Kenia – dzika Afryka

Kenia (Kenya, ang. Republic of Kenya) – państwo położone we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim, graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi. Dla nas europejczyków Kenia to kraj tajemniczy, niezwykle egzotyczny i niezbadany. To co przyciąga tu turystów, to piękne krajobrazy, dzika fauna i flora i safari.

kenia_mapa

Kenia – dzika Afryka Geografia i klimat

Kraj ten położony jest we wschodniej Afryce. Z jednej strony otacza go Ocean Indyjski. Jest to jeden z 15 krajów i terytoriów, przez które przebiega równik. Całkowita długość granic wynosi 3 446km, a powierzchnia 585 650km2. Wybrzeże nad oceanem jest stosunkowo rozległe a jego całkowita długość to 536km. Stolicą Kenii jest Nairobi, a inne większe miasta, to Mombasa, Machakos, Meru, Eldoret. Większą część powierzchni Kenii zajmują płaskowyże, wznoszące się na północy na wysokość ok. 500 m, a na południo-zachodzie na 2000-3000 m n.p.m. Płaskowyż przecina jeden z Wielkich Rowów Afrykańskich, stanowiący formę wydłużonej doliny. W obrębie tego rowu tektonicznego występuje wiele jezior (Turkana, Baringo, Nakuru, Naivasha, Magadi). Poza tym znajdują się tu też pasma górskie pochodzenia wulkanicznego, z najwyższym szczytem Kenia, przekraczającym wysokość 5 tys. metrów. Na terytorium Kenii występuje duże zróżnicowanie klimatu. W południowej części niziny nadbrzeżnej panuje klimat gorący i wilgotny. W regionach tych spotyka się wilgotne lasy równikowe i sawanny wysokie. Obszary północne kraju mają natomiast klimat gorący i suchy, wskutek czego panują tu sawanny i półpustynie. Warto pamiętać, że o ile na wybrzeżu gorąco jest cały czas, na płaskowyżu nocą może być chłodno.

kenia dzika afryka

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Ludność Kenii

Ludność Kenii jest niezwykle różnorodna. Zamieszkują ją liczne plemiona, między innymi Kikuju , Luhya, Luo , Kamba , Kalendżin , Niloci (Turkana, Masajowie); kuszyci (Somalijczycy, Borana, Galla). Zróżnicowane są również wierzenia i przynależność religijna. Największą liczebnie grupę stanowią protestanci, których jest tu 38%, następnie katolicy – 28% a pozostałe to różne regionalne wierzenia.

Kuchnia

Kuchnia Kenii należy do jednych z najsmaczniejszych dla Europejczyka na kontynencie Afrykańskim. Na pewno nie słynie z wysokiej jakości pożywienia, ale możliwości ma olbrzymie począwszy od dań z owoców morza oraz owoców np. bananów, truskawek i papai. W Kenii występuje olbrzymia różnorodność kuchni. Do jednych z najpopularniejszych kenijskich dań na pewno należy zaliczyć Ugali – jest to gęste danie z płatków kukurydzianych podawanych z gulaszem lub sosem warzywnym. Kolejne to Nyama choma, kozia pieczeń (także z innych gatunków mięs) przygotowywana na otwartym ogniu. Dla wegetarian niezwykłym przysmakiem będzie Matoke, danie z tłuczonych, zielonych bananów. Do posiłków miejscowi najchętniej piją herbatę, chai. Podawana jest najczęściej na sposób angielski, to znaczy że liście zaparzane są luzem w imbryku, wydając aromatyczną esencję, do której podawana jest wrząca woda, mleko i cukier. W Kenii można napić się znakomitego, miejscowego piwa marki Jager, White Cap i Tusket. Dla porównania można spróbować także piwa ze sfermentowanej trzciny cukrowej buzaa. Kenijczycy produkują również inne napoje alkoholowe przede wszystkim gin, whisky, wódkę i brendy.

