Madagaskar

Madagaskar państwo położone na wyspie Madagaskar w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Miliony lat temu Madagaskar oderwał się od Afryki, stając się czwartą największą wyspą świata. W zupełnej izolacji od kontynentu zaczęły się wykształcać niezwykłe gatunki roślin i zwierząt. Tak powstał raj dla miłośników natury i podróżników.

madagaskar

Madagaskar to czwarta pod względem wielkości wyspa na świecie, leży na Oceanie Indyjskim. Wnętrze Madagaskaru zajmują stare wyżyny i góry, porozcinane dolinami rzecznymi. Najwyższym wzniesieniem jest leżący na północy kraju masyw górski Tsaratanana (Maromokotro 2886 m n.p.m.), będący obecnie rezerwatem przyrody. Na terytorium Madagaskaru znajdują się 2 parki narodowe – Ambre i Isalo, oraz kilkanaście rezerwatów przyrody. Stolicą Madagaskaru jest Antananarywa, jest to największe miasto oraz ośrodek gospodarczy i kulturalny. Położona jest w regionie górzystym, w centralnej części kraju. Podstawą gospodarki Madagaskaru jest rolnictwo (tradycyjne i plantacyjne) i w mniejszym stopniu górnictwo.

Pogoda

Klimat Madagaskaru jest bardzo zróżnicowany. We wschodniej części wyspy jest to klimat ciepły i wilgotny, dzięki czemu panują tu wiecznie zielone lasy równikowe, a na wybrzeżach zarośla mangrowe. W środkowej i zachodniej części Madagaskaru, występują głównie sawanny, a nawet półpustynie. Najlepiej jechać na Madagaskar w porze suchej (tamtejsza zima) – od kwietnia do września. Maksymalna temperatura na wybrzeżu wynosi wtedy 30°C, deszcze zdarzają się niezwykle rzadko, z reguły w nocy.

madagaskar_wyspa

Fauna i flora

W wyniku długoletniej izolacji wyspy od sąsiednich kontynentów, Madagaskar stał się domem dla szerokiej gamy roślin oraz zwierząt, których nie znajdziemy praktycznie w żadnym innym miejscu na kuli ziemskiej. Naturalną roślinność tworzą tu wilgotne lasy równikowe, sawanny i suche lasy podzwrotnikowe oraz zarośla kolczaste i półpustynie. Wyspę porastają drzewa o bardzo różnorodnych formach. Niezwykle oryginalnie wygląda drzewo podróżnych – jego wachlarzowato ułożone liście, dorastające do 5 m długości, przypominają liście bananowca. Szczególnie ceniony jest baobab. Baobab najczęściej kojarzy się z Afryką, chociaż występuje tam tylko jeden gatunek, podczas gdy na Madagaskarze aż siedem. W kraju tym znajduje się bodaj ostatnia ostoja dzikich roślin – wanilii i orchidei. Fauna Madagaskaru także jest całkowicie odmienna i niepowtarzalna, obfituje w gatunki endemiczne. Na co dzień spotkać tam można liczne i rozmaite gatunki lemurów – tak dobrze znane z filmu „Madagaskar”. Spośród tutejszych ssaków niewątpliwie najbardziej charakterystyczną grupę stanowią właśnie lemury. Najbardziej poznany jest lemur katta, aktywny zarówno w dzień, jak i w nocy. Jednym z przedstawicieli gadów na Madagaskarze jest kameleon, który zadziwia bogactwem barw i możliwością ich zmiany w zależności od warunków zewnętrznych. Na Madagaskarze znajdziemy również dużo gatunków ptaków. Są endemiczne kuje, spokrewnione z kukułkami, do których należy kuja wielka – największy ptak wyspy. Również endemiczne są madagaskarniki, niemal zupełnie niezdolne do lotu ptaki spokrewnione z żurawiami. Również piękne są barwne zimorodki, kraski, nektarniki oraz muchodławki, których samce mają bardzo długie ogony.

Kuchnia Madagaskaru

Kuchnia Madagaskaru łączy wpływy kuchni arabskiej i francuskiej. Tradycyjna kuchnia Madagaskaru bazuje na potrawach mięsnych i owocach morza, co jest oczywiste w państwie wyspiarskim. Z mięs najbardziej popularna jest baranina i drób. Na stołach wyspiarzy z Madagaskaru goszczą też często ryby i krewetki. Dania rybne przyrządza się z ryb nacieranych czosnkiem, szafranem, kminkiem oraz papryką. Zarówno mięso jak i ryby najczęściej są pieczone na rożnie lub w piecu, a jako dodatek podawane są warzywa (faszerowane lub smażone na oliwie). Podstawowy składnik posiłków stanowi jednak ryż, spożywany na rozłożonej na podłodze macie. Stałym elementem posiłków są też warzywa i owoce, których na Madagaskarze jest pod dostatkiem, ponieważ wyspa jest terenem rolniczym. Mimo wpływów arabskich, potrawy nie są tak pikantne, ponieważ poza papryczkami chilli mieszkańcy Madagaskaru używają także kminku, czosnku czy cebuli. Do popularnych dań na Madagaskarze należy tzw. ravitoto, czyli siekane liście manioku przyrządzone z orzeszkami i drobno pokrojoną wołowiną. Częstym deserem są owoce przyprawiane wanilią. Madagaskar jest w końcu kojarzony z tą rośliną, na wyspie znajdują się bowiem liczne jej plantacje.

