Gdynia

Gdynia to miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, w województwie pomorskim, położone nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Gdańskim i Pojezierzu Wschodniopomorskim. Wraz z miastami Sopotem i Gdańskiem tworzy aglomerację Trójmiasto, która liczy sobie około 750 tys. osób. Miasto Gdynia liczy sobie około 250 tys. i jest jednym z dynamiczniej rozwijających się ośrodków miejskich w Polsce. Z roku na rok, Gdynię odwiedzają coraz to większe rzesze turystów i wczasowiczów.

gdynia 2

Gdynia trochę historii

Początki Gdyni związane są z 1253 rokiem, kiedy to po raz pierwszy wspomniano w dokumentach o rybackiej wiosce Gdina. Była ona wówczas własnością cystersów z Oliwy, a później Jana z Różęcina, który tę rolniczo-rybacką wieś w roku 1382 podarował sprowadzonemu przez siebie do Kartuz zakonowi kartuzów. W 1634 r. hetman Stanisław Koniecpolski a następnie inż. wojskowy Jan Pleitner zaproponowali królowi Władysławowi IV budowę przy Gdyni portu wojennego. Planu tego jednak nie zrealizowano. Na gdyńskiej redzie odbywały się przeładunki towarów dostarczanych łodziami z brzegu. Przez prawie 400 lat (do I-go rozbioru Polski w 1772 roku) Gdynia należała do kartuzów. Po I rozbiorze dostała się pod pruskie panowanie po przejęciu przez komisarza pruskiego klasztoru kartuskiego. We władaniu państwa pruskiego znajdowała się około 150 lat, do końca I wojny światowej. Bardziej obfituje w wydarzenia historyczne wiek XX. W 1920 roku odbyły się tu zaślubiny Polski z morzem, powstała linia kolejowa, rozwinęło się kąpielisko i pobudowano szereg willi i pensjonatów. Oszałamiająca kariera niewielkiej, rybackiej wioski zaczęła się w 1923 r., gdy Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni. Port budowany według projektu inż. Tadeusza Wendy rozwijał się dynamicznie, podobnie jak i miasto. Miastem Gdynia oficjalnie została dopiero w 1926 roku. II wojna światowa spowodowała znaczne zniszczenia portu i w niewielkiej mierze miasta. W grudniu 1970 roku stoczniowcy i mieszkańcy Gdyni zaprotestowali przeciwko istniejącemu porządkowi politycznemu. W wyniku reakcji sił bezpieczeństwa były ofiary śmiertelne i ranni. Obecnie miasto jest jednym z najważniejszych i najnowocześniejszych portów bałtyckich i należy do największych miast w Polsce.

gdynia

Atrakcje i zabytki Gdyni

Akwarium Gdyńskie – jest placówką naukowo-rozwojową o statucie ogrodu zoologicznego. Głównym celem AG jest popularyzacja nauki o morzu poprzez działalność ekspozycyjną i edukacyjną. Akwarium Gdyńskie to przede wszystkim kolekcja niezwykłych gatunków ryb, płazów i gadów z całego świata, w tym z tak odległych regionów, jak południowa Afryka. Miłośnicy zwierząt mają okazję zetknąć się tu zarówno z groźnymi drapieżnikami: rekiny żarłacze czarnopłetwe, tropikalne skrzydlice, piranie czerwone jak również z rybami o łagodnym usposobieniu takimi jak koniki morskie. Akwarium (Oceanarium) w Gdyni jest niewątpliwie jednym z najciekawszych muzeów w kraju. Więcej informacji na stronie www.akwarium.gdynia.pl

Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego – znajduje się w centrum Gdyni i jest jednym z najpopularniejszych miejsc dla spacerowiczów w Trójmieście. Rozciąga się wzdłuż nabrzeża przez 1,5 km, od Skweru Kościuszki, po plażę w Redłowie. Bulwar Nadmorski pełni rolę nie tylko deptaka, ale także ochrony nabrzeża przed falami.

