Najlepsze lotniska świata

Lotniska zachwycają nas architekturą, nowoczesnością i dobrą komunikacją z miastem. Teoretycznie lotniska to miejsca, gdzie startują i lądują samoloty. W rzeczywistości współczesne lotniska to istne „perełki” architektury i sztuki. Lotniska obecnie odzwierciedlają najnowsze technologie i stają się symbolem innowacji. Zobaczmy najlepsze lotniska świata.

pas startowy

Najlepsze lotniska świata

Wiadomo nie wszystkie lotniska są takie same. Najlepsze lotniska świata jedne zachwycają nowoczesną architekturą, wystrojem, inne miłą obsługą czy ciekawym położeniem.

1. Singapur Changi Airport (Singapur) – to jedno z najważniejszych lotnisk w całej Azji. W tym obiekcie największe wrażenie robi wykończenie wnętrze. Terminal lotniska nie udaje nawet zwykłego portu lotniczego – bardziej przypomina najprawdziwszą dżunglę, w środku gmachu z betonu i szkła. Znajduje się tu też coś w rodzaju parku rozrywki – można skorzystać nawet z umieszczonego na zewnątrz hali basenu.

najlepsze lotniska świataSingapur Changi Airport (Singapur)

2. Incheon International Airport (Seoul-Inczhon) – jedno z największych, najpiękniejszych, najdroższych lotnisk w Korei Południowej w Seulu. Lotnisko posiada swoje SPA, pokoje gdzie można odpoczywać, kasyno i pole golfowe. Ten port lotniczy jest wizytówką kultury koreańskiej. Łuk dachu emuluje koreańskie świątynie. W hali przylotów zainstalowano antyczne rzeźby. Wewnątrz budynku posadzono sosny i egzotyczne kwiaty.

Incheon International Airport (Seul-Inczhon)

3. Aeropuerto Internacional de Carrasco (Urugwaj) – zaprojektowany przez Rafaela Viñoly’ego nowy terminal jednego z dwóch portów lotniczych Urugwaju nawiązuje w swojej stylistyce do terminalu Johna Fitzgeralda Kennedy’ego w Nowym Jorku. Najwyraźniejszym elementem architektonicznym urugwajskiego lotniska jest linia łuku jego długiego na prawie kilometr dachu. Lotnisko chlubi się też tarasem widokowym na najwyższym piętrze, z którego roztacza się widok na pasy startowe.

Carrasco-International-Airport

4. Dubai International Airport – wśród najlepszych lotnisk świata nie mogło zabraknąć miasta Dubai, które ostatnio rządzi światem architektury. Międzynarodowy port lotniczy położony 5 km na południe od Dubaju. Pierwsze prace nad budową największego lotniska rozpoczęły się w 1959 r. na zlecenie władcy Dubaju. Z czasem lotnisko było rozbudowywane. Hala terminalu ma aż 0,8 km długości! Zlokalizowano tu również liczne restauracje, centrum biznesowe, centrum odnowy biologicznej, czy hotel.

Dubai-International-Airport-3

Dubai International Airport

5. Marrakech Menara Airport – ta hala słynie z architektury nawiązującej do historycznej tradycji Maroka. Podróżni rozglądając się po konstrukcji mogą poczuć nieco atmosfery starych arabskich pałaców. W poczekalni lotniska podróżni mogą wypocząć na sofach i fotelach z tworzyw typowych dla regionu. Na dachu marrakeskiego lotniska zamontowano 72 ogniwa fotowoltaiczne, które dostarczają prąd do budowli.

Marrakesh Menara Airport

6. Lotnisko Barajas Madryt Terminal 4 – zaprojektowany przez firmę Richard Rogers Partnership, Terminal 4 został otwarty w 2006 roku. Madryckie lotnisko wygląda – jak połączenie drewnianego pokładu statku morskiego i supernowoczesnego pokładu statku powietrznego. Posiada kolorowe słupy wspierające budowle, które przypominają swoim wyglądem pofałdowane drzewa bambusowe. Można poczuć się jak na plaży.

Lotnisko Barajas Madryt Terminal 4

7. Terminal TWA, John F. Kennedy Airport, Nowy Jork – zaprojektowany przez Eero Saarinena terminal, przywodzący na myśl operę w Sydney, powstał w 1962 r. Lotnisko JFK ma już swoje lata, ale nadal wyznacza standardy dla dzisiejszych czołowych architektów świata. Budynek lotniska ma formę wielkiego ptaka z rozpostartymi skrzydłami. Futurystyczny kształt dachu umożliwił wbudowanie ogromnych okien, przez które znakomicie widać lądujące i startujące samoloty. Dziś terminal TWA jest tylko jednym z kilku terminali olbrzymiego portu lotniczego JFK. Najmniejszy i najstarszy, przez lata stracił na znaczeniu.

