Kreta – największa grecka wyspa

Kreta to wyspa należąca do Grecji położona na Morzu Śródziemnym i otoczona Morzem Kreteńskim od północy i Morzem Libijskim od południa. Na Krecie jest wszystko, czego potrzebujemy do szczęścia – plaże, ciepłe morze, góry, przyjemne miasteczka, wspaniałe zabytki i dobre jedzenie. Ta wyspa jest najpopularniejszą i najchętniej odwiedzaną wyspą przez turystów.

mapa

Położenie i klimat

Kreta to największa z wsyp greckich. Położona jest na południowym krańcu Morza Egejskiego, pomiędzy trzema kontynentami: Europą, Azją oraz Afryką. Od północy oblewa ją Morze Kreteńskie, a od południa Libijskie, ponad którym wiatr przynosi niekiedy gorące powietrze i piasek znad Sahary. Linia brzegowa ma długość ok. 1040 km. Krajobraz wyspy tworzą skaliste wybrzeża przeplatające się z szerokimi, jasnymi plażami. Na Krecie stykają się klimaty śródziemnomorski, kontynentalny i afrykański. Lato jest gorące i suche, w zimie jest chłodniej. Lato na Krecie trwa najdłużej w całej Grecji – opalać się i kąpać można od maja do października.

Kreta – największa grecka wyspa – Historia

Pierwsze świadectwa osadnictwa na Krecie sięgają 6000-3100 p.n.e. – neolit. W okresie 3100-2100 p.n.e. pojawiają się ślady wytwarzania narzędzi z brązu i użycia koła garncarskiego. W latach 3000-1500 p.n.e. na wyspie rozwija się kultura minojska. W 395 Kreta stała się częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. W latach 824 – 961 znajdowała się pod panowaniem arabskim. W 1204 zdobyli ją Wenecjanie. W 1770 doszło do powstania Greków i ogłoszenia niepodległości. W latach 1820-1844 wyspa należała do Egiptu. 30 maja 1913 została włączona do Grecji.

crete

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Atrakcje, ciekawe miejsca i regiony

Agios Nikolaos – znana miejscowość wypoczynkowa nad przepiękną zatoką Mirabello. Kiedyś była to mała wioska rybacka, obecnie jest pełnym życia kurortem. W jego centrum jest port, malownicze jezioro Voulismeni, przy którym znajdują się tawerny, kawiarenki i restauracje.

Akwarium Morskie w Gournes (CretAquarium) – zostało otwarte w 2005 roku na terenie dawnej bazy lotniczej. W 32 ogromnych zbiornikach wodnych można tam zobaczyć ponad 4000 organizmów pochodzących z Morza Śródziemnego. Ponad 200 gatunków stworzeń morskich zostało pogrupowanych według wielkości począwszy od planktonu, małych ryb, meduz a kończąc na rekinach i dużych ssakach morskich.

chania-crete

Chania(Xania) – to drugie co do wielkości miasto Krety. Jego historia sięga czasów minojskich, w czasach późniejszych Chania była pod panowaniem Arabów, Bizancjum, Wenecjan, Turków, aż wreszcie wyspę przyłączono do Grecji. Obecnie Chania słynie z atrakcyjnej nabrzeżnej dzielnicy portowej, charakterystycznej weneckiej zabudowy. Jego chlubą jest zewnętrzny wenecki port ciasno zabudowany starymi wąskimi kamienicami o podłużnych oknach.

Fajstos – to ruiny starożytnego miasta i pałacu, położone na południu Krety. Powstanie pałacu datuje się na ok. 2000 roku p.n.e., później został on zniszczony w wyniku trzęsienia ziemi, odbudowany i ponownie zniszczony. Zachowane fragmenty wskazują na to, że pałac miał więcej niż jedną kondygnację. Fajstos posiadało także własny port.

Fodele – to atrakcyjna górsko-nadmorska miejscowość, położona wśród rozległych gajów pomarańczowych na północnych stokach gór Stroúmpoulas opadających ku wybrzeżu.

Fontanna Morosiniego w Heraklionie

Fontanna Morosiniego w Heraklionie – znajduje się na placu Venizelou. Pochodzi z 1628 roku i ówcześnie jej funkcja sprowadzała się do zaopatrywania mieszkańców w wodę.

Fontanna Rimondi w Rethymnon – znajduje się na placu Platanos. Ta część miasta ma niezwykle arystokratyczny charakter ze względu na wznoszące się dawne rezydencje weneckie.

