Lokata na wysoki procent – jak wybrać najlepszą?

Gdy jesteśmy w posiadaniu oszczędności, których w najbliższym czasie nie będziemy wykorzystywać, warto pomyśleć o tym, że takie pieniądze odpowiednio ulokowane mogą nam wypracować dodatkowe środki finansowe.

Bezpieczną formą inwestowania oszczędności są lokaty bankowe. Każda lokata bankowa ma swoje wady i zalety, o których możemy się dowiedzieć analizując ranking lokat, zasięgając opinii w prasie, internecie bądź bezpośrednio odwiedzając banki.

Ale jaką lokatę bankową wybrać i czym się kierować?

To pytanie na pewno będzie się pojawiać przy takim wyborze inwestycji oszczędności. Najlepsza lokata bankowa dla wielu będzie to taka lokata, która oferuje wysokie oprocentowanie i jest w tym sporo racji, trzeba jednak mieć na uwadze inne aspekty niż samo oprocentowanie lokat, ponieważ równie ważnym czynnikiem jest czas jej trwania. Na rynku finansowym pojawiły się lokaty bankowe kilkumiesięczne, ale podane oprocentowanie tych lokat zazwyczaj dotyczy skali roku, w reklamach jednak informacja na ten temat jest umieszczana małym druczkiem, co nie sprzyja zwróceniu uwagi na ten istotny szczegół. W związku z tym nie należy się łudzić, że wpłacając przykładowo 1.000 zł na lokatę bankową 3-miesięczną z oprocentowaniem 5%, uzyskamy kwotę rzędu 1.050 zł już po trzech miesiącach trwania takiej lokaty. Taki efekt uzyskamy dopiero po systematycznym przedłużaniu lokaty i osiągnięciu czasu przez nią pełnego roku. Jednak i w przypadku ewentualnego przedłużania lokat należy się wcześniej dowiedzieć, czy taka możliwość w ogóle istnieje, gdyż nie wszystkie lokaty posiadają taką opcję.

Przy wyborze lokaty bardzo pomocne jest wcześniejsze porównanie lokat bankowych, gdyż banki w swojej ofercie mają lokaty różniące się swoją funkcjonalnością i przed wyborem takiego produktu warto poznać, czym się charakteryzują lokaty w różnych bankach, dlatego, że nawet najlepsze lokaty bankowe mają swoje wady i zalety, zatem warto poznać ich różnice.

Każda lokata bankowa ma swój regulamin, który jest dostępny dla potencjalnych klientów (na przykład na stronach internetowych banków), zatem pozyskanie interesujących nas informacji dotyczących lokat bankowych nie jest wcale takie trudne, a zwrócenie przez nas uwagi na szczegóły regulaminu lokaty, jeszcze przed podjęciem decyzji dotyczącej jej wyboru może nas uchronić przed niechcianymi kosztami związanymi z jej obsługą, poniesionymi na skutek naszego niedopatrzenia. Zapoznając się z warunkami lokat należy także zwrócić uwagę na minimalny oraz maksymalny wkład finansowy konieczny do ich utworzenia.

Decydując się na umieszczenie oszczędności na lokacie bankowej, wybierajmy tylko taką lokatę, której warunki będą dla nas zrozumiałe. Przy wyborze w żadnym wypadku nie powinniśmy się kierować emocjami, tylko dać sobie czas na porównanie lokat, jakie są na rynku – co nie wymaga wcale specjalistycznej wiedzy w dziedzinie finansów, czy bankowości. Chłodna kalkulacja i opanowanie przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru lokaty bankowej, może uchronić nas od nieprzyjemnych konsekwencji z nietrafionym wyborem.

Zobacz również konto, kredyt i oszczędności w mBanku

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Lokata na wysoki procent - jak wybrać najlepszą?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Udostępnij!