Madera – wyspa wiecznej wiosny

Madera to wyspa na Atlantyku, położona 1000 km od Lizbony. Madera nazywana jest Wyspą Wiecznej Wiosny, Wyspą Kwiatów lub Zieloną Perłą Atlantyku. Turystów zachwycają tu wszechobecne kolorowe kwiaty, zielone pnącza, zróżnicowane krajobrazy z zapierającymi dech w piersiach urwiskami i malowniczymi wodospadami.

madera 1

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Madera – wyspa wiecznej wiosny

Madera to w rzeczywistości jeden z najwyższych na świecie wulkanów. Powstała w wyniku serii podwodnych erupcji. Erozje ukształtowały wyspę tworząc górskie granie, wąwozy oraz wysokie klify. Archipelag Madery, pomimo tego, że oficjalnie należy do Portugalii (Portugalczycy dotarli na Maderę już w 1419 roku), leży bliżej Afryki – około 580 km od Maroka i 1000 km od Lizbony. Archipelag dzieli się na cztery części. Autonomiczny Region Madery składa się z wyspy Madera, wyspy Porto Santo, wysp Desertas i Selvagens. Zamieszkałe są tylko dwie wyspy: Madera i Porto Santo. Wyspa Madera ma powierzchnię około 740 km2 i zamieszkuje ją w przybliżeniu 260 tys. mieszkańców. Stolicą Madery jest Funchal, położone na południowym wybrzeżu wyspy. Serce wyspy jest górzyste, podzielone głębokimi wąwozami. Na Maderze, między stołecznym Funchal i niedaleką rybacką wioską Câmara de Lobos znajdują się najwyższe, sięgające 580 m, klify Europy. Za to plaż na wyspie jest jak na lekarstwo, a jedyną ze złotym piaskiem stworzono sztucznie zwożąc go z Sahary. W większości wybrzeże Madery jest skaliste, z zapierającymi dech w piersiach urwiskami, które wprost wyrastają nad otaczającą je krystalicznie czystą, szmaragdową wodą. Ludność, która zamieszkuje Maderę jest bardzo otwarta i przyjaźnie nastawiona do obcokrajowców. Turystyka, obok produkcji wina Madera i upraw rolnych, jest głównym źródłem dochodów mieszkańców wyspy. Oferta hotelowa charakteryzuje się bardzo wysokim standardem.

madera 2

Klimat Madery

Dzięki uprzywilejowanemu położeniu geograficznemu na Maderze utrzymuje się łagodny klimat. Temperatura nawet zimą nie spada poniżej 17 stopni Celsjusza, latem wynosi 24 stopnie C. Temperatura wody morskiej jest bardzo łagodna, ze względu na wpływ ciepłego prądu Gulf, średnio 22ºC w lecie i 18°C w zimie. Najprzyjemniejszym okresem do odwiedzenia Madery są miesiące letnie, ale nie znaczy to, że zima jest gorszym okresem na przyjazd. Woda i powietrze w okresie letnim mają zbliżone temperatury.

Madera miasta

Funchal to oczywiście największe miasto Madery i zarazem jej stolica. Jest to najbardziej gwarne i zatłoczone miasto wyspy. W mieście jest wiele ogrodów – parków, pełnych rzeźb, egzotycznych roślin oraz fontann. Stolicę można zwiedzać pieszo lub słynną kolejką linową. To właśnie w tym mieście usytuowały się najlepsze hotele, restauracje oraz sklepy. Specyficzny klimat tworzą jednak przede wszystkim zabytkowe budowle i brukowane, strome uliczki. Nad Funchal góruje wzgórze Monte (560 m n.p.m.), z którego rozpościera się piękny widok na miasto. Na szczycie, na który można wjechać kolejką linową, stoi klasztor Nossa Seniora de Monte.

Funchal

Machico to pierwsza stolica Madery, a także miejsce gdzie kapitan Zarco stawiał pierwsze kroki po zajęciu Madery. Zabytkowe centrum to niewątpliwie największy atut miasta. Uwagę przykuwa trójkątny plac Largo do Municipio przy którym znajduje się XV wieczny kościół oraz ratusz miejski z początku XX wieku.

Sao Vicente jest niezwykle zadbaną wioską, z brukowanymi uliczkami i dużym kościołem. Niewątpliwą atrakcją jest Grutas de Sao Vicente / Centro do Vulcanismo – zespół jaskiń oraz centrum wulkanologiczne znajdujące się na południe od wioski.

Porto Moniz to nie tyle wieś co kurort, słynący ze skalnych basenów i widoków roztaczających się z wioski na północne wybrzeże wyspy oraz fale Atlantyku roztrzaskujące się o klify. Znajdziemy tam również muzeum morskie, gdzie można obejrzeć przeróżne morskie stworzenia w akwariach, w naturalnym swoim środowisku.

camara de lobos

Camara de Lobos jest to pierwsza wioska rybacka, która powstała na Maderze. Znajduje się tam słynne miejsce w którym Winston Churchill podczas swojego pobytu na Maderze, na początku lat 50-tych, malował swoje obrazy. Na Jego cześć nazwano taras, restaurację oraz hotel.

