Kuala Lumpur

Kuala Lumpur stolica Malezji i jej największe miasto, położone w środkowej części Półwyspu Malajskiego. Kuala Lumpur tworzy specjalny, wydzielony dystrykt o tej samej nazwie na terenie stanu Selangor. To miasto, w którym tuż obok ultranowoczesnych drapaczy chmur i klimatyzowanych centrów handlowych można zobaczyć tradycyjną kolonialną architekturę, chińskie i hinduskie świątynie, muzułmańskie meczety oraz pełne życia bazary.

Map_malaysia_kuala_lumpur

Kuala Lumpur zostało założone w 1860 roku. Pierwotnie była to osada górnicza, w której wydobywano cynę. Obecnie Kuala Lumpur to jedno z najszybciej rozwijających się miast Azji Południowo-Wschodniej, z przyrostem gospodarczym powyżej 10% w skali rocznej. Nad centralną dzielnicą miasta wznoszą się wysokie i nowoczesne wieżowce. Miasto rozbudowywane jest bez ładu architektonicznego. Obok centralnej dzielnicy miasta z autostradami i wieżowcami, znajdują się dzielnice zamieszkane przez Chińczyków z tradycyjnymi domami i wąskimi uliczkami. Architektura miasta stanowi połączenie tradycyjnych stylów azjatyckich i nowoczesności.

kuala_lumpur

Pogoda

Kuala Lumpur ma klimat równikowy, który jest ciepły i słoneczny, a także obfituje w opady deszczu, zwłaszcza w sezonie monsunowym na północny wschód od października do marca . Temperatury maksymalnie oscylują między 31 i 33° C i nigdy nie przekraczają 37,2° C, a minimalne między 22 a 23,5° C.

KL

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Komunikacja

Nowoczesny transport miejski sprawia, że przemieszczanie się w granicach miasta nie stanowi problemu. W Kuala Lumpur działają: kolej podmiejska łącząca kilka dzielnic miasta z ościennymi miejscowościami, dwie linie kolejki nadziemnej oraz kolej jednoszynowa – monorail. Pociągi jeżdżą często, są czyste, klimatyzowane, w miarę tanie i docierają wszędzie gdzie powinny.

kuala lumpur

[ hana-code-insert ] 'Hotelepl 200×200' is not found

Co warto zobaczyć ?

Malaysia Tourist Info Complex (MATIC) – centrum to oferuje szybką i wyczerpującą informację o wszelkich godnych uwagi atrakcjach Malezji. Dostępne są tu również materiały audiowizualne o każdym stanie, co może ułatwić zaplanowanie dalszej podróży. Można tu ponadto wykupić wycieczkę, zamówić zwiedzanie miasta rikszą, wymienić pieniądze, zaopatrzyć się w bilety autobusowe obowiązujące we wszystkich regionach kraju.

Wieze-Petronas-Tower

Petronas Twin Towers – symbol Kuala Lumpur i niemalże całej Malezji. Wieże mierzą 451,9 m wysokości. Budowa zakończyła się w 1998 r., i od tego czasu aż do 2004 r. wieże były najwyższą budowlą na świecie. Każde z 88 pięter ma wysokość 4 m. Na poziomie 41- ego i 42- ego piętra wieże połączone są mostem o długości 58 m. Wieżowce są siedzibą licznych instytucji kulturalnych, w tym filharmonii oraz Petronas Performing Arts Group.

skybridge

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Sky Bridge – wieże Petronas Twin Towers niemal w połowie ich wysokości łączy most zwany “sky bridge”. Jest to ponoć cud inżynierii i właściwie to on nadaje charakter całej budowli. Przejście jest publicznie dostępne, otwarte od 8:00 do 16:30, wpuszczane są grupy po ok 20 os. co 10 min, a wjazd trwający 45sek. (na górze spędza się około 15min).

kl-tower

Menara Kuala Lumpur – budynek mierzy 421 m i został udostępniony publiczności w sierpniu 1996 r. Roztacza się stąd wspaniały widok na całe Kuala Lumpur. Goście mogą podziwiać panoramę doliny rzeki Klang albo z platformy widokowej, albo z obrotowej restauracji. Wieża pełni funkcje telekomunikacyjne. Jest wykorzystywana do transmisji programów radiowych i telewizyjnych.

Masjid_Negara_KL

Meczet Narodowy (Masjid Negara) – zbudowany w 1960 r., jest jednym z największych meczetów w Azji, może jednocześnie pomieścić do 8000 wiernych. Można go zwiedzać pod warunkiem zastosowania się do tradycyjnych reguł postępowania. Należy zdjąć buty i mieć na sobie stosowne ubranie. W razie potrzeby odpowiedni strój można wypożyczyć przy bramie wejściowej.

