Kupujemy telewizor LED

Kiedyś wszystkich nas to czeka – pytanie czy kupić nowy telewizor czy dekoder? Czy kupić plazmę, LCD czy LED? Telewizor 3D czy 2D? FullHD czy nie. Wielkość to już kwestia indywidualna Puszczam oczko.

Zacznijmy od rozdzielczości – nie ma sensu kupować nic poniżej FullHD – 1080p. Dlaczego? Dlatego, że nawet naziemna telewizja cyfrowa nadaje już w 1080p, a obraz w tej rozdzielczości jest ostry i wyraźny. Dodatkowo praktycznie wszystkie filmy wypożyczymy w FullHD, konsole następnej generacji operują na tej rozdzielczości (PS3 niby też, ale nie radziła sobie za dobrze z grami w FullHD) oraz zawsze możemy użyć TV jako monitora.  Wniosek – nie kupujemy nic poniżej 1080p.

[ hana-code-insert ] 'RTV Euro 620×285' is not found

Plazma, LCD czy LED?

Plazma to najstarsza technologia w płaskich telewizorach i najbardziej energożerna, ale dla wielu osób z najlepszym odwzorowaniem kolorów – kwestia sporna. kolory wyglądają plastycznie – jedni to lubią drudzy nie. Plazmy to również najtańsze telewizory w stosunku wielkość/cena. Osobiście nie mam nic przeciwko plazmom, ale wolę nowsze technologie. Plazmy lubią również z czasem wypalać piksele, ale to może się przydarzyć każdej technologii.

LCD czy LED.

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić czym różni się LCD od LED. Odpowiedź: podświetleniem. W przypadku telewizorów LCD matrycę podświetla świetlówka, a telewizorów LED – diody LED. Mamy jeszcze różne rodzaje podświetlenia – jak Full LED. Podświetlenie LED tworzy żywszy obraz i większa głębię kolorów – wystarczy się przyjrzeć.

Wybór – LED. Dlaczego? Najnowsza technologia, najbardziej energooszczędna, subiektywnie – dająca najlepiej wyglądający obraz.

Powoli pojawiają się również telewizory OLED – wyświetlacze OLED same emitują światło – nie potrzebują podświetlenia. Jednak ich cena jest – cóż póki co bardzo wysoka.

3D czy 2D

Lubię 3D – wygląda świetnie – lepiej niż w tanim kinie Puszczam oczko. Ale – tak musi być ale – nie lubię technologii aktywnej, której używa większość producentów. Mimo, że podobno (kwestia indywidualna) daje lepszy efekt to nie lubię jak mi coś miga przed oczami, a właśnie to robią aktywne okulary. Dodatkowo trzeba je ładować i są ciężkie. Więc na chwilę obecną – jeżeli mam kupić telewizor 3D – będzie to TV z technologią pasywną.

Wszystkie nowe telewizory maja wbudowany dekoder DVB-T z obsługą mpeg4, więc tu nie ma wyboru – dla spokoju trzeba zobaczyć w specyfikacji.

Każdy to ma TV satelitarną może zaopatrzyć się w TV z dekoderem DVB-S, co spowoduje brak konieczności użycia zewnętrznego dekodera.

Kupujemy telewizor LED

[ hana-code-insert ] 'RTV Euro Pula 300×250' is not found

Podsumowanie.

Kupując telewizor, na chwilę obecną, wybieram TV LED (np.: Full LED) z rozdzielczością Full HD i jeżeli kupuję 3D – z technologią pasywną – zachęcam do wycieczki do elektro-marketu i porównanie na żywo obu technologii, a potem zdecydowanie samemu. Co do cen – najlepiej sprawdzać samemu – w elektro-marketach w Internecie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Kupujemy telewizor LED, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Udostępnij!