Miasta Australii – Melbourne

Melbourne to stolica stanu Wiktoria i drugie po Sydney, największe miasto Australii. Należy wspomnieć, że od 1901 do 1927 roku Melbourne było stolicą Australii, zanim została przeniesiona do Canberry. Miasto zostało dwukrotnie uznane przez magazyn „The Economist” za Najlepsze miasto do życia na świecie (2002, 2004). Miasto to tętni życiem, zarówno gospodarczym, jak i kulturowym i jest odwiedzane przez rzesze turystów.

melbourne-australia

Miasta Australii – Melbourne

Melbourne położone jest w południowo-wschodniej części kontynentu australijskiego i jest najbardziej na południe wysuniętą stolicą kontynentu. Miasto położone jest nad zatoką Port Phillip u ujścia rzeki Yarra. Zostało założone w 1835 roku i zasiedlone przez wolnych osadników z Europy. Rozwój miasta znacznie przyśpieszyła „gorączka złota”, jaka ogarnęła południowo-wschodnią Australię w połowie XIX wieku. W ciągu zaledwie kilkunastu lat z niewielkiej osady wyrosła metropolia, ze wspaniałymi zabytkami i świetną, jak na owe czasy infrastrukturą. Miasto ma wiele „europejskich” akcentów architektonicznych i jest drugim po Londynie miastem posiadającym najwięcej zabytków architektury z epoki wiktoriańskiej.

Melbourne_by_night

Klimat

Klimat Melbourne charakteryzuje się, jako przejściowy morski z dobrze zauważalnymi wahaniami wilgotności – względnie dużymi opadami zimą i suchym latem. Melbourne jest najchłodniejszym miejscem na kontynencie australijskim, choć pada o połowę mniej deszczu niż w Sydney. Pojawia się nawet śnieg i śnieg z deszczem, kiedy temperatury spadają poniżej zera. Może tak być od czerwca do września. Bardzo suche jest lato, trwające od grudnia do lutego.

Atrakcje

Brighton jest jedną z najdroższych dzielnic Melbourne, słynie głównie z domków na plaży i eleganckich willi wycenianych w milionach dolarów. Kolorowe domki to pozostałość kolonialnej przeszłości miasta.

Budynek Wystawy Królewskiej w Melbourne jest jednym z najstarszych na świecie pozostałych pawilonów wystawowych. W 2004 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako pierwszy w Australii obiekt będący dziełem ludzkich rąk. Powstał w 1880 r. według projektu Josepha Reeda. Budowla łączy w sobie elementy sztuki bizantyjskiej, romańskiej oraz włoskiego renesansu. W 1901 r. w budynku Wystawy Królewskiej miało miejsce otwarcie pierwszego Parlamentu Australii, następnie przez kolejne 26 lat było siedzibą rządu Wiktorii.

Atrakcje

Dzielnice etniczne Melbourne to mieszanka kultur i narodowości, czego dowody można spotkać w różnych punktach miasta. Carlton to włoska dzielnica miasta, która łączy się z elegancką ulicą Lygon St. Dzielnica Carlton to nie tylko piękna ulica, ale także otwarte przestrzenie, na których Australijczycy uwielbiają wypoczywać bądź uprawiać sport. Znajdziemy tu m. in.: boisko do gry w netball, lodowisko, pole golfowe, zoo, a także ogród, w którym zaobserwować można typowe dla australijskiej flory gatunki roślin. Można odwiedzić też „Chinatown”, a także Victoria Street (na granicy dzielnic Richmond i Abbotsford, dojazd tramwajem). Jest to najbardziej znane w mieście skupisko ludności wietnamskiej.

Federation Square jest to nowoczesny plac i jedno z najpopularniejszych miejsc w Melbourne przyciągające mieszkańców i turystów odbywającymi się tu często festiwalami i imprezami.

Flinders Street Station to główny dworzec kolejowy w Melbourne, najstarszy dworzec, jaki wybudowano w jakimkolwiek mieście Australii. Ukończony w 1909 r., jest uznawany za znak rozpoznawczy Melbourne. Charakterystyczne są wiszące nad wejściem do dworca zegary.

Góry Dandenong leżą w granicach Melbourne. Najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 660 m n.p.m., a aby go zdobyć trzeba przejść szlakiem przez bujne lasy deszczowe. Niesamowite wrażenia, prawdziwa, niezniszczona australijska przyroda. Pasmo górskie można także poznać podczas przejażdżki wąskotorową kolejką parową o nazwie Puffing Billy.

Great Ocean Road to malownicza droga o długości około 240 km, łącząca miasta Torquay i Warrnambool w stanie Wiktoria w Australii. Droga zaczyna się około 100 km na zachód od Melbourne i prowadzi wśród skał i nadmorskich klifów. Great Ocean Road jest ogromną atrakcją turystyczną Australii, a przejechanie nią dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.

Melbourne Central

Melbourne Central jest to centrum handlowe, ciekawie rozwiązane architektonicznie. Szczególnie interesująca jest XIX-wieczna wieża do produkcji armatnich kul ołowianych, wysoka na 50m Coops Shot Tower, nad którą wybudowano nowoczesny dach centrum handlowego.

