Kołobrzeg miasto nad Bałtykiem

Kołobrzeg to prawie 50-tysięczne miasto usytuowane w samym środku polskiego wybrzeża. Miasto leży nad Zatoką Pomorską, przy samym ujściu rzeki Parsęty. Kołobrzeg już od dawna jest popularnym miejscem wakacyjnych wyjazdów. Posiada też status uzdrowiska, specjalizującego się w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, chorób krążenia i reumatycznych. Ta miejscowość nadmorska jest doskonałym miejscem na letni wypoczynek.

kołobrzeg

Kołobrzeg miasto nad Bałtykiem – Historia

Kołobrzeg to jedno z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim istniało już w VIII wieku, gdzie funkcjonował gród obronny słynny na całe Pomorze. W roku 1000 król Bolesław Chrobry przyczynił się do rozwoju grodu tworząc na jego terenie biskupstwo, jednakże upadło ono w latach 1007–1013. Prawa miejskie Kołobrzeg otrzymał w 1255 roku jako miasto podległe Danii. Rozwijało się tu wówczas rybołówstwo, handel morski oraz warzelnictwo. W XIV wieku Kołobrzeg przystąpił do Hanzy, co dawało mu sporo przywilejów i jeszcze większe możliwości. W 1653 roku miasto przejęli brandenburczycy, którzy natychmiast zamienili je w twierdzę. Od tego czasu miasto zaczęło podupadać. W 1761 podczas wojny siedmioletniej miasto zdobyli Rosjanie. W 1807 Twierdza Kołobrzeg została oblężona przez wojska Napoleona. Miasto broniło się aż do podpisania traktatu pokojowego w Tylży, który zakończył wojnę. Od połowy XIX wieku miasto rozwija się jako uzdrowisko. Rozebrano fortyfikacje, a pobudowano zakłady lecznicze. Twierdzą znów zostało z inicjatywy Hitlera. Podczas wyzwolenia o Kołobrzeg toczyły się zaciekłe walki, znane jako Bitwa o Kołobrzeg. Tu też odbyły się słynne zaślubiny z morzem. W 1967 roku Kołobrzeg otrzymał status uzdrowiska. Dziś Kołobrzeg jest znanym uzdrowiskiem oraz portem handlowym, jachtowym, wojennym i pasażerskim.

kolobrzeg_2

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Położenie i klimat

Kołobrzeg leży w środkowej części wybrzeża województwa zachodniopomorskiego, w północnej części powiatu kołobrzeskiego u ujścia rzeki Parsęty do Zatoki Pomorskiej. Klimat miasta kształtowany jest pod wpływem Morza Bałtyckiego. Kołobrzeg posiada znacznie zróżnicowany klimat miejscowy. Można tu wyróżnić kilka mikroregionów klimatycznych: 1) klimat plaży, 2) klimat parku i lasu na wydmach na zachód od parku, 3) klimat terenów zabudowanych (centrum miasta i uzdrowisko), 4) klimat terenów zabagnionych i doliny Parsęty na południe od miasta, 5) klimat obszarów wysoczyznowych.

Atrakcje turystyczne

Bastion Centrum Atrakcji Wojskowych – „Bastion” posiada w swojej kolekcji czołg T55, samochody pancerne, transportery opancerzone, pływający transporter samobieżny i nie tylko. Kolekcja ta służy przede wszystkim przejażdżkom po poligonie, które dostarczają wszystkim uczestnikom niepowtarzalnych doznań, polegających na bezpośrednim obcowaniu ze sprzętem – co do tej pory możliwe było tylko w wojsku. Pojazdy także można zwiedzać. Ponadto można skorzystać z posiłku z wojskowej kuchni polowej, boiska sportowego, paintballa, strzelnicy z broni pneumatycznej, sklepu z artykułami wojskowymi.

Baszta Lontowa

Baszta Lontowa – jest to średniowieczny budynek obronny, który stanowi fragment muru obronnego, którym niegdyś otoczone były wszystkie miasta. Baszta Lontowa pochodząca z XIV wieku zbudowana jest z cegły. Warto ją zobaczyć ponieważ jako jedyny zabytek w mieście przetrwała w nienaruszonym stanie. Nie zaszkodziły jej nawet liczne fortyfikacje w późniejszych wiekach, nie ucierpiała też podczas drugiej wojny światowej. Obecnie baszta jest siedzibą Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego czyli PTTK oraz informacją turystyczną.

