Faktory ochronne – Ochrona przeciwsłoneczna

Większość z nas lubi się opalać, ale nie zawsze pamiętamy o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, lub nie wiemy jaką ochronę stosować. Kupując kremy, czy olejki do opalania czy wiemy jaki wybrać? SF, LSF, SPF – co właściwie oznaczają oznakowania faktorów ochronnych?

opalanie

Kosmetyki naturalne, roślinne i ekologiczne.

Podział promieniowania

  • UVC (najkrótsza fala). Jest niemal całkowicie zatrzymywane przez warstwę ozonową i prawie w ogóle nie dociera do powierzchni ziemi.
  • UVB (średnia długość fali). Penetruje naskórek oraz skórę właściwą. Wykazuje działanie rumieniotwórcze. W wyniku tego rodzaju promieniowania powstaje opalenizna, ale także poparzenia słoneczne.
  • UVA (najdłuższa fala). Jego natężenie jest na stałym poziomie przez cały dzień, niezależnie od pogody i pory roku. Dociera znacznie głębiej aniżeli promieniowanie UVB, wnikając do tkanki podskórnej. Promieniowanie UVB – razem z UVA odpowiadają za fotostarzenie i nowotwory skóry. UVA jest też odpowiedzialne za niszczenie kolagenu w skórze i plamy pigmentacyjne.

spf

Faktory ochronne – Ochrona przeciwsłoneczna

Faktor ochronny to inaczej współczynnik wysokości ochrony przeciwsłonecznej jaką gwarantuje nam dany preparat ochronny. Jest on określony liczbą i symbolem literowym podanym na opakowaniu produktu ochronnego. Najczęściej spotykanym i najlepiej znanym oznaczeniem na opakowaniach kremów z filtrami jest symbol SPF. Faktor SPF – Sun Protection Factor – określa wysokość ochrony jaką gwarantuje nam dany krem ochronny przed zakresem promieniowania UVB. Oprócz SPF można spotkać jeszcze inne oznaczenia w zależności od danego preparatu np. LSF (Licht Schutz Factor), IP (Indice de Protection), FP, SF lub BF. Kosmetyki najnowszej generacji chroniące przed słońcem zawierają filtry chroniące zarówno przed promieniami UVA i UVB. Przed wyborem odpowiedniego kosmetyku zwróćmy uwagę na następujące właściwości niezbędne dla doskonałej ochrony: wodoodporność (ochrona powinna utrzymać się na skórze w czasie co najmniej 40 min kąpieli), wysoka efektywność wobec promieni UVA i UVB, brak toksyczności, najlepiej bezwonność.

Stopień ochrony przed promieniami UVB

opalanie 1

Krem ochronny czy bloker jaka to różnica? Krem ochronny (mleczko, olejek, balsam, itd.) to każdy produkt, który zawiera faktor SPF 15 lub mniejszy, czyli 15 razy wolniej skóra ulegnie poparzeniu jeżeli mamy go na sobie, niż jeśli byśmy go nie mieli. Bloker słoneczny to produkt zawierający SPF 30 lub dużo więcej. Filtr o tym faktorze chroni skórę przed 97% promieniowania. Należy pamiętać, że aby ochrona przed oparzeniem słonecznym była skuteczna, należy zastosować krem na 15-30 minut przed wystawieniem ciała na słońce. Przy zakupie odpowiedniego faktora pamiętajmy o właściwościach i skłonnościach naszej skóry. Blondynki i kobiety o jasnej karnacji powinny używać faktora o wyższej numeracji. Natomiast panie o ciemnej karnacji, brunetki i szatynki mogą pozwolić sobie na mniejszy faktor. Wysokość filtra uzależniona jest od karnacji: im jaśniejsza, tym słabiej broni się przed szkodliwymi promieniami. Ważne jest też to, w jakim kraju będziemy się opalać (im bardziej na południe, tym powinien być wyższy faktor ochronny). Pamiętajmy też, że leżenie przez dłuższy czas na słońcu nie jest najlepszym pomysłem. Jeżeli mamy zamiar zażywać nie tylko kąpieli słonecznych, ale i przebywać w wodzie musimy zaopatrzyć się w preparat wodoodporny. Aplikację preparatu z filtrami ochronnymi należy powtarzać co 2 – 3 godziny (gdyż pod wpływem potu część ochrony zanika) oraz każdorazowo po kąpieli w wodzie (nawet po zastosowaniu preparatu wodoodpornego, ponieważ wskutek wycierania skóry ręcznikiem dochodzi do usunięcia części kosmetyku).

SPF informuje nas o stopniu ochrony przed promieniami UVB wyrażonym w procentach jaki zapewnia nam dany krem ochronny, innymi słowy ile % promieniowania UVB zatrzymuje preparat ochronny o określonej wysokości faktora SPF.

Przyjmuje się w przybliżeniu, że:

  • SPF 2 – blokuje 25-30 %
  • SPF 4 – 50%
  • SPF 10 – 85%
  • SPF 15 – 95-96 % (wg. niektórych danych 93 %)
  • SPF 25 – 96%
  • SPF 30-50 – 98 %
  • SPF 60 – 98,5 %

Pamiętajmy aby opalać się z umiarem i nie przesiadywać godzinami na słońcu oraz pamiętajmy o stosowaniu odpowiednich kosmetyków zabezpieczających przed promieniowaniem.

Justa 2013

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Faktory ochronne - Ochrona przeciwsłoneczna, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Udostępnij!