Miasta Kenii

  • Nairobi – stolica kraju to nowoczesna metropolia, jest zazwyczaj pierwszym przystankiem w podróży po Kenii. Jedno z największych miast Afryki Wschodniej. Nairobi jest gospodarczym i kulturalnym ośrodkiem kraju. Jest to miasto nowoczesne, o oryginalnej architekturze. W centralnej części Nairobi mieszczą się instytucje państwowe, wielkie domy towarowe, hotele, restauracje itp. Na północ od centrum znajdują się dawne dzielnice europejskie z komfortowymi willami wśród parków i ogrodów. Wschodnią i południową część miasta zajmują natomiast dzielnice ludności ubogiej oraz tereny przemysłowe. Nairobi jest jednym z największych węzłów komunikacji lotniczej w Afryce. Turystów przyciąga tu przede wszystkim pobliski Park Narodowy Nairobi. W samym mieście, w ekskluzywnej dzielnicy Karen można odwiedzić muzeum Karen Blixen, autorki słynnego Pożegnania z Afryką, oraz można wstąpić do Muzeum Narodowego Kenii.

Mombasa

  • Mombasa – jest największym portem nie tylko Kenii, ale i wschodniego wybrzeża Afryki. Leży na koralowej wyspie połączonej z lądem szeroką groblą. W IX w. powstała w tym miejscu niewielka osada służąca osadnikom z plemion Bantu i Kuszytów do wywozu kości słoniowej, przypraw, złota i innych bogactw kontynentu. Centrum Mombasy wita nas dwiema ogromnymi bramami w kształcie słoniowych kłów i niezliczoną liczbą straganów, na których handluje się wszystkim. Pełno jest tu małych restauracji, a raczej krytych trzciną chat, w których spróbujemy specjalności kuchni kenijskiej. Znajduje się tu wiele zabytków z okresu arabskiego, a także portugalskiego. Znaną budowlą jest tu portugalski fort Jesus z 1593 r., w którym mieści się obecnie muzeum kultury i sztuki wschodnioafrykańskiej. Niedaleko fortu znajduje się park baobabów, w którym rośnie kilkadziesiąt tych olbrzymich drzew. Na północ i południe od miasta znajduje się wiele kąpielisk nadmorskich z nowymi hotelami.
  • Malindi – nadbrzeżne miasto w Kenii, 120 kilometrów na północ od Mombasy. ważne miasto handlowe z okresu panowania arabskiego, oraz Gedi, w którym znajdują się ruiny starego miasta arabskiego z XIV-XVI w., z dobrze zachowanymi murami, pałacem i meczetem.

Plaże Kenii

tiwi

Kenia słynie w świecie turystyki nie tylko ze swoich safari, ale także, a może przede wszystkim, ze wspaniałych plaż. Ciepłe błękitne wody oceanu, złocisty piasek a do tego palmy i egzotyczne rośliny tropikalne tworzą prawdziwie rajski krajobraz. Sprzęt do nurkowania podobnie jak i kajaki, rowery wodne czy deski surfingowe można wynająć w hotelach, które oferują także i wiele innych atrakcji. Hotele dysponują basenami, boiskami do gry w siatkówkę i w squasha, w wielu jest także sauna czy centrum fitness . Najwięcej ośrodków wypoczynkowych znajduje się w okolicach Mombasy. Dla turystów tu wypoczywających przygotowano wiele atrakcji. Można wziąć udział w wycieczkach na wyspy koralowe, popłynąć na połów ryb, pojeździć na skuterze wodnym, przejechać się plażą na koniu lub wielbłądzie. Do najpopularniejszych plaż należą:

  • Tiwi Beach – to z pewnością miejsce dla osób, które chcą uniknąć nadętych hoteli i drogich resortów. Ludzi jest tu zdecydowanie mniej, brak też głośnych lokali gastronomicznych i plażowych barów. Bliskość rafy koralowej zachęca do nurkowania z rurką w czasie przypływu.

plaża

  • Diani Beach – położona jest na południe od Mombasy. Ta nieskończenie długa i szeroka plaża z białym drobnym piaskiem leży w cieniu kokosowych palm. Panują tam idealne warunki do nurkowania. Diani Beach to miejsce dla osób zamożnych, gdyż ceny są tu nieporównywalnie wyższe niż w innych częściach wybrzeża. Blisko plaży są poczta i bank, a liczne centra sportowe oferują rozmaite formy aktywności (m.in. kitesurfing i windsurfing). Znajdują się tu również dwa centra handlowe i kilka bardzo luksusowych sklepów z odzieżą i pamiątkami.
  • Bamburi Beach – na wybrzeżu północnym znana jest ze wspaniałych warunków do uprawiania sportów czy przejażdżek wielbłądem po plaży. Dostępne są tu świetne restauracji, dobre hotele i kluby.

