Hawaje

Hawaje to archipelag położony w północno- środkowej części Oceanu Spokojnego, terytorialnie należący do Stanów Zjednoczonych. Archipelag jest pochodzenia wulkanicznego i rozpościera się na długość niemal 2,5 tys. km, co klasyfikuje go jako najdłuższy na świecie łańcuch wysp.

Hawaje-map

W skład archipelagu Hawaje wchodzą ponad 130 niezamieszkałe wyspy, rafy i atole. I choć z tej liczby tylko cztery wyspy mają znaczenie turystyczne, to i stanowią one aż 99 proc. jego powierzchni. Owe 4 wyspy to: O’ahu ze stolicą Honolulu, Hawaii (Big Island), Maui, oraz Kua’i („wyspa ogrodów”). Powierzchnia Hawajów jest górzysta, a na terenie wysp można znaleźć wiele czynnych wulkanów. Najwyższym szczytem jest Mauna Kea, która wznosi się na wysokość 4205 m n.p.m. Zaludnione wyspy zamieszkuje oficjalnie 1,2 mln ludzi- z czego prawie milion zasiedla wyspę O’ahu.

Wyspy Hawajów

Hawaje stanowią jeden z najpiękniejszych archipelagów na świecie. Archipelag położony jest na Oceanie Spokojnym ok. 3200 km na północny-zachód od Ameryki Północnej i składa się ze 137 wysp, z czego 8 jest zamieszkałych: Oahu, Hawaii, Kauai, Maui, Molokai, Lanai, Niihau i Kahoolawe. Stolicą Hawajów jest miasto Honolulu leżące na wyspie O’ahu.

Honolulu

[hana-code-insert name=’Hotelepl 468′ /]

Wyspa O’ahu – trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Hawajów i zarazem najbardziej popularna wśród turystów. Posiada znakomitą infrastrukturę turystyczną: kilkaset hoteli, pnące się do nieba wieżowce i bulwar, gdzie mieści się jedno z najdroższych centrów zakupowych świata oraz jedyny w USA pałac królewski Iolani. Najbardziej znaną plażą na wyspie jest Waikiki, która jest także rajem dla surferów. Ważnym miejscem historycznym na wyspie jest Pearl Harbour oraz pomnik zbudowany nad wrakiem pancernika i poświęcony podległym w walce z Japończykami.

Oahu-Waikiki

Wyspa Hawaii – jest największą i wysuniętą najbardziej na południe wyspą hawajską. Nazwa wyspy Hawaii nazywa się tak samo jak cały archipelag, w związku z tym stosuje się też nazwę zamienną Big Island. Na powierzchni wyspy wznosi się 5 wulkanów – w tym dwa czynne i dwa drzemiące, do dnia dzisiejszego stanowią zagrożenie dla mieszkańców. Na Big Island są aż cztery rodzaje różnych plaż. Można wygrzewać się na białym piasku utworzonym z koralowców, na czarnym pisaku powstałym z wulkanicznej lawy, zielonym piasku z kryształów oliwinu oraz mieszaninę piasku czarnego z białym, tzw. sól i pieprz.

big-island-beach-hawaii

Wyspa Kauai – jest najbardziej wysunięta na północ, a jej powierzchnia klasyfikuje się na czwartą pozycję co do wielkości. Liczy zaledwie 51 tysięcy mieszkańców. Kauai jest najbardziej zieloną z wysp hawajskich, pokryta lasami deszczowymi. Na wyspie Kauai znajduje się drugie najbardziej mokre miejsce na świecie dolina Mount Wai’ale’ale.

Kauai-Hawaii

Wyspa Maui – cieszy się największą popularnością wśród miłośników plażowania oraz sportów wodnych, gdyż oferuje malownicze piaszczyste plaże, wodę w lazurowym kolorze oraz idealne fale do surfowania. O Maui mówi się, że jest „Wyspą Dolin” ze względu na ukształtowanie powierzchni oraz charakterystyczną dolinę w centrum wyspy.

Wyspa Maui

Klimat

Klimat Hawajów jest typowy dla tropików. Hawaje są idealnym miejscem do wypoczynku przez cały rok. Charakteryzują się optymalną wilgotnością i rześką bryzą oceaniczną, a temperatura waha się pomiędzy 28- 31 °C w okresie letnim (od maja do października) oraz 26- 29 °C w okresie zimowym (od października do kwietnia). Czerwiec i lipiec to najbardziej suche miesiące na każdej z wysp, ale należy pamiętać, że nawet w okresie zimowym, na Hawajach opady deszczu i zachmurzenia występują sporadycznie.

Hawaii Beaches-28

[hana-code-insert name=’Sky4Fly 468′ /]

Język

Językiem urzędowym jest angielski; językiem rdzennych mieszkańców jest hawajski liczący tylko 12 liter: 7 spółgłosek i 5 samogłosek. Popularny wśród tubylców jest również język kreolski hawajski.

