Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to małe, urokliwe miasteczko, położone w woj. lubelskim, w powiecie puławskim nad Wisłą. Kazimierz Dolny jest częścią trójkąta turystycznego Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Dzięki swojemu atrakcyjnemu położeniu, bogatej historii, niepowtarzalnemu krajobrazowi, wspaniałej architekturze i dobrych warunkach klimatycznych – jest znany w kraju i na świecie.

Kazimierz dolny

Historia Kazimierza Dolnego jest bardzo bogata. Nazwa powstała prawdopodobnie w XII wieku od imienia Kazimierza Sprawiedliwego. Kazimierz Sprawiedliwy podarował osadę siostrom norbertankom. One na cześć swojego darczyńcy zmieniły nazwę z „Wietrznej Góry” na „Kazimierz”. Przymiotnik „Dolny” został dodany w latach późniejszych, w celu odróżnienia osady od Kazimierza, założonego pod Krakowem. Założenie miasta oraz budowę zamku obronnego legendarnie przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu. Faktycznie prawa miejskie zostały nadane Kazimierzowi w XIV wieku przez Władysława Jagiełłę. Od końca XIX w. Kazimierz jest miejscowością wypoczynkową. Powstały tu liczne wille i pensjonaty dla letników. Poza turystyką, Kazimierz znany jest również ze swoich związków ze sztuką, oraz z tego, że stał się oazą twórców. Wiele osób odwiedza też to malownicze miasteczko ze względu na interesującą ofertę kulturalną.

Kazimierz Rynek

Zabytki Kazimierza Dolnego

1. Kościół Farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła – jest to najstarsza ze świątyń w Kazimierzu Dolnym, początkowo gotycka, potem rozbudowana w stylu „renesansu lubelskiego”. W kościele tym znajdziemy m.in.: organy wykonane w oprawie z modrzewiu (pochodzące z 1620 roku – jedne z najstarszych polskich organów), ołtarz główny wykonany w stylu barokowym, chrzcielnicę oraz ambonę z 1615 roku ze zwieńczeniem w stylu rokoko, późnorenesansowe popiersie Mikołaja Przybyły.

Kazimierz Rynek

[hana-code-insert name=’Hotelepl 250×250′ /]

2. Kościół pw. św. Anny – powstał w 1671 r. Kościół jest jednonawowy, wzorowany częściowo na kościele farnym. Pod prezbiterium znajdują się krypty z trumnami i ludzkimi szczątkami.

3. Zamek – został posadowiony na surowym korzeniu w 1 poł. XIV w. Pierwotny zamek z czasem powiększył się o wieżę mieszkalno-obronną od strony Wisły. Renesansowa rozbudowa zamku nastąpiła za czasów Firlejów. Obecnie znajdziemy tam ruiny pochodzące z XIV, XV oraz XVI wieku. Zamek i baszta obecnie są w remoncie i nie są udostępnione do zwiedzania, ale prawdopodobnie od czerwca zostanie udostępniony dla turystów.

Kazimierz Dolny ruiny amku i baszta

4. Wieża zamkowa – „Baszta” – pochodzi z XIII w., jest najstarszym zabytkiem Kazimierza Dolnego. Oddalona jest o 200 metrów od zamku i tak do końca to nie wiadomo jaka była jej geneza. Pięciokondygnacyjna baszta ma 20 metrów wysokości i 10 średnicy, a grubość murów dochodzi do 4 metrów. Wejście znajduje się na wysokości 6 metrów. Obecnie służy jako wspaniały punkt widokowy. ( również w remoncie podobnie jak zamek).

5. Dzwonnica – Zbudowana w 2 poł. XVIII wieku. Obecnie mieści się w niej Muzeum Sztuki Złotniczej (jedyne tego rodzaju w Polsce) z bogatymi zbiorami m.in. judaików, sreber ceremonialnych katolickich, sreber stołowych, kolekcją biżuterii.

6. Klasztor OO. Reformatów i Sanktuarium p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny – Kościół ufundowany w 1589 r. W 1627 r. przy kościele osiedlili się franciszkanie – reformaci, którzy stopniowo powiększyli świątynię, a w latach 1638-68 dobudowali część klasztorną, otoczoną w 1 poł. XVIII w. wysokimi murami obronnymi z wejściem w postaci tzw. krytych schodów. W 1956 r. w klasztorze powstało muzeum, którego eksponaty obejmują: rękopisy, stare druki, dawne rzeźby i obrazy oraz relikty regionalne z okolic Kazimierza.

