Najlepsze lotniska świata

Lotniska zachwycają nas architekturą, nowoczesnością i dobrą komunikacją z miastem. Teoretycznie lotniska to miejsca, gdzie startują i lądują samoloty. W rzeczywistości współczesne lotniska to istne „perełki” architektury i sztuki. Lotniska obecnie odzwierciedlają najnowsze technologie i stają się symbolem innowacji. Zobaczmy najlepsze lotniska świata.

pas startowy

[hana-code-insert name=’Hotelepl 468′ /]

Najlepsze lotniska świata

Wiadomo nie wszystkie lotniska są takie same. Najlepsze lotniska świata jedne zachwycają nowoczesną architekturą, wystrojem, inne miłą obsługą czy ciekawym położeniem.

1. Singapur Changi Airport (Singapur) – to jedno z najważniejszych lotnisk w całej Azji. W tym obiekcie największe wrażenie robi wykończenie wnętrze. Terminal lotniska nie udaje nawet zwykłego portu lotniczego – bardziej przypomina najprawdziwszą dżunglę, w środku gmachu z betonu i szkła. Znajduje się tu też coś w rodzaju parku rozrywki – można skorzystać nawet z umieszczonego na zewnątrz hali basenu.

najlepsze lotniska świataSingapur Changi Airport (Singapur)

2. Incheon International Airport (Seoul-Inczhon) – jedno z największych, najpiękniejszych, najdroższych lotnisk w Korei Południowej w Seulu. Lotnisko posiada swoje SPA, pokoje gdzie można odpoczywać, kasyno i pole golfowe. Ten port lotniczy jest wizytówką kultury koreańskiej. Łuk dachu emuluje koreańskie świątynie. W hali przylotów zainstalowano antyczne rzeźby. Wewnątrz budynku posadzono sosny i egzotyczne kwiaty.

Incheon International Airport (Seul-Inczhon)

3. Aeropuerto Internacional de Carrasco (Urugwaj) – zaprojektowany przez Rafaela Viñoly’ego nowy terminal jednego z dwóch portów lotniczych Urugwaju nawiązuje w swojej stylistyce do terminalu Johna Fitzgeralda Kennedy’ego w Nowym Jorku. Najwyraźniejszym elementem architektonicznym urugwajskiego lotniska jest linia łuku jego długiego na prawie kilometr dachu. Lotnisko chlubi się też tarasem widokowym na najwyższym piętrze, z którego roztacza się widok na pasy startowe.

Carrasco-International-Airport[hana-code-insert name=’Sky4Fly300x250′ /]

4. Dubai International Airport – wśród najlepszych lotnisk świata nie mogło zabraknąć miasta Dubai, które ostatnio rządzi światem architektury. Międzynarodowy port lotniczy położony 5 km na południe od Dubaju. Pierwsze prace nad budową największego lotniska rozpoczęły się w 1959 r. na zlecenie władcy Dubaju. Z czasem lotnisko było rozbudowywane. Hala terminalu ma aż 0,8 km długości! Zlokalizowano tu również liczne restauracje, centrum biznesowe, centrum odnowy biologicznej, czy hotel.

Dubai-International-Airport-3

Dubai International Airport

5. Marrakech Menara Airport – ta hala słynie z architektury nawiązującej do historycznej tradycji Maroka. Podróżni rozglądając się po konstrukcji mogą poczuć nieco atmosfery starych arabskich pałaców. W poczekalni lotniska podróżni mogą wypocząć na sofach i fotelach z tworzyw typowych dla regionu. Na dachu marrakeskiego lotniska zamontowano 72 ogniwa fotowoltaiczne, które dostarczają prąd do budowli.

Marrakesh Menara Airport

6. Lotnisko Barajas Madryt Terminal 4 – zaprojektowany przez firmę Richard Rogers Partnership, Terminal 4 został otwarty w 2006 roku. Madryckie lotnisko wygląda – jak połączenie drewnianego pokładu statku morskiego i supernowoczesnego pokładu statku powietrznego. Posiada kolorowe słupy wspierające budowle, które przypominają swoim wyglądem pofałdowane drzewa bambusowe. Można poczuć się jak na plaży.

Lotnisko Barajas Madryt Terminal 4

7. Terminal TWA, John F. Kennedy Airport, Nowy Jork – zaprojektowany przez Eero Saarinena terminal, przywodzący na myśl operę w Sydney, powstał w 1962 r. Lotnisko JFK ma już swoje lata, ale nadal wyznacza standardy dla dzisiejszych czołowych architektów świata. Budynek lotniska ma formę wielkiego ptaka z rozpostartymi skrzydłami. Futurystyczny kształt dachu umożliwił wbudowanie ogromnych okien, przez które znakomicie widać lądujące i startujące samoloty. Dziś terminal TWA jest tylko jednym z kilku terminali olbrzymiego portu lotniczego JFK. Najmniejszy i najstarszy, przez lata stracił na znaczeniu.

