Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce

W Polsce znajduje się kilkanaście obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to miejsca unikatowe, warto je zobaczyć na żywo. Zatem zobaczmy o jakich obiektach mowa…

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce

Zacznijmy od tego co to jest UNESCO?

UNESCO (World Heritge List) to jedna z organizacji wyspecjalizowanych działających w ramach ONZ. Ma za zadanie wspierać współpracę między krajami w dziedzinie oświaty, nauki i kultury oraz likwidować różnicę między ludźmi ze względu na status społeczny, kolor skóry, czy religię.

Polska należy do organizacji od 6 listopada 1946 roku i swoją siedzibę ma w Toruniu. W Polsce znajduje się kilkanaście obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, są to:

Stare Miasto w Krakowie wraz z Wawelem zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku. Obszar wpisany obejmuje Stare Miasto w obrębie dawnych murów, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz i Stradom. http://girlonline.eu/krakow/ 

Stare Miasto w Warszawie wpisane w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto stanowi zwarty zespół architektury z XVII i XVIII wieku, miejsce o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z okresu XIV – XVI stulecia. Podczas drugiej wojny światowej zniszczone w 90%. Po wojnie podjęto rekonstrukcję, obecnie jest tętniącym życiem miejscem spacerów, pełnym galerii, kawiarni i restauracji. http://girlonline.eu/warszawa-stolica-polski/

Stare Miasto w Zamościu znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1992 roku. Głównym placem Starego Miasta w Zamościu jest Rynek Wielki, który ma wymiary 100 na 100 m. Na Rynku Wielkim mieści się manierystyczno-barokowy ratusz, wybudowany w XVI w. i znacznie przebudowany w XVII і XIX w., z wieżą zegarową o wysokości 52 m oraz szerokimi wachlarzowymi schodami. http://girlonline.eu/zamosc-renesansowe-miasto/

Średniowieczny Zespół Miejski Torunia składa się ze Starego i Nowego Miasta rozdzielonych ruinami zamku krzyżackiego. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku. http://girlonline.eu/torun-miasto-kopernika/

Zamek Krzyżacki w Malborku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1997 roku. Największa twierdza w Europie, warownia na brzegu Nogatu istniała już w XIII wieku. Od 1309 roku zamek był siedzibą Wielkiego Mistrza. Największy średniowieczny zamek ceglany został pieczołowicie odrestaurowany na przełomie XIX i XX wieku i po poważnych zniszczeniach, dokonanych w czasie II wojnie światowej.

Hala Stulecia we Wrocławiu inaczej Hala Ludowa, to duży obiekt widowiskowo-sportowy położony w Parku Szczytnickim. Wzniesiona w latach 1911–1913 według projektu architektonicznego Maxa Berga. Na Listę UNESCO wpisana w 2006 roku. http://girlonline.eu/wroclaw-wenecja-polnocy/

Manierystyczny Zespół Architektoniczny i Krajobrazowy oraz Park Pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej wpisany na Listę UNESCO w 1999 roku. Kościół i klasztor bernardynów, a także sanktuarium maryjno-pasyjne u stóp góry Żar nazywane “polską Jerozolimą”. Każdego roku ściąga tam około miliona pielgrzymów, zwłaszcza w Wielkim Tygodniu przed Wielkanocą i w sierpniu.

Auschwitz-Birkenau Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady w okupowanej Polsce (1940-1945). Największy obóz zagłady w dziejach ludzkości wpisany na Listę UNESCO w 1979 roku. http://www.auschwitz.org/

Kopalnia Soli w Wieliczce historia tego miejsca sięga XIII wieku, a kopalnia ta jest najstarszą, czynną na świecie. Wpisana na Listę UNESCO w 1978 roku. https://www.kopalnia.pl/

Kopalnia Soli w Bochni założona w 1248 roku kopalnia soli kamiennej wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2013 roku.

Puszcza Białowieska leży na pograniczu Polski i Białorusi, jest to olbrzymi zasięg lasów pierwotnych, obejmujący zarówno drzewa iglaste, jak i drzewa liściaste, o łącznej powierzchni 141 885 hektarów. Puszcza Białowieska jest ostatnim naturalnym ekosystemem leśnym w Europie, o niespotykanym gdzie indziej bogactwie fauny i flory. Żyją tu wilki, rysie, wydry i największe europejskie ssaki – żubry. W 1979 roku na listę UNESCO trafiła część Białowieskiego Parku Narodowego, trzynaście lat później wpis został uzupełniony o tereny położone na Białorusi, zaś w 2014 roku dodatkowo rozszerzony.

Park Mużakowski rozległy park krajobrazowy rozciąga się po obydwu stronach Nysy Łużyckiej, w okolicach Łęknicy w województwie lubuskim i niemieckiego Bad Muskau. Zajmuje powierzchnię blisko 700 hektarów. Na Listę UNESCO wpisany w 2004 roku.

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy to kościoły które zostały wybudowane z XVII wieku na Śląsku. Są to największe w Europie drewniane budowle sakralne o konstrukcji szkieletowej. Na Listę UNESCO trafiły w 2001 roku.

Drewniane Kościoły południowej Małopolski zostały wpisane na Listę UNESCO w 2003 roku, wpis  obejmuje sześć świątyń znajdujących się we wsiach Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana i Sękowa.

Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat wpisane na Listę UNESCO w 2013 roku. Łącznie w ten sposób docenionych zostało 16 cerkwi. Osiem z nich stoi po polskiej, osiem zaś po ukraińskiej stronie granicy. Cerkwie znajdujące się we wschodniej części naszego kraju zostały zbudowane z poziomych drewnianych bali, od XVI do XIX wieku przez wspólnoty wyznania prawosławnego i greckokatolickiego.

Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego to  zespół czterech miejsc wydobywczych, od neolitu po epokę brązu, poświęconych wydobyciu i obróbce krzemienia pasiastego. Kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach odkrył w 1922 r. urodzony w Ostrowcu geolog prof. Jan Samsonowicz. Na Listę UNESCO obiekt wpisano w 2019 roku.

Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach oraz system gospodarowania wodami podziemnymi na listę UNESCO obiekt wpisano w 2017 roku. Obiekt obejmuje w całości podziemną kopalnię wraz ze sztolniami, szybami, galeriami oraz systemem gospodarowania wodami podziemnymi. Z kolei na powierzchni zachowała się XIX-wieczna przepompownia parowa, która jest świadectwem ciągłości prac nad odprowadzaniem wody z kopalni od ponad 300 lat.

Jak widać w Polsce mamy wiele ciekawych i zabytkowych miejsc, które warto odwiedzić, czy już tam byliście? 🙂

Justa 2020

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Udostępnij!