Kraków

Kraków to miasto położone nad Wisłą w południowej Polsce. Jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Miasto to jest chętnie odwiedzane przez turystów, posiada wiele wartościowych obiektów architektonicznych. Działa w nim również wiele instytucji i placówek kulturalnych gromadzących bezcenne zabytki.

Kraków

Kraków jest miastem starym, ale jednocześnie nowoczesnym. Do Krakowa dziś ściągają turyści z całej Polski i nie tylko, chcą połączyć zwiedzanie z rozrywką. Kraków jest też miastem, w którym tętni życie studenckie. Można tu miło spędzić weekend i nie tylko. Miasto to ma nam wiele do zaoferowania.

Do Krakowa możemy bardzo łatwo dojechać zarówno autem, autobusem pociągiem. Kraków ma także Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Balicach, znajdujący się 11 kilometrów od centrum miasta.

Kraków

Kraków – co warto zobaczyć?

Rynek główny – to obowiązkowy punkt zwiedzania dla każdego turysty. Jest to największy rynek średniowieczny w Europie o wymiarach 200×200 m. Na początku rynek pełnił funkcje przede wszystkim handlowe, z biegiem czasu doszły do tego również funkcje administracyjne, a także sądownicze, gdy zaczęto tu wymierzać kary oraz wykonywać wyroki śmierci. Cały obszar rynku podzielony był na poszczególne place handlowe, targi: solny, węglowy, kurzy, ołowiowy oraz żydowski. Podczas spaceru po Rynku Głównym możemy zobaczyć Bazylikę Mariacką. Jej charakterystyczna, smukła sylwetka zwieńczona dwiema wieżami nierównej wysokości to główna dominanta Rynku. Następnie napotkamy pomnik Adama Mickiewicza, a nieopodal – prastary, romański jeszcze, niewielki kościół pod wezwaniem św. Wojciecha. Centralnym obiektem są oczywiście Sukiennice – budynek bogaty w piękne, renesansowe formy, w którym można kupić pamiątki, zobaczyć sztukę polską XIX w.

Kraków

Kraków

Zamek Królewski na Wawelu – Zamek Królewski położony jest na Wzgórzu Wawelskim – wapiennej skale jurajskiej majestatycznie wznoszącej się na lewym brzegu Wisły, w samym sercu Krakowa. W zamkowych wnętrzach czekają na nas liczne wystawy, których nie można ominąć będąc w Krakowie – m.in. królewskie komnaty, kolekcja wschodniej sztuki i trofeów wojennych, zbiory flamandzkich arrasów i eksponatów archeologicznych. Na parterze i II piętrze znajdują się Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, ozdobione oryginalnymi arrasami, sprowadzonymi przez Zygmunta Augusta z Brukseli. Na uwagę zasługuje przede wszystkim największa na zamku Sala Senatorska oraz Sala Poselska, ze stropem kasetonowym ozdobionym XVI-wiecznymi rzeźbami męskich i kobiecych głów. Zwiedzenia wymaga także katedra, groby królewskie przy których patrzy na nas cała historia Polski i ogromny dzwon Zygmunta , który bije tylko przy okazji najdonioślejszych dla kraju i miasta wydarzeń. Wypada odwiedzić jeszcze Smoka Wawelskiego. Do jego jamy prowadzą schody bezpośrednio z zamku na Wawelu. Smocza jama to w rzeczywistości jaskinia kresowa, udostępniona w części do zwiedzania. Rzeźba Smoka Wawelskiego ziejąca ogniem to ulubiona atrakcja turystów.

Katedra na Wawelu – Katedra Wawelska to nie tylko najsłynniejsza w Polsce nekropolia królewska. Obok królów we wnętrzu świątyni pochowani zostali biskupi krakowscy i najbardziej zasłużeni dla ojczyzny Polacy. Początkowo królów chowano w komorach grobowych znajdujących się pod posadzką. Pierwszym, który spoczął na Wawelu był król Władysław Łokietek. Katedra zewsząd otoczona jest kaplicami, z których biskupi, królowie i magnaci tworzyli wspaniałe mauzolea. Do najsłynniejszych należą: renesansowa Kaplica Zygmuntowska, barokowa Kaplica Wazów, Kaplica Świętokrzyska, Kaplica Jana Olbrachta czy też Kaplica Zebrzydowskiego. Wszystkie grobowce znajdują się w poszczególnych kryptach. I tak w Krypcie Wieszczów Narodowych spoczywają Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, w Krypcie św. Leonarda znajdują się sarkofagi króla Jana III Sobieskiego, królowej Marii Kazimiery, króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Tadeusza Kościuszki, księcia Józefa Poniatowskiego i gen. Władysława Sikorskiego. W pozostałych pochowani zostali m.in. królowie Stefan Batory, Władysław IV Waza, Zygmunt II August, August II Mocny, Zygmunt III Waza czy Jan Kazimierz Waza.

