Korsyka najpiękniejsza wyspa Morza Śródziemnego

Korsyka to francuska wyspa na Morzu Śródziemnym, położona na zachód od Włoch i na południowy wschód od Francji. Korsyka nazywana jest najpiękniejszą wyspą Morza Śródziemnego. Zachwyca przede wszystkim różnorodnymi krajobrazami. Znajdują się tutaj zarówno piaszczyste, jak i kamieniste plaże. Korsyka jednak to także piękne góry – jest tu ponad 1600 szczytów których wysokość sięga od 300 do 2710 metrów. Korsyka to doskonałe miejsce wypoczynku dla każdego, w którym można znaleźć zarówno piękne, piaszczyste plaże, jak i rozległe, leśne tereny. Co roku odwiedzana jest przez rzesze turystów.

korsyka

Korsyka najpiękniejsza wyspa Morza Śródziemnego

Korsyka po korsykańsku: Corsica, a po francusku: Corse – francuska wyspa na Morzu Śródziemnym, położona na zachód od Włoch i na południowy wschód od Francji. Cieśnina Bonifacio oddziela ją od położonej na południu włoskiej Sardynii. W 1975 roku wyspę podzielono na dwa odrębne departamenty: Corse-du-Sud (2A) i Haute-Corse (2B). Wcześniej Korsyka tworzyła jeden departament o numerze 20. Główną rzeką wyspy jest Golo. Stolicą całej wyspy jest położone w jej centralnej części, blisko wybrzeża zachodniego Ajaccio, a najważniejszymi jednostkami sieci osadniczej Korsyki są ponadto: Bastia, Corte, Calvi, Bonifacio. Na Korsyce znajdują się przeciwstawne sobie ośnieżone góry i pustynie, sosnowe zagajniki i palmy, górskie jeziora i plaże, winnice i lasy pomarańczy. To raj dla piechurów. Przez góry wiedzie jeden z najtrudniejszych górskich szlaków turystycznych Europy – szlak GR 20. Na wyspie utworzono Park Narodowy Scandola, gdzie główna roślinnością wyspy jest makia. Żyją tam albatrosy, kormorany oraz orły morskie. Na Korsyce panuje klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego. Średnia temperatura w lipcu wynosi 24°C. Zimy są łagodne i wilgotne, średnia temperatura wynosi 12 – 15°C, natomiast w nocy, a szczególnie w górach temperatura spada poniżej zera.

Historia

Strategiczne położenie Korsyki sprawiało, że była ona zawsze ważną bazą operacji militarnych, stąd też toczone przez wieki walki między Włochami a Francją o jej zajęcie. Wyspa stała się ostatecznie częścią Francji, w 1768, kiedy to Genua oddała ją w zamian za długi. Na Korsyce urodził się Napoleon Bonaparte, którego rodzice należeli do lokalnej arystokracji. Napoleon Bonaparte dzięki uzyskanemu wykształceniu doczekał się on najwyższych, zaszczytnych urzędów w państwie.

Główne miasta Korsyki

ajaccio

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Ajaccio (kors. Aiacciu) to miasto i gmina we Francji, w regionie Korsyka, w departamencie Corse-du-Sud. Leży na zachodnim wybrzeżu Korsyki, nad Morzem Śródziemnym. Jest ośrodkiem administracyjnym regionu Korsyka. Gmina rozciąga się między rzeką Gravona, a Wyspami Krwistymi. W Ajaccio znajduje się dosyć duży międzynarodowy port lotniczy. To tutaj urodził się Napoleon Bonaparte. Na każdym kroku natknąć można się na pamiątki po Cesarzu Francuzów. Liczne pomniki, muzea i tablice pamiątkowe. Ważniejsze zabytki: Katedra (XIV w.), Kościół Saint-Erasme z XVII wieku, Cytadela z XVI wieku oraz dom rodzinny Napoleona I. Ajaccio to także ośrodek turystyczny i uzdrowisko klimatyczne.