TWA JFK

8. Hong Kong International Airport – lotnisko w Hongkongu posiada jeden z największych terminali świata. Lotnisko posiada dwa pasy startowe o długościach 3 800 metrów i szerokości 60 metrów obydwa. Na lotnisku znajdziemy dwie wieże kontrolne.

Hong Kong International Airpor

9. Beijing Capital International Airport (Port Lotniczy w Pekinie) – to lotnisko Chińskie usytuowane jest 32 kilometry od centrum Pekinu w dzielnicy Chaoyang. Na lotnisku rocznie wykonuje się około 500 tysięcy operacji lotniczych (starty i lądowania). Lotnisko jest głównym węzłem Air China, flagowego przewoźnika Chińskiej Republiki Ludowej.

Beijing Capital International Airport

10. Kansai International Airport (Międzynarodowy port lotniczy Kansai) – jest największym na świecie lotniskiem wzniesionym na sztucznej wyspie. Lotnisko Kansai leży 5 km od brzegów Honsiu, największej wyspy Japonii, 28 km od Kobe. Lotnisko na wyspie połączone jest z kontynentem długim bo prawie 3 kilometrowym mostem posiadającym 2 poziomy. Poziom wyższy służy do ruchu samochodów a niższy dla ruchu szynowego. Terminal został zaprojektowany przez Renzo Piano. Jego dach ma kształt skrzydła samolotu o długości 1700 metrów, który spoczywa na 900 kolumnach. Lotnisko Kansai w Japonii uznawane jest za najdroższy port lotniczy na świecie.

The terminal looking North

Kansai-International-Airport

[ hana-code-insert ] 'Odpoczne 468' is not found

11. Princess Juliana International Airport (Międzynarodowy Port Lotniczy Juliana) – główne lotnisko pasażerskie na karaibskiej wyspie Sint Maarten. Ten port lotniczy słynie z bardzo krótkiego pasa startowego. Samoloty przygotowując się do lądowania, muszą lecieć zaledwie 10-20 metrów nad głowami plażowiczów. Moho Beach gromadzi z tego powodu turystów z całego świata, którzy szukają niepowtarzalnych wrażeń i prawdziwego dreszczyku emocji.

klm-airplane1

omaha-beac

rincess Juliana International Airport

12. Vancouver International Airport – lotnisko Vancouver jest drugim co do ruchu pasażerskiego lądowiskiem w Kanadzie. Rocznie przez lotnisko przemieszcza się ponad 15 milionów pasażerów. Lotnisko w Vancouver posiada 4 terminale. Lotnisko według wielu ekspertów uważane jest za najpiękniejszy port lotniczy świata.

Vancouver International Airport

13. Munich Airport ( Port lotniczy w Monachium) – jest obiektem o bardzo ciekawie rozwiązanej konstrukcji hali głównej. Praktycznie całkowicie przeszklony terminal sprawia wrażenie niewidocznego i bardzo lekkiego. Lotnisko w Monachium jest główną bazą dla takich linii lotniczych jak Lufthansa i Star Alliance. Z liczbą 32 milionów pasażerów rocznie jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Niemczech i szóstym w Europie.

munich airport

14. Port Amsterdam Schiphol – międzynarodowy port lotniczy Amsterdamu, największy w Holandii. Port został zbudowany w 1917 i jest stale modernizowany i rozbudowywany od czasu II wojny światowej. Budynek lotniskowy został zaprojektowany jako jeden wielki terminal podzielony na trzy hale, które obsługują każdy z rejonów lotniska. Całe lotnisko położone jest w depresji i w najniższym punkcie jego elewacja wynosi 3,4 m poniżej poziomu morza.

Port Amsterdam Schiphol

To zapewne nie wszystkie najładniejsze lotniska na świecie ;). Może znacie jeszcze jakieś ciekawe i godne uwagi ? Jeszcze na koniec przydałoby się podać chodź jeden przykład polskiego ładnego lotniska. Wydaje mi się, że na miano najładniejszego polskiego lotniska zasługuje nowo otwarty Port Lotniczy Lublin.

lublin

Może nie obsługuje ono takiej liczby pasażerów jak te największe na świecie, ale pod względem architektonicznym jest „perełką” polskiej architektury lotnisk. Terminal Portu Lotniczego Lublin zdobył pierwsze miejsce w konkursie na Ulubieńca Polski, w latach 2000-2012 w plebiscycie Życie w Architekturze. Budowa portu rozpoczęła się jesienią 2010 roku, a została ukończona pod koniec roku 2012. Pierwszy samolot wylądował na lotnisku 17 grudnia 2012 r. Tego dnia Ryanair uruchomił połączenie do Londynu i Dublina. 18 grudnia 2012 rozpoczęły kursowanie samoloty linii WizzAir do Oslo i Londynu.

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Najlepsze lotniska świata, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Komentarz

komentarz