Najpiękniejsze mosty świata

Mosty – jeden z bardziej przydatnych wynalazków ludzkości. Najczęstszym przeznaczeniem mostów jest transport, czyli możliwość przedostania się na z jednego brzegu rzeki na drugi. Mosty od zawsze łączyły ludzi. Niektóre mosty zadziwiają nas wielkością, długością, rozmachem, oraz nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Oto najpiękniejsze mosty świata.

Najpiękniejsze mosty

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Najpiękniejsze mosty świata:

Golden Gate Bridge – jest to most wiszący łączący San Francisco z hrabstwem Marin, nad Cieśniną Golden Gate. Został otwarty 27 maja 1937 roku. Golden Gate jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Jest także jednym z głównych celów wycieczek turystycznych, uczęszczany rocznie przez miliony użytkowników. Most ten niejednokrotnie był miejscem kulminacyjnych scen filmowych. Często jest również nazywany mostem samobójców ponieważ już ponad 2000 osób próbowało sobie odebrać na nim życie.

Golden-Gate-BridgeUSA

golden-gate-bridge

Brooklyn Bridge – jest to jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie. Łączy on nowojorskie dzielnice Brooklyn i Manhattan, które oddziela od siebie East River. Oddany został do użytku w 1883 roku. Brookliński Most miał również swój występ w wielu filmach. Jest też wizytówką Nowego Jorku, jak i całej Ameryki.

Brooklyn_Bridge_-_New_York_City

brooklyn_bridge

The Millau Viaduct jest wiszącym mostem drogowym, który obejmuje dolinę rzeki Tarn w pobliżu Millau w południowej Francji. Jest najwyższą tego typu konstrukcją w Europie z najwyższym filarem o wysokości 341 m. Wiadukt został otwarty 14 grudnia 2004, a dla ruchu udostępniony 16 grudnia 2004.

The Millau Viaduct

Sydney Harbour Bridge – jest most w Sydney nad zatoką Port Jackson. Ukończony został w 1932 roku. Na moście odbywa się coroczny pokaz sztucznych ogni na nowy rok.

Sydney Harbour Bridge

Tower Bridge – jest to most zwodzony w Londynie. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów w Londynie. Most został ukończony w 1894. Tower Bridge przecina Tamizę na wschodnim końcu Londynu. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków zaraz po Big Benie.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Tower Bridge

Most Khaju -to niesamowity most w Isfahanie, w Iranie. Został zbudowany przez szacha Abbasa II około 1650 roku, na fundamentach starszego mostu. Łączy dzielnicę Khaju na północnym brzegu z dzielnicą Zoroastrianin, nad rzeką Zajande Rud.

Most Khaju

Langkawi Sky Bridge – to most wiszący przeznaczony dla pieszych. Znajduje się w Malezji, na wyspie Langkawi. Wisi nad gęstą dżunglą na wysokości 700 m n.p.m. i łączy dwie platformy widokowe u szczytu góry Gunung Mat Chinchang. Konstrukcja została zbudowana w 2004 roku.

Najpiękniejsze mosty

Most Minami-Bisan Setoma dwa poziomy, dla ruchu kolejowego i drogowego. W skład Seto Ohaszi wchodzą: trzy mosty wiszące, dwa liniowe, jeden kratowy i pięć wiaduktów. Obydwa mosty liniowe są najdłuższymi mostami tego typu na świecie, mają one długość 792 metry każdy. Przejazd mostem Seto Ohaszi jest płatny, na 12 kilometrowej drodze między Karashiki na Honsiu i Sakaide na Sikoku most łączy pięć małych wysepek.

Most Minami-Bisan Seto

George Washington Bridge – most im. Jerzego Waszyngtona łączy Nowy Jork z New Jersey. Budowa rozpoczęła się w 1925 r. i trwała 6 lat.

george washington bridge

[hana-code-insert name=’Hotelepl 200×200′ /]

Most Forth – jest to most kolejowy, przerzucony nad zatoką Firth of Forth, łączący Edynburg z hrabstwem Fife. Most zbudowano w latach 1879-1890.

Most Forth

Bayonne Bridge – jest rozpięty ponad cieśniną Kill Van Kull, łączącą port Nowego Yorku z zatoką Newark. Most łączy wyspę Staten Island z półwyspem Bayonne od którego wziął nazwę.

bayonne

Laviolette Bridge – most w Kanadzie. Został otwarty w dniu 20 grudnia 1967 roku.

Laviolette Bridge

Thatcher Ferry Bridge most drogowy w Panamie, który spina lądy obu kontynentów (Ameryki Północnej i Ameryki Południowej) u wejścia do Kanału Panamskiego od strony Pacyfiku. Został wybudowany w 1962 roku.

Thatcher Ferry Bridge

[hana-code-insert name=’Sky4Fly300x250′ /]

Most Tatara – znajduje się w prefekturach Hiroshima i Ehime w Japonii – zbudowany z dwoma pasmami ruchu dwukierunkowego oraz dodatkowym pasmem dla skuterów, rowerów i pieszych. Most oddano do użytku 1 maja 1999 r. jako część drogi ekspresowej Nishi – Seto zwanej popularnie Shimanami Kaido.

Most Tatara

Most Sutong – Most łączy brzegi rzeki Jangcy w Chinach Imponująca jest także długość najdłuższego przęsła – 1088 m. Całkowita długość mostu wraz z wiaduktami przekracza 8 km. Budowa rozpoczęła się w 2003 r., a pierwsi kierowcy przejechali mostem w 2008 r.

Most Sutong

Helix Bridge – znany również jako Double Helix Bridge, jest dla pieszych, który łączy Marina Central z Marina South. Został otwarty 24 kwietnia 2010. Specjalne spirale mostu mają kształt DNA, ten most jest symbolem życia, odnowy i rozwoju.

Najpiękniejsze mosty

Most Henderson Waves – most w kształcie fali, jest mostem dla pieszych, łączy Mount Faber Park i Telok Blangah Hill Park. Henderson Waves ma 274 metrów długości.

Most Henderson Waves

Most nad rzeką Murą – jest to most w Austrii w mieście Graz. Został zaprojektowany w 2003 roku przez Vito Acconci z Nowego Jorku. Na środku znajduje się wyspa z wydzieloną strefą do zażywania kąpieli słonecznych oraz kawiarnia, bar i teatr na świeżym powietrzu.

Most nad rzeką Murą

Most Juscelino Kubitschek – jest mostem, który znajduje się w Brazylii. Most zbudowany jest głównie z dwóch materiałów – stali i betonu. Ukończony w 2002 roku, asymetryczny most nad jeziorem Paranoa w stolicy Brazylii, został zaprojektowany przez Alexandre’a Chana. Nazwa mostu pochodzi o nazwiska byłego prezydenta Brazylii, który w późnych latach pięćdziesiątych budowała brazylijski kapitalizm.

Most Juscelino Kubitschek

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Most Banpo – znajduje się w Seulu i łączy Seocho z Yongsan. Znajduje się nad mostem Jamsu, tworząc jego drugi poziom. Został ukończony w 1982 roku. Atrakcją tego mostu jest zainstalowana w 2009 roku fontanna, która została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najdłuższa na świecie.
Most Banpo
Justa 2013

Udostępnij!