Melbourne Cricket Ground (MCG, The G) olimpijski stadion w Yarra Park w Melbourne. Stadion (otwarty w 1854 roku) uważany jest za stolicę i serce australijskiego sportu. Był główną areną wydarzeń Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1956 roku oraz Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej w 2006 roku. Na stadionie rozgrywane są ważne mecze krykieta.

Melbourne Zoo jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Australii. Ogród został założony w 1861 roku i jest trzecim najstarszym obiektem tego typu na całym globie ziemskim. Ogród otwarty jest codziennie od 9.00 do 17.00.

Mornington Peninsula

Mornington Peninsula półwysep w stanie Wiktoria, położony na południowy wschód od Melbourne i otoczony przez zatoki Port Phillip, Western Port oraz Cieśninę Bassa. Ten rejon turystyczny posiada dużą ilością plaż, winnic i miejscowości wypoczynkowych.

Muzeum Melbourne uważane jest za największe muzeum na półkuli południowej i wchodzi w skład Muzeum Victorii. Powstało w 1858 r., a jego pierwszym dyrektorem był profesor uniwersytecki Frederick McCoy. Muzeum składa się z kilku głównych galerii: Galeria dzieci (od 3 do 8 lat), Galeria Nauka i Życie (szkielety dinozaurów i innych prehistorycznych zwierząt), Galeria Umysł i Ciało, Galeria Ewolucji, Leśna, Pacyfiku oraz bardzo interesująca Galeria Aborygenów. W muzeum znajduje się również publiczny ośrodek badawczy oraz teatr, w którym wyświetlane są filmy dokumentalne w formacie 3D.

Najchętniej odwiedzanymi plażami w Melbourne są St Kilda, Brighton, Port Melbourne, South Melbourne, Middle Park czy Kerford Road.

Old Melbourne Gaol to dawne więzienie, które od lat 70. XX wieku pełni funkcję muzeum. Miejsce, w którym poniósł karę śmierci przez powieszenie ludowy bohater, Ned Kelly, i w którym przechowywane są pamiątki po nim.

Phillip Island to wyspa położona na południowy-wschód od Melbourne, której atrakcję stanowi kolonia pingwinów małych. Odbywają się tam motocyklowe wyścigi Grand Prix Australii.

Atrakcje

Puffing Billy to zabytkowa wąskotorowa linia kolei parowej. Stacją początkową jest Belgrave, a końcową Gembrook. Kolejka uchodzi za jedną z najlepiej na świecie odrestaurowanych linii kolejowych z początku XX w. Kolejka wiezie pasażerów przez malownicze fragmenty lasu deszczowego na południowych stokach Gór Dandenong.

eureka-tower

Rialto Towers i Eureka Tower. Rialto Towers to kompleks dwóch budynków leżący w centrum miasta, o wysokości wyższej wieży to 251 m, niższej 185 m. Na 55 piętrze znajduje się tras widokowy z którego można podziwiać miasto i okolice. Cecha która wyróżnia ten budynek to masywne szklane fasady które dają efekt przyciemnianych luster, zmieniając kolor w zależności od pory dnia od ciemno niebieskiego w południe do żółtego o zachodzie słońca. Najwyższym budynkiem w Melbourne jest Eureka Tower. Ten wznoszący się na wysokość prawie 300 metrów (dokładnie 297 m) apartamentowiec jest drugim co do wysokości budynkiem w Australii. Eureka Tower to także najwyższy budynek mieszkalny na świecie, posiadający 560 apartamentów z otwierającymi się oknami. Budowę wieżowca rozpoczęto w 2001 r., a ukończono 1 czerwca 2006 r. Na ostatnim piętrze Eureki znajduje się taras widokowy i klub nocny. Taras obejmuje 30 wizjerów, które są pomocne dla turystów przy zlokalizowaniu wielu znaczących zabytków Melbourne.

Royal Botanic Gardens (Królewskie Ogrody Botaniczne) w Melbourne uznawane są przez wielu za najpiękniejszy ogród botaniczny na świecie. W ogrodzie można się zauroczyć pięknem kwitnących kwiatów oraz odpocząć od codziennego zgiełku. Podobno największe wrażenie na zwiedzających wzbudza wiosną, gdy zakwita na raz wiele odmian różnokolorowych kwiatów np. magnolii.

St. Kilda to dzielnica tuż nad zatoką Port Phillip. Warto wybrać się do stuletniego Luna Parku – jednej z ikon Melbourne, odwiedzić piaszczyste plaże czy market z rękodziełami. W pobliżu często można spotkać kitesurferów, mających tu idealne warunki żeglugi.

St. Michael’s Uniting Church kościół został wybudowany w 1867 roku, zaprojektowany przez Josepha Reeda w pięknym stylu neoromańskim. Wnętrze kościoła posiada pochyłe podłogi warstwowe. W 2 połowie XIX w. kongregacjoniści dominowali w Melbourne, czego wyrazem była budowa St. Michael’s Uniting Church.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Miasta Australii – Melbourne, 10.0 out of 10 based on 3 ratings