Bamburi

  • Watamu – to narodowy park morski, który jest idealnym celem dla osób nurkujących zarówno z akwalungiem, jak i z rurką. Znajduje się tam pas idyllicznych, tropikalnych plaż.

Atrakcje Kenii

Jezioro Turkana – jest na pograniczu Etiopii i Kenii. Przy jeziorze Turkana zlokalizowano trzy parki narodowe: South Island National Park, Central Island National Park i Sibiloi National Park. Są one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jezioro Wiktorii – z powierzchnią 68 tys. km2, jest drugim największym słodkowodnym zbiornikiem świata i największym akwenem w Afryce. Zbiornik wypełnia płytką nieckę (maksymalna głębokość 83 m) pomiędzy zachodnim i wschodnim Rowem Afrykańskim.

lakevictoria

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Las Kakmega – to przykład gwinejsko-kongijskiego lasu równikowego. Czterysta lat temu dżungla ciągnęła się wszerz przez całą Afrykę od wschodu na zachód. W ciągłym półmroku żyją setki gatunków ptaków, węży, motyli, małp.

Park Narodowy Amboseli – najczęściej odwiedzany park Kenii. Popularność zawdzięcza przede wszystkim potężnemu masywowi Kilimandżaro, najwyższej góry Afryki (5895 m n.p.m.), dominującej od południa nad rozległą sawanną. Zajmuje powierzchnię 391 km2 i niemal w całości leży na rozległej otwartej równinie. Na obszarze chronionym można spotkać lwy, bawoły, gazele, gepardy, antylopy gnu, zebry, hieny i szakale. Ostatnie czarne nosorożce zostały przeniesione w 1995 r. do Tsavo West, aby chronić je przed kłusownikami.

Park Narodowy Jeziora Nakuru – położony jest w ogromnej geologicznej niecce zwanej Rift Valley (Wielki Rów). Teren ten zamieszkały przez kilkaset gatunków wodnego ptactwa, znany jest przede wszystkim jako wspaniała ostoja flamingów różowych, pokrywających brzegi jeziora niczym „różowy kożuch”. Na miejscu także zobaczyć można nosorożce białe i czarne, zebry, bawoły i gazele.

Park Narodowy Jeziora Nakuru

Park Narodowy Nairobi – najstarszy park narodowy w Kenii (powstał w 1946 r. na terenie wcześniejszego Południowego Rezerwatu Zwierząt), zajmuje 118 km2 i jest oddalony o 8 km na południe od centrum Nairobi. Nie jest ogrodzony (z wyjątkiem granicy północnej, gdzie styka się z ośrodkami przemysłowymi), więc zwierzęta mogą swobodnie wędrować po okolicy. Park zajmuje sawanna z akacjowym buszem; są tu również tereny bagienne porośnięte dość gęstym lasem. Mieszkańcami parku są m.in. gazele, żyrafy, strusie, bawoły, guźce, hieny, a nawet lwy, gepardy i lamparty. Zadziwiająco bogaty jest świat ptaków – odnotowano ponad 400 gatunków, z czego około 300 pozostaje tu przez cały rok.

Park Narodowy Tsavo – jest to największy park narodowy w Kenii i zarazem jeden z największych na świecie, o łącznej powierzchni 21 tys. km2. Teren Parku pokrywa sawanna i gaje akacjowe, gdzie żyją tysiące dzikich zwierząt: słonie, lwy, bawoły, antylopy gnu i żyrafy. Jest to pierwszy park narodowy powstały na ternie Kenii. Jest podzielony na dwie części: wschodnią i zachodnią. Sławę zdobył dzięki żyjącej na jego terenie populacji Czerwonych Słoni, będących pod całkowita ochroną; Lwów z Tsavo – charakterystycznej dla tego regionu populacji tego gatunku. Charakterystyczne dla Parku Tsavo jest również występowanie olbrzymich baobabów.

Park Narodowy Tsavo

Rezerwat Arabuko Sokoke – Ten leśny rezerwat leżący przy drodze Malindi-Mombasa jest największym w Afryce Wschodniej zachowanym fragmentem pierwotnego lasu, który kiedyś rozciągał się wzdłuż wybrzeża od Somalii aż po Mozambik. Ma powierzchnię około 420 km2, z czego niewielką cześć zajmuje utworzony w 1991 r. park narodowy. W 2002 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Żyje tu 240 gatunków ptaków, spośród których wyróżniają się rzadkie miniaturowe sowy Sokoke, wikłacz Clarka i świergotka Sokoke. Dla miłośników motyli las będzie rajem – przebywa tu około 260 gatunków.

