńskich). W podziemiach kościoła znajduje się mauzoleum Raczyńskich, w którym spoczywa m.in. ciało hrabiego Edwarda Bernarda Raczyńskiego, który w latach 1979-1986 był prezydentem RP na uchodźstwie. Do rozległego pałacu przylega 37-hektarowy ogród francuski, przechodzący w park angielski.

Pałac w Rzucewie – pierwsza rezydencja w malowniczym miejscu nad Zatoką Pucką powstała już pod koniec XVI wieku. Kilkakrotnie niszczono ją i odbudowywano. Dzisiejszy neogotycki pałac wzniesiono w połowie XIX wieku, dla słynnej rodziny von Below. Dzisiaj w gruntownie odnowionym budynku działa stylowy hotel. Z tarasu na dachu roztacza się widok na zatokę i piękny park z jedynym w okolicy kasztanowcem jadalnym.

Pałac w Rzucewie

060711 rozrywka Image Banner 468 x 60

Pałac w Wilanowie – to drugi obok Łazienek cenny kompleks pałacowo-parkowy stolicy powstał na terenach, które w 1677 r. kupił król Jan III Sobieski. Wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery według projektu Augustyna Locciego, skrzydła boczne dobudowano w latach 1723–1729. Do 1945 roku pałac był własnością prywatną, przechodzącą z rąk do rąk największych polskich rodów arystokratycznych. Od 1995 pałacem i zespołem pałacowo-parkowym zarządza Muzeum Pałac w Wilanowie.

Pałac w Wojanowie – pałac w miejscowości Wojanów w województwie dolnośląskim. Usytuowany po południowej stronie drogi z Jeleniej Góry do Janowic Wielkich. Rezydencję wzniesiono w XVII w., ale wygląd dzisiejszej to efekt przebudowy z 1835 r. kiedy to król Prus Fryderyk Wilhelm III kupił go dla swojej córki Luizy. Neogotycki obiekt z czterema wieżami i wspaniałym zejściem do ogrodu oraz starym parkiem (kilkusetletnie dęby i lipy) nad Bobrem stanowi jeden z najpiękniejszych kompleksów tego rodzaju w Polsce.

Pałac w Wojanowie

Pałac w Żaganiu – barokowy pałac położony w południowo-wschodniej części Żagania. Pałac został wzniesiony na miejscu średniowiecznego zamku Piastów z przełomu XIII i XIV wieku, a dokładniej 3 metry wyżej. Barokowy pałac w Żaganiu składa się z trzech kondygnacji: wysokiej boniowanej sutereny, parteru i piętra. Wjazd do pałacu, od strony północnej i zachodniej, poprzedzają dwa murowane mosty, które wiodą nad suchą fosą. W latach po wybudowaniu pałacu, spełniał funkcję mieszkalną, dziś natomiast pełni jedynie funkcje kulturalne i publiczne. Otoczony jest rozległym parkiem krajobrazowym.

Pałac Wężyków w Paszkówce – neogotycki pałac, wybudowany został w II poł. XIX w. przez rodzinę Wężyków, w której posiadaniu pozostał do 1940 r. Wojnę przetrwał bez zniszczeń. Dziś w samym pałacu, a także w dawnym spichlerzu znajdują się pokoje i apartamenty dla hotelowych gości.

Pałac Zamoyskich w Kozłówce – zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich, we wsi Kozłówka, która leży w północnej części województwa lubelskiego. Atrakcją jest XVIII-wieczny pałac, którego wnętrza zachowały wystrój i autentyczne wyposażenie z przełomu XIX i XX w. Pałac zbudowany został w latach 1736-1742 przez wojewodę chełmińskiego Michała Bielińskiego, zaprojektowany prawdopodobnie przez włoskiego architekta Józefa II Fontanę. Między latami 1799-1944 majątek należał do Zamoyskich. Pałac okres świetności przeżywał za czasów Konstantego Zamoyskiego, który w 1903 r. założył tu ordynację. Dokonując przebudowy rezydencji, hrabia pragnął z niej uczynić jedną z najbardziej monumentalnych i reprezentacyjnych siedzib magnackich. We wnętrzach, które zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX wieku i XX wieku w tym: neobarokowe i neoregencyjne plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, zgromadzona jest również niezwykła kolekcja malarstwa (przeważają portrety rodzinne oraz kopie arcydzieł malarstwa europejskiego), mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber, które swego czasu stanowiły dawne wyposażenie pałacu. Obecnie pałac jest siedzibą muzeum.

Muzeum-Zamoyskich-w-Kozlowce

Najlepsze oferty w całej Polsce do 70% taniej!

Zespół pałacowo-parkowy w Kurozwękach – usytuowany jest na północny zachód od miasteczka, w dolinie Czarnej. Początkowo była to warownia Kurozwęckich wzniesiona pod koniec XIV wieku, w kolejnych stuleciach budowlę wielokrotnie przebudowywano, nadając jej coraz bardziej reprezentacyjny charakter. Lata 1768 – 1778 przyniosły przebudowę pałacu w formie późnobarokowego pałacu z elementami wczesnego klasycyzmu.

[ hana-code-insert ] 'Lufthansa 536×152' is not found

To z pewnością nie wszystkie piękne pałace w Polsce, jeżeli znacie jakieś jeszcze godne uwagi zapraszam do uzupełnienia listy ;). Pałace zawsze przyciągają turystów, lubimy oglądać i zwiedzać rezydencje, w których niegdyś mieszkali królowie, książęta i władcy. Warto wybrać się do któregoś z tych pałaców i przenieść w dawne czasy 🙂

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Najpiękniejsze pałace w Polsce, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!