Heraklion – to największe miasto i jednocześnie stolica Krety. Znajduje się tu jeden z dwóch międzynarodowych portów lotniczych na wyspie. Znajdują się tu liczne zabytki i muzea. Heraklion jest największym ośrodkiem gospodarczym, finansowym oraz administracyjnym na Krecie.

Hersonissos

Hersonissos – jest zdecydowanie najbardziej rozrywkowym miastem na Krecie. Położone jest około 25 km od stolicy wyspy, Heraklionu. Miasto każdego roku przyciąga setki turystów spragnionych głośnej muzyki, imprez do białego rana , a także miłośników zakupów oraz wyśmienitej kuchni. Główna ulica Hersonissos ciągnie się przez 2 km i tam właśnie można znaleźć apteki, bankomaty i sklepy z pamiątkami. Przy równoległej do niej promenadzie znajdują się plaże piaszczysto-żwirkowe.

Jezioro Kournas – położone jest w otoczeniu Gór Białych, niedaleko miejscowości Georgioupoli. Głębokość jeziora miejscami przekracza 45 m, a w jego wodach żyją żółwie. Oprócz spaceru wzdłuż jego brzegów, istnieje też możliwość wypożyczenia rowerów wodnych i kajaków. Nad brzegiem jeziora znaleźć można również wiele przyjemnych tawern.

Katedra Agios Minas w Heraklionie

Katedra Agios Minas w Heraklionie – jeden z najwspanialszych obiektów Heraklinonu, największa katedra Grecji.

Knossos – miejscowość położona około 6 km na południowy wschód od Heraklionu, u stóp gór Ida, gdzie prowadzone są najsłynniejsze prace archeologiczne w legendarnym Pałacu Minojskim lub znanym pod inną nazwą Labirincie Minotaura.

Muzeum Archeologiczne w Chanii – zawiera ekspozycje kultury minojskiej, hellenistycznej, weneckiej i rzymskiej. Można tutaj zobaczyć wiele przedmiotów poczynając od kamiennych i glinianych posążków, poprzez wszelakie wyroby z metalu, kończąc na monetach.

Muzeum Archeologiczne w Heraklionie – muzeum gromadzące większość znalezisk pochodzących z obiektów kultury minojskiej oraz późniejszych. W jego 20 salach przedstawiane są chronologicznie ułożone zbiory z okresu neolitycznego, grecko-rzymskiego oraz minojskiego.

Muzeum Historyczne w Heraklionie – muzeum znajdujące się na Placu Nikiforosa Foksa. Warte odwiedzenia ze względu na wczesnochrześcijańskie zbiory i bizantyjskie rzeźby, monety oraz eksponaty kultury kreteńskiej znajdujące się w jego zbiorach.

Muzeum Morskie w Chanii – odnajdziemy tutaj kolekcje eksponatów zawierających rekonstrukcje statków, kompasy, stare dokumenty i książki, obrazy, fotografie, ubrania marynarki, muszle.

Pałac w Knossos

Pałac w Knossos – został odkryty na przełomie XIX i XX w. Szacuje się, że powstał on mniej więcej w latach 2000-1400 r. p.n.e., czyli w okresie kultury minojskiej. Później był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany, a ostatecznie uległ zniszczeniu w wyniku najazdu Arabów. Budowla w Knossos związana jest z greckimi mitami o Minotaurze, Ariadnie, Dedalu i legendarnym królu Minosie, który panował w potężnej starożytnej Krecie.

Port Wenecki w Chanii – port zbudowany przez Wenecjan w XIV wieku. Pod koniec XV wieku zostały zbudowane na terenie portu 23 arsenały – przylegające do siebie hale zbudowane z kamienia i ołowianymi dachami, używane do budowy i przechowywania zimą galer.

Rethymnon

Rethymnon – to trzecie co do wielkości miasto Krety, które szczyci się mianem intelektualnej stolicy wyspy. Poza dziesiątkami hoteli i piaszczystymi plażami jest tu zachowane w idealnym stanie Stare Miasto. Swoją świetność miasto przeżywało w XVI i na początku XVII w., kiedy było pod panowaniem Wenecjan. Z tego okresu pochodzi potężna Fortezza, ładny, ale mały port wenecki, wokół którego skupionych jest mnóstwo tawern ze świeżymi rybami i owocami morza, Loggia, niepozorna brama Porta Guora (Megali Porta), a także słynna Fontanna Rimondi. Rethymnon to także to kurort turystyczny. Wybrzeże miasta charakteryzuje się długą, 12 km piaszczystą plażą obmywaną przez krystalicznie czystą wodę. Jest świetnym miejscem, dla osób pasjonujących się sportami wodnymi.

