Kupujemy telewizor LED

Kiedyś wszystkich nas to czeka – pytanie czy kupić nowy telewizor czy dekoder? Czy kupić plazmę, LCD czy LED? Telewizor 3D czy 2D? FullHD czy nie. Wielkość to już kwestia indywidualna Puszczam oczko.

Tutaj znajdziesz najlepsze oferty wyjazdów wakacyjnych z biurem podróży.

Zacznijmy od rozdzielczości – nie ma sensu kupować nic poniżej FullHD – 1080p. Dlaczego? Dlatego, że nawet naziemna telewizja cyfrowa nadaje już w 1080p, a obraz w tej rozdzielczości jest ostry i wyraźny. Dodatkowo praktycznie wszystkie filmy wypożyczymy w FullHD, konsole następnej generacji operują na tej rozdzielczości (PS3 niby też, ale nie radziła sobie za dobrze z grami w FullHD) oraz zawsze możemy użyć TV jako monitora.  Wniosek – nie kupujemy nic poniżej 1080p.

[hana-code-insert name=’RTV Euro 620×285′ /]

Plazma, LCD czy LED?

Plazma to najstarsza technologia w płaskich telewizorach i najbardziej energożerna, ale dla wielu osób z najlepszym odwzorowaniem kolorów – kwestia sporna. kolory wyglądają plastycznie – jedni to lubią drudzy nie. Plazmy to również najtańsze telewizory w stosunku wielkość/cena. Osobiście nie mam nic przeciwko plazmom, ale wolę nowsze technologie. Plazmy lubią również z czasem wypalać piksele, ale to może się przydarzyć każdej technologii.

LCD czy LED.

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić czym różni się LCD od LED. Odpowiedź: podświetleniem. W przypadku telewizorów LCD matrycę podświetla świetlówka, a telewizorów LED – diody LED. Mamy jeszcze różne rodzaje podświetlenia – jak Full LED. Podświetlenie LED tworzy żywszy obraz i większa głębię kolorów – wystarczy się przyjrzeć.

Wybór – LED. Dlaczego? Najnowsza technologia, najbardziej energooszczędna, subiektywnie – dająca najlepiej wyglądający obraz.

Powoli pojawiają się również telewizory OLED – wyświetlacze OLED same emitują światło – nie potrzebują podświetlenia. Jednak ich cena jest – cóż póki co bardzo wysoka.

3D czy 2D

Lubię 3D – wygląda świetnie – lepiej niż w tanim kinie Puszczam oczko. Ale – tak musi być ale – nie lubię technologii aktywnej, której używa większość producentów. Mimo, że podobno (kwestia indywidualna) daje lepszy efekt to nie lubię jak mi coś miga przed oczami, a właśnie to robią aktywne okulary. Dodatkowo trzeba je ładować i są ciężkie. Więc na chwilę obecną – jeżeli mam kupić telewizor 3D – będzie to TV z technologią pasywną.

Wszystkie nowe telewizory maja wbudowany dekoder DVB-T z obsługą mpeg4, więc tu nie ma wyboru – dla spokoju trzeba zobaczyć w specyfikacji.

Każdy to ma TV satelitarną może zaopatrzyć się w TV z dekoderem DVB-S, co spowoduje brak konieczności użycia zewnętrznego dekodera.

Kupujemy telewizor LED[hana-code-insert name=’RTV Euro Pula 300×250′ /]

Podsumowanie.

Kupując telewizor, na chwilę obecną, wybieram TV LED (np.: Full LED) z rozdzielczością Full HD i jeżeli kupuję 3D – z technologią pasywną – zachęcam do wycieczki do elektro-marketu i porównanie na żywo obu technologii, a potem zdecydowanie samemu. Co do cen – najlepiej sprawdzać samemu – w elektro-marketach w Internecie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Kupujemy telewizor LED, 10.0 out of 10 based on 4 ratings
Tutaj znajdziesz najlepsze oferty wyjazdów wakacyjnych z biurem podróży.