Fauna i flora

bird of paradise

hawaje przyroda

Z powodu odległości wysp od stałego lądu, życie przed człowiekiem dotarło na Hawaje przez zwierzęta. Hawaje mają więcej zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt niż jakikolwiek inny stan USA. Z powodu izolacji, na wyspach nie ma naturalnie występujących ryb słodkowodnych oraz drzew iglastych. Roślinność hawajska kojarzy się przede wszystkim z egzotycznymi kwiatami lei, obwieszanymi na szyję zaraz po przylocie. Na Hawajach występują najbardziej zaskakujące rośliny, spośród odkrytych na całym świecie. Rośnie tutaj nietypowa roślina o nazwie „bird of paradise”. Hawaje mogą poszczycić się bogatą różnorodnością roślin kwiatowych w tym hibiskus, orchidea, róże, a także wiele gatunków paproci i mchu.

Maui

Kuchnia

Hawaje słynną ze wspaniałej kuchni będącej mieszanką elementów kuchni polinezyjskiej, azjatyckiej i amerykańskiej. Z pewnością nie zabraknie tutaj rozmaitych egzotycznych owoców ani lokalnych ryb. Składnikiem kuchni hawajskiej jest także mięso, głównie baranina i wołowina. Lokalny przysmak to prosię pieczone w ziemnym piecu imu. Unikalną potrawą jest także loco moco, czyli ryż, jajko sadzone i sos gravy. Dodaje się do tego różne rodzaje mięsa, ryby i owoce morza. Hawajczycy wyspecjalizowali się również w przygotowywaniu wyśmienitych koktajli i soków z tutejszych owoców. Charakterystycznym dla tych wysp jest napój wysokoprocentowy, zwany okolehao. W Waikiki znajduje się wiele ekskluzywnych restauracji, oferujących specjały kuchni z całego świata.

Atrakcje Hawajów

hawaje02

Pearl Harbor -Zwiedzanie Pearl Harbor – bazy wojskowej, w której dla USA rozpoczęła się II wojna światowa. Następnie zwiedzanie interaktywnego muzeum poświęconego historii ataku na Pearl Harbor przez Japończyków oraz rejs statkiem do miejsca, gdzie spoczywa zatopiony krążownik Arizona.

Pływanie z delfinami w Sea Life Park – park wodny Sea Life oferuje nam możliwość spędzenia 30 minut w wodzie z delfinami. Można podziwiać ich akrobacje z odległości kilku metrów, „zatańczyć” z nimi, dotknąć, a nawet pocałować 😉

delfin

Rejs łodzią podwodną – na Hawajach istnieje możliwość podziwiania Oceanu Spokojnego z wnętrza łodzi podwodnej. Cała atrakcja trwa około godziny, z czego 40 minut przebywa się pod wodą. Przez duże okna widać rozmaite fajne rzeczy: rekiny, żółwie morskie, sztuczne rafy koralowe, wraki okrętów, zatopione wraki samolotów.

Nurkowanie z akwalungiem – to wspaniała okazja do zwiedzenia świata podwodnego, obejrzenia z bliska raf koralowych. Jeżeli nie mamy doświadczenia w nurkowaniu, zawsze możemy po specjalnym przeszkoleniu przez profesjonalnego instruktora doświadczyć tej przygody.

Pływanie z rekinami – jest to atrakcja dla osób lubiących adrenalinę. Jest unikalna okazja przebywania z rekinami w ich naturalnym środowisku – nurkuje się w klatce unoszącej sie tuż pod powierzchnią wody oko w oko z przepięknymi bestiami.

Park Narodowy Hawajskich Wulkanów – swoją powierzchnią obejmuje dwa wulkany Wielkiej Wyspy – Mauna Loa oraz Kilauea; uważany za jeden z najbardziej malowniczych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych.

Sport: – Hawaje to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. Największą popularnością cieszy się surfing, ale nie brakuje amatorów windsurfing’u . Na wyspach znajduje się wiele pól golfowych i miejsc do gry w polo.

Niihau

Jeżeli można by nazwać jakieś miejsce na „Rajem na Ziemi” – to z pewnością na to miano najbardziej zasługiwałyby Hawaje. Urokliwy krajobraz, nieziemski klimat i ogólna atmosfera relaksu, jaka panuje na hawajskich wyspach przyciąga co roku tysiące turystów, którzy przyjeżdżają tam, by przeżyć najlepsze wakacje w życiu. Pobyt na Hawajach to gwarancja świetnych wakacji dla marzących o prawdziwym wypoczynku. Błękit oceanu i pogodni, roześmiani mieszkańcy na pewno zostaną na długo w pamięci podróżników, którzy zdecydują się na wyprawę w ten zakątek świata.

Justa 2013

Udostępnij!