Klasztor OO. Reformatów i Sanktuarium p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny

7. Synagoga – obecna zbudowana została w drugiej połowie XVIII w. Wnętrza synagogi zdobione były bogatą polichromią naścienną i nasklepienną. Po zniszczeniach w czasie II wojny światowej odbudowano ją i gruntownie wyremontowano w 1953 r. Dziś w budynku synagogi mieści się księgarnia wydawnictw o tematyce żydowskiej oraz pokoje do wynajęcia. W sali głównej na parterze latem odbywają się koncerty, spektakle, pokazy filmowe.

8. Łaźnia – Powstała w 1921 r., zaprojektowana przez znakomitego architekta Jana Koszczyc-Witkiewicza. Początkowo budynek spełniał funkcje łaźni miejskiej i pralni. W ostatnich latach pełni funkcje pensjonatowe i restauracyjne.

9. Jatki – Obecny budynek jatek koszernych w centrum Małego Rynku pochodzi z pocz. XIX wieku, chociaż jatki istniały tym miejscu już w XVI w. Budynek znajduje się w centrum Małego Rynku, nazywanego wcześniej Placem Targowym, gdzie od wieków odbywał się handel w miasteczku.

10. Kamienice Przybyłowskie pod św. Mikołajem i Krzysztofem – Powstały ok. 1615 r. wybudowane przez mieszczan – Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów. Obie mają identyczny układ fasad: przyziemie z podcieniem o trzech arkadach i piętro z trzema oknami. Fasady przyozdobiono płaskorzeźbami postaci ludzkich i zwierzęcych a także ornamentami roślinnymi. Kamienice zwieńczone są jednymi z najpiękniejszych w Polsce renesansowych attyk.

Kamienice Przybyłowskie

11. Kamienica Gdańska – powstała w 1795 roku w stylu barokowym. Odbudowana po II wojnie światowej jest jedną z najciekawszych kamienic w Kazimierzu.

12. Kamienica Celejowska – Kamienicę Celejowską nazywa się inaczej pod św. Bartłomiejem ponieważ na jej fasadzie, w attyce po prawej stronie znajduje się figura tego świętego. Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstała. Prawdopodobnie w XVI wieku. Została wzniesiona dla zamożnego kupca i rajcy kazimierskiego – Bartłomieja Celeja. Bogata dekoracja fasady zawiera wszystkie charakterystyczne formy stosowane przez ówczesnych rzeźbiarzy i muratorów. Są oczywiście zwierzęta, ornamenty roślinne i główki cherubinków. W dekoracji attyki znalazły się również figury. Dzisiaj sale kamienicy służą prezentacji dorobku artystycznego twórców, którzy w Kazimierzu szukali natchnienia.

13. Studnie miejskie – Studnia w centrum Rynku ma kilkusetletnią historię. Była niegdyś zdrojem ulicznym. Pod koniec XIX w. otrzymała pompę abisyńską, co ułatwiało czerpanie wody. Dwie inne miejskie studnie znajdują się: jedna na ul. Krakowskiej, druga na ul. Lubelskiej.

studnia na rynku w kazimierzu

14. Spichlerze – m.in. spichlerz „Pod Żurawiem”, „Pod Wianuszkami”, „Bliźniak”, „Kobiałki” i inne.

Atrakcje Kazimierza

gora 3 krzyzy

Miasteczko posiada ogromną ilość obiektów i miejsc zabytkowych, udostępnianych zwiedzającym. Ale wspaniałe i niepowtarzalne atrakcje Kazimierza to nie tylko zabytki. Z pewnością bardzo dużą atrakcją dla wszystkich turystów będą malownicze trasy turystyczne. Warto tutaj wymienić trasy do spichlerzy, do Kuncewiczówki, do Korzeniowego Dołu, Albrechtówkę i oczywiście zwiedzanie miasta, głównie Rynku. Spacerując po Rynku warto też wejść na „Górę Trzech Krzyży”. Widok z Góry Trzech Krzyży jest najlepszym i najpiękniejszym punktem widokowym na miasto. Stojące tam trzy krzyże ustawili mieszkańcy parafii, którzy przeżyli epidemie pustoszące miasteczko w czasie wojny północnej na początku XVIII wieku. Na Górę Trzech Krzyży prowadzi szlak z rynku na prawo od Fary a dalej schodami zbudowanymi na stromym zboczu. Na szczycie czeka nas jednak niespodzianka – trzeba kupić bilet, żeby podziwiać Kazimierz i Wisłę z góry. Ostatnio płaciliśmy 1,50 zł, ile będzie w tym roku to nie orientuje się 😉 Jeżeli lubimy długie spacery to warto wybrać się na spacer promenadą wzdłuż brzegu Wisły. Poza trasami spacerowymi miasteczko oferuje nam wiele innych atrakcji np.: rejsy wycieczkowe statkiem po Wiśle (od kwietnia do października), przejażdżki bryczkami, wycieczki po okolicach samochodami terenowym, zimą – kuligi z ogniskami w plenerze, stacja narciarska na granicy ze wsią Bochotnica (2 km od centrum miasta) z pełnym wyposażeniem, parki linowe, kręgielnia ( Hotel Król Kazimierz), obiekty SPA (w hotelu „Król Kazimierz i „Villa Bohema”).

