Kapsztad – najpiękniejsze miasto RPA

Kapsztad to miasto w południowo-zachodniej części Republiki Południowej Afryki. Kapsztad to górski płaskowyż pomiędzy dwoma oceanami, długie plaże, na których zawsze jest dość miejsca, i niezwykła roślinność. Jest to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w RPA. Położenie Kapsztadu powoduje, iż zalicza się go do najpiękniejszych miast świata. Kapsztad ma fascynujący charakter i jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Afryce.

Kapsztad

Kapsztad – najpiękniejsze miasto RPA

Kapsztad drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Republice Południowej Afryki, legislacyjna stolica tego kraju oraz Prowincji Przylądkowej Zachodniej. Założony został w 1652 r. jako stacja Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Miasto odznacza się wyjątkowo pięknym położeniem, leży bowiem nad Oceanem Atlantyckim u stóp słynnej Góry Stołowej (1087 m n.p.m.), nad Zatoką Stołową, w niewielkiej odległości od Przylądka Dobrej Nadziei i False Bay. Kapsztad jest miastem bardzo rozległym i jego atrakcje turystyczne rozrzucone są na przestrzeni wielu kilometrów.

Klimat

W Kapsztadzie panuje klimat śródziemnomorski podobny jak nad Morzem Śródziemnym. Występują w nim w zasadzie dwie pory roku: gorące i suche lato i łagodna i wilgotna zima. Od maja do września panuje w Kapsztadzie zima, wtedy zimne fronty powietrzne nadchodzą z nad Oceanu Atlantyckiego z dużymi opadami deszczów i porywistymi wiatrami północno zachodnimi. Miesiące zimowe są chłodne, średnia minimalna temperatura wynosi 7 stopni C a średnia temperatura maksymalna sięga 17°C. Lato, panujące od listopada do marca, jest ciepłe i suche. Temperatury wahają się w tych miesiącach pomiędzy 16 a 30 stopni i występują bardzo niewielkie opady deszczu.

Atrakcje turystyczne

 

Góra Stołowa – ta niezwykła góra jest symbolem Kapsztadu od czasu powstania miasta. Była ważnym punktem orientacyjnym dla żeglarzy i wędrowców. Ten poszarpany łańcuch górski, rozciągający się od Zatoki Stołowej do Cape Point, wyrasta z morza na wysokość 1087 m, przytłaczając wieżowce Kapsztadu. Ogromna frontowa ściana Góry Stołowej wraz z otaczającymi ją zboczami i wąwozami jest prawdziwym cudem natury. Góra Stołowa obejmuje obszar około 6500 ha. Po obu stronach góra ma charakterystyczne formacje: po wschodniej Diabli Szczyt (Devil’s Peak), a po zachodniej Głowę Lwa (Lion’s Head). Wierzchołek Góry Stołowej często okrywają chmury. Do jej podnóża prowadzi kręta droga, z której rozciągają się przepiękne widoki. Na górę wjeżdża się kolejką linową. Z górnej stacji kolejki roztacza się widok na Kapsztad, Zatokę Stołową i Robben Island oraz na Atlantyk. Na górnej stacji znajdują się także sklepy z pamiątkami i restauracje. Są tam również piesze szlaki turystyczne o różnych długościach.

The City Bowl – to dzielnica Kapsztadu usytuowana u podnóża Góry Stołowej, jest tutejszym centrum biznesu. Miasto dzielą szerokie ulice. Równolegle do Adderley Street biegnie Pasaż Św. Jerzego (St. George’s Mall) – pełen życia deptak, gdzie uliczni śpiewacy i tancerze zabawiają przechodniów. Greenmarket Square, plac będący sercem miasta, otaczają zabytkowe budynki. O jedną przecznicę na zachód, w kierunku Wzgórza Sygnałów, znajduje się Long Street, przy której można zobaczyć wspaniałe fasady budynków w stylu wiktoriańskim.