Stalida – popularna miejscowość położona pomiędzy dwoma tętniącymi życiem kurortami – Malią (ok. 3 km) i Hersonissos (ok. 5 km). Centrum z nadmorską promenadą oferuje całe mnóstwo sklepów, barów, tawern i kafejek, a także kilka dyskotek.

Watercity – to ogromny park wodny położony w odległości 20 minut od centrum Heraklionu, w północnej części wyspy. Park otwarty jest w godzinach od 10 do 18.30.

Wąwóz Samaria

Wąwóz Samaria – najdłuższy wąwóz w Europie, wędrówka nim rozpoczyna się z miejscowości Xyloskolo. Wąwóz ma 18 km długości i ściany dochodzące do 500 m wysokości, jego szerokość waha się od 150 m w najszerszych punktach do niecałych 3 m w najwęższych. Słynie też z niezwykle bogatej szaty roślinnej – występuje w nim ponad 400 gatunków.

Plaże na Krecie

Baza turystyczna na Krecie rozwinięta jest głównie wzdłuż północnego wybrzeża. Wyspa i jej miejscowości turystyczne mają coś do zaoferowania zarówno amatorom tętniących życiem kurortów, jak i pragnącym wypocząć w niewielkich miasteczkach, w ciszy i spokoju. Plaże na Krecie są zróżnicowane. Miejscami są to wąskie pasy żwiru i kamieni, a niekiedy szerokie połacie białego i złocistego piachu. Najlepsze plaże ciągną się wzdłuż zachodnich, wschodnich i południowo-zachodnich brzegów Krety. Najpopularniejsze plaże to:

Elafonisi

[hana-code-insert name=’Wyjazd GR’ /]

Elafonisi – plaża ze śnieżno-białym odcieniem piasku, połączona turkusową, płytką laguną z wyspą Elafonisi. Znajduje się w południowo-zachodniej części Krety (50 km od miasta Kissamos). Na Elafonisi można się dostać drogą przez góry samochodem lub statkiem z Paleochory.

Falassarna – jedna z najładniejszych plaż na Krecie. Znajduje się na zachodnim wybrzeżu wyspy (15 km od centrum Kissamos), tuż obok półwyspu Gramvousa. Na plaży znajdziemy cudowny biały piasek oraz krystalicznie czystą wodę. Latem Falassarna jest oblegana zarówno przez wypoczywające tłumy turystów jak i przez kreteńczyków.

Plaża Vai – znajduje się 25 km na wschód od miejscowości Sitia. Plaża ta jest jedną z najpiękniejszych plaż w Europie, a to dzięki temu iż w całości porośnięta jest rajskim lasem palmowym. Na plaży znajdziemy piękny, drobny, złoty piasek i krystaliczną wodę.

Matala_Panorama

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Matala – jedna z najpopularniejszych miejscowości nadmorskich. Niegdyś wioska rybacka, obecnie gwarny kurort, do którego ściągają rzesze turystów. Matala swoją sławę zawdzięcza pięknej, szerokiej, piaszczystej plaży, która od północy osłonięta jest “dziurawym klifem”.

Platanias – jeden z najbardziej popularnych kurortów turystycznych. Położony ok. 11 km na zachód od Chanii przy ujściu rzeki o tej samej nazwie. Miejscowość ta może się poszczycić jedną z najdłuższych, piaszczystych plaż na Krecie, gdyż posiada ok. 7 km długości. Platanias popularny jest głównie z rozrywki i tętniącego wieczorami życia.

Platanias

Komunikacja

Transport publiczny obejmuje całą wyspę. Większe dworce autobusowe znajdują się w głównych miastach (Kissamos, Chania, Renthymo, Iraklion, Agios Nikolaos). Rozkłady jazdy można odnaleźć na dworcach autobusów lub w recepcjach Hoteli. Jazda wypożyczonymi samochodami to bardzo popularny środek transportu wśród turystów. Wypożyczalni jest bardzo dużo i występują zarówno we wszystkich dużych miastach jak i malutkich wioskach.

Kreta_wakacje

Wyspa Kreta jest chętnie odwiedzana przez turystów, ma wiele pięknych miasteczek, plaż i ciekawych miejsc. Każdy turysta znajdzie coś dla siebie, tutaj nie można się nudzić.

Justa 2013

Udostępnij!