Kostaryka

Kostaryka (Costa Rica) – to państwo w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Kostaryka graniczy z Nikaraguą na odcinku 309 km i z Panamą (330 km), a jej łączna długość wybrzeża karaibskiego i pacyficznego wynosi 1290 km. Kostaryka to kraj wyżynno-górzysty, położony w strefie aktywności sejsmicznej. Wakacje w Kostaryce to przygoda i wypoczynek, ale także poznawanie historii i kultury czasów przed kolonialnych jak i tych naszego tysiąclecia. Kostaryka pomimo swojego niewielkiego terytorium jest w stanie zaoferować wszystko czego zapragnie turysta.

kostaryka

Kostaryka informacje ogólne

Kostaryka to małe, demokratyczne i pokojowo nastawione państwo. Od wschodu oblewana jest wodami Morza Karaibskiego, a od zachodu Oceanu Spokojnego. Wybrzeże karaibskie mierzy ok. 220 km długości, natomiast zachodnia linia brzegowa jest kilkakrotnie dłuższa i bardzo urozmaicona, obfituje w liczne zatoczki i malownicze półwyspy. Przez środek kraju biegną trzy główne pasma górskie: Cordillera de Guanacaste, Cordillera Central oraz Cordillera de Talamanca z najwyższym szczytem Kostaryki Chirripó Grande (3820 m n.p.m.). Tereny nizinne Kostaryki skupiają się wokół jej głównych rzek San Juan, Tempisque i Canas. Największą rzeką Kostaryki jest San Juan, zaś największym jeziorem a zarazem sztucznym zbiornikiem wodnym Arenal. Tereny Morza Karaibskiego charakteryzują się występowaniem licznych lagun oraz piaszczystych plaż i raf koralowych, natomiast wybrzeża pacyficzne posiadają dobrze rozwiniętą linię brzegową z licznymi zatokami. Stolicą kraju jest San Jose, niezwykłe, tętniące życiem miasto, będące doskonałą bazą wypadową do zwiedzania.

Historia

W okresie przedkolumbijskim na obszarze dzisiejszej Kostaryki rozwijały się kultury indiańskie. W 1502 roku do wybrzeża Kostaryki dotarł Krzysztof Kolumb, który spodziewał się odkryć tu legendarną krainę pełną złota, dlatego też nadał jej nazwę Costa Rica, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “Bogate Wybrzeże”. Pomimo skolonizowania Kostaryki przez Hiszpanów, jej lokalna ludność nie mogła pogodzić się z poddaństwem i występowała licznie przeciwko swojemu najeźdźcy. Kostaryka uzyskała niepodległość w 1821 roku, przystępując do Federacji Ameryki Środkowej, a po jej rozpadzie w 1838 roku stała się samodzielna republiką.

kostaryka 1

Klimat

W Kostaryce panuje klimat podrównikowy wilgotny, na terenach górskich temperatury są umiarkowane (23 – 26°C), a na nizinach klimat jest bardziej gorący (temp. sięgają 30°C). Najlepiej jechać na Kostarykę w porze suchej – od grudnia do kwietnia. Wyróżnia się 2 pory: deszczową od maja do października oraz suchą od listopada do kwietnia.

Kuchnia Kostaryki

Kuchnia cechuje się ogromną różnorodnością i nie uległa wpływom z innych krajów. Wiele z dań pochodzi od rdzennych mieszkańców Kostaryki – Indian. Kuchnia wyróżnia się dobrym smakiem, niezbyt ostrymi przyprawami, dodaniem świeżych warzyw i owoców. Podstawowe składniki to ryż oraz czarna fasola. Na obiad często podaje się tradycyjne danie – casado, na które składa się mięso (carne asada), ryba lub kurczak i sałatki. Kawa i banany, które są głównym artykułem eksportowym, stanowią też ważną część lokalnej kultury.

