Makrela – zdrowa ryba

Ryby to niezbędny element zdrowej diety, to takich zdrowych ryb należy makrela. Makrela to z całą pewnością jedna z najpopularniejszych ryb w Polsce. Zobaczmy jej wartości odżywcze.

makrela

Makrela – zdrowa ryba

Makrela występuje najczęściej w pobliżu wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, w Morzu Północnym, w Morzu Bałtyckim, w Morzu Śródziemnym oraz w Morzu Czarnym. Mimo że, wyróżnia się kilka rodzajów makreli (australijska, japońska, kolias, hiszpańska, królewska i atlantycka), w Polsce najczęściej dostępna jest ta pochodząca z Atlantyku. W sklepach możemy dostać ją najczęściej w postaci wędzonej. Jest to tłusta ryba, więc doskonale nadaje się do grillowania. Mięso makreli ma ciemny kolor i nie zawiera dużo ości.

Co dobrego ma w sobie makrela?

Makrela zawiera przede wszystkim kwasy Omega-3 i Omega-6, (wspomagają pracę mózgu, obniżają cholesterol, działają przeciwbólowo) oraz witaminy: A, B1, B2, B6, B12, E i D. Największą wartością makreli jest selen. W 100 g makreli jest ok. 50 g selenu, a dzienne zapotrzebowanie waha się od 60-70 g. Makrela zawiera także duże ilości potasu, fosforu, żelaza, jodu, cynku i magnezu. Zawartość tłuszczu w jej mięsie zmienia się w zależności od pory roku. Najniższa jest w lecie, po tarle  i wagowo stanowi około 5%, natomiast najwyższa jest w grudniu (wagowo około 25%).

makrela wedzona

W sklepach możemy spotkać:

  • Makrelę świeżę
  • Tusze makreli wędzonej
  • Makrelę patroszoną
  • Filety z makreli

Makrela nie dla każdego

Makrela należy do ryb, które mogą wywoływać uczulenia. Zawarta w mięsie makreli histamina może powodować duszności, migreny, mdłości. Niestety histamina, która dociera do nas z żywności nie ulega rozkładowi i właśnie dlatego wywołuje alergie oraz ostre zatrucia.

Justa 2014

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Makrela – zdrowa ryba, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Udostępnij!