Karlskrona

Karlskrona to miasto w południowej Szwecji, jest stolicą najmniejszego szwedzkiego województwa Blekinge i liczy ok. 35 tys. mieszkańców (cała gmina ok. 64 tys.). Miasto jest ośrodkiem administracyjnym regionu, a także ważnym portem wojennym, znanym przede wszystkim z historii II wojny światowej. To kameralne miasto od 1998 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Miasto leży na trzydziestu trzech wyspach archipelagu Blekinge, na skalistym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Z powodu swoich zabytków odwiedzane jest przez tysiące turystów.

karlskrona

Podróżuj komfortowo z Lufthansą

Historia

Miasto założone w 1680 roku, gdy siedziba Szwedzkiej Królewskiej Marynarki została tam przeniesiona. Nazwa pochodzi od zestawienia imienia króla Karola XI i słowa korona (Karlskrona – Korona Karola). Miasto powstało na mocy rozkazu królewskiego, było od początku uzależnione od marynarki wojennej i kiedy po licznych niepowodzeniach na początku XIX w. Szwecja przyjęła politykę neutralności, w Karlskronie nastąpiła stagnacja. Dzięki temu właśnie miasto może pochwalić się tyloma zabytkami, a plan miasta nie został zmieniony od momentu zatwierdzenia go przez króla w XVII w. Do dziś miasto pełni swoją pierwotną funkcję bazy szwedzkiej marynarki wojennej.

karlskrona_2

Karlskrona co warto zobaczyć?

1. Wielki Rynek (Stortorget) – Miejscem, od którego należy zacząć zwiedzanie Karlskrony, jest właśnie Wielki Rynek. To jeden z największych rynków w Skandynawii, zajmujący obszar 2 ha. W środkowym punkcie rynku znajduje się XIX-wieczny pomnik króla Karola XI, założyciela miasta.

rynek

2. Kościół Fryderyka (Fredrikskyrkan) – Nazwa kościoła pochodzi od księcia Adolfa Fryderyka obecnego przy wyświęcaniu świątyni w 1744 r. Miejsce jest wyjątkowe, ponieważ jest to jedyny kościół luterański w Szwecji posiadający tabernakulum. Wnętrze charakteryzuje się ascetycznym wystrojem oraz pastelowymi kolorami. Stojąc na rynku wzrok przyciąga imponująca fasada kościoła, stanowiąca najważniejszy element “ścian” rynku.

fredrikskyrkan

3. Radhuset – Ratusz zbudowany zgodnie z pierwotnymi planami dopiero po pożarze miasta w 1798 r., rozbudowany na początku XX w. Obecnie Ratusz jest siedzibą sądów a gmina Karlskrona zajmuje budynki w zachodniej części wyspy Trossö.

radhuset

4. Kościół Świętej Trójcy (Trefaldighetskyrkan)– Określany również jako Kościół Niemiecki. Wygląd kościoła to okrągły budynek z dachem kopułowym, który jest nietypową dla Szwecji konstrukcją.

karlskrona kosciol trojcy

5. Kościół Admiralicji – Jest również zwany Ulrica Pia, na cześć pobożnej żony Karola IX. Jest budynkiem pięć lat młodszym od miasta.

Kosciol-Admiralicji

6. Marinmuseum – Muzeum Morskie. Największa atrakcja Karlskrony i jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w Szwecji. Jego kolekcje obejmują nie tylko sztukę budowy okrętów, ale i spory fragment historii Szwecji. W muzeum można m.in. przejść podwodnym tunelem, postrzelać z armaty, obejrzeć wspaniałą kolekcję rzeźb galionowych. Poza samym budynkiem muzeum można podziwiać zabytkowe okręty.

Marinmuseum

7. Nabrzeże Królewskie (Kungsbron) – było dawniej miejscem, od którego oficjalne wizyty w Karlskronie rozpoczynali szwedzcy królowie – wysiadając tu z łodzi i przyjmując należne im honory. Dziś na brzegu stoi drogowskaz wskazujący odległości w km do niektórych stolic i miast siostrzanych Karlskrony – można więc zobaczyć, ile stąd mamy do domu (Gdynia 260 km, Warszawa 560 km).

