Filipiny państwo wyspiarskie

Filipiny to państwo wyspiarskie położone w Południowo-Wschodniej Azji, nad Morzem Południowochińskim i Oceanem Spokojnym. Składa się z 11 dużych wysp i 7096 mniejszych wysepek. Filipiny w sensie turystycznym należą do strefy tropikalno-egzotycznej, czyli kojarzącej się bezsprzecznie z wysokimi temperaturami, krystalicznie czystą, wodą, bujną tropikalną roślinnością i magią kolorów podwodnego świata.

filipiny-map

Filipiny państwo wyspiarskie – geografia

Filipiny, oficjalnie Republika Filipin to państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Główna część państwa to jedenaście dużych wysp zgromadzonych w trzech regionach: Luzon – obejmującym wyspy Luzon i Mindoro, region Visayas i podległe mu wyspy: Palawan, Ceby, Negros, Panay, Samar. Leyte, Bohol oraz region Mindanao z wyspą o tej samej nazwie i Archipelagiem Sulu. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Stolicą Filipin jest Manila.

Klimat

Klimat Filipin zalicza się do strefy klimatów równikowych o wybitnych cechach klimatu monsunowego. Pogoda na Filipinach jest gorąca i wilgotna. Najcieplejszym miesiącem jest maj (temperatura przekracza wówczas 35°C). Miesiąc ten jest swoistą granicą – kończy się wówczas pora sucha, która trwa od grudnia, a zaczyna pora deszczowa. Od lipca, chwilę po rozpoczęciu pory deszczowej, wielkim niebezpieczeństwem regionu stają się częste tajfuny, czasem katastrofalne w skutkach. Pora deszczowa trwa na Filipinach od czerwca do listopada.

filipiny

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Filipiny fauna i flora

Filipiny wyróżniają się bogactwem zwierząt i roślin. Na Filipinach występują prawie 10 tysięcy gatunków roślin, w tym 3 tysiące gatunków drzew. Lasy porastają wnętrza wysp. Jednym z ważnych gatunków drzew jest mahoń filipiński. Na wybrzeżu rosną lasy namorzynowe, a nad rzekami lasy galeriowe. Na terenach niżej położonych do 150 m n.p.m. rosną lasy monsunowe, które tracą liście w okresie zimowym, kiedy występuje pora sucha. Na terenach wyżej położonych (900–1500 m n.p.m.) rosną lasy bambusowe. Lasy równikowe zajmują wnętrza wysp, które są terenami górzystymi. Przeważają tam niskie drzewa liściaste, porośnięte lianami, mchami i porostami. Jeżeli chodzi o zwierzęta to na Filipinach żyją bawoły (m.in. bawół indyjski arni) i jelenie, np. sambar filipiński i jeleń wschodni. Spośród ssaków naczelnych występują tu małpy wąskonose, jak np. makak jawajski i wyraki, a z owadożernych – tupaje. Licznie reprezentowane są gady, z których największe to krokodyl filipiński i krokodyl różańcowy, które spotkać można na terenach podmokłych w pobliżu rzek i ich ujść. Do przedstawicieli gadów należą także węże, jak pytony oraz jadowite kobry, w tym największa z jadowitych węży kobra królewska. Bardzo licznie też występują na Filipinach nietoperze.

Plaże, miasta, regiony i atrakcje turystyczne

filipiny-panglao

 • Plaże filipińskie można nazwać rajskimi – wspaniały piasek, ciepłe wody Pacyfiku, w których żyją egzotyczne ryby, rozgwiazdy, koralowce. Jest to idealne miejsce dla turystów uwielbiających opalanie się i dla miłośników sportów wodnych. Oprócz pływania warto spróbować snorkelingu i nurkowania. W trakcie nurkowania podziwiać można wspaniałe rafy koralowe, rekiny wielorybie i wraki statków zatopionych tu w trakcie walk II wojny światowej.
 • Ekstremalną atrakcją może też być jaskinia Big Cave na wyspie Luzon, której przejście oznacza pokonanie sporego obszaru po szyję w lodowatej wodzie.
 • Crystal Cove to odizolowana wyspa znajdująca się pomiędzy wyspami Caticlan i Boracay. Na wysepkę składają się dwa hektary ziemi na solidnej skale, otoczone kryształowo czystymi wodami o zielonym zabarwieniu. Główną atrakcją wyspy są dwie jaskinie. Pierwsza jaskinia składa się z gładkich skał i basenu, który prowadzi do morza. Druga z jaskiń posiada mały tunel, dzięki któremu zwiedzający mogą obejrzeć koralowe brzegi, również prowadzące do morza.
 • Wulkan Mayon jest wysoki na 2420 metrów i jest uważany za najbardziej aktywny wulkan na Filipinach. Wybucha regularnie co 8-10 lat. Wulkan leży na półwyspie Bicol.
 • Tarasy ryżowe w Banaue to liczące ok. 2000 lat tarasy rolne, utworzone w zboczach górskich Ifugao na Filipinach. To unikalny zabytek przyrody objęty ochroną UNESCO. Tarasy niekiedy są nazywane 8 cudem świata, zwłaszcza Filipińczycy są przekonani co do słuszności nadania im tego tytułu. Co ważne, są jedynym starożytnym zabytkiem, który został zbudowany bez konieczności uciekania się do pracy niewolniczej.

