Los Angeles – Miasto Aniołów

Los Angeles to drugie co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych i najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia. Miasto Aniołów, czy też po prostu L.A., bo tak często bywa nazywane, stanowi światowe centrum biznesu, handlu międzynarodowego, rozrywki, kultury, mediów, mody, nauki, sportu, technologii i edukacji.

Los Angeles – Miasto Aniołów

los angeles

Położenie i klimat

Los Angeles to miasto w USA, położone nad Oceanem Spokojnym w stanie Kalifornia. Zajmuje łączną powierzchnię 1302 km2, z czego 1214 km2 to ląd, a 88 km2 to wody. Najwyższym punktem Los Angeles jest góra Sister Elsie (1547 m n.p.m.), a główną rzeką jest rzeka Los Angeles. Los Angeles leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Zdecydowana większość dni w roku w Los Angeles jest słoneczna. Zimy są w Los Angeles łagodne i wilgotne, a lata suche i gorące.

Atrakcje i ciekawe miejsca

Beverly

Beverly Hills – jest to ekskluzywna część Los Angeles. Miasto Beverly Hills liczy ok. 30 tyś mieszkańców. Beverly Hills jest symbolem luksusu i przepychu w amerykańskim wydaniu. Wiele słynnych gwiazd ma tam swoje posiadłości i rezydencje.

Disneyland – został otworzony w 1955 roku przez Walta Disneya. Ten park rozrywki, który podzielony jest na 7 tematycznych krain: Tomorrowland (Kraina Jutra), Adventureland (Kraina Przygód), Fantasyland (Kraina Baśni) oraz Frontierland (Na Pograniczu). Więcej informacji: https://disneyland.disney.go.com

Dzielnica Downtown -

Dzielnica Downtown – to główna dzielnica biznesowa położona w środkowej części Los Angeles. W tej okolicy mieści się dużo instytucji artystycznych i sportowych, pięknych wieżowców, siedzib międzynarodowych korporacji, galerii sztuki oraz unikatowych sklepów.

Dzielnica Venice – jest to dzielnica w los Angeles, która jest znana ze swoich kanałów wodnych, plaż i Ocean Front Walk, dwu i pół milowej, wyłącznie pieszej promenady.

Griffith Park – jest to duży park miejski, na wschodnim krańcu gór Santa Monica w Los Feliz dzielnicy Los Angeles. Park obejmuje 4310 akrów (1740 ha). W parku znajdziemy m.in.: teatr plenerowy, zoo, obserwatorium, muzeum, zabytkowe pociągi, pole golfowe, pole tenisowe, place zabaw, jaskinie Batmana czy znak Hollywood.

Hollywood

Hollywood – najsłynniejsza dzielnica miasta Los Angeles. Swoją sławę zawdzięcza rozwojowi przemysłu filmowego i zlokalizowanej tu większości znanych wytwórni filmowych. Hollywood założył Harvey Henderson Wilcox w 1886 roku, a w 1910 miasteczko stało się dzielnicą Los Angeles. Filmowcy przyjeżdżający do Hollywood mieli znakomite warunki do kręcenia filmów. W Los Angeles stale świeci słońce i jest sprzyjający klimat. W Hollywood zlokalizowane są wszystkie największe i najbardziej znane wytwórnie m.in.: 20th Century Fox(najstarsza wytwórnia w tym mieście), Paramount Pictures, Columbia Pictures, TriStar Pictures, Metro-Goldwyn-Mayer, Unioversal Studios, Warner Bros, oraz cały szereg innych, mnij znanych. Chyba każdy z nas kojarzy słynny napis „Hollywood”, powstał on w 1923 roku jako reklama, która miała promować nowo powstałe osiedle mieszkaniowe o nazwie „Hollywoodland”. Reklama została oficjalnie odsłonięta 13 lipca 1923 roku.

Hollywood Heritage Museum – znajduje się na Highland Ave w Hollywood. W muzeum można zobaczyć archiwalne zdjęcia filmowe z epoki kina niemego, dokumenty historyczne oraz wiele pamiątek, związanych z filmem. Znajdują się w nim także zabytkowe fotografie i pocztówki z ulic, budynków i rezydencji w Hollywood podczas jej złotego wieku. Więcej informacji: http://hollywoodheritage.org/museum/museum.html

Hollywood Walk of Frame

Hollywood Walk of Frame (Aleja Gwiazd) – jest to słynny chodnik wzdłuż Hollywood Boulevard oraz Vine Street w Hollywood, który zawiera ponad 2400 pięcioramiennych gwiazd, upamiętniających znane osobistości świata show-biznesu. Więcej informacji: www.walkoffame.com

Long Beach – to najdalej na południe wysunięty ośrodek turystyczny należący do hrabstwa Los Angeles. Tutejszy port jest jednym z największych na świecie. Ciekawą atrakcją w porcie jest zacumowany tu na stałe luksusowy liniowiec RMS „Queen Mary”.

Mount Wilson Observatory – jest to obserwatorium astronomiczne, położone w hrabstwie Los Angeles i bliskim sąsiedztwie pasma górskiego Mount Wilson. Więcej informacji: www.mtwilson.edu/vis

Rodeo Drive – najsłynniejsza i najdroższa ulica w Beverly Hills. Przy niej rozlokowane są przede wszystkim luksusowe sklepy i butiki oraz hotele.

santa-monica

Santa Monica – jest to najstarszy i największy kurort na terenie Los Angeles. Najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Santa Monica jest molo. Uznaje się je za najstarsze na Zachodnim Wybrzeżu. Działa tu park rozrywki, oceanarium i kilka restauracji z pięknym widokiem na ocean oraz wybrzeże.

Staples Center – hala sportowo-widowiskowa, jest ona częścią kompleksu L.A. Live położonego w centrum miasta. Arenę otwarto w październiku 1999 i od tego czasu użytkują ją dwa kluby grające w lidze koszykówki NBA: Los Angeles Lakers i Los Angeles Clippers oraz grający w lidzie hokeja na lodzie NHL zespół Los Angeles Kings. Więcej informacji: www.staplescenter.com

los

Los Angeles to piękne miasto, które oferuje nam wiele ciekawych atrakcji. Z pewnością nikt nie będzie się tam nudził. To miasto, które warto odwiedzić.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Los Angeles - Miasto Aniołów, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Udostępnij!