bastia

Bastia główne miasto handlowe i przemysłowe w północnej Korsyce, główny ośrodek administracyjny departamentu Haute-Corse, jest siedzibą prefektury. Miasto zostało utworzone w 1380 r., przez gubernatora genueńskiego Leonello Lomellini, który zdecydował o budowie fortecy (bastiglia) w miejscu dzisiejszego starego portu Vieux Port. Dzisiaj Bastia stała się centrum handlowym i gospodarczym Korsyki. Miasto pełni rolę ośrodka tranzytowego. Z racji dostępu do Morza Śródziemnego i długiej historii Bastia jest dużym ośrodkiem rekreacyjnym z plażą i kąpieliskami. Oprócz starego miasta posiada inne turystyczne atrakcje takie jak: kościół Saint-Jean-Baptiste z XVII w., stary port Vieux Port; forteca Citadelle z XV w. zbudowana przez Genueńczyków, a obok Pałac Gubernatorów Palais des Gouverneurs skąd roztacza się wspaniały widok na nabrzeże i morze. Bastia jest również siedzibą francuskiego klubu piłki nożnej SC Bastia.

bonifacio

Bonifacio to miasto położone w południowej części Korsyki, na prawie pionowych, wapiennych skałach. Geograficznie dzieli się na 2 części. Na część dolną, morską (marine) składa przystań jachtowa, restauracje sklepy z pamiątkami i butiki, położone wzdłuż fiordów o długości prawie 2 km. Część górna to Cytadela (Citadelle), stare miasto z krętymi i wąskimi uliczkami. Bonifacio jest najlepiej wyglądającym miastem nadbrzeżnym na wyspie. Może pochwalić się bogatym życiem nocnym którego kulminacje stanowi pełen życia festiwal muzyczny Rencontres Mediteranenes rozpoczynający się w pierwszej połowie września.

calvi

Calvi jest to miejscowość turystyczna oraz gmina we Francji, w regionie administracyjnym: Korsyka, w departamencie, Haute-Corse. Miasteczko znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu Korsyki w mikroregionie zwanym Balagne. Calvi leży nad zatoką, nad którą góruje majestatyczna cytadela z XV wieku. Jest to również garnizonowe miasteczko. Na jego obrzeżach znajduje się, jednostka doborowego regimentu Legii Cudzoziemskiej.

Corte po korsykańsku Corti, znajduje się w samym centrum Korsyki w mikroregionie o wdzięcznej nazwie Niolu. Corte oddalone jest 70 kilometrów od Bastii, 85 od Ajaccio i 100 od Calvi. W latach 1755-1769 była to stolica niepodległej Republiki Korsykańskiej, rządzonej przez Pasquale’a Paoliego. Corte jest bardzo małym miastem, którego centrum składa się z jednej tylko, głównej ulicy – cours Paoli, biegnącej przez pełną kawiarni, restauracji i stoisk targowych dzielnice turystyczną, od place Paoli na południowym końcu miasta , do eleganckiego, ozdobionego XIX wiecznymi budowlami place du Duc de Padoue.

saint Florent

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Saint Florent to miasteczko położone w jednym z najbardziej malowniczych zakątków Korsyki. Ukryte wśród gór dominujących nad błękitną zatoką uznawane jest za najładniejszy port jachtowy Morza Śródziemnego. W miasteczku znajdziemy wiele uroczych zabytków, klimatycznych kawiarenek oraz tajemniczych zakątków.

