Jaką kuchenkę mikrofalową wybrać?

Kuchenki mikrofalowe to bardzo przydatne w kuchni urządzenia. Kuchenka mikrofalowa bardzo szybko odgrzeje nasze ulubione potrawy, odmrozi je, a także pozwoli na szybkie przygotowanie gotowego produktu zakupionego w sklepie. Przed zakupem kuchenki warto się zastanowić jaką mamy wybrać? Ciekawe oferty kuchenek mikrofalowych.

[hana-code-insert name=’RTV Euro 620×285′ /]

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kuchenki mikrofalowej?

Po pierwsze moc

Moc jest bardzo ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie kuchenki mikrofalowej. Mierzona jest w watach (W) i wykorzystywana jest do podgrzewania potraw. Najpopularniejsze na rynku modele mają moc pomiędzy 700 do 1000 W. Jeśli kuchenka posiada funkcję grilla to moc zwiększa się nawet do 1800W. Im większa moc w „mikrofalówce”, tym szybciej uda się nam podgrzać jedzenie.

Po drugie pojemność kuchenki

Pojemność kuchenki jest również bardzo ważna przy jej wyborze. Ten parametr kuchenki mikrofalowej, wyrażany w litrach. Może wynosić od ok. 17 do nawet 40 litrów. Parametr ten informuje o ilości składników, które można jednorazowo umieścić w komorze kuchenki oraz wpływa na zewnętrze wymiary urządzenia. Przed kupnem warto przemyśleć do czego będziemy używać „mikrofalówki”, gdyż im większy rozmiar urządzenia tym większa ilość dostępnych funkcji.

kuchenka-mikrofalowa-samsung

Po trzecie klasa energetyczna

Mikrofalówki tak jak pralki czy zmywarki są klasyfikowane wg klasy efektywności energetycznej: A, B, C, D, E, F, G, gdzie A oznacza modele najbardziej wydajne, a takie należy wybierać.

Po czwarte sterowanie

W zależności od zaawansowania modelu możemy wybrać mikrofalówkę sterowaną mechanicznie albo elektronicznie.

  • sterowanie mechaniczne występuje najczęściej w starszych i tańszych modelach kuchenek. Sterowanie mechaniczne odbywa się najczęściej za pomocą dwóch pokręteł: jednym ustawia się moc grzania, drugim – czas pracy.
  • sterowanie elektroniczne pozwala na precyzyjne dopasowanie czasu pracy oraz mocy. W takim modelu, za pomocą przycisków szybko i precyzyjnie ustawia się wszystkie parametry pracy i uruchamia odpowiednie funkcje kuchenki mikrofalowej. Kiedy kuchenka znajduje się w fazie biernej na wyświetlaczu, w większości przypadków, jest wyświetlana godzina.
  • sterowanie automatyczne jest to najbardziej zaawansowany system. Mikrofalówka ma wbudowane czujniki, które ważą produkt oraz dobierają odpowiednie parametry pracy. Nasza rola ogranicza się tylko do włożenia potrawy i wybrania programu, resztą zajmuje się już kuchenka.

Po piąte zabezpieczenia

Podstawowym zabezpieczeniem jakie posiada kuchenka mikrofalowa jest automatyczny wyłącznik pracy urządzenia. Zadziała on wówczas, gdy otworzymy drzwiczki kuchenki w trakcie podgrzewania potrawy. Gdy je zamkniemy kuchenka uruchomi się ponownie. W każdej kuchence zamontowany jest także alarm, który informuje nas o zakończeniu pracy urządzenia.

kuchenka[hana-code-insert name=’RTV Euro Pula 300×250′ /]

Funkcje kuchenki mikrofalowej

  • podgrzewanie produktów – najprostsza i podstawowa funkcja każdej kuchenki.
  • rozmrażanie – funkcja dostępna w każdym modelu kuchenki mikrofalowej. Rozmrażać w kuchence można nie tylko mięso, ale i mrożone owoce. Wystarczy ustawić odpowiednią moc.
  • grill – w kuchenkach wyposażonych w funkcję grilla najczęściej wmontowana jest dodatkowa grzałka w górnej części kuchenki. Grzałka zapewni naszej potrawie efekt pieczenia w piekarniku, a danie chrupiące i przypieczone. Funkcję grill posiadają nieco bardziej zaawansowane modele kuchenek mikrofalowych.
  • gotowanie na parze – jest to kolejna funkcją, którą można znaleźć w nowoczesnych kuchenkach mikrofalowych. Gotowanie na parze, pozwoli na przygotowanie zdrowych, lekkich i dietetycznych posiłków, nawet bez tłuszczu i soli. Będzie to idealna funkcja dla osób będących na diecie.
  • termoobieg – dzięki połączeniu mikrofal i termoobiegu mamy możliwość przyrządzenia potraw podobnych do tych z piekarnika, ale dużo szybciej. Ta opcja będzie pomocna przy pieczeniu ciast lub suszeniu grzybów.
  • CRISP – połączenie funkcji grilla oraz specjalnego talerza. Na tym specjalnym talerzu potrawy przypiekają się również od spodu i stają się dzięki temu chrupiące. Funkcja ta idealnie nadaje się do grzanek, pizzy. Występuje raczej w droższych modelach kuchenek.
  • blokada rodzicielska – uniemożliwia włączenie mikrofalówki przez dzieci.

Sharp-R-20ST-E_2_

Akcesoria do kuchenki mikrofalowej

Kupując kuchenkę mikrofalową warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. W większości modeli standardowo w wyposażeniu jest podstawka talerza obrotowego i talerz obrotowy. Kuchenki wyposażone w grill mają także ruszt. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w osłonę na naczynia, w których będziemy podgrzewać potrawę. Dzięki temu unikniemy zanieczyszczenia komory kuchenki, którą się ciężko myje. Możemy także zaopatrzyć się w specjalne ściereczki, które są przeznaczone do czyszczenia kuchenki mikrofalowej. Można także zakupić pojemniki do gotowania wykonane z tworzywa sztucznego, z rozmieszczonymi w pokrywach otworami do odprowadzenie pary wodnej.

[hana-code-insert name=’RTV Euro 620×285′ /]

Kuchenki mikrofalowe posiadają w swojej ofercie takie firmy jak: Amica, Bosch, Electrolux, Candy, LG, Mastercook, Moulinex, MPM, Zelmer, Whirlpool, czy też Sharp, Samsung, Panasonic. Ceny kuchenek mikrofalowych zależą od ich funkcji, pojemności i mocy. Sprawdź ciekawe oferty.

Justa 2013

Udostępnij!