Głodówka lecznicza

Powstrzymywanie się od spożywania pokarmów jest znane jako metoda leczenia od wielu stuleci. Jak wynika z różnych starożytnych tekstów, które zachowały się do naszych czasów, stosowano ją w medycynie chińskiej, tybetańskiej, indyjskiej, arabskiej, greckiej, rzymskiej. Głodówki zdrowotne to jeden ze sposobów na schudnięcie lub poprawienie ogólnego stanu zdrowia organizmu. Jednak nie powinny być zbyt często przeprowadzane ponieważ mogą być groźne dla naszego zdrowia.

Tutaj znajdziesz najlepsze oferty wyjazdów wakacyjnych z biurem podróży.

głodówka lecznicza

[hana-code-insert name=’Acaiberry L’ /] [hana-code-insert name=’UltraSlim’ /]

Nie od dziś wiadomo, że organizm każdego dorosłego człowieka powinien być systematycznie oczyszczany ze szkodliwych toksyn oraz złogów. Sposobem na takie oczyszczenia jest głodówka. Głodówka polega na powstrzymaniu się od jedzenia przez okres od jednego do nawet siedmiu czy dziesięciu dni. W czasie głodówki pijemy tylko czystą niegazowaną wodę, dopuszczalne są też ziołowe herbaty. Rezygnujemy z soli i cukru. Wcześniej jednak warto się przygotować do tak radykalnej terapii. Prowadzący głodówkę leczniczą, działając dobrowolnie i z całkowicie pozytywnym nastawieniem, powstrzymuje się od jedzenia. Jej celem jest uzyskanie poprawy samopoczucia i stanu zdrowia poprzez oczyszczenie organizmu – uwolnienie go tego wszystkiego co mu szkodzi. We współczesnym świecie zdecydowania większość ludzi je za dużo i z reguły nie to, co jest najpotrzebniejsze.

Głodówka lecznicza

Dzięki głodówce organizm pozbywa się szkodliwych produktów przemiany materii zalegających w jelitach, wątroba zaczyna pracować sprawniej. Głodówka ma doprowadzić do wydalenia z organizmu zalegających w nim resztek przemiany materii, zwłaszcza przemiany białkowej (należą do nich m.in. mocznik, kwas moczowy i sole amonowe, osadzające się w tkance łącznej i mięśniach). Ma też spowodować spalanie znacznej części tkanki tłuszczowej i usunięcie różnorodnych trucizn. Organizm przestawia się z programu energetycznego, w którym korzysta z pożywienia otrzymywanego z zewnątrz, na program energetyczny polegający na czerpaniu pożywienia z zapasów wewnętrznych. Najpierw zostają spalone zapasy glikogenu zgromadzone w wątrobie, później zużywany jest tłuszcz, wreszcie białko. Do głodówki należy się dobrze przygotować, szczególnie wówczas, gdy ma trwać ona dość długo np. trzy tygodnie lub więcej. Najlepiej wtedy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania, pozwalające na dokładne poznanie stanu organizmu. Krótką głodówkę, nie przekraczającą tygodnia można śmiało przeprowadzić w warunkach domowych. Pierwsze dni głodówki zwykle bywają trudne, jednakże już po trzech dniach uczucie głodu zanika. Osoby chcące poddać się głodówce powinny wiedzieć, że w czasie stosowania diety w przewodzie pokarmowym dochodzi do powstrzymania przenikania do krwi substancji toksycznych, natomiast przedostają się składniki, które są niezbędne do przemiany materii. Koniecznie zatem trzeba wypijać ok. 2 litry wody mineralnej, oczywiście niegazowanej.

woda

Dolegliwości, które leczy i w których pomaga głodówka

 • zaburzenia w przemianie materii,
 • nadwaga,
 • artretyzm,
 • reumatyzm,
 • zmiany zwyrodnieniowe,
 • choroba wieńcowa,
 • wszelkie choroby serca związane z nadmiarem cholesterolu,
 • wysokie lub niskie ciśnienie,
 • zapalenia żył,
 • wszelkie zwapnienia,
 • zatrucia wszelkiego rodzaju, wywołane przez nadużywanie leków,
 • alergie i katar sienny,
 • choroby skóry, jak łuszczyca, egzemy, trądzik, wrzody,
 • wyczerpanie nerwowe, zapalenie nerwów,
 • bezsenność,
 • głodówka pomoże w walce z uporczywym cellulitem,
 • choroby kobiece: dolegliwości związane z okresem przekwitania, zaburzeniami w miesiączkowaniu, zapalenia jajników i przydatków.

Przeciwwskazania do głodówek

Głodówka zdrowotna to metoda radykalna. Wymaga ogromnej dyscypliny, a jej przeprowadzenie nie należy do przyjemności. Zdecydowanie nie powinny się na nią decydować kobiety w ciąży, a także karmiące piersią. Nie zaleca się jej również osobom, które w niedawnym czasie przeszły ciężkie operacje, jak również stale zażywającym leki, nastolatkom ale i osobom zmagającym się z chorobą nowotworową, cukrzycą i osobom biorącym insulinę. Co więcej, w tej grupie znajdują się również chorzy na nadczynność tarczycy, a także osoby z chorobami psychicznymi oraz mających słabą kondycję fizyczną.

Dolegliwości jakie mogą wystąpić podczas głodówki

W trakcie głodówki zdarzają się zasłabnięcia i chwile złego samopoczucia, pocimy się wtedy bardzo obficie, a zapach potu jest bardziej drażniący niż zwykle, nieprzyjemnie pachnie z ust. Może dochodzić do spadku ciśnienia krwi, odczuwanego zwłaszcza przy wstawaniu, jako zawroty głowy, ciemne plamy przed oczami, słabość, ból głowy. Osoby decydujące się na głodówkę muszą wiedzieć również jak wyjść z takiej kuracji, nie można bowiem z dnia na dzień zacząć spożywać wszystkich pokarmów. Stopniowo powinno się wracać do normalnego jedzenia.

glodowka

Głodówkę najlepiej stosować co roku w okresie wiosennym. Jest to terapia, która dobroczynnie wpływa na odnowę i siły witalne całego organizmu. Gdy budzimy się po zimie, wówczas jest to najlepszy czas, aby odświeżyć organizm, odtruć go z nazbieranych odpadów i rozpocząć rok z nowymi siłami. Tym bardziej teraz po Świętach Wielkanocnych powinniśmy zdecydować się na oczyszczenie naszego organizmu 😉

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Głodówka lecznicza, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
Tutaj znajdziesz najlepsze oferty wyjazdów wakacyjnych z biurem podróży.