Kasza kuskus i jej wartości odżywcze

Kasza kuskus to drobna kaszka otrzymywana z pszenicy. Dawniej kuskus przyrządzano z ziaren prosa, a później – dokładnie nie wiadomo, od kiedy – z pszenicy. Kasza ta ma wiele zalet: jest lekkostrawna i bogata w białko. Docenimy ją wtedy, gdy nie mamy zbyt wiele czasu na gotowanie, gdyż robi się ją błyskawicznie. Poznajmy wartości odżywcze kaszy kuskus.

kasza-kuskus

Kasza kuskus historia

Kasza kuskus sięga historii 3 tysięcy lat p.n.e. kiedy jadali ją Berberowie pochodzący z gór Atlas w Afryce. Szybko wprowadzono ją również na dwory faraonów Egipskich. Swoja popularność w szybkim tempie zyskała również w Maroku, Algierii, Tunezji i Libii, a także w Senegalu i na Sycylii. W Europie została spopularyzowana przez Francuzów, w Polsce ma też już swoich zwolenników. Ziarna kuskus są bardzo ważne i symboliczne w narodzie muzułmańskim gdyż są dla nich symbolem szczęścia i wielkiego bogactwa. Dzielenie się kuskusem symbolizuje otwartość na ludzi i poczucie wspólnoty.

kasza kuskus

Kasza kuskus i jej wartości odżywcze

Kuskus wytwarza się z pszenicy twardej (durum), która zawiera więcej białka, niż pszenica miękka, używana w Polsce do produkcji pieczywa i kaszy manny. Kasza ta zawiera w 100 g około 13 g białka, 360 kcal, około 72 g węglowodanów, a co najważniejsze zaledwie 2 g tłuszczu i nie zawiera cholesterolu. Jest też dobrym źródłem niacyny, tiaminy i żelaza. Niestety nie zawiera błonnika oraz ma mało minerałów i witamin. Kasza kuskus jest lekkostrawna i sycąca, co sprawia, że poleca się ją dzieciom, kobietom w ciąży i osobom starszym.

Przygotowanie i zastosowanie

Kuskus należy do kasz zaparzanych, nie wymaga gotowania. Wystarczy zalać kaszę gorącą wodą, mlekiem lub bulionem mięsnym albo warzywnym – w zależności od innych dodatków. Odstawić, aż napęcznieje. Dla podkreślenia smaku przed podaniem warto wrzucić do niej łyżkę masła.

kuskus

Kasza kuskus stanowi jeden z głównych składników kuchni orientalnej oraz afrykańskiej, w której łączy się ją najczęściej z baraniną, jagnięciną i gotowanymi warzywami. Spożywa się ją w sałatkach, zapiekankach, sosach, zupach i gulaszach. Może być również podawana do deserów z dodatkiem cukru, miodu, orzechów i suszonych owoców. Kuskus to narodowa potrawa Marokańczyków. W Maroku kuskus podaje się na ogromnym talerzu, usypaną w formie piramidy. Na nią nakłada się gulasz i polewa się go częścią sosu. Resztę sosu wlewa się do osobnego naczynia. Biesiadnicy jedzą z jednej misy.

Jeżeli jeszcze nie mieliśmy okazji spróbować tej kaszy warto to zrobić. Kuskus jest łatwy i szybki w przygotowaniu, a do tego smaczny i zdrowy.

Justa 2013

Udostępnij!