Katedra-na-Wawelu

Zygmunta_dzwon_Wawel

Kazimierz – To dawniej osobne miasto, a dziś nieodległa dzielnica, do której trafiamy schodząc z wawelskiego wzgórza. Miejsce o niezwykłej atmosferze i historii, pełne urokliwych kawiarenek, barwnych uliczek i tajemniczych zaułków. To miejsce, w którym tradycja chrześcijańska przeplata się z tradycją żydowską, gdzie obok zabytkowych synagog i typowych żydowskich restauracji współistnieją nowoczesne kawiarnie i kluby nocne. Znajdziemy tutaj zabytkowe synagogi (Stara, Izaaka, Kupa, Remuh, Tempel) oraz kościoły (Bożego Ciała, św. Katarzyny , św. Trójcy i kościół na Skałce – pełniący rolę Panteonu Narodowego). Kwitnie tutaj życie towarzyskie. Festiwal Kultury Żydowskiej, Święto Zupy, Święto Chleba czy Święto ulicy Józefa przyciągają co roku tłumy ludzi.

Barbakan – Jest to potężna budowla, o niezwykle oryginalnej konstrukcji i do tego zachowana w bardzo dobrym stanie. W Europie zachowało się jedynie kilka podobnych obiektów. Barbakan został wzniesiony w latach 1498 – 1499, dla obrony północnego odcinka fortyfikacji Krakowa, za panowania Jana Olbrachta. Jest to gotycka budowla z siedmioma wieżyczkami. Dawniej był połączony z Bramą Floriańską długą szyją i jego głównym zadaniem była jej obrona.

barbakan

Muzeum Książąt Czartoryskich – jest jedną z najstarszych placówek kulturalnych typu patriotyczno – historycznego w Polsce. Powstanie muzeum zawdzięczamy księżnej Izabeli Czartoryskiej, która wiedziona dewizą „Przeszłość – Przyszłości” zaczęła z końcem XVIII w. kolekcjonować cenne zbiory sztuki europejskiej i bliskowschodniej. Pierwsze Muzeum Czartoryskich zostało założone w 1801 r. w Puławach i funkcjonowało pod nazwą Świątyni Sybilli. Muzeum Czartoryskich w Krakowie powstało w 1870 roku z połączenia budynków Arsenału Miejskiego. Są tu liczne pamiątki związane z historią Polski w muzeum mieszczą się ekspozycje starożytne z Egiptu, Grecji i Rzymu oraz malarstwo europejskie. Koniecznie musimy zobaczyć obraz Dama z gronostajem autorstwa Leonarda da Vinci.

muzeum czartoryskich

Planty – to szeroki pas zieleni ciągnący się dokoła Starego Miasta, powstały w XIX wieku na terenach pozostałych murów obronnych. Uchodzą one za najbardziej znany zielony zakątek na terenie miasta. Jest to ulubione miejsce spacerów Krakowian, pełne dekoracyjnych klombów, bocznych alejek i niewielkich placyków zabaw dla dzieci. Planty są reprezentacyjnym parkiem miejskim, w którym spotkać można blisko 40 gatunków drzew i krzewów, w tym także pomniki przyrody. Uroku dodają Plantom również rzeźby, które zaczęto tu stawiać od końca XIX w.

Muzeum Lotnictwa Polskiego – to największe tego typu muzeum w Polsce. Historia muzeum sięga lat 60-tych ubiegłego wieku. Muzeum Lotnictwa Polskiego posiada wspaniałą kolekcję samolotów i obiektów związanych z historią lotnictwa. Na szczególną uwagę zasługuje 25 samolotów ze zbiorów Hermana Goringa. Wystawy stałe i tymczasowe to jednak nie wszystko co ma do zaoferowania muzeum. W ciągu całego roku organizowane są tu pokazy filmowe i imprezy o różnym, nie tylko wojskowym charakterze.

Kopiec Kościuszki – to jeden z czterech kopców znajdujących się na terenie Krakowa, wzniesiony dla uczczenia Tadeusza Kościuszki – wielkiego patrioty i przywódcy insurekcji 1794 r. Dziś kopiec stanowi ulubione miejsce spacerów Krakowian, a z jego wierzchołka rozciąga się przepiękny widok na miasto i okolice.

Podziemia Rynku – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdujący się pod płytą Rynku Głównego. Zajmuje powierzchnię ponad 6 tys. m². W Podziemiach znajduje się zarówno stała, jak i czasowa ekspozycja.

Centrum Obsługi Zwiedzających

 • informacja i sprzedaż biletów
 • w godz. 10.00-20.00
 • tel. (12) 426-50-60
 • e-mail: info@mhk.pl

Fabryka Schindlera – z pewnością miejsce to pozostałoby znane jedynie Krakowianom i pasjonatom historii II wojny światowej, gdyby nie słynny film Stevena Spielberga „Lista Schindlera”, nakręcony w 1993 r., który rozsławił historię fabryki i jej właściciela na całym świecie. Dziś dawne hale Fabryki Schindlera są zarządzane przez dwie instytucje: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Sztuki Współczesnej.

wawel

Tereny zielone i rekreacyjne w Krakowie i okolicy

 • Ogród botaniczny
 • Krakowskie zoo
 • Park Jordana
 • Ojcowski Park Narodowy
 • Park Krajobrazowy “Dolinki Podkrakowskie”
 • Skałki Twardowskiego i kamieniołom Zakrzówek
 • Ogród doświadczeń

To tylko niektóre miejsca, które należy zobaczyć przy okazji pobytu w Krakowie. Kraków jest takim miastem, które ma do zaoferowania każdemu coś ciekawego. To jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Z pewnością nikt nie będzie się tu nudził. Warto tu przyjechać, chociażby na weekend.

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Kraków, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Udostępnij!