Malta – wyspa na Morzu Śródziemnym

Malta, położona jest na Morzu Śródziemnym, między Sycylią i Afryką Północną. Wyspa spełni każde oczekiwania turystów. Wachlarz atrakcji zainteresuje każdego: od miłośnika archeologii i historii, przez amatora czynnego wypoczynku, znawcę militariów, fana sztuki i architektury, smakosza, po przeciętnego turystę szukającego słońca, czystego morza i miejsca odpoczynku.

Malta – wyspa na Morzu Śródziemnym

Malta, oficjalnie Republika Malty to państwo składające się z niewielkiej grupy wysp w środkowej części Morza Śródziemnego. Jest republiką w obrębie, której znajdują się trzy zamieszkane wyspy: Malta, Gozo i Kemmuna; oraz dwie niezamieszkane – Filfola i Cominotto. Stolicą kraju jest Valetta.

Klimat i warunki naturalne

Malta leży w strefie klimatycznej śródziemnomorskiej. Nie występują tu ostre wiatry, mgły, śnieg czy mróz. Średnia temperatura waha się od 14°C w zimie do 32°C latem. Klimat na Malcie sprzyja odwiedzaniu jej o każdej porze roku. Opady deszczu występują głównie zimą w okresie od listopada do stycznia. Powierzchnia wyspy jest nizinna z licznymi wapiennymi wzniesieniami. Linia brzegowa wysp maltańskich jest znakomicie rozwinięta, z licznymi zatokami, przystaniami, piaszczystymi plażami (w miejscowości Cirkewwa i Mellieha) i klifami. Przeważają jednak skaliste, mało dostępne wybrzeża klifowe. Malta posiada dość dużo, lecz niewielkich jaskiń.

Krótka historia…

Jeśli chodzi o historię tego kraju to była ona bardzo burzliwa. Panowali tu Fenicjanie, Grecy, Kartagińczycy, Rzymianie, Arabowie, Normanowie, Zakon Joannitów (Maltański), Francuzi (bardzo krótko w czasie wyprawy Napoleona na Egipt) i Brytyjczycy. Państwem niepodległym Malta stała się dopiero w 1964 roku.

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Wyspa Gozo – to niewielka, sielska wysepka, położona na północ od Malty. Do najważniejszych miejsc na Gozo należą świątynie Ggantija, sanktuarium ta’Pinu, Cytadela, a także teren Dwejry. Pomimo, iż Malta zapewnia niezliczoną ilość atrakcji zarówno historycznych jak i kulturalnych, to tutaj w oczy rzuca się głównie letnie piękno natury: słoneczna pogoda, bajecznie czysta woda w morzu i prześliczne plaże.

blue lagoon

Wyspa Comino – to bardzo mała wyspa, położona w połowie drogi z Malty na Gozo. Jest ona tak mała iż znajduje się tam zaledwie jeden hotel, mała wieś, cmentarz, posterunek policji, chlewnia i nieduża kaplica, gdzie raz w tygodniu jest odprawiana msza. Najpiękniejszym zakątkiem Comino jest jej Błękitna Laguna. Nagie skały wyspy porastają krzaki makii, mimozy i pinii, a tutejsze groty i zatoczki są idealnym miejscem do pływania i nurkowania w kryształowo-szmaragdowej wodzie.

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Valletta – stolica Malty. Miasto, położone na półwyspie wchodzącym głęboko w morze, pełne jest zabytków i ciekawych zaułków. W 1980 roku Valletta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Valletta stanowiła niegdyś siedzibę Zakonu Rycerzy Maltańskich i po dziś dzień zachowały się tam stare mury miejskie oraz imponująca katedra Świętego Jana. Swój urok stolica Malty zawdzięcza również położeniu przy jednym z największych, naturalnych portów świata.

rabat

Rabat – w porównaniu z cichą, maleńką średniowieczną Mdiną, otoczoną pierścieniem murów, Rabat wydaje się bardzo rozległy, gwarny i pełen życia. W tym najważniejszym ośrodku handlu w środkowej części Malty jest wiele barów, sklepów i atrakcji turystycznych. W Rabacie warto obejrzeć kościoły, kaplice, pozostałości z czasów rzymskich i katakumby.

Pałac Wielkich Mistrzów w Valletcie – jest to oddana do użytku w 1576 r. siedziba Wielkiego Mistrza Zakonu. Jej twórcą był Gerolao Cassara. Obecnie za jej murami kryje się ogromna kolekcja eksponatów związanych z historią zakonu, miasta jak i całego regionu.

Megalityczne świątynie Malty – zespół megalitycznych świątyń, położonych na wyspach Malta i Gozo w Republice Malty. Zaliczają się do najstarszych wolno stojących budowli na świecie.

Mdina

Mdina – to dawna stolica Malty, nazywana czasem Miastem Szlacheckim, lub Cichym Miastem. Leży ono na szczycie wzgórza i tworzą je bardzo wąskie i kręte uliczki, które na ogół są puste gdyż mieszka tam zaledwie około 400 mieszkańców i stąd też opatrzone zostało one przydomkiem Cichego Miasta. Można tu zwiedzić bardzo interesujące katakumby św. Agaty z dobrze zachowanymi freskami na ścianach.