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – znajduje się na ulicy Ratuszowej. Jest to gotycka, pięcionawowa budowla wybudowana z cegły pochodząca z XIV wieku. Od XVII wieku kościół ulegał bardzo częstym i poważnym zniszczeniom z powodu toczonych wojen na terenie Kołobrzegu. Najgorsza była druga wojna światowa, bo wtedy właśnie został on niemal doszczętnie zniszczony. W latach ’50 rozpoczęto kolejną odbudowę. We wnętrzu kościoła można podziwiać kilka zabytkowych elementów.

Fortyfikacje twierdzy – Kołobrzeg od XVII wieku do roku 1872 miał charakter miasta-twierdzy, także podczas II wojny światowej pełnił tę rolę. Największe fortyfikacje zbudowano w XVII i XIX wieku. Niektóre z nich zachowały się do dzisiaj. Przy plaży widoczne są mury szańca Kamiennego z lat trzydziestych minionego stulecia, natomiast w parku im. gen. Henryka Dąbrowskiego można obejrzeć fragmenty rowów fortecznych z XVIII w.

Kołobrzeski park linowy – jest to rozrywka zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Proponowane ceny są przystępne. 25 zł dla klientów indywidualnych za przejście jednej trasy, 40zł za przejście dwóch tras. Są również bilety zniżkowe. Kolejno 20zł i 35zł za bilety dla dzieci do 13 roku życia. Istnieje możliwość przejścia toru przeszkód wraz z instruktorem, wiąże się to oczywiście z dodatkową opłatą.

molo

060711 rozrywka Image Banner 468 x 60

Kołobrzeskie molo – jest najdłuższą żelbetonową budowlą w Polsce. Szerokość współczesnego mola to 9 m, natomiast jego długość wynosi 220 m. Znajdują się tu ławeczki, na których można odpocząć i podziwiać pobliską latarnię morską.

Las Kołobrzeski – przebiega przez niego błękitny szlak turystyczny. Las jest miejscem, gdzie można podziwiać wiele rzadkich gatunków ptaków i innych zwierząt. Jego powierzchnia wynosi ok 35 kilometrów. W lesie znajdują się też liczne bagna, pomniki przyrody i trasy rowerowe.

Latarnia morska

Latarnia morska – wieża latarni wznosi się na wysokość 26 m nad terenem. Została zbudowana w 1945 roku, w miejscu dawnej latarni w forcie Ujście. Z budowli można podziwiać piękną panoramę okolicy. Latarnia morska czynna jest codziennie w godzinach od 10:00 do 17:00 Ceny biletów – 6zł normalny, 4 zł ulgowy.

Łaźnia miejska – budynek wzniesiony został na początku XX w. w kształcie barbakanu z przeznaczeniem na łaźnię miejską, która funkcjonowała do lat 70-tych. Obecnie, po remoncie, mieści się tutaj Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Jana Frankowskiego.

Miasteczko Dziki Zachód – jest idealnym miejscem dla spragnionych przygód w stylu western, miejscem gdzie można spotkać prawdziwych kowboi, odwiedzić saloon z kowbojskim jedzeniem, zobaczyć westernowe show, napad na bank, pokazy kaskaderskie. Można udać się do wioski indiańskiej, odwiedzić indiański wigwam i zjeść, posłuchać indiańskich opowieści, zobaczyć egzotyczne stroje Indian i ich barwne tańce, zapalić fajkę pokoju.

Muzeum Oręża Polskiego – istnieje od 1963 r. Prezentowane są w nim unikalne i bogate zbiory militariów, od czasów wczesnego średniowiecza do współczesności, ułożone w porządku chronologicznym.

Oceanarium w Kołobrzegu – jest otwarte codziennie w godzinach 9:00 – 18:00 i znajduje się pod adresem Aleja I Armii Wojska Polskiego 6c. W oceanarium mamy możliwość podziwiać prawdziwy festiwal ryb we wszystkich możliwych kolorach i rozmiarach. Możemy zobaczyć m.in.: mureny, płaszczki, nadymki, ukwiały, rozgwiazdy, piranie, rekiny rafowe, czarnopłetwe. Ceny biletów: normalny: 20zł, Ulgowy: 15zł Dzieci i młodzież w wieku od 2 do 18 lat, emeryci, dzieci do 2 lat – wstęp wolny.

ORP Fala

[ hana-code-insert ] 'Hotelepl 250×250' is not found

ORP Fala – przy nabrzeżu, do którego przybijają statki Kołobrzeskiej Żeglugi Pasażerskiej, cumuje SG 321 ORP “Fala”, wycofany ze służby okręt straży granicznej. W latach 1965-1996 ochraniał nasze morskie granice. Dziś należy do Muzeum Oręża Polskiego i jest atrakcją turystyczną Kołobrzegu.

