Mikołajki – Dzień Świętego Mikołaja

Dziś mamy 6 grudnia i jak co roku obchodzimy Mikołajki, czyli Dzień Świętego Mikołaja. Święto zazwyczaj lubiane przeważnie przez dzieci. Z okazji Mikołajek obdarowujemy swoich bliskich rożnymi prezentami.

mikolaj

Mikołajki – Dzień Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj jest jednym z tych świętych, których życiorys dokumentują tylko nieliczne fakty historyczne. Święty Mikołaj urodził się prawdopodobnie w zamożnej rodzinie w Patara położonej w zachodniej Lykii, prowincji Azji Mniejszej, ówcześnie należącej do Grecji, a obecnie na terytorium Turcji. Legenda głosi, że urodził się pomiędzy rokiem 280 a 286. Według podań, św. Mikołaj, po bogatych rodzicach otrzymał w spadku znaczny majątek, którym chętnie dzielił się z ubogimi. Mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa. To tam zasłynął najpierw ze swojej świętości, poświęcenia i cudów. Święty Mikołaj zmarł 6 grudnia około roku 350 i został pochowany w Mirze. Po zajęciu Miry przez Saracenów jego relikwie zostały wykradzione w 1087 roku przez włoskich kupców, a następnie przeniesione do Bari na południu Włoch.

Mikolaj Biskup Najlepsze oferty w całej Polsce do 70% taniej!

Zwyczaje

Mikołajki obchodzone są 6 grudnia w dzień imienin Mikołaja. Na całym świecie znane są pod różnymi nazwami: Santa Clause (USA), Mikulas (Czechy), Babbo Natale (Włochy, Hiszpania), Helige Nicolaus (Niemcy), Julemanden (Dania), Saint Nicolaus (UK), Pere Noel (Francja), Nisse (Szwecja). Zwyczaj obdarowywania się prezentami w Polsce można znaleźć w tekstach z XVIII wieku. Dzieci otrzymywały m. in. jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki. Współcześnie, z okazji Mikołajek, najczęściej rodzice lub opiekunowie podrzucają prezenty dzieciom, choć nierzadko także ludzie w różnym wieku (dorośli, młodzież, dzieci) obdarowują się prezentami nawzajem.

Postać Świętego Mikołaja

Postać Świętego Mikołaja przedstawianego współcześnie jako grubasek w czerwonym kożuchu i czapce, z długą białą brodą, w saniach zaprzęgniętych w renifery, powstała w 1930 roku na zlecenie koncernu Coca-Cola. Taką postać opracował amerykański artysta Fred Mizen. Rok później korekty w wyglądzie dokonał Huddon Sundblom, też na zlecenie Coca-Coli. Dawniej Mikołaja przedstawiano w zwyczajowym stroju biskupa, z biskupią laską u boku.

mikolaj 2

Mikołajki to z pewnością miła tradycja, lubimy dostawać i dawać prezenty. Jednak obecnie święto to stało się bardzo komercyjne. Niegdyś święty biskup z Myry był jednym z ważniejszych świętych chrześcijaństwa. Dziś stał się „świętym komercji”. Jak było się dzieckiem czekało się na ten dzień , dziś Mikołaje pojawiają się praktycznie wszędzie, w przedszkolach, centrach handlowych, supermarketach, gdzie podążają tłumy dzieciaków z rodzicami, a także krążą po ulicach. Już nie ma tej magii, która była kiedyś. Osobiście uważam, że aby zrobić komuś miły prezent nie trzeba wyznaczonego dnia do tego. Możemy obdarowywać się drobiazgami na co dzień. „Mikołajki” obecnie to tylko dobry powód na wydawanie pieniędzy, z czego cieszą się głównie firmy handlowe. Z pewnością prawdziwy św. Mikołaj z Miry patrzy z Nieba na to co się dzieje obecnie i łapie się za głowę, ponieważ jego popularność poszła nie do końca w dobrym kierunku.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Mikołajki - Dzień Świętego Mikołaja, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!