Bulwar_Nadmorski

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Dzielnice Redłowo i Orłowo – są to południowe dzielnice Gdyni. Obie leżą na Kępie Redłowskiej i wyróżniają się sielankowa atmosferą. Najważniejszą atrakcją Orłowa jest znajdujący się na plaży przy molo klifowy brzeg, taki piękny, że aż nienaturalny. Ulica Orłowska otwiera się na wielką przestrzeń morza a na wprost usytuowane jest drewniane molo, długości 250 m. w otoczeniu łabędzi i mew. W pobliżu znajduje się rezerwat Kępy Redłowskiej.

Kamienna Góra – zielone wzniesienie w samym sercu Gdyni, wznoszące się na wysokość 52 metrów. Pierwotnie folwark gdyński, w 1920 r. wykupiony przez warszawskie Pierwsze Polskie Towarzystwo Kąpieli Morskich, przeznaczony na ekskluzywne kąpielisko dla ludności polskiej. Kamienna Góra stanowi oazę zieleni i ciszy w środku wielkiego miasta. Ze szczytu można podziwiać jedyną w swoim rodzaju panoramę portu i miasta, a znajdujący się tam monumentalny krzyż stanowi drogowskaz dla wpływających statków.

Klif Orłowski – to charakterystyczny stromy brzeg morza. Znajduje się w Gdyni w granicach dzielnicy Redłowo. Jeśli jednak wybierzemy się do sąsiedniej dzielnicy Orłowo to będziemy mogli podziwiać klif z zlokalizowanego tutaj molo. Klif Orłowski to pomnik natury i zarazem chluba Gdyni stanowiąca jedno z najważniejszych miejsc przyrodniczych w okolicy. Ta niesamowita stromizna zbudowana jest z gliny morenowej pochodzenia lodowcowego. Jeśli odwiedzimy to miejsce kilkakrotnie w kolejnych latach zauważymy niesamowitą zmienność krajobrazu. W wyniku stałego kontaktu z morskimi falami kształt klifu bez przerwy się zmienia.

klif

Kościół św. Michała Archanioła – najstarszy zabytek Gdyni, strzegący szczytu Kępy Oksywskiej, pierwsze wzmianki pochodzą z początku XIII w., co stawia go w rzędzie najstarszych kościołów Pomorza Gdańskiego. W 1983 r. przy wejściu odsłonięto tzw. Mały Panteon Marynarki Wojennej, poświęcony załogom okrętów zatopionych w czasie II wojny światowej.

Molo Południowe – zbudowana w połowie lat 30. najbardziej reprezentacyjna część portu gdyńskiego. Jest to przestrzeń rekreacyjna, mająca jednocześnie charakter parku i ulicy. Na końcu Mola Południowego znajdują się pomnik Josepha Conrada oraz kompozycja plastyczna zatytułowana „Maszty”. Często Molo Południowe jest mylnie nazywane Skwerem Kościuszki. W rzeczywistości Skwer Kościuszki to jedynie obszar pomiędzy skrzyżowaniem ulic Świętojańskiej z 10 Lutego a początkiem Mola Południowego.

Muzeum Marynarki Wojennej – powstało 28 czerwca 1953 roku i znajdują się tam eksponaty związane z Marynarką Wojenną Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to najstarsze muzeum w kraju i zajmuję się tylko dziejami oręża polskiego na morzu. Obecnie składa się z oddziałów: Okręt Muzeum ORP „Błyskawica” następny to Dział Dokumentacji i Opracowań oraz z Działu Wystawienniczego i Inwentaryzacji z Ekspozycją Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego. Muzeum to mieści się przy ulicy Zawiszy Czarnego 1B w Gdyni.

Niszczyciel ORP Błyskawica – stał się muzeum w 1976 roku, jednostka wybudowana została w stoczni brytyjskiej, służyła Marynarce Wojennej RP w latach 1939- 1946, powróciła do Polski w 1969 roku i kilka lat później zaadoptowana została na muzeum. Udostępniony jest do zwiedzania od 1 maja do połowy listopada codziennie z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych w godz. 10-13 i 14-17.

blyskawica

[hana-code-insert name=’Najlepsze oferty w caej Polsce do 70 taniej’ /]

Port w Gdyni – port to jedna z głównych wizytówek miasta. To właśnie jemu miasto zawdzięcza swój rozwój. Jest trzecim co do wielkości portem morskim w Polsce (po Gdańsku i Szczecinie). Stworzenie portu w Gdyni stało się kluczem do szybkiego rozwoju zarówno miasta jak i całej Polski. Z roku na rok przeładowywanych było tu coraz więcej towarów. W krótkim czasie gdyński port stał się konkurencyjny dla innych dużych bałtyckich portów. Gospodarka państwa zaczęła opierać się w głównej mierze na handlu morskim.

