Malediwy

Malediwy to archipelag oraz państwo wyspiarskie o tej samej nazwie, położone na południu Azji na Oceanie Indyjskim. To państwo wyspiarskie, obejmujące swoim zasięgiem 1196 wysp i wysepek, z których zamieszkanych jest około dwustu. Dwadzieścia sześć naturalnych koralowych atoli, które tworzą podłużny archipelag. Atol jest to płaska wyspa będąca wynurzoną rafą koralową w kształcie pierścienia. Wewnątrz atolu znajduje się laguna z rafą koralową, w której żyje kilka tysięcy interesujących zwierząt wodnych.

Malediwy-mapa

[hana-code-insert name=’Sky4Fly300x250′ /]

Stolicą Malediwów jest miasto Male, położone na noszącym tę samą nazwę atolu. Miasto zamieszkuje około 104 tysięcy osób. Najbardziej zasiedlonymi wyspami, oprócz Male, są Hithadhoo, Fuvammulah, Kulhudhuffushi i Thinadhoo. Ciekawostką jest to, że Republika Malediwów jest najbardziej płaskim i najniżej położonym państwem na świecie – leży zaledwie dwa i pół metra ponad powierzchnią poziomu morza. Malediwy geograficznie można podzielić na trzy części : Atole Północne, Atole Centralne ze stolicą w Male i Atole Południowe.

Malediwy

Pogoda

Na Malediwach, położonych na Oceanie Indyjskim panuje klimat tropikalny. Na wyspach wyróżnić możemy porę suchą i deszczową. Pomiędzy grudniem, a kwietniem słońce świeci tutaj niemal bez przerwy. Trwa wówczas pora sucha co jednocześnie oznacza szczyt sezonu turystycznego. Wyjazdy w kwietniu i listopadzie są szczególnie popularne wśród płetwonurków, jako że woda jest wówczas najbardziej przejrzysta. Od maja do listopada temperatury są wciąż wysokie, wilgotność większa, a południowy monsun przynosi krótkotrwałe opady. Malediwy odwiedzać warto przez cały rok, bowiem temperatura powietrza i wody nie ulega zbytnim zmianom. Najlepiej jednak wybrać się tam między styczniem a kwietniem, kiedy to występuje najmniej opadów.

hotele malediwy

Kuchnia

W hotelowych serwowane są przede wszystkim dania kuchni międzynarodowej. Tutejsza kuchnia jest dostosowana do wymagań turystów europejskich – z łatwością znajdziemy dania kuchni włoskiej, francuskiej, a także chińskiej. Głównymi artykułami spożywczymi są ryby, zwłaszcza ryby morskie oraz inne owoce morza. Innymi produktami, z których przygotowywane są dania są owoce palm kokosowych, mango i ananasy, ale także ryż. W tradycyjnej kuchni malediwskiej widoczne są wpływy kuchni indyjskiej – jest ostra z dodatkiem curry i innych pikantnych przypraw.

wyspy malediwów

Na Malediwach jest też wiele atrakcji m.in. nurkowanie, łowienie ryb, windsurfing, żeglarstwo, parasailing, z pewnością nikt nie będzie się tam nudził.

[hana-code-insert name=’Sky4Fly 468′ /]

Malediwy tworzą egzotyczny zakątek świata oblewany niezwykle czystą i turkusowa wodą, w której skrywają się pełne wielobarwnych ryb kolorowe rafy koralowe, będące rajem dla miłośników nurkowania. Lagunowe plaże pokryte białym, gorącym piaskiem, oblewane czystymi, ciepłymi wodami oceanu dostarczają doskonałych warunków do odpoczynku. Malediwy z pewnością urzekną każdego turystę.

melediwy

Ambasada RP
50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110021 New Delhi
tel. (0-09111) 514-96-900, 514-96-901
fax. (0-09111) 687-19-14
e-mail: polemb@touchtelindia.net
www.polandembassy.net

Justa 2013

Udostępnij!