Itaka – wyspa Odyseusza

Itaka to niewielka wyspa położona na Morzu Jońskim, nieopodal wybrzeży Peloponezu. Ta w większości górzysta wyspa zachwyca nas plantacjami winorośli i wąwozami porośniętymi drzewami oliwnymi.

Itaka – wyspa Odyseusza

Itaka – wyspa Odyseusza to piękna, zielona, kamienista i górzysta, mała wysepka. Itaka liczy tylko 96 km² powierzchni, posiada górzyste ukształtowanie terenu. Najbliżej niej znajduje się wyspa Kefalonia, z niej też można się dostać na Itakę promem. Główną miejscowością (stolicą) i portem jest Vathi. Według Homera Itaka była rodzinną wyspą Odyseusza, który był jej królem.

Itaka nie posiada bezpośredniego połączenia lotniczego, na Itakę trzeba po prostu…przypłynąć. Z tego względu wyspa ta jest mało popularna wśród turystów, zatem idealna dla osób pragnących spokoju i ciszy. Jest to również świetne miejsce na dla miłośników pieszych i rowerowych wędrówek górskich. Znajdziemy tutaj kilka ciekawych i ładnych plaż. Na wyspie znajduje się wiele klimatycznych miasteczek/wiosek , w których znajdują się liczne tawerny, bary i historyczne zakątki warte zobaczenia.

Plaże

Plaże na wyspie są skaliste z licznymi zatoczkami i krystalicznie czystą wodą. Najpopularniejsze plaże to: Sarakiniko,Yidaki, Skinos, Dexa, Aspros Gialos , Polis. Wyspa Itaka oferuje nam duży wybór jeśli chodzi o uprawianie sportów wodnych. Możemy tutaj spróbować żeglarstwa, windsurfingu, kitesurfingu, snorkelingu, czy też nurkowania.

Miejsca warte uwagi

Stavros – drugie pod względem wielkości miasteczko na wyspie. W mieście możemy zobaczyć między innymi pomnik Odyseusza, odwiedzić muzeum archeologiczne. W pobliżu na wzgórzu Pilikata jest teren wykopalisk archeologicznych, prawdopodobnie też stał tam otoczony “trzema morzami” Pałac Odyseusza.

Anogi – najstarsza i najwyżej położona wioska na wyspie. Znajduje się tutaj XV-wieczny kościół z wartymi uwagi freskami.

Frikes – najbardziej popularna miejscowość turystyczna na wyspie z pięknym portem.

Grota Nimf – grota ta znajduje się ok. 2,5 km od Vathi. W grocie według legend Odyseusz ukrył skarby otrzymane od Alkinosa, króla Feaków.

Vathi – malownicza stolica wyspy, znajdziemy tam liczne sklepiki, tawerny, restauracje, a także wygodne hotele i pensjonaty. W mieście możemy odwiedzić kilka muzeów, są tam również piękne plaże.

Justa 2018

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Itaka – wyspa Odyseusza, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Udostępnij!