filipiny 2

 • Czekoladowe Wzgórza, to niewysokie i wyglądem przypominające kopce kretów. Podczas pory suchej trawa, która je pokrywa, zmienia kolor na brązowy – stąd nazwa. Pochodzenie wzgórz jest tłumaczone przez dwie legendy. Pierwsza opowiada o dwóch gigantach, którzy rzucali w siebie kamieniami. Druga to historia giganta Arogo, który po śmierci ukochanej płakał łzami zmieniającymi się we wzgórza.
 • Boracay to najpopularniejsze miejsce wypoczynku wśród wszystkich filipińskich wysp. Za dnia można zwiedzić wyspę za pomocą wypożyczonego motoru lub skutera, popłynąć w rejs, spróbować swoich sił w jeździe konnej czy ponurkować. Do dyspozycji turystów oddano też wiele ośrodków spa. Miłośnicy zabawy do białego rana mogą przebierać w ofertach klubów nocnych. Głównym punktem wyspy jest Biała Plaża, podzielona na trzy sekcje.

Boracay

[hana-code-insert name=’Wyjazd GR’ /]

 • Davao jedno z popularniejszych miast na Filipinach. Jest centrum handlu i biznesu południowych Filipin. Wart odwiedzenia jest park krokodyli i park Eden. Dla wielbicieli historii odpowiednim miejscem jest Muzeum Davao, prezentujące tutejsze dziedzictwo: instrumenty, dzieła sztuki, narzędzia.
 • Manila stolica Filipin, położona na wyspie Luzon. Pełnia życia stolica Filipin jest wypełniona śladami dawnej świetności wliczając parki, muzea i nocne życie. Manila jest nowoczesnym miastem azjatyckim. Wokół centrum rozprzestrzeniają się dzielnice przemysłowe oraz nowoczesne osiedla mieszkaniowe i turystyczno-rozrywkowe, a także slumsy . Manila jest dużym ośrodkiem, jednak mimo to nie męczy zwiedzającego. Być może jest to zasługa wielu parków: w mieście jest wiele drzew i roślinności. Jest tu wiele zabytków, ale także różne inne atrakcje dla odwiedzających o różnych gustach i w każdym wieku.

manila

 • Vigan to miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury, w 1999 roku. Vigan jest przepięknym przykładem fuzji architektury kolonialnej i oryginalnej, rdzennej azjatyckiej. Początki miasta datuje się już na XV wiek i łączy z Hiszpanami, choć już wcześniej był tu położony strategiczny port.
 • Wyspa Bohol to owalna wyspa, dziesiąta co do wielkości w całych Filipinach. Chętnie odwiedzają ją amatorzy nurkowania, można zająć się tu też obserwacją delfinów i wielorybów. Najbardziej warte obejrzenia na wyspie są jednak zwierzątka o nazwie tarsier: najmniejsze małpki świata.

Kuchnia Filipin

Filipiny jako, iż jest to kraj wyspiarski to ma pod dostatkiem ryb i owoców morza. Dlatego też w kuchni filipińskiej produkty te są niesamowicie popularne. Na kuchnię Filipińczyków duży wpływ miały kuchnie chińska, hinduska i malajska. Jak w większości krajów azjatyckich, głównym pożywieniem Filipińczyków jest ryż. Jest najczęściej gotowany na parze i podawany do posiłków. Ryż często spożywa się z sosami lub zupami z dań głównych. Obok owoców morza, ryb i ryżu do wielu potraw podaje się też mięso i warzywa. Najczęściej używanymi w kuchni filipińskiej rodzajami mięs są kurczak, wieprzowina, wołowina. Kuchnię filipińską wyróżnia śmiałe połączenie słodkich, kwaśnych i słonych smaków. Generalnie większość dań nie jest ostro przyprawianych.

philippines-

[hana-code-insert name=’Podrozuj komfortowo z Lufthansa’ /]

Filipiny to piękny zakątek świata warty odwiedzenia. Znajdziemy tu wszystko czego nam potrzeba, aby wypocząć: piękne krajobrazy, białe plaże, szmaragdową wodę, bogatą faunę i florę. Jeżeli marzymy o egzotycznych wakacjach to Filipiny będą idealnym miejscem.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Filipiny państwo wyspiarskie, 10.0 out of 10 based on 3 ratings