Łosoś – królewska ryba

Jak wszyscy wiemy ryby powinny być podstawą naszej diety, są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe. Znajdziemy w nich bowiem pełnowartościowe białko o wysokiej przyswajalności, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę D, ale również szereg składników mineralnych takich jak: jod, selen, fluor, magnez, wapń. Z pewnością do tych najzdrowszych ryb możemy zaliczyć łososia.

łosoś

Łosoś – królewska ryba

Łosoś zaliczany jest do drapieżnych ryb morskich, wyróżnia się jego cztery rodzaje: szlachetny, pospolity, europejski, atlantycki. Łosoś występuje w północnej części Oceanu Atlantyckiego i w rzekach do niego uchodzących, zarówno po stronie europejskiej, jak i amerykańskiej. W Polsce występuje jeden gatunek – łosoś bałtycki, a najbardziej znany gatunek to łosoś norweski. Największy łosoś – Chinook, zwany także Łososiem Królewskim osiąga wymiary do 1,5 m i wagę do 57 kg. Łosoś jest jedną z najtłustszych ryb morskich. W polskich sklepach najczęściej można spotkać łososia norweskiego oraz pacyficznego. Łosoś bałtycki jest zagrożony wyginięciem.

łosoś norweski

Wartości odżywcze

Łosoś jest bogaty przede wszystkim w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które chronią nasze serce, układ krążenia i skutecznie likwidują stany zapalne, takie jak reumatyzm, zwiększają dobry cholesterol HDL, wzmacniają odporność, poprawiają wygląd włosów, skóry i paznokci, zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, działają antydepresyjnie i antynowotworowo, chronią wzrok.

Obok cennych kwasów tłuszczowych ryba jest pełna witamin i minerałów. Zawiera między innymi witaminy: A, D, E, PP, witaminy z grupy B – B1, B2, B6, B12, które również odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie.

Oprócz tego łosoś zawiera wiele drogocennych składników mineralnych: magnez, selen, jod, wapń, fosfor.

Warto pamiętać także, że łosoś jest doskonałym źródłem wartościowego i łatwo przyswajalnego białka, które spokojnie może zastąpić nam mięso.

łosoś 1

Jakiego łososia znajdziemy w sklepach?

Produkcja łososia jest na bardzo wysokim poziomie. Przede wszystkim w dostarczaniu tych ryb przoduje Norwegia, ale pochodzą one też z innych krajów m.in. Szwecja, USA, Kanada, czy Chile. Łososia możemy jeść na surowo – w postaci tatara (popularne w Szwecji) lub jako składnik sushi, smażonego i pieczonego oraz wędzonego. Mięso łososia w sklepach można dostać pod różną postacią.

sushi

Najczęściej możemy spotkać:

  • Łososia świeżego w filetach,
  • Łososia świeżego dzwonkach,
  • Łososia wędzonego,
  • Łososia mrożonego,
  • Pasty z łososia,
  • Konserwy z łososia.

Łosoś to bardzo dobra i zdrowa ryba. Chodź może nie należy ona do najtańszych, to powinna się od czasu do czasu pojawiać w naszej diecie.

Justa 2013

Udostępnij!