Skwer Kościuszki – jest to reprezentacyjny plac Śródmieścia Gdyni, swój początek bierze na skrzyżowaniu ulicy 10 lutego z ulicą Świętojańską i dalej zmierza w kierunku morza. Przy skwerze znajduje się m.in. Dowództwo Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Kultury i Rozrywki GEMINI, w którym zlokalizowane jest Multikino, sala wystawowa, w której możemy podziwiać wernisaże artystyczne, sklepy, klub Elipsa, salon gier, restauracje i kawiarnie a także duże centrum zabaw dla najmłodszych. Idąc skwerem mijamy pomnik, który upamiętnia wizytę w mieście Jana Pawła II w 1987 roku oraz płytę „Marynarz Polski”. Najbardziej charakterystycznym miejscem w centrum tego reprezentacyjnego placu jest fontanna, przy której latem wiele osób chętnie odpoczywa, a dzieci wchodzą do środka i pluskają się w wodzie. Skwer jest miejscem licznych plenerowych festynów, koncertów i innych imprez. Największą atrakcją turystyczną są cumujące przy Nabrzeżu Pomorskim zabytkowe okręty, statki żeglarskie i odpływające z przystani statki wycieczkowe białej floty. Na co dzień można zwiedzić „Dar Pomorza” – najsłynniejszy polski żaglowiec szkoleniowy oraz ORP „Błyskawica” – niszczyciel odznaczony za wojenne osiągnięcia Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

gdynia 1'

Torpedownia w Babich Dołach – Gdyńska torpedownia w Babich Dołach wybudowana została na kesonach zatopionych w odległości trzystu metrów od brzegu. Jednak nieremontowana i niewykorzystywana po wojnie popadła w ruinę, a basen portu uległ zamuleniu. Po wojnie zniszczono ostatni odcinek molo przy torpedowni, aby utrudnić dostęp do budynku. . Obecnie z torpedowni korzystają amatorzy jachtingu i latem podziwiają ją wypoczywający na plaży.

Tramwaj wodny ZKM w Gdyni – tramwaj wodny Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni pływający między Gdynią, a Helem i Jastarnią. Kursy realizowane są w okresie letnich wakacji szkolnych (koniec czerwca, lipiec i sierpień) Linie obsługiwane są przez dwa katamarany Żeglugi Gdańskiej: MS Rubin i MS Opal.

Ulica Świętojańska – to najważniejsza, reprezentacyjna ulica Gdyni, licząca 1800 metrów długości i 24 metry szerokości. Stoi przy niej 150 kamienic i kilkaset lokali użytkowych, jak sklepy, restauracje, czy punkty usługowe. Ze względu na dużą ilość lokali handlowych ul. Świętojańska uznawana była za „salon handlowy” Gdyni.

Żaglowiec Dar Pomorza – stał się muzeum w 1983 roku. Został zakupiony od Francji w 1929 roku i spełniał funkcję fregaty szkolnej na użytek Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie jest to statek-muzeum.

port-gdynia

Gdynia to miasto, które ma turystom wiele do zaoferowania. Dysponuje szeroką bazą noclegową. Organizowanych jest tu wiele festiwali, imprez kulturalnych i sportowych, a także muzycznych. Osoby, które lubią historię i sztukę, także znajdą coś dla siebie. W mieście jest wiele muzeów. Można wybrać się też do kina, czy do jednego z teatrów, np. Teatr Muzyczny – znajduje się nieopodal gdyńskiego Bulwaru Nadmorskiego oraz Teatr miejski im. Witolda Gombrowicza – budynek znajduje się przy Urzędzie Miejskim. Gdynia to takie miasto, które trzeba odwiedzić 😉

Justa 2013

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Gdynia, 10.0 out of 10 based on 2 ratings