Hawana stolica Kuby

Hawana to niezwykłe miasto i stolica Republiki Kuby, położona w północno – zachodniej części wyspy Kuby, nad brzegiem Zatoki Meksykańskiej. Hawana jest jednym z największych miast Ameryki Łacińskiej.

hawana stolica kuby

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Hawana stolica Kuby – Historia

Hawana została założona w 1515 r. w pobliżu dzisiejszego Batabanó, ale cztery lata później przeniesiono ją na obecne miejsce. Dzięki bardzo korzystnemu położeniu szybko rozwinęła się w ważny port handlowy i wojenny. Miasto wielokrotnie ucierpiało od napadów piratów, było spalone i splądrowane. W 1607 r. stała się Hawana stolicą hiszpańskiej kolonii. W pierwszej połowie XX wieku stała się ważnym ośrodkiem turystycznym. W dniu 8 stycznia 1959 została zajęta przez rewolucyjne oddziały Fidela Castro.

hawana 3

ulica

Klimat

Panuje tam klimat tropikalny i temperatury rzadko spadają poniżej 10 stopni Celsjusza. Średnia temperatura w ciągu roku wynosi 25 stopni Celsjusza. Najcieplejszym okresem jest czerwiec, aż do września, bowiem wówczas temperatury sięgają nawet 34 stopnie. Jest to idealne miejsce do opalania się.

hawana

Główne atrakcje i zabytki

Dla turystów szczególnie interesująca jest dzisiaj stara Hawana, z barokowymi i neoklasycystycznymi budynkami z czasów kolonialnych. Najcenniejsze zabytki Hawany to: Zamek de la Real Fuerza (pochodząca z 1577 roku twierdza położona we wschodniej części Hawany, początkowo służyła jako punkt obrony przed piratami, jest to jedna z najstarszych kamiennych twierdz w Ameryce), Klasztor Santa Clara z 1644 roku, Katedra Niepokalanego Poczęcia z 1656 roku, Ratusz z 1792 roku. Inną atrakcją turystyczną Hawany jest Plac Rewolucji ze 142 metrowym obeliskiem i pomnikiem José Martí – wielkiego kubańskiego poety. W Hawanie trzeba również zobaczyć Kapitol, budynek powstał w 1926 roku i do 1959 pełnił rolę siedziby parlamentu Kuby. Obecnie znajduje się centrum kongresowy i budynek jest otwarty do zwiedzania dla turystów. Kapitol z zewnątrz prezentuje styl renesansu, podobnie jak Kapitol w Waszyngtonie, przypomina Bazylikę Świętego Piotra w Rzymie. Jeden z najbardziej urokliwych placów Starej Hawany – Plaza Vieja (Stary Plac) jako jeden z pierwszych został stworzony na planie prostokąta, bez kościoła znajdującego się przy nim. Dookoła placu zaplanowano budynki mieszkalne z charakterystycznymi podcieniami i kolumnami. Był to plac, który miał służyć mieszkańcom za miejsce spotkań i wspólnej zabawy. Podcienia chroniły przed deszczem i słońcem, a z balkonów można było obserwować od bywające się na placu pokazy. Obecnie w wielu odrestaurowanych kamienicach mieszczą się restauracje i bary, co czyni to miejsce jednym z bardziej gwarnych i przyjaznych turystom w Hawanie. Główną atrakcją nowej Hawany jest słynna, sześciokilometrowa promenada Malecón. Jest rzeczywiście pięknie usytuowana, łączy Starą i nową Hawanę i biegnie wzdłuż hawańskiego brzegu Oceanu Atlantyckiego. Do bardziej nowocześniejszych atrakcji turystycznych nowej Hawany należą Plaza de la Revolución, Muzeum Napoleona, Uniwersytet Hawański czy cmentarz Cristobal Colón. Hawana jest najważniejszym ośrodkiem przemysłowym Kuby. Zlokalizowane są tutaj zakłady metalowe, chemiczne i maszynowe. Hawana słynie też z produkcji rumu i cygar. Nawiasem mówiąc, tylko cygara wyprodukowane w Hawanie mogą nosić nazwę „Havannas”.

hawana 1

Rozrywka

Pobyt na Hawanie zagwarantuje nam w pełni odczucie klimatu kultury latynoamerykańskiej. Upalnie dnie zachęcają do większej aktywności w nocy. Po całym dniu spędzonym na plaży tym większej nabiera się ochoty na zabawienie się wieczorem. Hawana jest znana z życia nocnego, słynie z tętniących życiem klubów nocnych: The Casa de la Musica i Tropicana są najpopularniejszymi klubami nocnymi gdzie mieszkańcy oraz turyści mogą zaprezentować swoje umiejętności tańczenia salsy. Szczególnie ciekawa jest tradycyjna muzyka kubańska, która swymi gorącymi rytmami podbiła cały świat. Poza tym teatry i kina oferują wiele interesujących i tanich przedstawień, stanowiących alternatywę nocnego wyjścia.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Hawana stolica Kuby, 10.0 out of 10 based on 3 ratings