Pałac Brunszwickich – wybudowany w 1808 r., znany jest także jako Pałac Branuschweigów. W czerwcu 1977 r. otwarto w nim wystawę „Dzieje Kołobrzegu”. Obecnie pałac pełni funkcje wystawowe, administracyjne, edukacyjne, kulturalne i magazynowe.

Pomnik zaślubin z morzem – został odsłonięty 3 listopada 1963 r. Upamiętnia on zaślubiny Polski z morzem, które miały miejsce nieopodal latarni morskiej, po zdobyciu miasta przez odziały Wojska Polskiego 18 marca 1945 r.

Porty – Kołobrzeg słynie z bardzo dobrze utrzymanego i znakomicie działającego portu. Tereny portowe położone są obu brzegach Parsęty i wcinają się w miasto. Port kołobrzeski to sprawnie działająca instytucja i główna siedziba większości polskich statków. To tutaj znajduje się siedziba Polskiej Żeglugi Bałtyckiej oraz stąd pochodzi większa część połowów rybackich naszego kraju (około 60%). Kołobrzeski Port Handlowy plasuje się na pierwszym miejscu wśród mniejszych krajowych portów. W porcie znajduje się Urząd Celny i Straż Graniczna. Swoją siedzibę ma tutaj także cały szereg przedsiębiorstw spedycyjnych i maklerskich. Kołobrzeg słynie także z Portu Marynarki Wojennej. Przy nadbrzeżu cumują także dwa okręty ratownicze Marynarki Wojennej. Są to ORP „Zbyszko” i ORP „Macko”. W święta państwowe oraz Dni Morza statki są bowiem dostępne do zwiedzania.

Ratusz

Ratusz – został zbudowany w latach 1829–1832 roku w stylu neogotyckim według projektu Karola Fryderyka Schinkela na miejscu średniowiecznego ratusza zburzonego w 1807 roku podczas oblężenia miasta. Nieznacznie przebudowany w 1913 roku. Wyglądem przypomina on średniowieczny zamek, o czym świadczą wieże i blanki strzelnicze. Obecnie siedziba Galerii Sztuki Współczesnej i Urzędu Stanu Cywilnego. W piwnicach ratusza znajduje się natomiast kawiarnia i klub muzyczny Adabar.

Rejsy na Bornholm – w trakcie pobytu w Kołobrzegu każdy powinien poznać smak morskiej przygody odbywając rejs statkiem. Wczasowicze wypoczywający w Kołobrzegu i pobliskich nadmorskich kurortach mogą skorzystać z oferty Christiansofarten Bornholm Express lub Kołobrzeskiej Żeglugi Pasażerskiej i udać się na jedno- lub kilkudniową wycieczkę na Bornholm. Rejs z Kołobrzegu do Nexo trwa zaledwie od 2,5 h (wodolotem) do 4,5 h (katamaranem). Bornholm to piękne piaszczyste plaże południowego wybrzeża i malownicze klify w północno-wschodniej części wyspy, przyciągające zwłaszcza malarzy. Wypoczynek na Bornholmie cenią sobie również windsurfingowcy, nurkowie, żeglarze, a zwłaszcza wędkarze.

Kołobrzeg uzdrowisko

Mikroklimat, źródła solankowe, borowina, plaża ze złotym piaskiem, duże nasłonecznienie, aerozol unoszący się w pobliżu nadmorskiego brzegu, wszystko to zadecydowało, iż Kołobrzeg to najznakomitsze uzdrowisko nad Bałtykiem. Kompleks zdrojowy to szereg prywatnych obiektów. Sanatoria i cała gama placówek szpitalno-uzrowiskowych z nowoczesnym zapleczem może pomieścić ok 7000 kuracjuszy. W uzdrowiskach tych leczy się głównie: choroby górnych dróg oddechowych, ale również choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby dolnych dróg oddechowych, cukrzyca, otyłość, choroby endokrynologiczne, choroby skóry.

Plaże Kołobrzegu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kołobrzeg może poszczycić się jedną z najpiękniejszych plaż i jednym z najczystszych kąpielisk nad naszym Bałtykiem. Piaszczysta plaża ciągnie się od ujścia rzeki Parsęty oraz portu, obok latarni morskiej, wzdłuż całego miasta, aż po parki znajdujące się w kurorcie uzdrowiskowym. Obok plaży znajduje się słynne kołobrzeskie molo wraz z promenadą, gdzie są liczne sklepiki, kawiarenki, knajpki.

Kołobrzeg oferuje wczasowiczom szereg atrakcji. W czasie wakacji spędzanych w tym mieście na pewno nie będziemy się nudzić, ponieważ każdego dnia znajdziemy sobie jakieś ciekawe zajęcie.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Kołobrzeg miasto nad Bałtykiem, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

Udostępnij!