Los Angeles – Miasto Aniołów

Los Angeles to drugie co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych i najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia. Miasto Aniołów, czy też po prostu L.A., bo tak często bywa nazywane, stanowi światowe centrum biznesu, handlu międzynarodowego, rozrywki, kultury, mediów, mody, nauki, sportu, technologii i edukacji. Los Angeles jest kolebką amerykańskiego filmu, słynie z nocnych klubów, świetnych restauracji, ekskluzywnych hoteli i pięknych piaszczystych plaż.

Tutaj znajdziesz najlepsze oferty wyjazdów wakacyjnych z biurem podróży.

Los Angeles – Miasto Aniołów

los angeles

Położenie i klimat

Los Angeles to miasto w USA, położone nad Oceanem Spokojnym w stanie Kalifornia. Zajmuje łączną powierzchnię 1302 km2, z czego 1214 km2 to ląd, a 88 km2 to wody. Najwyższym punktem Los Angeles jest góra Sister Elsie (1547 m n.p.m.), a główną rzeką jest rzeka Los Angeles. Los Angeles leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Zdecydowana większość dni w roku w Los Angeles jest słoneczna. Zimy są w Los Angeles łagodne i wilgotne, a lata suche i gorące.

Krótka historia

Przybrzeżne tereny współczesnego Los Angeles były pierwotnie zamieszkiwane przez indiańskie plemiona Tongva (Gabrieleños) oraz Chumash. Los Angeles zostało założone 4 września 1781 roku przez hiszpańskiego gubernatora Felipe de Neve’a. Miasto uwolniło się spod hiszpańskiego zwierzchnictwa w 1821 roku i zostało włączone do Meksyku. Meksykańskie rządy nad miastem zakończyły się w wyniku wojny amerykańsko-meksykańskiej w 1850 roku. Od tego czasu Kalifornia wraz z Los Angeles, zostały oficjalnie przyłączone do terytorium Stanów Zjednoczonych. Swój największy rozwój Los Angeles przeżyło w latach 1885–1895, kiedy to odkryto złoża ropy naftowej oraz zbudowano kolej transkontynentalną. Dalszy rozwój miasta przebiegał w szybkim tempie. Już w pierwszych latach XX wieku Los Angeles stało się najważniejszym amerykańskim ośrodkiem filmowym. Obecnie Los Angeles jest światowym centrum rozrywki. Poza tym bardzo dobrze rozwijają się inne gałęzie tj.: produkcja programów telewizyjnych, przemysł kosmiczny i lotniczy, telekomunikacja, usługi prawne, finanse, turystyka, a także transport.

Atrakcje i ciekawe miejsca

Beverly

Beverly Hills – jest to ekskluzywna część Los Angeles. Miasto Beverly Hills liczy ok. 30 tyś mieszkańców. Beverly Hills jest symbolem luksusu i przepychu w amerykańskim wydaniu. Wiele słynnych gwiazd ma tam swoje posiadłości i rezydencje.

Disneyland – został otworzony w 1955 roku przez Walta Disneya. Ten park rozrywki, który podzielony jest na 7 tematycznych krain: Tomorrowland (Kraina Jutra), Adventureland (Kraina Przygód), Fantasyland (Kraina Baśni) oraz Frontierland (Na Pograniczu). Więcej informacji: https://disneyland.disney.go.com

Dzielnica Downtown -

Dzielnica Downtown – to główna dzielnica biznesowa położona w środkowej części Los Angeles. W tej okolicy mieści się dużo instytucji artystycznych i sportowych, pięknych wieżowców, siedzib międzynarodowych korporacji, galerii sztuki oraz unikatowych sklepów.

Dzielnica Venice – jest to dzielnica w los Angeles, która jest znana ze swoich kanałów wodnych, plaż i Ocean Front Walk, dwu i pół milowej, wyłącznie pieszej promenady.