Rezerwat Masai Mara – położony w południowo-zachodniej części kraju. Stanowi skrawek Parku Narodowego Serengeti, którego większa część leży w Tanzanii. Od 1977 roku jest to obszar chroniony. Żyją tu lwy, gepardy i leopardy. W pobliżu miejscowych rzek można zobaczyć hipopotamy, krokodyle, małpy. Przy odrobinie szczęścia możemy spotkać też białego lub czarnego nosorożca, hieny, szakale, gazele i antylopy. To najczęściej odwiedzany przez turystów rezerwat narodowy w Kenii.

Rezerwat Masai Mara

afryka

Rezerwat Narodowy Shimba Hills – park ten leży na wysokości 500 m n.p.m. około 45 minut jazdy z diani. Zajmuje 320 km2 pięknych dolin, wzgórz i tropikalnego lasu. Nie ma tu takiej obfitości zwierzyny jak w innych parkach, ale brak ten w pełni rekompensowany jest przez wspaniałe widoki. Spotkać tutaj można słonie, antylopy, bawoły, żyrafy i strusie.

giraffe

060711 rozrywka Image Banner 468 x 60

Safari – Kenia od ponad stu lat cieszy się wielką sławą jako doskonałe miejsce na safari, czyli obserwowanie zwierząt. Pakiet wycieczkowy obejmuje przejazd, towarzystwo doświadczonego przewodnika, zakwaterowanie w hotelach, domkach myśliwskich lub w obozowiskach namiotowych. Najpopularniejszym środkiem transportu są mikrobusy, zabierające siedmiu lub dziewięciu pasażerów. Safari odbywają się zwykle dwa razy dziennie, w godzinach 6.00 – 08.00 rano i od 16.00 do 18.00 po południu. Jest to najlepsza część dnia na obserwację zwierząt, gdyż w tym właśnie czasie, chcąc uniknąć upału, wychodzą one na polowanie lub do wodopoju. Podczas safari obowiązują pewne zasady m.in. nie wolno straszyć, nawoływać zwierząt, gwizdać, cmokać ani przywoływać ich gestami. W bezpośredniej odległości od zwierząt trzeba zachować bezwzględną ciszę. Nie wolno karmić zwierząt. Należy stosować się do poleceń przewodników i pod żadnym pozorem nie opuszczać pojazdów poza miejscami specjalnie do tego wydzielonymi. Obserwując zwierzęta z bliska, nie wolno opuszczać pojazdu ani wdrapywać się na dach. Zwierzęta reagują strachem lub agresją. Safari jest odkrywaniem świata, którego już nie ma gdzie indziej, świata sprzed czasów, kiedy zamiast drzew wyrosły miliony kominów. To przeżywanie ciszy, spokoju dzikich zwierząt, to mieszanka elegancji minionych czasów z nieokiełznaną przyrodą. Najbardziej popularne parki, w których organizuje się safari to: Masai Mara, Tsavo East i West , Amboseli oraz Nakuru.

safari

Zdrowie i bezpieczeństwo

Przed wyjazdem zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce A i B, tężcowi, durowi brzusznemu. Na wybrzeżu oraz na zachodzie kraju występuje całoroczne zagrożenie malarią. Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna, szczególnie w podróży poza Nairobi. W całym kraju występuje duże zagrożenie HIV/AIDS. Należy pić wodę tylko butelkowaną, a owoce i warzywa myć i obierać ze skóry. Zaleca się wyprawy na te tereny w zorganizowanych grupach, co najmniej dwoma samochodami z napędem na cztery koła. Parki narodowe należy zwiedzać w zorganizowanych grupach lub w towarzystwie uzbrojonego strażnika, który za niewielką opłatą służy jednocześnie za przewodnika. Bardzo niebezpieczne są wieczorne spacery po ulicach miast, parkach czy wzdłuż plaży. W szczególności w Nairobi, które jest uznawane za najbardziej niebezpieczne miasto Afryki Wschodniej.

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Kenia - dzika Afryka, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!