Tenorio Waterfall, Costa Rica

Podróżuj komfortowo z Lufthansą 

Zabytki i miejsca które warto zobaczyć

Cartago – to jedno z najstarszych miast w Kostaryce będące niegdyś jej stolicą. Główną atrakcją miasta są liczne stare budowle i ruiny pochodzące z XVI wieku (z czasów kolonialnych) w tym piękna Bazylika Cartago zwana Basilica de Nuestra Senora de Los Angeles.

Guanacaste – północno-zachodnia prowincja Kostaryki, obejmuje setki kilometrów plaż, zróżnicowane wybrzeża Oceanu Spokojnego, ogromne obszary trawiaste oraz lasy tropikalne. W tym rejonie znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż Kostaryki, częściowo szare, brunatne, jak również złociste i białe. Najdłuższe i najpopularniejsze plaże to Tamarindo, Langosta, Flamingo, Zatoka Papagayo oraz obszar rezerwatu Conchal z długą, szeroką plażą o jasnym piasku.

papagayo

Limon – to główne miasto portowe Kostaryki, które powstało w miejscu starej indiańskiej osady Cariari. To właśnie tutaj Krzysztof Kolumb w 1502 roku po raz pierwszy postawił swoją nogę na tych terenach. Można tu zobaczyć słynny Park Vargas z promenadą oraz przepiękne plaże.

Monteverde – to jedno z najpiękniejszych miejsc i rezerwatów przyrody Ameryki Środkowej. W rezerwacie tym znajduje się ponad 2,5 tys. gatunków roślin, wiele gatunków zwierząt i owadów. W rezerwacie można podglądać i podziwiać dziką przyrodę jak i piękne wodospady, oraz otwarte niedawno na potrzeby turystów farmy motyli i żab. Ważnym obiektem przyciągającym turystów jest znajdujący się w pobliżu aktywny Wulkan Arenal.

wulkan

Park Narodowy Corcovado – obejmuje ochroną najtrudniej dostępne lasy deszczowe. W parku Corcovado żyje 6 gatunków dzikich kotów Kostaryki, m.in. jaguary i pumy, największa populacja papug szkarłatnych w Ameryce Środkowej oraz motyli i tapirów w Kostaryce. Poza tym w tych wodach zobaczyć można latające ryby i przyjazne delfiny.

Park Narodowy Manuel Antonio – uważany jest za jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody na Kostaryce. Tworzą go tropikalne lasy przechodzące w piaszczyste plaże i wybrzeża Pacyfiku jak i jego cudowne rafy koralowe zachęcające do podglądania podwodnego świata. Zachwyt wśród turystów wzbudza tutejsza fauna i flora, w parku żyje ponad 350 gatunków zwierząt, a przeważnie są to ptaki papugi, tukany, sowy i inne). Żyją tu także liczne zwierzęta morskie oraz zamieszkujące dżunglę małpy.

Park Narodowy Tortuguero – położony jest nad Morzem Karaibskim, niedaleko granicy z Nikaraguą. Charakterystycznym elementem parku jest sieć labiryntów kanałów, które przecinają gęste lasy tropikalne. W ich wnętrzach żyje niezliczona liczba zwierząt, m.in. wyjce, małpy kapucynki, tukany, papugi, kajmany oraz żółwie słodkowodne i całe bogactwo owadów. Po terenie parku poruszać się można jedynie łodziami. Tortuguero to również główny obszar lęgowy żółwi zielonych na Karaibach.

COSTA RICA-SEA TURTLES-ARRIBADA

Półwysep Nicoya – położony jest na południu Kostaryki i jest najdzikszym rejonem kraju. Znajdują się tu najbardziej dziewicze i majestatyczne lasy deszczowe oraz urozmaicone brzegi z piaszczystymi plażami i skalistymi przylądkami.

Pradawne osiedle Guayabo – położone w prowincji Cartago, u stóp wulkanu Cartago. Brukowane ulice, akwedukty, fundamenty domostw oraz kopce, które służyły rytuałom ceremonialnym w 1793 roku zostały uznane za pomnik narodowy oraz udostępnione zwiedzającym.