Long Street – jest to najbardziej atrakcyjna ulica w City Bowl, przy niej możemy zobaczyć wiktoriańskie domy z ażurowymi stalowymi balkonami. Ulokowało się tutaj wiele antykwariatów z książkami, od pewnego czasu przybywa renomowanych butików, a wszystko uzupełniają liczne bary i kluby.

Bulwar Wiktorii i Alfreda – jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Kapsztadzie i rajem dla kupujących. Znajdują się tu butiki i sklepy z odzieżą, drogerie i perfumerie. Z Bulwaru można się wybrać na jedną z wielu wycieczek: przejażdżkę stateczkiem wokół portu i na Robben Island, lot helikopterem nad półwyspem lub rejs o zachodzie słońca wzdłuż wybrzeży Clifton.

Robben Island – wyspa w Zatoce Stołowej. Wyspa znana jest na świecie jako miejsce zsyłki więźniów politycznych. Według zapisów archiwalnych wyspa prawie zawsze służyła jako miejsce odosobnienia: trzymano tu niewolników, skazańców, trędowatych i psychicznie chorych. W 1961 r. stała się strzeżonym więzieniem dla wybitnych działaczy politycznych, wśród których był Nelson Mandela. Obecnie w dawnym więzieniu mieści się muzeum.

Parlament – jest to jeden z ciekawszych budynków w Kapsztadzie. Parlament można zwiedzić bezpłatnie. Otwarty w 1885 roku i od tamtej pory kilkakrotnie rozbudowany.

Przylądek Dobrej Nadziei – jest jedną z największych atrakcji Kapsztadu, znajduje się w odległości około 70 km na południe od centrum miasta. Stanowi zakończenie Półwyspu Przylądkowego, u którego nasady leży Kapsztad. Europejskim odkrywcą przylądka był w 1488 r. portugalski żeglarz B. Dias, który nazwał go Przylądkiem Burz. Nazwa została zmieniona przez króla Portugalii Jana II na Przylądek Dobrej Nadziei, gdyż było to miejsce, którego osiągnięcie dawało nadzieje na dotarcie na Daleki Wschód.

Zamek Dobrej Nadziei (Castle of Good Hope) – jest to twierdza zamieniona teraz na kompleks muzealny. Został wzniesiony w latach 1666-1679, co czyni go najstarszą zachowaną budowlą w Republice Południowej Afryki. Zamek zbudowany jest na planie gwiazdy. W salach udostępnionych do zwiedzania wystawiono zbiory militariów i znaleziska archeologiczne. Chlubą zamku jest kolekcja Wiliama Fehra, na którą składają się meble wykonane przez holenderskich kolonistów (np. stół na sto osób) i obrazy Johna Thomasa Bainesa.

Ogród botaniczny Kirstenbosch – położony jest u stóp Góry Stołowej w Kapsztadzie. W ogrodzie znajduje się około 7 tysięcy gatunków roślin charakterystycznych dla regionu południowej Afryki.

Signal Hill (Wzgórze Sygnałowe) – roztacza się z niego przepiękny widok, zwłaszcza po zmroku na miasto i Górę Stołową, a także na nadmorską dzielnicę Sea Point. Od poniedziałku do soboty punktualnie o godzinie 12 na zboczach Wzgórza Sygnałowego strzela Noon Gun, czyli Działo Południowe. Jego odgłos słychać w całym mieście. Tradycyjnie, mieszkańcy miasta regulowali sobie w tym czasie zegarki.

Two Oceans Aquarium (Oceanarium Dwóch Oceanów) – akwarium niezbyt duże, ale bardzo ciekawie urządzone, można tu zobaczyć morską faunę. Zwiedzający mogą poznać niezwykle bogate zróżnicowanie fauny i flory morskiej występującej w oceanach okalających przylądek. Znajduje się tutaj jedyna na świecie, bardzo interesująca wystawa przedstawiająca cały ekosystem rzeczny, bieg strumienia od źródła w górach do ujścia do otwartego morza. Jedną z największych atrakcji jest las koralowców – jeden z trzech na świecie. Mieści się on w sięgającym do sufitu szklanym zbiorniku, w którym ławice wielu kolorowych gatunków ryb pływają pośród koralowców.