8. Klockstapeln i Amiralitetsparken – dzwonnica w parku admiralicji – jest jednym z najstarszych budynków w mieście – w 1699 r. Wzorem była antyczna latarnia morska w Aleksandrii, a ponieważ nikt ze współczesnych nie widział jej na oczy, posłużono się wizerunkami na starych monetach. W odróżnieniu od pierwowzoru dzwonnicę wzniesiono z drewna, malując ją na żółto i szaro. Dzwonnica służyła początkowo jako wieża zegarowa wyznaczając czas robotnikom stoczniowym, którzy tędy wchodzili i wychodzili ze stoczni.

Admiralty

9. Björkholmen – była dawniej dzielnicą stoczniowców i marynarzy – ulice naszą nazwy typów statków lub nazwiska szwedzkich admirałów i dowódców floty. Na Björkholmen zachowała się część budynków z XVIII i XIX w.

10. Fisktorget Targ rybny, miejsce do którego dawniej codziennie rano przypływali rybacy i sprzedając świeżo złowione dorsze, śledzie i flądry – podstawa wyżywienia mieszkańców Karlskrony. Te czasu już minęły, ale do dziś na środku Targu Rybnego stoi ostatnia rybaczka, która zachwala swój towar – tak naprawdę pomnik autorstwa Erika Höglunda. Z Targu Rybnego można obecnie wypłynąć w rejs po archipelagu lub do Nättraby stateczkami Skärgardstrafiken. Targ Rybny jest też miejscem, gdzie odbywają się niektóre większe imprezy w Karlskronie – m.in. wyścigi smoczych łodzi i obchody nocy sylwestrowej.

48253486

11. Blekinge Museum – Najciekawszą częścią muzeum jest pałac hrabiego Wachtmeistera, wzniesiony w 1705 r. Ekspozycja w środku o opowiada o życiu w Blekinge w XVIII w. Można tu też. m.in. zobaczyć odtworzony salon oraz sypialnie hrabiego i jego żony.

blekinge museum

12. Park Hoglands – Park miejski z muszlą koncertową i bogactwem zieleni. Stoi tu posąg dziewczyny z Blekinge „Blekingeflickan”, odlany z brązu przez syna Karlskrony Gunnara Nilssona.

13. Fort Kungsholm – Założony w 1680 roku, aby razem warownią Drottningskär bronić miasta.

fort

Karlskrona to z pewnością bardzo ciekawe miasto do odwiedzenia. Szwecja kojarzy się z zimnem, pogoda w Karlskronie może niektórych zaskoczyć. Hrabstwo Blekinge, gdzie leży miasto, to najcieplejszy rejon kraju. Jak wynika ze statystyk, nie ma różnicy między klimatem południowych wybrzeży Szwecji, a klimatem północnej Polski.

Miasteczko zaskakuje urodą i spokojem. Najbardziej charakterystyczne – drewniane i kolorowe – znajdują się w dzielnicy Björkholmen. Dziś jest to jedno z bardziej eleganckich miejsc, ale 200-300 lat temu mieszkali tu robotnicy portowi. Największą atrakcją jest jednak dla niektórych tradycyjna lodziarnia Glassiaren, co w tłumaczeniu oznacza Lodowiec, serwująca najlepsze w Szwecji lody. Lody są wyjątkowe. Wafle do nich wyrabiane są na miejscu i do tego na oczach klientów. Lody kupuje się nie na „gałki”, lecz na smaki – można wziąć maksymalnie trzy. Smaki są nietypowe, można zjeść np. lody fiołkowe.

Karlskrona

[ hana-code-insert ] 'Lufthansa 536×152' is not found

Atrakcji w mieście jest jeszcze wiele więcej, najlepiej się tu wybrać i zobaczyć wszystko na własne oczy. W mieście znajduje się dworzec kolejowy. Z Karlskrony można dojechać bezpośrednio do Malmö, Ronneby, Karlshamn, Kristianstad, Hässleholm Emmaboda, Alvesta, Boras i Göteborg oraz do Kopenhagi. Z Polski mamy łatwe połączenie z portu w Gdyni pływa prom pasażerski. Ale zawsze do Szwecji możemy się dostać samolotem, jest równie szybko i wygodnie 😉

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Karlskrona, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Udostępnij!