Grauman’s Chinese Theatre (Teatr Chiński Graumana) – kino położone przy 6931 Hollywood Boulevard w Hollywood. Więcej informacji: www.tclchinesetheatres.com

Griffith Park – jest to duży park miejski, na wschodnim krańcu gór Santa Monica w Los Feliz dzielnicy Los Angeles. Park obejmuje 4310 akrów (1740 ha). W parku znajdziemy m.in.: teatr plenerowy, zoo, obserwatorium, muzeum, zabytkowe pociągi, pole golfowe, pole tenisowe, place zabaw, jaskinie Batmana czy znak Hollywood. Więcej informacji: www.laparks.org

Hollywood

Hollywood – najsłynniejsza dzielnica miasta Los Angeles. Swoją sławę zawdzięcza rozwojowi przemysłu filmowego i zlokalizowanej tu większości znanych wytwórni filmowych. Hollywood założył Harvey Henderson Wilcox w 1886 roku, a w 1910 miasteczko stało się dzielnicą Los Angeles. Filmowcy przyjeżdżający do Hollywood mieli znakomite warunki do kręcenia filmów. W Los Angeles stale świeci słońce i jest sprzyjający klimat. W Hollywood zlokalizowane są wszystkie największe i najbardziej znane wytwórnie m.in.: 20th Century Fox(najstarsza wytwórnia w tym mieście), Paramount Pictures, Columbia Pictures, TriStar Pictures, Metro-Goldwyn-Mayer, Unioversal Studios, Warner Bros, oraz cały szereg innych, mnij znanych. Chyba każdy z nas kojarzy słynny napis „Hollywood”, powstał on w 1923 roku jako reklama, która miała promować nowo powstałe osiedle mieszkaniowe o nazwie „Hollywoodland”. Reklama została oficjalnie odsłonięta 13 lipca 1923 roku. Jednak słabnąca sytuacja finansowa firmy deweloperskiej, która była właścicielem szyldu, doprowadziła do jego zaniedbania. Rada miasta Los Angeles postanowiła naprawić szyld. Stało się to w 1949 roku. Również postanowiono zmienić jego nazwę, usunięto końcówkę „LAND” i od tej pory napis nie reklamował jednego osiedla, ale całą dzielnicę. Nowe litery, które można podziwiać do dziś, mają 14 metrów wysokości, a całość rozciąga się na długości 110 metrów.

Hollywood Heritage Museum – znajduje się na Highland Ave w Hollywood. W muzeum można zobaczyć archiwalne zdjęcia filmowe z epoki kina niemego, dokumenty historyczne oraz wiele pamiątek, związanych z filmem. Znajdują się w nim także zabytkowe fotografie i pocztówki z ulic, budynków i rezydencji w Hollywood podczas jej złotego wieku. Więcej informacji: http://hollywoodheritage.org/museum/museum.html

Hollywood Walk of Frame

Hollywood Walk of Frame (Aleja Gwiazd) – jest to słynny chodnik wzdłuż Hollywood Boulevard oraz Vine Street w Hollywood, który zawiera ponad 2400 pięcioramiennych gwiazd, upamiętniających znane osobistości świata show-biznesu. Więcej informacji: www.walkoffame.com

Long Beach – to najdalej na południe wysunięty ośrodek turystyczny należący do hrabstwa Los Angeles. Tutejszy port jest jednym z największych na świecie. Ciekawą atrakcją w porcie jest zacumowany tu na stałe luksusowy liniowiec RMS „Queen Mary”.

Mount Wilson Observatory – jest to obserwatorium astronomiczne, położone w hrabstwie Los Angeles i bliskim sąsiedztwie pasma górskiego Mount Wilson. Więcej informacji: www.mtwilson.edu/vis

Rodeo Drive – najsłynniejsza i najdroższa ulica w Beverly Hills. Przy niej rozlokowane są przede wszystkim luksusowe sklepy i butiki oraz hotele.

santa-monica

Santa Monica – jest to najstarszy i największy kurort na terenie Los Angeles. Najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Santa Monica jest molo. Uznaje się je za najstarsze na Zachodnim Wybrzeżu. Działa tu park rozrywki, oceanarium i kilka restauracji z pięknym widokiem na ocean oraz wybrzeże.

Staples Center – hala sportowo-widowiskowa, jest ona częścią kompleksu L.A. Live położonego w centrum miasta. Arenę otwarto w październiku 1999 i od tego czasu użytkują ją dwa kluby grające w lidze koszykówki NBA: Los Angeles Lakers i Los Angeles Clippers oraz grający w lidzie hokeja na lodzie NHL zespół Los Angeles Kings. Więcej informacji: www.staplescenter.com

los

Los Angeles to piękne miasto, które oferuje nam wiele ciekawych atrakcji. Z pewnością nikt nie będzie się tam nudził. To miasto, które warto odwiedzić.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Los Angeles - Miasto Aniołów, 10.0 out of 10 based on 4 ratings
Tutaj znajdziesz najlepsze oferty wyjazdów wakacyjnych z biurem podróży.