Co zwiedzić poza miasteczkiem

wąwóz

• Lessowe wąwozy – niezwykłe i ogromnie malownicze, gęstą siecią oplatają miasto. Wędrówki po wąwozach to doskonały pomysł dla każdego, kto aktywnie chciałby spędzić czas. Powietrze, specyficzny wilgotny mikroklimat, nawet w upalne dni, cudowne, bajeczne widoki, niezwykła atmosfera.

• Korzeniowy Dół – przepiękny, bajkowy wąwóz, najczęściej odwiedzany. Wystające, poskręcane fantastycznie korzenie drzew rosnących na skarpach nadały mu imię i sławę. Dlatego Wąwóz Korzeniowy jest jednym z ulubionych motywów malarskich kazimierskich pejzażystów. Z miasteczka do wąwozu można dojść piechotą, ok. pół godziny drogi.

• Wąwóz Plebanka – wejście do niego znajduje się ok. 200 – 300 metrów od kazimierskiego rynku, w sąsiedztwie klasztoru oo. franciszkanów.

[hana-code-insert name=’Hotelepl 468′ /]

Kazimierz Dolny tętni życiem szczególnie latem. Jest wtedy gwarny, wesoły, wszędzie widać turystów. Jeżeli nie lubimy takiego zgiełku można Kazimierz odwiedzić jesienią czy też zimą. Kazimierz Dolny jest miasteczkiem pięknym do zwiedzania o każdej porze roku. W sezonie letnim można na każdym kroku spotkać malarza lub grafika. Kazimierz Dolny jest też znany z licznych imprez kulturalnych. Najgłośniejszy festiwal w Kazimierzu to festiwal „Dwa Brzegi”, poświęcony sztuce filmowej. Inne sławne imprezy to Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Festiwal Kazimierskie Inspiracje, czy też Majowy Festiwal Muzyczny.

Nocleg i gastronomia

krol

Wybierając się do Kazimierza Dolnego musimy wcześniej pomyśleć o noclegu. Znajdziemy tu różnorodne miejsca noclegowe. Są tu luksusowe hotele, pensjonaty i wille oraz pokoje gościnne w prywatnych kwaterach. Obecnie najbardziej znanym hotelem jest Hotel Król Kazimierz. Jest chyba najdroższym, ale za to najbardziej luksusowym hotelem w miasteczku. Kolejnym znanym od dawna hotelem jest „Zajazd Piastowski” . Noclegi w kazimierskich hotelach kosztują nawet kilkaset złotych. Nie można im jednak nic zarzucić – są w pełni ekskluzywne i wygodne. Nie wszystkich stać jednak na nocleg w takim hotelu. Osobom posiadającym mniej zasobny portfel na pewno do gustu przypadną miejsca w takich punktach jak pensjonaty czy wille gościnne, np. „Villa Bohema” „Willa Monika”, „Pensjonat Vincent”. Na najtańsze noclegi możemy liczyć w prywatnych pokojach gościnnych. Jeżeli do Kazimierza wybieramy się w sezonie trzeba odpowiednio wcześniej zarezerwować sobie nocleg. Jeżeli chodzi o jedzenie, to w Kazimierzu nie brakuje wspaniałych restauracji, kawiarni czy barów, w których możemy dobrze zjeść. Najbardziej znaną i popularną jest restauracja „U fryzjera”. Innymi popularnymi są: restauracja „Kwadrans”, „Willa Bohema”, „Dwa księżyce”, „Zielona Tawerna”, „Dom restauracyjny Sarzyńskich”. To tylko kilka bardziej znanych restauracji w Kazimierzu, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie 😉

Kazimierz dolny

Kazimierz Dolny to atrakcyjne miasto, bogate w zabytki. W mieście tym każdy znajdzie coś dla siebie – fani historii, miłośnicy filmu, osoby uwielbiające sztukę (artyści tworzący na ulicach Kazimierza) i wiele innych. Kazimierz to świetne miejsce, w którym można przespacerować się malowniczymi trasami turystycznymi, posłuchać dobrej muzyki, skorzystać z salonów SPA, spędzić atrakcyjnego Sylwestra. Lubię to miasteczko jest małe, romantyczne, z pięknymi widokami. Z pewnością każdy kto tu przyjedzie pierwszy raz będzie zachwycony 🙂 Polecam odwiedzenie go.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Kazimierz Dolny, 10.0 out of 10 based on 3 ratings