Atrakcje, plaże, warto zobaczyć na Korsyce…

Korsykanie chwalą się, że mają najpiękniejsze plaże na całym Morzu Śródziemnym. Najliczniej oblegane są plaże w okolicach miast Ajaccio, Bonifacio i Bastii. Typowo kameralną plażę można odnaleźć w Arone. Plaża Palombaggia – oddalona od Porto-Vecchio o ok. 3 km na południowy wschód, dla niektórych jest symbolem raju. Tak naprawdę to ciąg trzech plaż: Folacci, Acciaro i Palombaggia. Dochodzi się do niej przez las piniowy, który sam w sobie stanowi skończone piękno. W przeciwieństwie do większości plaż, ta oferuje zaplecze gastronomiczne, leżaki i wypożyczalnię sprzętu wodnego (narty wodne, skutery, kajaki). Plaża Santa Giulia – na południe od Palombaggii rozciąga się jedna z najpiękniejszych korsykańskich plaży – z drobnym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Wokół ponad 2-kilometrowej Santa Giulii rozlokowały się małe hotele i restauracje. Jest też niewielkie molo. Bezpośrednio na plaży możemy wynająć kajak, skuter wodny, a nawet deskę do surfowania. Korsyka ma jeszcze wiele innych, pięknych plaż. Wybrzeże wyspy jest doskonale przystosowane do potrzeb turystów. Osoby preferujące aktywny wypoczynek mają tu niemal nieograniczone możliwości. Mogą one na Korsyce jeździć konno lub odkrywać okolice na rowerze, uprawiać windsurfing lub nurkować w głębinach. Korsyka ma świetne warunki do nurkowania. Większe miejscowości oferują zwykle bazy nurkowe. Na wakacje połączone z nurkowaniem najlepiej wybrać zachodnie lub północno-wschodnie wybrzeże wyspy. Wiele miejsc we wschodniej Korsyce kryje prawdziwe podwodne skarby – wraki samolotów i statków z okresu II wojny światowej. Miejscowe górskie rzeki stanowią idealne warunki do spływu na kajakach. Niezwykłą atrakcją wyspy jest słynny szlak turystyczny GR20, uznawany jest przez wielu za najtrudniejszy szlak górski w Europie. GR20 to duże wyzwanie dla zapaleńców, którzy chcą się sprawdzić w trudnych warunkach górskich. GR20 leży pomiędzy miejscowościami Calenzana w północnej części wyspy, a Conca położonej na południowym wschodzie wyspy. Cała trasa wynosi około 170 km i pokonuje się ja w ciągu 15 dni maszerując po około 6-7 godzin dziennie. Na całej trasie GR20 znajdują się liczne schroniska górskie z możliwością przenocowania, a także spożycia posiłku lub kupienia artykułów spożywczych. Wokół schronisk znajdują się miejsca gdzie można rozłożyć własny namiot.

plaże

[hana-code-insert name=’Wyjazd GR’ /]

Kuchnia

Kuchnia korsykańska jest renomowana i znana szerokiemu kręgu amatorów dobrego jedzenia. Korsykańskie produkty spożywcze cieszą się niesamowitą popularnością. Tradycyjna korsykańska kuchnia opiera się na dziczyźnie, morskich rybach lub lokalnych serach produkowanych przez górali. Popularnym serem jest niolo – wytwarzany z mleka owczego o bardzo ostrym smaku oraz brocciu – ser owczy porównywany do włoskiej ricotty. Piękna korsykańska przyroda obfitująca w górzyste krajobrazy sprzyja hodowli bydła i powstawaniu gospodarstw ekologicznych. Wyroby z mięsa wieprzowego pochodzącego z tego regionu znane są na całym świecie. Jednymi z popularniejszych jest polędwica lonzu, coppa, czyli wędlina ze schabu karkowego marynowanego w ziołach i w czerwonym winie, prisuttu – odpowiednik włoskiej szynki parmeńskiej, czy panzetta – boczek. Dodatek aromatycznych, leśnych ziół wzbogaca charakterystyczny smak regionalnej kuchni. Chętnie sięga się tu po majeranek, tymianek, bazylię, rozmaryn i koper, a także oliwę z oliwek. Wiele tradycyjnych potraw robionych jest z dodatkiem pieczonych, słodkich kasztanów, cytrusów, orzechów, a także oliwy.

corsica

Jeśli szukamy atrakcyjnego letniego wypoczynku na złocistych plażach, to Korsyka zdaje się być jakby wymarzona właśnie dla nas. Korsyka to jedna z najpiękniejszych wysp na Morzu Śródziemnym, która stanowi wyjątkową atrakcję dla turystów nie tylko ze względu na swój urok i wspaniałe plaże, ale też wartość historyczną – to tutaj urodził się słynny francuski cesarz, Napoleon Bonaparte. Każdy znajdzie coś dla siebie – są tutaj piękne piaszczyste i kamieniste plaże, urocze zatoczki z przycumowanymi jachtami, ale Korsyka to także piękne góry. Ta różnorodność daje nieograniczone możliwości dla turysty.

Justa 2013

Udostępnij!