Kurkuma właściwości lecznicze

Kurkuma (turmerik, ostryż długi, szafran indyjski) to roślina uprawna, rosnąca w ciepłym klimacie, w wielu regionach świata. Wywodzi się z Azji, a rośnie również np. w Ameryce Południowej. Ten złocisty proszek posiada wiele właściwości leczniczych. Przyjrzyjmy się im.

Na północy Indii kurkuma nazywana jest haldi, na południu manjal, kurkuma to nic innego, jak sproszkowany korzeń ostryżu długiego, rosnącego w Azji kuzyna imbiru. W Indiach, przynajmniej od 2500 lat wykorzystuje się ją jako dodatek do potraw i składnik wielu mieszanek przyprawowych, z których najbardziej znana jest curry, która swój kolor zawdzięcza właśnie kurkumie.

kurkuma

Co to jest kurkumina?

Kurkumina to substancja znajdująca się w ostryżu – roślinie, którą najczęściej można spotkać w Azji oraz Ameryce Południowej. Kurkumina jest substancją odpowiedzialną za aktywność terapeutyczną kurkumy. Po pierwsze działa antyoksydacyjnie, czyli przeciwutleniająco, co jest istotne gdyż likwiduje wolne rodniki. Wolne rodniki tlenowe przyspieszają starzenie się organizmu, a także są przyczyną nowotworów, chorób serca i destrukcji układu nerwowego. Po drugie kurkumina działa przeciwzapalnie, obniżając poziom histaminy i wzmagając naturalną produkcję kortizonu. Po trzecie przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi, co wpływa na poprawę krążenia, jednocześnie chroniąc nas przed arteriosklerozą.

kurkuma 1

Wypróbuj suplement Ultraslim System Kosmetyki naturalne, roślinne i ekologiczne.

Kurkuma właściwości lecznicze

  • Właściwości lecznicze kurkumy znane są od setek lat. Słynie m.in. z właściwości przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych, przeciwnowotworowych, żółciopędnych, oczyszczających, tonizujących i antymutagennych.
  • Kurkuma używana jest w stanach zapalnych gardła (płukanie gardła), w zapaleniu oskrzeli i w cukrzycy.
  • Wykazuje działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe.
  • Ma działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne.
  • Obniża poziom cholesterolu.
  • Kurkuma znacznie spowalnia gromadzenie beta-amyloidu, substancji odpowiedzialnej za rozwój choroby Alzheimera.
  • Wykazuje działanie ochronne na wątrobę oraz hamuje produkcję kamieni żółciowych.
  • Pomaga w leczeniu infekcji skórnych.
  • Wspomaga leczenie chorób reumatycznych.

kurkuma curry

Kurkuma w kuchni

Poza tym, że kurkuma ma działanie lecznicze, używana jest także w kuchni, jako przyprawa nadająca przyprawom intensywny, żółty kolor i łagodny, korzenny smak i zapach. Mieloną kurkumę używa się do barwienia ryżu, makaronu, jak również do potraw z drobiu, mięsa baraniego, łososia i krewetek. Możemy przyprawić nią również sosy, zupy kremowe, a nawet jajecznicę. Dobrze komponuje się z daniami z fasoli i z soi. W przemyśle spożywczym stosowana jest do zażółcania masła, margaryny i serów.

Gdzie szukać kurkumy?

Oczywiście w przyprawie. Ponadto w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością są dostępne suplementy diety zawierające tą substancję.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
Kurkuma właściwości lecznicze, 10.0 out of 10 based on 5 ratings

Udostępnij!