TWA JFK

8. Hong Kong International Airport – lotnisko w Hongkongu posiada jeden z największych terminali świata. Lotnisko posiada dwa pasy startowe o długościach 3 800 metrów i szerokości 60 metrów obydwa. Na lotnisku znajdziemy dwie wieże kontrolne.

Hong Kong International Airpor

9. Beijing Capital International Airport (Port Lotniczy w Pekinie) – to lotnisko Chińskie usytuowane jest 32 kilometry od centrum Pekinu w dzielnicy Chaoyang. Na lotnisku rocznie wykonuje się około 500 tysięcy operacji lotniczych (starty i lądowania). Lotnisko jest głównym węzłem Air China, flagowego przewoźnika Chińskiej Republiki Ludowej.

Beijing Capital International Airport

10. Kansai International Airport (Międzynarodowy port lotniczy Kansai) – jest największym na świecie lotniskiem wzniesionym na sztucznej wyspie. Lotnisko Kansai leży 5 km od brzegów Honsiu, największej wyspy Japonii, 28 km od Kobe. Lotnisko na wyspie połączone jest z kontynentem długim bo prawie 3 kilometrowym mostem posiadającym 2 poziomy. Poziom wyższy służy do ruchu samochodów a niższy dla ruchu szynowego. Terminal został zaprojektowany przez Renzo Piano. Jego dach ma kształt skrzydła samolotu o długości 1700 metrów, który spoczywa na 900 kolumnach. Lotnisko Kansai w Japonii uznawane jest za najdroższy port lotniczy na świecie.

The terminal looking North

Kansai-International-Airport

[hana-code-insert name=’Odpoczne 468′ /]

11. Princess Juliana International Airport (Międzynarodowy Port Lotniczy Juliana) – główne lotnisko pasażerskie na karaibskiej wyspie Sint Maarten. Ten port lotniczy słynie z bardzo krótkiego pasa startowego. Samoloty przygotowując się do lądowania, muszą lecieć zaledwie 10-20 metrów nad głowami plażowiczów. Moho Beach gromadzi z tego powodu turystów z całego świata, którzy szukają niepowtarzalnych wrażeń i prawdziwego dreszczyku emocji.

klm-airplane1

omaha-beac

rincess Juliana International Airport

12. Vancouver International Airport – lotnisko Vancouver jest drugim co do ruchu pasażerskiego lądowiskiem w Kanadzie. Rocznie przez lotnisko przemieszcza się ponad 15 milionów pasażerów. Lotnisko w Vancouver posiada 4 terminale. Lotnisko według wielu ekspertów uważane jest za najpiękniejszy port lotniczy świata.

Vancouver International Airport

13. Munich Airport ( Port lotniczy w Monachium) – jest obiektem o bardzo ciekawie rozwiązanej konstrukcji hali głównej. Praktycznie całkowicie przeszklony terminal sprawia wrażenie niewidocznego i bardzo lekkiego. Lotnisko w Monachium jest główną bazą dla takich linii lotniczych jak Lufthansa i Star Alliance. Z liczbą 32 milionów pasażerów rocznie jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Niemczech i szóstym w Europie.

munich airport

14. Port Amsterdam Schiphol – międzynarodowy port lotniczy Amsterdamu, największy w Holandii. Port został zbudowany w 1917 i jest stale modernizowany i rozbudowywany od czasu II wojny światowej. Budynek lotniskowy został zaprojektowany jako jeden wielki terminal podzielony na trzy hale, które obsługują każdy z rejonów lotniska. Całe lotnisko położone jest w depresji i w najniższym punkcie jego elewacja wynosi 3,4 m poniżej poziomu morza.

Port Amsterdam Schiphol

To zapewne nie wszystkie najładniejsze lotniska na świecie ;). Może znacie jeszcze jakieś ciekawe i godne uwagi ? Jeszcze na koniec przydałoby się podać chodź jeden przykład polskiego ładnego lotniska. Wydaje mi się, że na miano najładniejszego polskiego lotniska zasługuje nowo otwarty Port Lotniczy Lublin.

lublin

[hana-code-insert name=’Sky4Fly 468′ /]

Może nie obsługuje ono takiej liczby pasażerów jak te największe na świecie, ale pod względem architektonicznym jest „perełką” polskiej architektury lotnisk. Terminal Portu Lotniczego Lublin zdobył pierwsze miejsce w konkursie na Ulubieńca Polski, w latach 2000-2012 w plebiscycie Życie w Architekturze. Budowa portu rozpoczęła się jesienią 2010 roku, a została ukończona pod koniec roku 2012. Pierwszy samolot wylądował na lotnisku 17 grudnia 2012 r. Tego dnia Ryanair uruchomił połączenie do Londynu i Dublina. 18 grudnia 2012 rozpoczęły kursowanie samoloty linii WizzAir do Oslo i Londynu.

Justa 2013