Centrum Islamskie – Islamskie Centrum Wyznaniowe “Pusat Islam” znajduje się obok Meczetu Narodowego. Centrum służy pielęgnowaniu wiary, rytuałów, tradycji oraz podstaw kulturowych religii muzułmańskiej. Regularnie odbywają się tu wystawy krajowe i międzynarodowe o tematyce nawiązującej do islamu.

kla

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Plac Niepodległości – znajduje się w sercu Kuala Lumpur, jest ze względów historycznych szczególnie ważny dla wszystkich Malezyjczyków. To tutaj 31 sierpnia 1957 r. spuszczono z masztu flagę brytyjską i wciągnięto na jej miejsce flagę Malezji.

lake gardens

Lake Gardens – to 90-hektarowy park założony wokół sztucznego jeziora, jedyny, większy obszar zieleni w Kuala Lumpur. Jest tu wszystko, czego może potrzebować rodzina z dziećmi: place zabaw dla dzieci, ścieżki dla uprawiających jogging, obiekty sportowe. Można wypożyczyć łodzie i popływać po jeziorze. W centrum parku stoi Pomnik Narodowy przedstawiający scenę z okresu drugiej wojny światowej. Pomnik jest jedną z największych wolno stojących rzeźb z brązu na świecie. Lake Gardens zaprasza do Ogrodu Orchidei (3000 różnych odmian storczyków, w weekendy można je kupować), Ogrodu hibiskusów (ponad 2200 różnych odmian hibiskusów), Ogrodu Różanego, Parku Motyli (można tu podziwiać 6000 motyli), oraz do Parku Ptaków (największy w południowo-wschodniej Azji park ornitologiczny, żyje tutaj ponad 5000 ptaków), Park Jeleni.

meczet

Meczet Jamek – znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Tun Perak, niedaleko Dataran Merdeka – Placu Niepodległości, dokładnie w miejscu, w którym osiedlili się pierwsi mieszkańcy. Meczet, zwany przez Malezyjczyków “Masjid Jamek” jest niewielki, ale uroczy. Stanowi prawdziwą ozdobę miasta.

Gmach Sułtana Abdula Samada – pałac wyróżniający się elementami architektonicznymi w stylu mauretańskim, błyszczącymi miedzianymi kopułami oraz wysoką na 130 metrów wieżą zegarową. Od kilku lat budynek przystosowany jest do potrzeb malajskiego wymiaru sprawiedliwości oraz Muzeum Tekstyliów.

Planetarium Narodowe – budynek położony jest na niewielkim wzgórzu pośrodku Lake Gardens. Mieści się tu także Centrum Studiów nad Kosmosem. Można tu obejrzeć filmy o kosmosie oraz o pokrewnych dziedzinach wiedzy.

dworzec

Dworzec Centralny w Kuala Lumpur – wybudowany w stylu mauretańskim w roku 1910 r. Sprawia wrażenie pałacu. Naprzeciwko dworca znajduje się budynek administracji Malajskiej Kolei Państwowej “KTM”.

Malajska Narodowa Galeria Sztuki – leży przy jednej z największych alei miasta, Jalan Hishamuddin, prawie naprzeciwko Dworca Centralnego. Budynek wzniesiono w 1932 r. Wystawiane są tutaj prace miejscowych artystów, utrzymane w różnych stylach sztuki. Czynna jest tu także stała ekspozycja malarstwa i rzeźby z kraju i zagranicy.

kuala_lumpur_chinatown

Targ Centralny – Central Market – niegdyś był to największy targ miasta. Można tam znaleźć nie tylko sklepy, ale także jest to miejsce pełne wróżbitów, artystów wykonujących portrety czy rzemieślników dmuchających w szkło. Można tu kupić niespotykane pamiątki z podróży.

Pałac królewski “Istana Negara” – oficjalna rezydencja króla Malezji w Kuala Lumpur. Rezydencja króla położona na niewielkim wzgórzu przy ulicy Istana. Szczególnie wart uwagi jest park pałacowy, pięknie przyozdabiany z okazji ważnych uroczystości.

Kuala-Lumpur

Ponadto warto zobaczyć Perdana Putra Complex z kancelarią premiera, imponujący meczet Putra, unikalny dwupoziomowy most oraz Dataran Putra (czyli plac Putra), a także centrum kongresowe Putrajaya Convention Centre. Warto odwiedzić też Chinatown jest ono niewątpliwie jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Malezji. Chinatown jest znany również jako bargain hunter raj, miejsce gdzie można znaleźć różnego rodzaju od chińskich ziół do towarów nieoryginalnych. Miasto to także wspaniały teren łowów dla miłośników zakupów.

[ hana-code-insert ] 'Lufthansa 536×152' is not found

Kultura i bezpieczeństwo

Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych, przemyt i posiadanie narkotyków oraz broni karane są śmiercią. Przestępczość jest niewielka, częste kradzieże damskich torebek dokonywane przez złodziei na motocyklach.

W Kuala Lumpur znajduje się wiele atrakcji, jest to miasto kontrastów, z pewnością nikt nie będzie się tu nudzić…

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Kuala Lumpur, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!