Najpiękniejsze cuda natury w Polsce

Chyba większość osób się zgodzi z tym, że nie ma to jak wypoczynek na łonie natury. Cisza, spokój, a do tego jeszcze piękne widoki i krajobrazy sprawiają, że czujemy się wypoczęci i zrelaksowani. W Polsce jest wiele pięknych miejsc, zobaczmy najpiękniejsze cuda natury w Polsce.

Najpiękniejsze cuda natury w Polsce

W Polsce mamy bardzo dużo cudów natury. Są góry, jeziora, rzeki, wspaniałe parki krajobrazowe. Zobaczmy kilka z takich pięknych miejsc:

Bagna biebrzańskie

Bagna biebrzańskie

Biebrzański Park Narodowy to największy rezerwat w Polsce. Bagna Biebrzańskie, około 95 tys. ha torfowisk, to największy kompleks naturalnych mokradeł w środkowej Europie i królestwo ptaków. Żyją tu aż 262 ich gatunki, w tym wiele rzadkich i zagrożonych. Na początku Biebrzańskie Bagna były wielkim jeziorem stworzonym z wód Praniemna. Później nagromadzone przez wieki obumarłe rośliny utworzyły na jego dnie grubą warstwę torfu.

Błędne Skały

Rezerwat Przyrody Błędne Skały położony jest na terenie Gór Stołowych na wysokości 852 m n.p.m. i obejmuje obszar 21 hektarów. Zespół najróżniejszych form skalnych, między którymi biegną nawet 10-metrowe korytarze, tworzy prawdziwe skalne miasto. W stworzonym przez naturę labiryncie natrafimy na maczugi, czy grzybki o zabawnych nazwach, takich jak Kuchnia albo Kurza Stopka.

Dolina Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym

Bagienna dolina Górnej Narwi, nazywana „polska Amazonia”, to jedna z ostatnich w Europie naturalnych, regularnie zalewanych dolin. Utworzony tu Narwiański Park Narodowy jest prawdziwą ostoją spokoju. Dolina Narwi to prawdziwe królestwo roślinności – zarówno wodnej i szuwarowej, jak i krzewiastej czy miejscami nawet leśnej. W świecie zwierząt dominuje ptactwo, liczące tu ponad 130 gatunków.

Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów to jedno z najpiękniejszych a zarazem najbardziej popularnych miejsc w Tatrach. Nazwa doliny wywodzi się od występujących w niej polodowcowych stawów – są to: Wielki Staw Polski, Przedni Staw Polski, Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski i Mały Staw Polski. Wszystkie one składają się na charakterystyczny wspaniały krajobraz tej tatrzańskiej doliny. W okolicach Doliny Pięciu Stawów Polskich znajduje się gęsta sieć szlaków turystycznych.

Klif Orłowski

Klif Orłowski to jeden z najbardziej malowniczych fragmentów polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Stromy brzeg morski Kępy Redłowskiej w Gdyni, znajdujący się w granicach dzielnicy Redłowo, a najlepiej dostrzegalny ze znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicy Orłowo. Zbudowany jest głównie z gliny morenowej pochodzenia lodowcowego. Rozciąga się on na długości 650 m.

Kolorowe Jeziorka – Rudawy Janowickie

Kolorowe Jeziorka - Rudawy Janowickie

060711 rozrywka Image Banner 468 x 60

Kolorowe Jeziorka to cud Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Położone są w miejscowości Wieściszowice na północnym zboczu Wielkiej Kopy. Na zboczu rozmieszczone są trzy jeziorka: purpurowe, błękitne (lazurowe) i zielone. Zabarwienie jeziorek związane jest z występowaniem różnych związków chemicznych. Wszystko to dzięki łupkom pirytonośnym, które były przyczyną budowy kopalni na tym obszarze od XVIII do XIX wieku. Po zamknięciu kopalni do głosu doszła natura, która wypełniła wyrobiska kopalniane wodą tworząc zjawiskowe jeziorka.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Kraina Wielkich Jezior to duma Polaków, przyciąga swym pięknem zarówno polskich, jak i zagranicznych miłośników przyrody. Są tu doskonałe warunki do uprawiania sportów motorowodnych, windsurfingu, kajakarstwa, wędkarstwa, a także jeździectwa, turystyki rowerowej i pieszej. Wielkie Jeziora Mazurskie słyną z niezliczonych siedlisk rzadkich ptaków. Można obserwować m.in. uważanego za symbol Mazur kormorana, perkoza dwuczubego, łyskę, czaplę oraz łabędzia niemego. . Żyje tu również rzadki bocian czarny, kania czarna, orzeł przedni i bielik. Wędrowcy spotykają na swojej drodze wydrę, bobra, żółwia błotnego, łosia oraz wiele gatunków nietoperzy i kolorowych ważek.