Madera – atrakcje

Na Maderze każdy znajdzie coś dla siebie, słodkie lenistwo na plaży z drinkiem w ręku, trochę adrenaliny w trakcie nurkowania, żeglowania czy windsurfingu, wędrówki po górzystych terenach, wspaniałe wrażenia przy zwiedzaniu zabytków stolicy. Madera ma wiele atrakcji, które warto zobaczyć podczas wakacji.

lewady

[hana-code-insert name=’Wyjazd GR’ /]

Jedną z atrakcji wyspy są szlaki turystyczne wyznaczone przez lewady (kanały, które z chłodniejszych gór doprowadzają wodę na słoneczne pola uprawne). Lewady zostały wykute w skałach już w XVI wieku, a niektóre z nich stały się nie lada rarytasem dla turystów, gdyż prowadzą w głąb wyspy, gdzie czeka na nas urodziwa przyroda. Są trasy krótkie i proste, ale też bardzo trudne i długie. Łącznie mają długość 1400 kilometrów. Na ich drodze spotkać można zielone wąwozy, spadające do oceanu wodospady i inne zachwycające niespodzianki.

Warto odwiedzić Pałacowe Ogrody Monte, które zostały uznane przez UNESCO za światowe dziedzictwo kultury. Zachwycają bogactwem roślin pochodzących z całego świata. Zobaczyć można tu różne rodzaje palm, sekwoi, drzew laurowych, oliwek. Wszędzie kwitną orchidee, azalie i strelicje, które stały się symbolem Madery. Szczyt kwietnego sezonu trwa od marca do maja – a jego prawdziwą kulminacją jest Festiwal Kwiatów w Funchal, który odbywa się w pierwszy weekend kwietnia.

Mercado dos Lavradores, czyli Targ Rolników w Funchal. To niezwykle malownicze, trzy-poziomowe centrum handlu egzotycznymi owocami, warzywami, wyrobami z wikliny i rybami, które są podstawą menu mieszkańców wyspy.

Praia-da-Calheta

Niestety na Maderze nie ma plaż nadających się do opalania, ewentualnie ciemne i kamieniste skrawki terenu pomiędzy skałami. Do oceanu najczęściej trudno się dostać, ponieważ wyspa prawie wszędzie stromo schodzi do morza. Turyści spragnieni wylegiwania się na słońcu muszą pojechać do Calheta, gdzie przygotowano piaszczystą, sztuczną plażę. Można też popłynąć na sąsiednią wysepkę Porto Santo posiadającą aż ośmiokilometrową plażę.

Na Maderze znajdziemy szczególną formę transportu, “sanki Monte” z wikliny. Zjazd rozpoczyna się w Monte, kończy w Funchal. Sanie rozpędzane są przez nogi dwóch carreiros, wspomagane przez strome zbocze.

Natomiast zdecydowanie najpiękniejszą atrakcją Madery jest las laurowy Laurissilva, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Reliktowe lasy laurowe – laurisilva oprócz pięknych widoków, kryją w sobie słynną na całym świecie przyprawę – liść bobkowy.

Kolejka Funchal – Monte.

Kolejka Funchal – Monte. Ta kolejka linowa zabierze nas ze starej części Funchal do Monte w około 15 minut. Można podziwiać wspaniały widok na zatokę Funchal i doliny z jednego z 39 siedmio-miejscowych wagonów. Stacja znajduje się w Funchal Campo Almirante Reis, natomiast stacja Monte w Largodas Babosas.

Oceanarium w Porto Moniz ciekawe jest głównie ze względu na miejsce, w jakim jest zlokalizowane. Mieści się ono w budynku fortu Sao Joao Batista wybudowanego w 1730 roku po kilku atakach piratów na Porto Moniz. Złożone jest ono z 11 zbiorników, w których prezentowane są różne siedliska morskiego świata.

Kuchnia

Kuchnia na Maderze to przede wszystkim ryby. Specjalnością tutejszej kuchni jest Espada przyrządza się ją najczęściej ze smażonymi bananami. Poza Espadą można wybierać między małżami, krewetkami, kalmarami, ośmiornicą, tuńczykiem oraz sardynkami. Warto spróbować Cataplany jest to gulasz z ryb, pomidorów i czosnku, oraz Caldeirady jest to niby zupa z ryb i owoców morza. Madera posiada także swoje wino o tej samej nazwie. Jest to wino likierowe, należy do win białych, choć jego barwa jest dość ciemna. Występuje we wszystkich rodzajach smakowych, od wytrawnego po słodki.

madera

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Pomimo tego, że na Maderze będą usatysfakcjonowani przede wszystkim pasjonaci turystyki i przyrody, którzy nie pozostaną obojętni na piękno wyspy, to wypoczynek na plaży z pewnością nikogo nie rozczaruje. Madera to wymarzona wyspa na wakacje, która jest prawdziwym rajem.

Justa 2013

Udostępnij!