Constantia

Constantia – przedmieście Kapsztadu leżące około 15 kilometrów w kierunku południowym od centrum miasta, słynące z produkcji wysokiej klasy win, zarazem ekskluzywna dzielnica willowa. Pierwsza winnica została założona w posiadłości Groot Constantia w roku 1684 przez holenderskiego gubernatora Simona van der Stela. Sto lat później pochodzące z tej winnicy trunki były znane i cenione w Europie. W 1885 roku cała posiadłość została wykupiona przez władze kolonii i zamieniona w modelową winnicę. Republika Południowej Afryki jest dziesiątym w świecie producentem win.

Chapman’s Peak Drive – wycięta w skale, ponoć najpiękniejsza droga świata, wiedzie do cudownych plaż Clifton i Camps Bay.

Najpiękniejsze plaże Kapsztadu

 

Plaża w Camps Bay jest Kapsztadzkim odpowiednikiem plaży w St. Tropez. Oferuje ona wspaniałe widoki na Lion’s Head (Głowa Lwa) i Twelve Apostles (Dwunastu Apostołów), oraz biały piasek. Morze w Camps Bay jest osłonięte zatoką, dzięki temu pozostaje bardzo spokojne i dobre do pływania. Plaża Camps Bay jest bezpieczna, czysta, nadająca się dla całych rodzin. Otoczona jest palmami i znakomitymi restauracjami, które serwują owoce morza.

Cliffton

Clifton to dzielnica plażowa, znajdują się tutaj aż cztery plaże. Pierwsza Plaża jest największa i najpopularniejsza, służy do gry w piłkę nożną lub siatkówkę. Druga Plaża jest dla znanych osób modelek, aktorów. Trzecia Plaża jest przeznaczona dla homoseksualistów. Natomiast Czwarta Plaża służy dla wypoczynku rodzinnego, mnóstwo tu atrakcyjnych zjeżdżalni dla dzieci.

Plaża Llandudno, usytuowana około 10 km na wschód od Camps Bay. W kształcie półksiężyca, ze złotym piaskiem i krystalicznie czystą wodą uchodzi za najlepsze miejsce na oglądanie romantycznego zachodu słońca.

Zważywszy na przyjemny letni klimat Kapsztadu, nie lada zaskoczeniem jest wręcz lodowata woda na pobliskich plażach Clifton, Camps Bay i Llandudno, a zwłaszcza na plaży nudystów Sandy Bay. Kto chciałby się wykąpać w morzu, powinien się udać na cieplejsze wybrzeże Oceanu Indyjskiego.

Kuchnia Kapsztadu

Kulinarną specjalnością Kapsztadu jest kuchnia malajsko-przylądkowa – pikantna i obfitująca w owoce, ale rzadko ostra. W rejonie Kapsztadu można skosztować np. breyani – ryż zapiekany z soczewicą i jagnięciną lub kurczakiem, przyprawiony suszoną kolendrą, boboties (rodzaj zapiekanki z mielonym mięsem) z owocami.

Kapsztad to dla turystów raj, o jakim można tylko pomarzyć. Z jednej strony góry, zachęcające do wspinaczek i pieszej turystyki, z drugiej strony wody spokojnej zatoki ze wszystkimi atrakcjami, włącznie z nurkowaniem i podziwianiem wraków starych statków, słynną plażą Camps Bay i możliwością uprawiania surfingu. Kapsztad to miejsce, gdzie każdy turysta znajdzie coś dla siebie.

Justa 2013

Udostępnij!