Kto nie powinien się opalać?

Chyba każdy z nas lubi lato i słoneczko. Słoneczne dni dają nam energię, radość i sprawiają, że nasza skóra jest piękna i opalona. Jednak nie każdy może cieszyć się tak beztrosko słońcem. Są też tacy co powinny go raczej unikać. Zobaczmy kto nie powinien się opalać?

opalanie

Kosmetyki naturalne, roślinne i ekologiczne.

Kiedy przychodzi wiosna i lato nikt nie chce być blady jak ściana. Każdy z nas chce się opalić w mniejszym lub większym stopniu. Jednak musimy pamiętać o tym, że promienie słoneczne oprócz korzyści niosą ze sobą wiele zagrożeń np. może spowodować poparzenia, uczulenia, a nawet raka, w szczególności jeżeli opalamy zmiany skórne jak duże pieprzyki. Ponadto nasza skóra się szybciej starzeje. Także opalając się róbmy to z głową. Nie zapominajmy o stosowaniu kosmetyków z filtrami ochronnymi UV.

Kiedy słońce jest najgroźniejsze?

  • Kiedy przybywamy na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia. Jest to mianowicie czas od godziny 11 do godziny 15.
  • Gdy na miejsce urlopu wybieramy miejsca położone blisko równika. W nich promieniowanie jest bardziej natężone.
  • Jeśli wybieramy się wysoko w góry.

opalenizna

Kto nie powinien się opalać?

  • Osoby posiadające na skórze liczne znamiona i pieprzyki. Jeśli na naszej skórze zauważyliśmy znamiona powinniśmy bacznie je obserwować i nie lekceważyć ich obecności. Pospolite znamiona, jakimi najczęściej są pieprzyki, piegi, pojawiają się na skórze wraz z wiekiem. Jeżeli nasze znamiona nas niepokoją powinniśmy się skonsultować z lekarzem. Najczęściej znamiona są usuwane. Dzięki temu znamię można dokładne przeanalizować w badaniu laboratoryjnym i ostatecznie określić jego rodzaj. Wystawiając nasze znamiona na słońce powinniśmy odpowiednio je zabezpieczyć.
  • Osoby zażywające niektóre leki. Substancji, które uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych jest sporo. Niektóre z nich powodują, że skóra jest bardziej podatna na oparzenia podczas opalania, jeszcze inne sprzyjają uczuleniom bądź przebarwieniem. Do grupy leków niebezpiecznych dla skóry w połączeniu z opalaniem zalicza się: leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, antybiotyki, leki ziołowe, z arcydzięglem i dziurawcem, leki przeciwcukrzycowe, leki moczopędne, leki obniżające poziom cholesterolu, leki przeciwgrzybiczne, leki hormonalne.
  • Kobiety w ciąży. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że kobieta w ciąży nie może się opalać. Ważne jest, aby korzystała z kąpieli słonecznych w rozsądny sposób, mając na uwadze zdrowie własne i swojego dziecka. Najcięższą konsekwencją intensywnego opalania w ciąży jest, niestety poronienie. Długotrwałe plażowanie może również doprowadzić do przegrzania płodu na skutek wzrostu temperatury wód płodowych. Jeśli spodziewamy się dziecka opalanie nie jest zakazane, należy natomiast przestrzegać kilku zasad: nie wolno bezpośrednio narażać brzucha na działanie promieni słonecznych, czas opalania powinien być krótki 15-30 minut, bezwzględnie konieczne jest stosowanie kremów z filtrami UV, nie powinno się używać kremów z filtrem niższym niż 30, bardzo istotne jest picie dużej ilości płynów, co pomoże ograniczyć ryzyko omdleń i osłabień.
  • Niemowlęta i dzieci do 3 roku życia. Niemowlaki nie powinny przebywać w pełnym słońcu, a jedynie w cieniu lub półcieniu pod parasolem. Dzieci ok. 3 roku życia mogą już plażować, ale czas pobytu na słońcu nie powinien przekraczać jednorazowo 30 minut, ponad to konieczne jest posmarowanie dziecka kremem z wysokim filtrem ochronnym.
  • Osoby stosujące kwasy AHA. Używanie kremów z zawartością kwasów AHA lub poddawanie się kuracji złuszczania naskórka, definitywnie wyklucza leżenie plackiem na słońcu. Skora jest wtedy bardzo delikatna i podatna na podrażnienia.

opalanie sie

Kiedyś opalanie kojarzyło się głównie z wylegiwaniem na słońcu. Dziś nie, żeby mieć opaloną skórę nie musimy już wystawiać się na działanie promieni słonecznych, jest wiele innym sposobów opaleniznę bez słońca. Jeżeli już się opalamy pamiętajmy o umiarze. Nie przebywajmy zbyt długo na słońcu, chrońmy nasze zdrowie.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Kto nie powinien się opalać?, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Udostępnij!