Puntarenas – to główny port morski Kostaryki na wybrzeżu pacyficznym skąd wysyła się głównie kawę. Główną atrakcją miasta są pobliskie plaże oraz wspaniałe miejsca do surfowania jaki i nurkowania.

[ hana-code-insert ] 'Lufthansa 536×152' is not found

Quepos – to niewielka miejscowość położona niedaleko Manuel Antonio, kusi ona turystów głównie piękną dżunglą, i piaszczystymi plażami. Unikalny charakter Quepos dodają liczne restauracje, bary, hotele, sklepiki z pamiątkami oraz galerie artystyczne, gdzie prezentowane są dzieła lokalnych artystów.

San Jose – to największe miasto (Stolica) Kostaryki położone w Centralnej Dolinie i stanowiące jednocześnie centrum finansowe i kulturalne państwa. Miasto najlepiej zwiedzić jest pieszo. Zwiedzanie należy zacząć od Teatru Narodowego, gigantycznej katedry, oraz licznych muzeów takich jak np. Muzeum Złota. Jednym z większych atrakcji sprzyjającym rodzinnemu wypoczynkowi jest Zoo Simona Bolivara, gdzie możemy zaobserwować liczne gatunki zwierząt żyjące w specjalnie stworzonych naturalnych warunkach. San Jose to także miasto licznych sklepów i restauracji, jednak jego prawdziwy klimat tworzą niezwykle przyjaźni mieszkańcy.

san-jose

Wulkan Arenal – jest najbardziej aktywnym wulkanem Kostaryki i jednym z najaktywniejszych na świecie. Ciągłe erupcje wyrzucają w powietrze kłęby dymu i ogromne głazy, jednak najbardziej spektakularny jest widok w nocy – kolorowe fajerwerki i rozżarzona lawa tworzą niezapomniany spektakl. Wulkan wznosi się nad Jeziorem o tej samej nazwie, będącym jedynym takim zbiornikiem słodkowodnym w Kostaryce.

Wulkan Poas – położony jedynie 37 km od San Jose, jest jednym z najlepiej zorganizowanych parków. Na jego terenie znajduje się jeden z najłatwiej dostępnych wulkanów. Jego główny krater, o średnicy 1,5 km i głębokości ok. 300 m, jest jednym z największych na świecie. Można na niego popatrzeć z tarasu widokowego. W niewielkiej odległości znajduje się również Ogród Wodospadów La Paz mieszczący 5 malowniczych wodospadów, ogrody kolibrów, orchidei oraz największe na świecie obserwatorium motyli.

Wyspa Tortuga – to tropikalna wyspa położona na Pacyfiku z wymarzonymi białymi plażami i błękitnymi wodami, będąca popularną atrakcją turystyczną wśród turystów. Na wyspę najlepiej jest dostać się własnym jachtem lub też możemy skorzystać z jednej z ofert firm przewozowych, które organizują wyprawy promem czy wodolotem do tej magicznej krainy.

tortuga-tour

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w San Jose

  • Avenida 9, Calle 33 No 3307, Barrio Escalante, San Jose, Costa Rica
  • 664-2010 Correos Zapote
  • tel. (00 506) 2234-7411, 2234-6024
  • tel.ds. konsularnych (00 506) 8849-6039
  • embajpolonia1@racsa.co.cr

costa rica

Kostaryka to naprawdę niesamowity kraj, który jest trochę Karaibami w pigułce, mimo iż formalnie do nich nie należy. Kostaryka serwuje odwiedzającym niezwykłą różnorodność terenu – piaszczyste plaże, wartkie górskie strumienie, deszczowe lasy i wulkaniczne góry – stwarzającą warunki do uprawiania górskiej turystyki, jazdy na rowerze, obserwacji ptaków, nurkowania i wielu innych aktywności. Z pewnością jest to miejsce, które warto odwiedzić 🙂

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Kostaryka, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!