madagaskar 1

Atrakcje i zabytki Madagaskaru

  • Park Narodowy Montagne d’Ambre – park znajdujący się w północnej części Madagaskaru, położony wśród wulkanicznych wzgórz. Jego powierzchnia wynosi 18,2 ty. ha. Park słynie z z dzikiej przyrody, niesamowitych wodospadów oraz powulkanicznych jezior, a także z żyjących tu lemurów oraz niezapomnianych widoków kwitnących orchidei.
  • Park Narodowy Isalo – czyli Kolorado Madagaskaru. Na to miejsce składają się masy różnokolorowych skał o fantazyjnych kształtach, zbudowane z piaskowca, poprzecinane głębokimi kanionami, otoczone sawannami, na których gdzieniegdzie rosną palmy. Rośnie tu miedzy innymi czerwony aloes oraz pachypodia zwana „stopą słonia”.
  • Park Narodowy Tsingy de Bamaraha – rezerwat znajdujący się na zachodnim wybrzeżu Madagaskaru. Został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Atrakcją tego miejsca są ostre iglice skalne przez tubylców nazwane tsigny, ponieważ przy uderzeniu wydają głuchy, brzęczący dźwięk. Skały, zbudowane z piaskowca, dość łatwo poddają się działaniu wody, która drąży w nich kanały i pieczary. Największą z nich jest Grotta d’Andrafiebe zamieszkana przez pewien gatunek krokodyla, obecny tylko w tym miejscu. Występujące tu gatunki orchidei oraz roślin z rodziny liliowatych stanowią niewątpliwe bogactwo tego zakątka wyspy.

baobaby

  • Aleja Baobabów – wzdłuż drogi z Morondava do Belonil Tsiribinha w zachodnim Madagaskarze. Baobaby, obok lemurów, są symbolem Madagaskaru.
  • Wzgórze królewskie Ambohimanga – znajduje się niedaleko stolicy. To wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kompleks obiektów związanych z władcami Madagaskaru, stanowiący symbol kulturowej tożsamości mieszkańców wyspy.
  • Antananarywa – czyli „Miasto Tysiąca”. Stolica Madagaskaru a jednocześnie największe miasto na wyspie, słynące z licznych zabytków, wśród których warto wymienić: Pałac Królowej, Pałac Andahola, Świątynię Ambohipotsy, Park Ambohijatovo. W Antananarywie znajdują się także katedry – katolicka i anglikańska oraz muzeum sztuki i archeologii. Atrakcją turystyczną miasta jest też bazar Zoma. Na południe od Antananarywy, również w regionie górskim, powstało największe uzdrowisko — Antsirabe, posiadające gorące źródła mineralne.

Antananarivo

  • Kamienne grobowce w osadzie Betioka – malowane po stronie zewnętrznej przedstawiały całe życie zmarłego; zwieńczone drewnianymi rzeźbami, rogami oraz czaszkami zebu.
  • Pałac Rova w mieście Tana – siedziba dawnych królowych Madagaskaru pochodząca z dziewiętnastego wieku; spłonął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach; pozostałością po nim są jedynie mury „zewnętrznego” pałacu.

madagascar-plaza

  • Plaże i aktywny wypoczynek – rozciągające się po bezkres lazurowe wody oceanu, błękitne niebo i piaszczyste plaże stanowią spełnienie marzeń wszystkich spragnionych prawdziwego wypoczynku. Do najbardziej znanych należą plaże wyspy Nosa Be, położonej na północny zachód od Madagaskaru. Mekka turystów. Znajdują się tu ekskluzywne hotele, wspaniałe restauracje i bajkowe plaże. Można tu uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne, np. nurkowanie, snorkeling, czy też odbywać przejażdżki łodzią na inne niezamieszkane wyspy archipelagu. Około 70 km od Nosa Be leży Tsarabanjina. Skąpana w słońcu i otoczona rafą koralową, stanowi idealną propozycję dla osób ceniących sobie wypoczynek w luksusie. Na wschód od Madagaskaru doskonały relaks odnaleźć można na Ile Sainte Marie. Charakteryzującej się soczystą, tropikalną roślinnością. Jest tu także sporo różnorakich hoteli – jednak jest to miejsce spokojniejsze od Nosy Be. Miejsce polecane tym, którzy chcą oderwać się od zgiełku. Niezapomnianym doświadczeniem dla odwiedzających wyspę będzie wędrówka przez tropikalny las deszczowy, bo tu człowiek może w pełni odczuć bliskość natury, a w obliczu bogactwa fauny i flory poczuć się niewielką jej cząstką.

przyroda

Komunikacja

Na Madagaskarze są dwa lotniska międzynarodowe. Jedno znajduje się w stolicy wyspy – Antanarivo, drugie na wysepce, Nosy Be – u wybrzeży Madagaskaru. Po wyspie możemy podróżować lokalnymi autobusami, tzw. taxi-brousses, jednak nie jest to zbyt komfortowy środek transportu. Zazwyczaj panuje tam potworny tłok i zaleca się, by korzystać z niego jedynie w ciągu dnia. Jego niewątpliwą zaletą jest niska cena. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z taksówek lub wyjęcie samochoduKolej na Madagaskarze jest bardzo słabo rozwinięta. Istnieją jedynie trzy linie kolejowe: Antananarivo – Ambatondrazaka, Antananarivo – Antsirabe, Fianarantsoa – Manakara. Istnieje też linia turystyczna pomiędzy Antananarivo i Toamasina.

“Czerwona wyspa” – bo tak z racji koloru swej gleby nazywany bywa Madagaskar – fascynuje turystów swoją przyrodą i krajobrazami. Warto się tam wybrać by zobaczyć tę cudowną wyspę 🙂

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Madagaskar, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!