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Konkatedra świętego Jana w Valletcie – jest to katedra wzniesiona w latach 1573-1578 na potrzeby zakonu joannitów. Jej projektantem był maltański architekt Glomu Cassara, który przejął obowiązki architekta miasta po tym jak Francesco Laparelli powrócił do Włoch. Symboliczne znaczenie mają kaplice świątyni – każda z ośmiu kaplic poświęcona jest językom jakim oficjalnie posługiwał się zakon.

Klify Dingli

Klify Dingli – znajdziemy na południowo zachodnim wybrzeżu Malty, wyrastają z morza na wysokość ok. 200 m, tworząc jeden z najbardziej malowniczych widoków na Malcie. Niektórzy twierdzą, że jest to najpiękniejsze miejsce na wyspie.

Hypogeum Hal Saflieni – najciekawsza świątynia z podziemną komnatą zbudowana ok. 3 tys. lat p.n.e. Niezwykły podziemny labirynt odkryty w 1902 r. Na najniższym poziomie znaleziono szczątki około 7 tysięcy ludzkich ciał, a także fragmenty biżuterii i ceramiki. Dokładny cel, jakiemu służyło hypogeum, do dziś pozostaje zagadką. Powszechnie uważa się jednak, że był to zespół sakralny, używany jako miejsce pochówku i sanktuarium.

Ghar Hasan – jaskinia znajdująca się na południowym wybrzeżu chętnie jest odwiedzana przez turystów ze względu na lokalizację wysoko nad poziomem morza. Do jaskini można wejść tylko z pochodnią – wypożyczoną za drobną opłatą lub zabraną z domu.

Ghadira Bay

Ghadira Bay – największa piaszczysta plaża na Malcie, położona 2 km na północ od Melliehy. Dla miłośników sportów wodnych są tu doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu, jazdy na nartach wodnych, żeglowania i kajakarstwa. W okolicy można też uprawiać paralotniarstwo.

Fort św. Elma – jest to jedno z miejsc, które jako pierwsze powstało w tej okolicy w celu obrony wyspy przed najazdami Turków, obecnie wchodzi ono w skład maltańskiej stolicy. Jest tutaj bardzo ciekawe Muzeum Wojny.

Buskett Gardens (Ogrody Buskett) – największy zadrzewiony obszar na Malcie, pełen świerków, drzewek oliwnych i cytrusowych. To tam 29 czerwca hucznie obchodzona jest Mnajra, czyli dzień św. Piotra i Pawła. Ogrody z alejkami wytyczonymi pomiędzy drzewami cytrusowymi są dobrym miejscem na spacer.

Blue Lagoon (Błękitna Laguna) – cieśnina na Malcie, między wyspami Comino i Cominotto. Jej krystaliczne wody i odosobniona lokalizacja sprawiają, że jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Malty. Z powodu otaczających cieśninę wysokich klifów, na jej wody można dostać się wyłącznie łodzią, w tym celu organizowane są rejsy łodziami turystycznymi z wysp Malta i Gozo. Blue Lagoon jest często fotografowana, a jej malowniczość, z białym, piaszczystym dnem oraz bogatą fauną morską uczyniła ją popularną wśród nurków, amatorów snorkelingu i pływaków.

Blue Grotto (Błękitna Grota) – jest to jaskinia abrazyjna (wymyta przez fale morskie), do której można dopłynąć łodzią. Znajduje się w południowo-zachodniej części wybrzeża Malty, które charakteryzuje się bardzo urozmaiconą linią brzegową. Ma około 30 metrów długości i bardzo duży otwór przedzielony skalnym filarem, tak, że światło sięga prawie do jej końca.

Kuchnia maltańska

Kuchnia maltańska to typowo śródziemnomorska kuchnia z dużymi wpływami kuchni włoskiej. Opiera się w głównej mierze na dostępnych w danej chwili owocach i warzywach oraz na owocach morza. Typowo maltańskie dania to ross il-forn, czyli ryż z dodatkiem wołowiny lub wieprzowiny, zapiekany z serem i torta tal-lampuki – doskonały pasztet rybny z dodatkiem pomidorów, cebuli oraz szpinaku, oraz timpana, czyli zapiekanka z makaronu, mięsa, warzyw, sera i jaj. Najpopularniejszą zupą jest Aljotta (Fish soup) – zupa rybna z kawałkami ryby, na bazie przecieru pomidorowego, z czosnkiem i ziołami. Podawana najczęściej z dodatkiem ryżu. Wyspa jest znana z produkcji win: Lachryma Vitis (białe oraz czerwone), Marsovin (białe, różowe oraz czerwone). Dużym powodzeniem cieszą się również piwa, do najpopularniejszych zaliczane są: Hop Leaf oraz Cisk Lager. Najbardziej charakterystyczny napój na Malcie to Kinnie – maltańska wersja coca-coli, z pomarańczową goryczką.

malta-

Malta stanowi niewątpliwie idealne miejsce na wymarzone wakacje. Położenie w południowej części Morza Śródziemnego gwarantuje słoneczną pogodę przez cały okrągły rok, a w czasie lata wysoką temperaturę i bezchmurne niebo. Jeżeli kochasz sporty wodne, zwiedzanie czy po prostu odpoczynek na plaży i kąpiele w relaksującym ciepłym morzu, wszystko to możesz znaleźć na Malcie.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.2/10 (6 votes cast)
Malta - wyspa na Morzu Śródziemnym, 8.2 out of 10 based on 6 ratings

Udostępnij!