Krutynia na Mazurach

Krutynia na Mazurach

Krutynia to jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Europie Środkowej. Liczy przeszło 100 km. Przebiega przez malownicze tereny Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Nosi miano Perły Mazur, Królowej Nizinnych Rzek, Magicznej Wstęgi.

Morskie Oko

Morskie Oko to największe jezioro i najbardziej znane miejsce w najwyższych górach Polski, Tatrach. Położone jest w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. Jest to jezioro pochodzenia polodowcowego o charakterze karowo-morenowym. Wypełnia wydrążoną przez lodowce misę skalną, zamkniętą od północy ryglem, na którym leży wał moreny czołowej. Morskie Oko ma powierzchnię 34,93 ha, długość 862 m, szerokość 568 m, a w najgłębszym miejscu osiąga 50,8 m. Morskie Oko to jedno z nielicznych naturalnie zarybionych górskich jezior. Żyją w nim pstrągi oraz drobne skorupiaki i małże. Dużym atutem Morskiego Oka jest jego dostępność, nawet niezbyt wytrawni piechurzy są w stanie do niego dojść.

Przełom Dunajca

image description

Przełom Dunajca to jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Dunajec pokonuje Pieniny siedmioma pętlami w skalistym kanionie, nad którym wznoszą się liczące 300 metrów wysokości pionowe wapienie Sokolicy i innych pienińskich szczytów. Spływ przełomem tratwami to od prawie dwóch wieków jedna z największych atrakcji turystycznych w kraju.

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska to przede wszystkim piękny las, który rozciąga się na powierzchni 150 000 hektarów. Jest to ostatni pierwotny las na Niżu Europejskim – żadne z rosnących tu drzew nie zostało posadzone przez człowieka. Wydzielona, najbardziej pierwotna część Puszczy tworzy Białowieski Park Narodowy. W puszczy poprowadzono sporo szlaków turystycznych, które można pokonywać pieszo albo rowerem. Puszcza Białowieska to także królestwo największego europejskiego ssaka – żubra. Oprócz żubrów zobaczyć tu można także inne zwierzęta zamieszkujące Puszczę Białowieską – m.in. tarpany, wilki, jelenie, sarny, łosie. Białowieski Park Narodowy wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Szumy na rzece Tanew – Roztocze

Szumy na rzece Tanew – Roztocze

Szumy to urokliwe kaskady utworzone wskutek zrębowego przekroju tektonicznego Tanwi. Tanew jest bardzo malowniczą w swym biegu rzeką Polski wijącą się w południowo-wschodniej części kraju, w dorzeczu Wisły. Jej długość to 113 km, zaś powierzchnia zlewni wynosi 2,339 km2.

Wodogrzmoty Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza to wodospady w Tatrach Wysokich utworzone z trzech większych i kilku mniejszych kaskad (od 3 do 10 m) na potoku Roztoka (w Dolinie Roztoki) wypływającym z Pięciu Stawów Polskich, ok. 1 km od jego ujścia do Białki. Wodospady te nazwane zostały Wodogrzmotami z racji huku, jaki powoduje spadająca nimi woda, zwłaszcza po dużych opadach.

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

500 ha ruchomych piasków, największy taki obszar w Europie – w lecie przypominają Saharę, a w zimie pustkowia Arktyki. Wydmy osiągają wysokość ponad 30 m n.p.m. i przenoszone z wiatrem wędrują z szybkością ok. 3-10 m w ciągu roku. Masy piasku tworzą niezapomniane widoki, można po nich chodzić. Szczególnie warto wspiąć się na największe wzniesienie, którym jest Wydma Łęcka (ok. 40 m n.p.m.). Z jej szczytu roztacza się piękna panorama na wszystkie wydmy, jezioro Łebsko i Bałtyk.

To tylko kilka pięknych cudów natury. W Polsce jest jeszcze o wiele więcej takich wspaniałych miejsc, jeżeli macie jakieś propozycje, zachęcam do podzielenia się nimi 😉

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Najpiękniejsze cuda natury w Polsce, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Udostępnij!